Mailman - en to ast translation catalogue (1327 entries)

en: size not available
ast: tamañu nun disponible

en:  at
ast:  en

en: Previous message:
ast: Mensax anterior:

en: Next message:
ast: Mensax siguiente:

en: thread
ast: filu

en: subject
ast: asuntu

en: author
ast: autor

en: date
ast: data

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
ast: <P>Anguaño nun hai ficheru. </P>

en: Gzip'd Text%(sz)s
ast: Testu Gzip%(sz)s

en: Text%(sz)s
ast: Testu%(sz)s

en: figuring article archives
ast: calculando'l ficheru de los artículos

en: April
ast: Abril

en: February
ast: Febreru

en: January
ast: Xineru

en: March
ast: Marzu

en: August
ast: Agostu

en: July
ast: Xunetu

en: June
ast: Xunu

en: May
ast: Mayu

en: December
ast: Avientu

en: November
ast: Payares

en: October
ast: Ochobre

en: September
ast: Setiembre

en: First
ast: Primer

en: Fourth
ast: Cuartu

en: Second
ast: Segundu

en: Third
ast: Tercer

en: %(ord)s quarter %(year)i
ast: %(ord)s cuartu %(year)i

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
ast: La selmana del %(day)i %(month)s %(year)i

en: Computing threaded index
ast: Calculando l'índiz de filos

en: Updating HTML for article %(seq)s
ast: Anovando'l códigu HTML del artículu %(seq)s

en: article file %(filename)s is missing!
ast: nun s'alcuentra'l ficheru %(filename)s asociáu al artículu!

en: No subject
ast: Ensin asuntu

en: Creating archive directory
ast: Criando direutoriu d'almacenaxe

en: Reloading pickled archive state
ast: Recargando l'estáu de los ficheros almacenaos

en: Pickling archive state into
ast: Preparando l'estáu del ficheru a

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
ast: Anovando l'índiz de los ficheros de [%(archive)s]

en:   Thread
ast:   Filu

en: due to excessive bounces
ast: por demasiaos rebotes

en: by yourself
ast: por tí mesmu

en: by the list administrator
ast: pol alministrador de la llista

en: for unknown reasons
ast: por dalgún motivu desconocíu

en: disabled
ast: desactivada

en: Bounce action notification
ast: Avisu de rebote

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
ast: El caberu rebote recibíu de ti foi fae %(date)s

en: (no subject)
ast: (ensin asuntu)

en: [No bounce details are available]
ast: [Nun hai detalles de rebotes disponibles]

en: Moderator
ast: Moderador

en: Administrator
ast: Alministrador

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
ast: La llista <em>%(safelistname)s</em> nun esiste

en: Authorization failed.
ast: Autorización infructuosa.

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
ast: Desactivaste tanto la entrega de mensaxes agrupaos como non agrupaos.
                   Esta situación ye incompatible. Tienes d'activar la
                   entrega de los mensaxes en mou agrupaos o en mou non agrupaos porque
                   la to llista de corréu nun podrá usase.

en: Warning:
ast: Avisu:

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
ast: Tienes soscritores col mou agrupáu activáu,
                   nesta llista'l mou agrupáu ta desactiváu.
                   Esos soscritores nun recibirán corréu.%(dm)r

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
ast: Tienes soscritores que quieren recibir el corréu a midía que
                    llega, pero esta modalidá ta desactivada. Ellos
                    recibirán corréu fasta qu'igües esti problema.%(rm)r

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
ast: Llistes de corréu en %(hostname)s - Enllaces d'alministración

en: Welcome!
ast: ¡Bienveníos!

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
ast: <p>Anguaño nun hai llistes de %(mailmanlink)s qu'anunciar
                públicamente en %(hostname)s.

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
ast: <p>Embaxo ta la coleición anunciada públicamente
                %(mailmanlink)s de les llistes agospiaes en %(hostname)s. Calca nún nome de
                llista pa dir a la páxina de configuración d'esa llista.

en: right
ast: correuta

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
ast: Pa configurar una llista que nun s'enseña públicamente, abre
            una URL similar a la qu'esiste, pero con un '/' seguíu pol
            nome de la llista%(extra)s. Si tienes l'autorización afayadiza,
            tamién puedes <a href="%(creatorurl)s">criar una llista de
            corréu nueva</a>.
    
            <p>Puedes alcontrar información xeneral sobro les llistes en

en: the mailing list overview page
ast: la páxina d'información xeneral de les llistes de corréu

en: <p>(Send questions and comments to
ast: <p>(Unvía les tos entrugues y comentarios a

en: List
ast: Llista

en: Description
ast: Descripción

en: [no description available]
ast: [descripción nun disponible]

en: No valid variable name found.
ast: Atopóse un nome de variable non válidu.

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
ast: Aida de configuración de la llista de corréu %(realname)s, opción <br><em>%(varname)s</em>

en: Mailman %(varname)s List Option Help
ast: Aida de Mailman pa la opción de llista %(varname)s

en: return to the %(categoryname)s options page.
ast: volver a la páxina d'opciones %(categoryname)s

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
ast: Alministración de %(realname)s (%(label)s)

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
ast: Alministración de la llista de corréu %(realname)s<br> Seición de %(label)s

en: Configuration Categories
ast: Categoríes de configuración

en: Other Administrative Activities
ast: Otres actividaes alministratives

en: Tend to pending moderator requests
ast: Ocupase de les peticiones pendientes de llendar

en: Go to the general list information page
ast: Dir a la páxina d'información xeneral sobre la llista.

en: Edit the public HTML pages and text files
ast: Editar el códigu HTML de les páxines d'accesu
    y los ficheros de testu públicos

en: Go to list archives
ast: Dir al ficheru de la llista

en: Delete this mailing list
ast: Desaniciar esta llista de corréu

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
ast:  (requier confirmación)<br>&nbsp;<br>

en: Logout
ast: Desconexón

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
ast: La llendadura d'emerxencia de tol tráficu de les llistes ta activada

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
ast: Fae los tos cambeos na seición siguiente, entós xubelos
            usando'l botón d'embaxo <em>Unviar Los Cambeos</em>.

en: Additional Member Tasks
ast: Xeres adicionales colos soscritores

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
ast: <li>Activar el bit de llendadura de cualisquiera, incluyendo
                a aquellos soscritores qu'anguaño nun ten visibles

en: Off
ast: Desactivar

en: On
ast: Activar

en: Set
ast: Afitar

en: Value
ast: Valor

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
ast: La opción introducida formóse incorreutamente:
     %(record)s

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
ast: <em>Indica'l testu embaxo, o...</em><br>

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
ast: <br><em>...especifica'l ficheru a xubir</em><br>

en: Topic %(i)d
ast: Asuntu %(i)d

en: Delete
ast: Desaniciar

en: Topic name:
ast: Nome del tema:

en: Regexp:
ast: Espresión regular:

en: Description:
ast: Descripción

en: Add new item...
ast: Amestar elementu nuevu...

en: ...before this one.
ast: ...enantes d'esti.

en: ...after this one.
ast: ...dempués d'esti.

en: Spam Filter Rule %(i)d
ast: Regla de Filtráu de Corréu Puxarra %(i)d

en: Spam Filter Regexp:
ast: Espresión regular pal peñeráu de corréu puxarra

en: Defer
ast: Diferir

en: Reject
ast: Refugar

en: Hold
ast: Retener

en: Discard
ast: Descartar

en: Accept
ast: Aceutar

en: Action:
ast: Aición:

en: Move rule up
ast: Mover la regla p'arriba

en: Move rule down
ast: Mover la regla p'abaxo

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
ast: <br>(Editar <b>%(varname)s</b>)

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
ast: <br>(Detalles de <b>%(varname)s</b>)

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
ast: <br><em><strong>Nota:</strong>
            activando esti valor fae una aición nel intre pero nun camuda
            l'estáu permanente.</em>

en: Mass Subscriptions
ast: Soscripciones en bloque

en: Mass Removals
ast: Baxes en bloque

en: Membership List
ast: Llista de soscritores

en: (help)
ast: (aida)

en: Find member %(link)s:
ast: Atopar soscritor %(link)s:

en: Search...
ast: Guetar...

en: Bad regular expression:
ast: Espresión regular mal formada:

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
ast: %(allcnt)s soscritores en total, amuésense %(membercnt)s

en: %(allcnt)s members total
ast: %(allcnt)s soscritores en total

en: unsub
ast: desoscribir

en: member address<br>member name
ast: direición del soscritor<br>nome del soscritor

en: hide
ast: anubríu

en: nomail<br>[reason]
ast: ensin corréu<br>[razón]

en: ack
ast: conf

en: not metoo
ast: a mí non

en: nodupes
ast: ensin duplicaos

en: plain
ast: testu

en: digest
ast: agrupáu

en: language
ast: llingua

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
ast: <b>desoscribir</b> -- Calca equí pa desoscribir a esta persona.

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
ast: <b>mod</b> -- El banderín de llendadura personal del usuariu. Si
             ta activu, los unvíos que provengan d'él moderaránse, n'otru
             casu van aprobase.

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
ast: <b>anubríu</b> -- ¿Aparez la direición del soscritor
            anubrida na llista de soscritores?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
ast: <b>ensinCorréu</b> -- ¿Ta desactivada la entrega de corréu al soscritor?
            Si ye asina, indicaráse un códigu col motivu de la desactivación de la receición de corréu:
                <ul><li><b>U</b> -- La receición de corréu desactivóla l'usuariu a traviés
                            de la so páxina personal.
                    <li><b>A</b> -- La receición de corréu desactivóla un de los
                                    alministradores de la llista.
                    <li><b>B</b> -- La receición de corréu desactivóla'l sistema debío
                                    a los rebotes de los mensaxes empobinaos a la direición del
                                    soscritor
                    <li><b>?</b> -- Nun se sabe'l motivu de la desactivación de la entrega.
                                    Esti ye'l motivu pa toes aquelles desactivaciones
                                    feches en versiones anteriores de Mailman.
                </ul>

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
ast: <b>conf</b> -- ¿Obtién el soscritor confirmación
            de los sos unvíos?

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
ast: <b>a mi non</b> -- ¿Recibirá'l soscritor copia de los sos propios
            mensaxes?

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
ast: <b>ensin duplicaos</b> -- ¿Deseya'l soscritor recibir duplicaos de los
            mensaxes?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
ast: <b>agrupáu</b> -- ¿Recibirá'l soscritor los mensaxes agrupaos?
            (en casu contrariu, mensaxes individuales)

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
ast: <b>testu planu</b> -- Los mensaxes agrupaos, ¿recíbense como testu planu?
            (en casu contrariu, MIME)

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
ast: <b>llingua</b> -- Llingua preferida pol usuariu

en: Click here to hide the legend for this table.
ast: Calca p'anubrir la lleenda pa esta tabla.

en: Click here to include the legend for this table.
ast: Calca equí pa incluyir la lleenda pa esta tabla

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
ast: <p><em>Pa ver más soscritores, calca nel rangu apropiáu
             llistáu embaxo:</em>

en: from %(start)s to %(end)s
ast: de %(start)s a %(end)s

en: Subscribe these users now or invite them?
ast: ¿Soscribir a esti nuevu grupu o invitalos?

en: Invite
ast: Invitar

en: Subscribe
ast: Soscribir

en: Send welcome messages to new subscribees?
ast: ¿Unviar mensax de bienvenida a nuevos soscritores?

en: No
ast: Non

en: Yes
ast: Sí

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
ast: ¿Unviar notificaciones de nueves soscriciones al propietariu de la llista?

en: Enter one address per line below...
ast: Introduz una direición por llinia embaxo...

en: ...or specify a file to upload:
ast: ... o especifica un ficheru a xubir:

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
ast: Introduz embaxo'l testu adicional p'amestar al
            entamu de la to invitación o la notificación de soscrición. Incuye al menos
            una llinia erma al final...

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
ast: ¿Unviar notificación de baxa de soscrición al usuariu?

en: Send notifications to the list owner?
ast: ¿Unviar notificaciones al propietariu de la llista?

en: Change list ownership passwords
ast: Camudar la contraseña del propietariu de la llista

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
ast: Los <em>Alministradores de la llista</em> son les persones que tienen la
    cabera pallabra sobre tolos parámetros d'esta llista de
    corréu. Pueden camudar cualisquier variable de configuración disponible
    a traviés d'estes páxines web d'alministración.
    
    <p>Los <em>Moderadores de la llista</em> tienen menos permisos, nun
    pueden camudar cualisquier variable de configuración, pero pueden
    decidir sobre les peticiones alministratives pendientes, incluyendo aprobar
    o denegar les peticiones de soscripción pendientes y decidir qué facer
    colos unvíos a la llista reteníos. Por supuest, los <em>alministradores de la
    llista</em> también pueden ocupase de les peticiones pendientes.
    
    <p>Pa poder dixebrar les xeres d'alministración ente los
    alministradores y los llendadores, tienes que pone-y una contraseña
    distinta a los llendadores nel campu que ta embaxu ya indicar
    les direiciones de corréu electróniques na seición d'enriba.

en: Enter new administrator password:
ast: Introduz la contraseña nueva d'alministrador:

en: Confirm administrator password:
ast: Confirma la contraseña del alministrador:

en: Enter new moderator password:
ast: Introduz la contraseña nueva del llendador:

en: Confirm moderator password:
ast: Confirma la contraseña del llendador:

en: Submit Your Changes
ast: Unviar los cambeos

en: Moderator passwords did not match
ast: Les contraseñes del Moderador nun concasen

en: Administrator passwords did not match
ast: Les contraseñes del Alministrador nun concasen

en: Already a member
ast: Ya tas soscritu

en: &lt;blank line&gt;
ast: &lt;llinia vacía&gt;

en: Bad/Invalid email address
ast: Direición de corréu electrónicu incorreuta/inválida

en: Hostile address (illegal characters)
ast: Direición hostil (carauteres nun válidos)

en: Banned address (matched %(pattern)s)
ast: Direición baneada (coincidencia %(pattern)s)

en: Successfully invited:
ast: Invitaos satisfactoriamente:

en: Successfully subscribed:
ast: Subscritos satisfactoriamente:

en: Error inviting:
ast: Fallu invitando a soscribise:

en: Error subscribing:
ast: Fallu dando d'alta la soscrición:

en: Successfully Unsubscribed:
ast: Encaboxasti la soscripción darréu:

en: Cannot unsubscribe non-members:
ast: Nun puede desoscribise a los non soscritos:

en: Bad moderation flag value
ast: Flag incorreutu de llendadura

en: Not subscribed
ast: Non soscritu

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
ast: Inorando los cambeos del usuariu desaniciáu: %(user)s

en: Successfully Removed:
ast: Desaniciáu Dafechu:

en: Error Unsubscribing:
ast: Fallu desoscribiendo:

en: %(realname)s Administrative Database
ast: Base de Datos Alministrativa %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
ast: Resultaos de la base de datos alministrativa de %(realname)s

en: There are no pending requests.
ast: Nun hai peticiones pendientes.

en: Click here to reload this page.
ast: Calca equí pa recargar la páxina.

en: Detailed instructions for the administrative database
ast: Instrucciones detallaes de la base de datos alministrativa

en: Administrative requests for mailing list:
ast: Peticiones alministratives pa la llista de corréu:

en: Submit All Data
ast: Unviar tolos datos

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
ast: Descartar tolos mensaxes marcaos como <em>Diferir</em>

en: all of %(esender)s's held messages.
ast: tolos mensaxes reteníos de %(esender)s.

en: a single held message.
ast: un únicu mensax reteníu.

en: all held messages.
ast: tolos mensaxes reteníos.

en: Mailman Administrative Database Error
ast: Fallu de base de datos alministrativa de Mailman

en: list of available mailing lists.
ast: llistáu de llistes de corréu que tán disponibles.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
ast: Tienes qu'especificar un nome de llista. Equí ta'l %(link)s

en: Subscription Requests
ast: Peticiones de soscrición

en: Address/name
ast: Direición/nome

en: Your decision
ast: La to decisión

en: Reason for refusal
ast: Motivu del refugu

en: Approve
ast: Aprobar

en: Permanently ban from this list
ast: Banear permanentemente d'esta llista

en: User address/name
ast: Direición/nome

en: Unsubscription Requests
ast: Solicitues de desoscrición

en: Held Messages
ast: Mensaxes Reteníos

en: From:
ast: De:

en: Action to take on all these held messages:
ast: Aición a tomar tocante a toos estos mensaxes reteníos

en: Preserve messages for the site administrator
ast: Preservar mensaxes pal alministrador del xestor de llistes

en: Forward messages (individually) to:
ast: Reunviar mensaxes (individualmente) a

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
ast: Llimpiar el banderín de <em>llendadura</em> d'esti soscritor

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
ast: <em>El remitente ye agora soscritor d'esta llista</em>

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
ast: amestar <b>%(esender)s</b> a una d'estes peñeres de remitentes:

en: Accepts
ast: Aceutar

en: Discards
ast: Descartar

en: Holds
ast: Retener

en: Rejects
ast: Refugar

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
ast: Banear a <b>%(esender)s</b> de volver a soscribise a esta
                        llista de corréu

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
ast: Calcar nel númberu de mensax pa ver el mensax
                individual, o tu puedes

en: view all messages from %(esender)s
ast: ver tolos mensaxes de %(esender)s

en: Subject:
ast: Asuntu:

en: Size:
ast: Tamañu:

en: not available
ast: nun disponible

en: Reason:
ast: Motivu:

en: Received:
ast: Recibíu:

en: Posting Held for Approval
ast: L'unvíu retúvose n'espera de la so aprobación

en:  (%(count)d of %(total)d)
ast:  (%(count)d de %(total)d

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
ast: <em>Perdióse'l mensax col identificador #%(id)d

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
ast: <em>El mensax col id #%(id)d ta corruptu.

en: Preserve message for site administrator
ast: Preservar el mensax pal alministrador del xestor de llistes

en: Additionally, forward this message to:
ast: Adicionalmente, puedes reunviar esti mensax a:

en: [No explanation given]
ast: [Ensin esplicación dada]

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
ast: Si refugues esti mensax, <br>por favor, desplica la causa (opcional):

en: Message Headers:
ast: Cabeceres del mensax:

en: Message Excerpt:
ast: Estractu del Mensax

en: Database Updated...
ast: La base de datos foi anovada...

en:  is already a member
ast:  yá ta soscritu

en: %(addr)s is banned (matched: %(patt)s)
ast: %(addr)s ta vetada (concordancia: %(patt)s)

en: Confirmation string was empty.
ast: La cadena de confirmación ta erma

en: <b>Invalid confirmation string:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Note that confirmation strings expire approximately
        %(days)s days after the initial subscription request.  If your
        confirmation has expired, please try to re-submit your subscription.
        Otherwise, <a href="%(confirmurl)s">re-enter</a> your confirmation
        string.
ast: <b>Cadena de confirmación incorreuta:</b>
        %(safecookie)s.
    
        Resulta que les cadenes espiren aproximadamente %(days)s díes
        dempués de la solicitú inicial. Si'l to periodu de confirmación expiró
        por favor, soscríbete de nueves. Si nun expiró,
        <a href="%(confirmurl)s">introduz</a> la to cadena de confirmación.

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
ast: La direición que pide dase de baxa nun ta soscrita a la llista de
            corréu. Seique ya se dió de baxa, por exemplu: ¿pol
            alministrador de la llista?

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
ast: La direición que solicitaba'l cambéu
                        dióse de baxa con posterioridá. Esta solicitú
                        encaboxóxe.

en: System error, bad content: %(content)s
ast: Fallu nel sistema, conteníu corruptu: %(content)s

en: Bad confirmation string
ast: Cadena de confirmación incorreuta

en: Enter confirmation cookie
ast: Introduz cadena de confirmación

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
ast: Por favor, indica la cadena de confirmación
        (<em>cookie</em>) que recibisti nel mensax de corréu
         electrónicu, na caxa d'embaxo. Calca nel botón <em>Unviar</em> pa
         siguir col siguiente pasu de confirmación

en: Confirmation string:
ast: Cadena de confirmación:

en: Submit
ast: Unviar

en: Confirm subscription request
ast: Confirmar la solicitú de soscripción

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
ast: Fai falta la to confirmación pa completar la solicitú de
        soscripción a la llista de corréu <em>%(listname)s</em>. Les preferencies
        de soscripción amuésense embaxo, fai cualisquier cambéu qu'estimes oportunu y
        calca <em>Soscribir</em> pa finar el procesu. Una vegada confirmes
        la to petición de soscrición, amosarásete la páxina coles opciones de
        la to cuenta, na que puedes axustar les tos preferencies de soscripción.
    
        <p>Nota: la contraseña unviaráse per corréu electrónicu cuando confirmes
        la soscripción. Puedes camudala en cualisquier momentu a traviés de la to
        páxina d'opciones personales.
    
        <p>O calca <em>Encaboxar la mio petición de soscrición</em> si nun quies
        soscribite a esta llista.

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
ast: Fai falta confirmación pa siguir cola solicitú de
        soscripción a la llista de corréu <em>%(listname)s</em>.
        La configuración de la to soscrición amuésase embaxo; fae los cambeos necesarios
        y calca <em>Soscribir a llista ...</em> pa completar el procesu de
        confirmación. Una vegada que hebas confirmao la to solicitú, el llendador
        tien que da-y el vistu bonu. Recibirás noticies de la decisión tomada.
    
        Nota: la to contraseña unviarásete per corréu electrónicu una vegada la to soscrición
        te confirmada. Puedes camudala yendo a la to páxina d'opciones personales.
    
        <p>Si camudasti de parecer y nun quies soscribite a la llista de corréu,
        puedes calcar en <em>Encaboxar la mio petición de soscrición</em>.

en: Your email address:
ast: La to direición de corréu electrónicu:

en: Your real name:
ast: El to nome real:

en: Receive digests?
ast: ¿Recibir agrupaos?

en: Preferred language:
ast: Llingua preferida:

en: Subscribe to list %(listname)s
ast: Soscribise a la llista %(listname)s

en: Cancel my subscription request
ast: Encaboxar la mio solicitú de soscrición

en: You have canceled your subscription request.
ast: Encaboxasti la to solicitú de soscripción.

en: Awaiting moderator approval
ast: Esperando pola aprobación d'un llendador

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
ast:             Confirmóse satisfactoriamente la solicitú de
                soscripción a la llista de corréu,
                sicasí fai falta'l vistu bonu por parte del llendador
                de la llista. La to solicitú reunvióse al llendador de la
                llista. Informarásete de la decisión del llendador.

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
ast: Cadena de confirmación non válida. Ye dable que tes
                intentando confirmar una solicitú d'una direición que
                ya se dió de baxa.

en: You are already a member of this mailing list!
ast: ¡Yá tas soscritu a esta llista de corréu!

en: You are currently banned from subscribing to
                this list.  If you think this restriction is erroneous, please
                contact the list owners at %(owneraddr)s.
ast: Anguaño tas baneáu pa soscribite a esta
                llista. Si camientes qu'esta restrición ye incorreuta, por favor
                contauta colos propietarios de la llista en %(owneraddr)s.

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
ast:             Nun tas invitáu a esta llista de corréu. La invitación
                descartóse, y avisóse a los alministradores de la llista.

en: Subscription request confirmed
ast: Petición de soscrición confirmada

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
ast:             Tienes confirmada satisfactoriamente la to solicitú de
                soscrición pa "%(addr)s" a la llista de corréu %(listname)s.
                Va unviase a la to direición de corréu electrónicu un mensax de
                confirmación, xunto cola to contraseña y otra información
                d'interés y enllaces.
                <p>Agora puedes <a href="%(optionsurl)s">acceder a la to
                páxina d'entrada</a>.

en: You have canceled your unsubscription request.
ast: Encaboxasti la to solicitú de soscrición.

en: Unsubscription request confirmed
ast: Confirmóse la petición de baxa de la soscripción

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
ast:             La to soscrición dióse de baxa satisfactoriamente de la llista de corréu
                %(listname)s. Agora puedes <a href="%(listinfourl)s">visitar
                la páxina d'información xeneral de la llista</a>.

en: Confirm unsubscription request
ast: Confirmar la solicitú de desoscripción

en: <em>Not available</em>
ast: <em>Non disponible</em>

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
ast: Fai falta la to confirmación pa completar la solicitú de
        desoscrición de la llista de corréu <em>%(listname)s</em>.
        Anguaño tas soscritu como
        <ul><li><b>Nome real:</b> %(fullname)s
            <li><b>Direición de corréu electrónicu:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Calca nel botón <em>Desoscribise</em> d'embaxu pa confirmar
        el procesu.
    
        <p>O calca <em>Encaboxar y descartar</em> pa encaboxar esta solicitú
        de baxa.

en: Unsubscribe
ast: Esborrase de la llista

en: Cancel and discard
ast: Encaboxar y descartar

en: You have canceled your change of address request.
ast: Encaboxasti la solicitú de cambéu de direición

en: %(newaddr)s is banned from subscribing to the
                %(realname)s list.  If you think this restriction is erroneous,
                please contact the list owners at %(owneraddr)s.
ast: %(newaddr)s ta baneáu na soscripción a la llista
                %(realname)s. Si camientes qu'esta restrición ta mal,
                por favor, contauta colos propietarios de la llista en %(owneraddr)s.

en: %(newaddr)s is already a member of
                the %(realname)s list.  It is possible that you are attempting
                to confirm a request for an address that has already been
                subscribed.
ast: %(newaddr)s yá ye un miembru de la
                llista %(realname)s. Ye dable que tes
                intentando confirmar una solicitú d'una direición
                que ya ta soscrita.

en: Change of address request confirmed
ast: Confirmóse la solicitú de cambéu de direición

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
ast:             Camudasti satisfactoriamente la to direición na llista
                de corréu %(listname)s de <b>%(oldaddr)s</b> a
                <b>%(newaddr)s</b>. Agora puedes <a href="%(optionsurl)s">
                acceder a la to páxina d'entrada como soscritor</a>.

en: Confirm change of address request
ast: Confirmar la solicitú al cambéu de direición

en: globally
ast: globalmente

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
ast: Fai falta la to confirmación de completar la solicitú de
        cambéu de direición de la llista de corréu <em>%(listname)s</em>.
        Anguaño tas soscritu como
        <ul><li><b>Nome real:</b> %(fullname)s
            <li><b>Direición de corréu electrónicu antigua:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        solicitasti camudar a %(globallys)s la to direición de corréu eletrónicu a
        <ul><li><b>Nueva direición de corréu electrónicu:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Calca nel botón <em>Camudar direición</em> d'embaxo pa completar la
        confirmación de procesu.
    
        <p>O calca en <em>Encaboxar y descartar</em> pa encaboxar esta solicitú de
        cambéu de direición.

en: Change address
ast: Camudar la direición

en: Continue awaiting approval
ast: Siguir esperando aprobación

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
ast: D'alcuerdu, el llendador de la llista entá
        tien la oportunidá d'aprobar o refugar esti mensax.

en: Sender discarded message via web.
ast: El remitente descartó'l mensax vía web.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
ast: El mensax reteníu col asuntu:
                cabecera <em>%(subject)s</em> nun pudo atopase. La razón más
                probable pa esto ye que'l llendador de la llista ya aprobó o refugó'l
                mensax. Nun fuisti quien a encaboxalu a tiempu.

en: Posted message canceled
ast: Mensax unviáu encaboxáu

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
ast:             Encaboxasti satisfactoriamente l'unvíu del to mensax
                col asuntu: <em>%(subject)s</em> a la llista de
                corréu %(listname)s.

en: Cancel held message posting
ast: Encaboxar l'unvíu del mensax reteníu

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
ast: El mensax reteníu al que tas refiriéndote ya foi
            tratáu pol alministrador de la llista.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
ast: Fai falta la to confirmación pa encaboxar l'unvíu del to
        mensax a la llista de corréu <em>%(listname)s</em>:.
    
        <ul><li><b>Remitente:</b> %(sender)s
            <li><b>Asuntu:</b> %(subject)s
            <li><b>Motivu:</b> %(reason)s
        </ul>
    
         Calca'l botón <em>Encaboxar unvíu</em> pa descartar l'unvíu.
    
        <p>O calca'l botón <em>Siguir n'espera d'aprobación</em> pa siguir
        permitiendo que'l llendador aprebe o refugue'l mensax.

en: Cancel posting
ast: Encaboxar l'unvíu

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
ast: Encaboxasti la reactivación de la to soscrición. Si
        siguimos recibiendo rebotes dende la to direición, podría desaniciase dende
        esta llista de corréu.

en: Membership re-enabled.
ast: Soscrición reactivada.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
ast:             Reactivasti satisfactoriamente la to soscrición de la llista de corréu
                %(listname)s. Agora puedes <a href="%(optionsurl)s">visitar
                la páxina coles tos preferencies de soscrición</a>.

en: Re-enable mailing list membership
ast: Reactivar la soscrición a la llista de corréu

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
ast: Sentímoslo, pero ya se t'esborró d'esta llista de corréu.
            Pa volver a soscribite, por favor, visita la
            <a href="%(listinfourl)s">páxina d'información xeneral
            de la llista</a>.

en: <em>not available</em>
ast: <em>Non disponible</em>

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
ast: La to soscrición de la llista de corréu %(realname)s ta
        anguaño desactivada pola mor  a demasiaos rebotes. Fae falta'l consentimientu
        pa reactivar l'unvíu a la to direición. Tenemos la siguiente
        información nun ficheru:
    
        <ul><li><b>Direición del soscritor:</b> %(member)s
            <li><b>Nome del soscritor:</b> %(username)s
            <li><b>Caberu rebote recibíu:</b> %(date)s
            <li><b>Númberu aprosimáu de díes enantes d'esborrate definitivamente
                    d'esta llista:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Calca sobro <em>Reactivar soscrición</em> pa volver a recibir unvíos
        de la llista de corréu. O calca sobro <em>Encaboxar</em> p'allanciar la
        reactivación de la soscrición.

en: Re-enable membership
ast: Reactivar soscrición

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Bad URL specification
ast: Especificación d'URL incorreuta

en: Return to the
ast: Volver a la

en: general list overview
ast: Descripción xeneral de la llista xeneral

en: <br>Return to the
ast: <br>Volver a la

en: administrative list overview
ast: Descripción xeneral llista alministrativa

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
ast: El nome de la llista nun puede caltener "@": %(safelistname)s

en: List already exists: %(safelistname)s
ast: La llista yá esiste: %(safelistname)s

en: You forgot to enter the list name
ast: Escaecisti especificar el nome de la llista

en: You forgot to specify the list owner
ast: Escaecisti especificar el propietariu de la llista

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
ast: Dexa los campos de contraseña inicial (y confirmación)
                    ermos si quies que Mailman autoxenere la llista
                    de contraseñes.

en: Initial list passwords do not match
ast: Les contraseñes iniciales pa la llista nun concasen

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
ast: La contraseña de la llista nun puede ser nula<!-- ignore -->

en: You are not authorized to create new mailing lists
ast: Nun tas autorizáu pa criar llistes de corréu nueves

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
ast: Agospiador virtual desconocíu: %(safehostname)s

en: Bad owner email address: %(s)s
ast: Direición de corréu electrónicu del propietariu incorreuta: %(s)s

en: List already exists: %(listname)s
ast: La llista yá esiste: %(listname)s

en: Illegal list name: %(s)s
ast: Nome de llista illegal: %(s)s

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
ast: Asocedieron dellos fallos desconocíos a la hora de criar la llista.
                    Por favor, contauta col alministrador del sitiu p'aidate.

en: Your new mailing list: %(listname)s
ast: La to nueva llista de corréu: %(listname)s

en: Mailing list creation results
ast: Resultaos de la criación de les llistes de corréu

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
ast: Ficisti satisfactoriamente la llista de corréu
            <b>%(listname)s</b>, unviáronse les instrucciones al propietariu de la llista
            <b>%(owner)s</b>. Agora puedes:

en: Visit the list's info page
ast: Visita la páxina d'información de la llista

en: Visit the list's admin page
ast: Visitar la páxina d'alministración de la llista

en: Create another list
ast: Criar otra llista

en: Create a %(hostname)s Mailing List
ast: Criar una llista de corréu de %(hostname)s

en: Error:
ast: Fallu:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
ast: Puedes criar una llista de corréu nueva rellenando la
        información relevante del formulariu siguiente. El nome de la
        llista usaráse como la direición principal a la hora d'unviar
        mensaxes a la llista, de mou que tendría de tar en minúscules.
        Nun podrás camudalu una vegada que se crie la llista.
    
        <p>También necesites indicar la direición del propietariu de
        la llista. Una vegada que se crie la llista, mandaráse-y al propietariu
        un mensax desplicativu, nel que se inclúi la contraseña de la llista. A partir
        d'esi intre, el propietariu podrá camudar la contraseña de la llista
        como amestar o desaniciar propietarios de llista adicionales.
    
        <p>Si quies que Mailman xenere automáticamente la contraseña inicial de la
        llista, calca col mur en `Sí' nel campu d'autoxenerar qu'amuésase
        embaxo, y dexa baleru'l campu au introducir la contraseña inicial.
    
        <p>Pa criar llistes de distribuciones nueves hai que tener l'autorización
        apropiada. Cada sitiu web debería tener una contraseña
        de <em>criadores de llistes</em> que puede usase nel campu del final.
        Per último, namái reseñate que tamién puedes usar la
        contraseña d'alministración del sirvidor.

en: List Identity
ast: Identificación de la Llista

en: Name of list:
ast: Nome de la llista:

en: Initial list owner address:
ast: Direición del propietariu inicial de la llista:

en: Auto-generate initial list password?
ast: ¿Xenerar automáticamente la contraseña inicial de la llista?

en: Initial list password:
ast: Contraseña inicial de la llista:

en: Confirm initial password:
ast: Confirmar la contraseña inicial:

en: List Characteristics
ast: Carauterístiques de la Llista.

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
ast: ¿Tendríen los miembros nuevos tar en cuarentena enantes de que 
        se-yos permita unviar mensaxes a la llista ensin llendar?  Respuende <em>Sí</em> pa retener
        los mensaxes de miembros nuevos pa que seyan aprobaos pol llendador, por defeutu.

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
ast: Llista inicial de llingües sofitaes. <p>Date cuenta de que si nun escueyes al
            menos una llingua inicial, la llista usará %(deflang)s, la llingua por
            defeutu del sirvidor

en: Send "list created" email to list owner?
ast: ¿Unviar corréu "llista criada" al propietariu de la llista?

en: List creator's (authentication) password:
ast: Contraseña de criador de llista (verificación):

en: Create List
ast: Criar una Llista

en: Clear Form
ast: Entamar de nueves

en: General list information page
ast: Páxina d'información xeneral de la llista

en: Subscribe results page
ast: Páxina de resultaos de soscrición

en: User specific options page
ast: Páxina d'opciones específiques del usuariu

en: Welcome email text file
ast: Ficheru de testu col mensax de corréu electrónicu de bienvenida

en: List name is required.
ast: Requierse'l Nome de Llista.

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
ast: %(realname)s -- Editar el códigu html pa %(template_info)s

en: Edit HTML : Error
ast: Editar HTML : Fallu

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
ast: %(safetemplatename)s: Plantía non válida

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
ast: %(realname)s -- Edición del códigu HTML de les Páxines

en: Select page to edit:
ast: Seleiciona la páxina a editar:

en: View or edit the list configuration information.
ast: Ver o editar la información de configuración de la llista.

en: When you are done making changes...
ast: Cuando tengas finao de facer cambeos...

en: Submit Changes
ast: Unviar los cambeos

en: Can't have empty html page.
ast: Nun puede tenese una páxina html erma.

en: HTML Unchanged.
ast: Códigu HTML non camudáu.

en: See
ast: Mirar

en: Page Unchanged.
ast: Páxina Non Camudada.

en: HTML successfully updated.
ast: HTML anováu satisfactoriamente.

en: %(hostname)s Mailing Lists
ast: Llistes de Corréu de %(hostname)s

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
ast: <p>Nun hai anguaño llistes de corréu de %(mailmanlink)s
                anunciaes públicamente en %(hostname)s.

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
ast: <p>Embaxo amuésense toles llistes de corréu públiques
                de %(hostname)s. Calca nun nome de llista pa tener más información
                sobre la llista, o pa soscribite, desoscribite, y camudar les preferencies
                de la to soscrición.

en: right
ast: correuto

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
ast:  Pa visitar la páxina d'información xeneral d'una llista que nun s'anuncia,
            abri una URL asemeyada a ésta, pero con un "/", siguíu pol nome %(adj)s        de la llista.
            <p>Los alministradores de llistes pueden visitar

en: the list admin overview page
ast: la páxina xeneral d'alministración de llistes

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
ast:  p'alcontrar interface de xestión de la to llista.
             <p>Si tienes dalgún problema usando les llistes, por favor, contauta con

en: Edit Options
ast: Editar Opciones

en: View this page in
ast: Ver esta páxina en

en: CGI script error
ast: Fallu del script CGI

en: Invalid options to CGI script.
ast: Opciones nun válides pal script CGI

en: No address given
ast: Nun se dió direición

en: Illegal Email Address: %(safeuser)s
ast: Direición de corréu electrónicu incorreuta: %(safeuser)s

en: No such member: %(safeuser)s.
ast: Nun esiste soscritor: %(safeuser)s.

en: Your unsubscription request has been
                        forwarded to the list administrator for approval.
ast: La solicitú de baxa reunvióse al
                        alministrador de la llista pa que-y de'l preste.

en: The confirmation email has been sent.
ast: La confirmación unvióse per corréu electrónicu.

en: A reminder of your password has been emailed to you.
ast: Unvióse un recordatoriu de la to contraseña al to corréu-e.

en: Authentication failed.
ast: Falló l'autentificación.

en: The list administrator may not view the other
                subscriptions for this user.
ast: L'alministrador de la llista puede nun ver les otres
                soscriciones pa esti usuariu.

en: Note:
ast: Nota:

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
ast: soscriciones de %(safeuser)s en %(hostname)s

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
ast: Calca nel enllaz pa visitar la páxina de les tos opciones
            na llista de corréu solicitada.

en: The list administrator may not change the names
                or addresses for this user's other subscriptions.  However, the
                subscription for this mailing list has been changed.
ast: L'alministrador de la llista puede que nun camude los nomes
                o direiciones pa otres soscriciones d'esti usuariu. En tou casu, la
                soscrición pa la llista de corréu camudóse.

en: Addresses did not match!
ast: ¡Les direiciones nun concasen!

en: You are already using that email address
ast: Yá tas usando esa direición de corréu electrónicu

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
ast: La direicion nueva %(newaddr)s que solicitasti yá ta soscrita na
    llista de corréu %(listname)s, sicasí, tamién pedisti un cambéu
    global de direición. Una vegada que lo confirmes, tamién se camudará
    cualisquier otra llista de corréu que caltenga la direición %(safeuser)s.

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
ast: La direición nueva yá ta dada d'alta: %(newaddr)s

en: Addresses may not be blank
ast: Les direiciones nun pueden tar ermes

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
ast: Unvióse un mensax de confirmación a %(newaddr)s

en: Bad email address provided
ast: Disti una direición de corréu electrónicu nun válida

en: Illegal email address provided
ast: Dióse una direición de corréu electrónicu illegal

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
ast: %(newaddr)s yá ta soscritu a la llista.

en: %(newaddr)s is banned from this list.  If you
                          think this restriction is erroneous, please contact
                          the list owners at %(owneraddr)s.
ast: %(newaddr)s ta baneada nesta llista. Si camientes
                          qu'esta restrición ta mal, por favor, contauta
                          colos propietarios de la llista en %(owneraddr)s.

en: Member name successfully changed.
ast: Nome de soscritor camudaos dafechu.

en: The list administrator may not change the
                        password for a user.
ast: L'alministrador de la llista puede non camudar
                la contraseña pal usuariu.

en: Passwords may not be blank
ast: Les contraseñes nun pueden tar ermes

en: Passwords did not match!
ast: ¡Les contraseñes nun concasen!

en: The list administrator may not change the
                password for this user's other subscriptions.  However, the
                password for this mailing list has been changed.
ast: L'alministrador de la llista nun puede camudar la
                contraseña pa esti usuariu n'otres soscriciones. Sicasí,
                camudóse la contraseña nesta llista de corréu.

en: Password successfully changed.
ast: Camudóse la contraseña dafechu.

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
ast: Tienes que confirmar la to solicitú de baxa activando la caxella de
                    verificación que ta embaxu de <em>Desoscribir</em>. ¡Nun se
                    t'esborró de la soscrición!

en: Unsubscription results
ast: Resultaos de la desoscrición

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
ast: La to solicitú de baxa recibióse y reunvióse a la llista
                de llendadores pa la so aprobación. Notificarásete
                cuando'l llendador tenga tomao la so decisión.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
ast: Dístete de baxa satisfactoriamente de la soscrición pa la
            llista de corréu %(fqdn_listname)s. Si estuvieres recibiendo mensaxes
            agrupaos podríes recibir ún más. Si tienes dalguna entruga sobre la to
            baxa, por favor contauta colos propietarios de la llista en
            %(owneraddr)s.

en: The list administrator may not change the
                    options for this user's other subscriptions.  However the
                    options for this mailing list subscription has been
                    changed.
ast: Puede que l'alministrador de la llista nun pueda camudar
                les opciones pa esti usuariu n'otres soscriciones. En tou
                casu, camudarónse les opciones pa la soscrición d'esta
                llista.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
ast: L'alminitrador de la llista desactivó la entrega agrupada pa esta
                llista, polo que les tos opciones d'entrega nun foron afitaes. En tou
                casu, les otres tos opciones afitáronse dafechu.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
ast: L'alministrador de la llista desactivó la entrega individual de mensaxes
                pa esta llista, polo que la to opción d'entrega nun foi afitada. En tou
                casu, les tos otres opciones afitáronse dafechu.

en: You have successfully set your options.
ast: Afitasti les tos opciones con ésitu.

en: You may get one last digest.
ast: Puede que tengas un caberu corréu agrupáu.

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
ast: <em>Sí, daveres quiero dame de baxa</em>

en: Change My Password
ast: Camudar la mio contraseña

en: List my other subscriptions
ast: Llistar les mios otres soscriciones

en: Email My Password To Me
ast: Unviame la mio contraseña per corréu-e

en: password
ast: contraseña

en: Log out
ast: Colar

en: Submit My Changes
ast: Confirmar los mios cambeos

en: days
ast: díes

en: day
ast: día

en: Change My Address and Name
ast: Camudar la mio Direición y Nome

en: <em>No topics defined</em>
ast: <em>Temes non definíos</em>

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
ast: 
    Tas soscritu a la llista cola direición respetando mayúscules y minúscules
    <em>%(cpuser)s</em>.

en: %(realname)s list: member options login page
ast: Llista %(realname)s: páxina d'entrada d'opciones soscritor

en: email address and
ast: direición de corréu electrónicu y

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
ast: Llista %(realname)s: opciones de soscrición de %(safeuser)s

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
ast: Pa poder camudar les tos opciones de soscrición, primero
        tienes d'identificate dando la to contraseña %(extra)s de soscrición na seición
        d'embaxo. Si nun remembres la contraseña de soscrición, puedes facer que
        s'unvie al to corréu calcando nel botón d'embaxo. Si namái quies desoscribite de la
        llista, calca nel botón <em>Desoscribir</em> y unviarásete un mensax de
        confirmación.
    
        <p><strong><em>Importante:</em></strong> Dende esti puntu, tienes d'activar
        les cookies nel to restolador web, n'otru casu dengún de los cambeos tendrán
        efeutu.

en: Email address:
ast: Corréu electrónicu:

en: Password:
ast: Contraseña:

en: Log in
ast: Entrar

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
ast: Calcando nel botón <em>Desoscribime</em>, unviarásete un
        mensax de confirmación. Esti mensax tendrá un
        enllaz nel que calcando completarás el to procesu de baxa (puedes
        tamién confirmar per corréu electrónicu; mira les intrucciones nel
        mensax de confirmación).

en: Password reminder
ast: Remembrar contraseña

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
ast: Al calcar en <em>Remembrar</em>, la to
        contraseña unviarásete per email al to corréu.

en: Remind
ast: Remembrar

en: <missing>
ast: <perdíu>

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
ast: El tema solicitáu nun ye válidu: %(topicname)s

en: Topic filter details
ast: Detalles de la peñera de temes

en: Name:
ast: Nome:

en: Pattern (as regexp):
ast: Patrón (como una espresión regular):

en: Private Archive Error
ast: Fallu nel Ficheru Priváu

en: You must specify a list.
ast: Tienes d'especificar una llista.

en: Private archive - "./" and "../" not allowed in URL.
ast: L'archivu priváu - "./" y "../" nun permitíes na URL.

en: Private Archive Error - %(msg)s
ast: Fallu nel archivu Priváu - %(msg)s

en: Private archive file not found
ast: Archivu priváu nun alcontráu

en: You're being a sneaky list owner!
ast: Tas siendo un propietariu de llista escurridizu!

en: You are not authorized to delete this mailing list
ast: Nun tas autorizáu pa desaniciar esta llista de corréu

en: Mailing list deletion results
ast: Resultaos del desaniciáu de la llista de corréu

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
ast: Desaniciasti dafechu la llista de corréu
        <b>%(listname)s</b>.

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
ast: Hebo dalgunos problemes desaniciando la llista de corréu
            <b>%(listname)s</b>. Contauta col to alministrador en %(sitelist)s
            pa más detalles.

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
ast: Desaniciar dafechu la llista de corréu <em>%(realname)s</em>

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
ast: Esta páxina permítite como propietariu de la llista, desaniciar dafechu
        esta llista de corréu nel sistema. <strong>Esta aición nun puede
        desfacese</strong> polo que namái deberíes siguir si tas seguru ensembre
        qu'esta llista sirvió los sos propósitos y yá nun fai falta.
    
        <p>Decátate que nun s'unviará dengún avisu a los soscritores y
        dempués d'esta aición, cualisquier mensax postreru unviáu a la llista,
        o cualisquier direición alministrativa van rebotase.
    
        <p>Tienes la opción de desaniciar los archivos d'esta llista de corréu
        nesti intre. Casi siempre encamentamos <strong>qu'enxamás</strong> se
        faiga, porque sirve como un rexistru hestóricu de la llista de
        corréu.
    
        <p>Por seguridá, va volver a entrugásete la contraseña de la llista.

en: List password:
ast: Contraseña de la llista:

en: Also delete archives?
ast: ¿Desaniciar tamién archivos?

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
ast: <b>Encaboxar</b> y volver a l'alministración de les llistes

en: Delete this list
ast: Desaniciar esta llista

en: Invalid options to CGI script
ast: Opciones nun válides nel script CGI

en: %(realname)s roster authentication failed.
ast: L'autentificación a la llista de %(realname)s falló.

en: Error
ast: Fallu

en: You must supply a valid email address.
ast: Tienes de dar una direición de corréu electrónicu válida.

en: You may not subscribe a list to itself!
ast: ¡Nun puedes soscribir la llista a sí mesma!

en: If you supply a password, you must confirm it.
ast: Si das una contraseña, tienes de confirmala.

en: Your passwords did not match.
ast: Les tos contraseñes nun concasen.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
ast: Recibióse la to solicitú de soscrición y atenderase aína.
    Dependiendo de la configuración d'esta llista de corréu, la to petición
    podría confirmase vía corréu electrónicu primero, o aprobada pol llendador
    de la llista. Si requier confirmación, recibirás aína una confirmación per corréu
    coles intrucciones a siguir.

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
ast: La direición de corréu electrónicu soministrada ta baneada pa esta
            llista de corréu. Si camientes que la torga ta mal, por favor,
            contauta colos propietarios de la llista en %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
ast: La direición de corréu electrónicu dada nun ye válida. (Por exemplu,
    tien que caltener una `@'.)

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
ast: Nun se permite la to soscrición porque la to direición de corréu eletrónicu
    ye insegura.

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
ast: Requierse la confirmación dende la to direición de corréu electrónicu, pa
    evitar que daquién se soscriba ensin permisu. Unviáronse instrucciones
    al to corréu %(email)s. Por favor, ten en cuenta que la to soscrición nun
    entamará fasta que la confirmes.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
ast: La petición de soscrición <em>retúvose</em> porque %(x)s. La to petición
    reunvióse al alministrador de la llista. Recibirás un corréu electrónicu informándote de
    la decisión del llendador cuando trate la to petición.

en: You are already subscribed.
ast: Yá tas soscritu.

en: Mailman privacy alert
ast: Alerta de privacidá de Mailman

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
ast: Intentóse soscribir la to direición de corréu electrónicu a la llista de corréu
    %(listaddr)s. Yá tas soscritu a esta llista de corréu.
    
    Decátate que la llista de soscritores nun ye pública, polo que ye dable que
    daquién con males intenciones tea tantiando la llista pa ver si puede descubrir los
    sos soscritores. Esto podría ser una violación de la privacidá si dexásemos facer
    esto, por eso nun lo dexamos de facer.
    
    Si daveres unviaste una solicitú de soscrición y escaecisti que yá tabes
    soscritu a la llista, inora esti mensax. Si albidres que daquién trató de
    descubrir si yes un soscritor de la llista y t'esmolez la to privacidá, entós
    siéntete llibre d'unviar un mensax al alministrador de la llista a %(listowner)s.

en: This list does not support digest delivery.
ast: Esta llista nun sofita entregues agrupaes.

en: This list only supports digest delivery.
ast: Esta llista namái almite entregues agrupaes.

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
ast: Tas soscritu dafechu a la llista de corréu %(realname)s.

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
ast: 
        confirm <cadena-de-confirmación>
            Confirmar una aición. La cadena-de-confirmación ye obligatoria y tien que
            dase nel mensax de rempuesta que confirma l'aición .

en: Usage:
ast: Usu:

en: Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings expire
    approximately %(days)s days after the initial subscription request.  If your
    confirmation has expired, please try to re-submit your original request or
    message.
ast: Cadena de confirmación nun válida. Decátate que la cadena
    de confirmación espira aproximadamente en %(days)s díes dempués
    de la solicitú de soscrición inicial. Si la to confirmación espiró, por favor,
    intenta rexistrate de nueves.

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
ast: La to solicitú reunvióse al llendador de la llista pa la so aprobación.

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
ast: Anguaño nun tas soscritu. ¿Dístite de baxa o camudasti la to
    direición de corréu electrónicu?

en: You are currently banned from subscribing to this list.  If you think this
    restriction is erroneous, please contact the list owners at
    %(owneraddr)s.
ast: Anguaño tas baneáu pa soscribite a esta llistes. Si camientes qu'esta
    torga ta mal, por favor, contauta colos propietarios de la llista en
    %(owneraddr)s.

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
ast: Nun fuisti invitáu a la llista de corréu. La invitación descartóse,
    y avisóse a la llista d'alministradores.

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
ast: La contraseña d'aprobación ta mal. El mensax sigui reteníu.

en: Confirmation succeeded
ast: Confirmación fecha

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
ast: 
        echo [argumentos]
            Cenciellamente devuelve un acuse de recibu. Los argumentos devuélvense ensin camudar.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
ast: 
        end
            Fina'l procesu de comandos. Úsalo si'l to veceru de corréu automáticamente
            amiesta un ficheru de robla.

en: 
        help
            Print this help message.
ast: 
        help
            Unvia esti mensax d'aida.

en: You can access your personal options via the following url:
ast: Puedes acceder a les tos opciones personales a traviés de la siguiente URL:

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
ast: 
        info
            Obtién información tocante a esta llista de corréu.

en: List name:    %(listname)s
ast: Nome de la llista: %(listname)s

en: Description:  %(description)s
ast: Descripción: %(description)s

en: Postings to:  %(postaddr)s
ast: Unviar mensaxes a:  %(postaddr)s

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
ast: Robot d'aida de llista: %(requestaddr)s

en: List Owners:  %(owneraddr)s
ast: Propietarios: %(owneraddr)s

en: More information: %(listurl)s
ast: Más información: %(listurl)s

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
ast: El comandu `join' ye un sinónimu de `subscribe'.

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
ast: El comando `leave' ye un sinónimu de `unsubscribe'.

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
ast: 
        lists
            Ver un llistáu de les llistes de corréu públiques nel sirvidor de GNU Mailman.

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
ast: Llistes de corréu públiques en %(hostname)s

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
ast: %(i)3d. Nome de la llista: %(realname)s

en:      Description: %(description)s
ast:      Descripción: %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
ast:      Solicitúes a: %(requestaddr)s

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
ast: 
        password [<clave_antigua> <clave_nueva>] [address=<direición>]
            Obtién o camuda la to contraseña. Ensin argumentos, devuelve la
            to contraseña actual. Con argumentos <clave_antigua> y <clave_nueva>
            puedes camudar la to contraseña.
    
            Si unvíes dende una direición distinta a la que tas soscritu, especifica la to
            direición de soscrición con `address=<direición>' (¡nun uses los ángulos
            a los llaos de la direición, nin comines!). Decátate que nesti casu, la
            rempuesta siempre s'unviará a la direición soscrita.

en: Your password is: %(password)s
ast: La contraseña nueva ye %(password)s

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
ast: Nun yes un miembru de la llista de corréu %(listname)s

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
ast: La to contraseña antigua nun ye correuta, polo que la to contraseña nun
    se camudó. Usa la versión ensin argumentu pa qu'unvíe la to contraseña
    actual, y entós inténtalo de nueves.

en: 
    Usage:
ast: 
    Usu:

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
ast: El comandu `remove' ye sinónimu de `unsubscribe'.

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
ast: 
        set ...
            Afita o amuesa les tos opciones de soscrición.
    
            Usa `set help' (ensin comines) pa obtener una llista más detallada de
            les opciones que puedes camudar.
    
            Usa `set show' (ensin comines) pa ver los valores actuales de les
            tos preferencies.

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
ast: 
        set help
            Amuesa esta aida detallada.
    
        set show [address=<direición>]
            Amuesa les tos preferencies actuales. Si unvíes dende una direición distinta
            a la que tas soscritu, especifica la to direición de soscrición con `address=<direición>'
            (¡nun pongas los ángulos a los llaos de la direición, nin comines!).
    
        set authenticate <contraseña> [address=<direición>]
            P'afitar cualesquiera de les tos opciones, tienes d'ncluyir enantes esti comandu, xunto
            cola to contraseña de soscritor. Si unvíes dende una direición dende la que nun tas
            soscritu, especifica la to direición de soscrición con `address=<direición>' (¡nun pongas
            los ángulos a los llaos de la direición, nin uses comines!).
    
        set ack on
        set ack off
            Cuando la opción `ack' s'activa (on), recibirás un mensax
            de confirmación siempre qu'unvíes un mensax a la llista.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            Cuando la opción `digest' te desactivada (off), recibirás los mensaxes de la llista
            ún a ún, cuando s'unvíen. Usa `set digest plain' si prefieres recibir los mensaxes
            de la llista agrupaos nún únicu mensax de testu planu, (por exemplu RFC 1153).
            Usa `set digest mime' si prefieres recibir los mensaxes de la llista agrupaos nún
            únicu mensax en formatu MIME.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Activa o desactiva la entrega de mensaxes. Esto nun da de baxa la to soscrición,
            indica a Mailman que pel momentu, nun unvíe mensaxes. Esto ye útil,
            si marches de vacaciones. ¡Remembra usar `set delivery on' cuando vuelvas de les
            tos vacaciones!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Usa `set myposts off' pa nun recibir los mensaxes qu'unvíes a la llista.
            Esto nun tien efeutu si recibes los mensaxes agrupaos.
    
        set hide on
        set hide off
            Usa `set hide on' p'anubrir la to direición de corréu eletrónicu cuando
            daquién solicita un llistáu de los soscritores.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Usa `set duplicates off' si nun quies que Mailman t'unvíe'l mensax si la to
            direición ta nos campos To: o Cc: de los mesmos. Esto puede amenorgar el
            númberu de mensaxes duplicaos que recibes de la llista.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Usa `set reminders off' si quies desactivar que te remembre la to contraseña
            de la llista de corréu mensualmente.

en: Bad set command: %(subcmd)s
ast: Comandu incorreutu: %(subcmd)s

en: Your current option settings:
ast: Les tos opciones de configuración actuales:

en: off
ast: Desactivar

en: on
ast: Activar

en:     digest plain
ast:     Agrupaos en testu planu

en:     digest mime
ast:     Agrupaos en formatu MIME

en:     digest off
ast:     Desactivar agrupaos

en: delivery on
ast: recibir corréu

en: delivery off
ast: nun recibir corréu

en: by you
ast: por tí

en: by the admin
ast: pol alministrador

en: due to bounces
ast: debío a rebotes

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
ast:     %(status)s (%(how)s el %(date)s)

en:     myposts %(onoff)s
ast:     los mios mensaxes %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
ast:     anubrir %(onoff)s

en:     duplicates %(onoff)s
ast:     duplicaos %(onoff)s

en:     reminders %(onoff)s
ast:     remembrar %(onoff)s

en: You did not give the correct password
ast: Nun disti la contraseña correuta

en: Bad argument: %(arg)s
ast: Argumentos incorreutos: %(arg)s

en: Not authenticated
ast: Nun tas identificáu

en: ack option set
ast: afitar opción recibir los mios mensaxes

en: digest option set
ast: Afitar opción agrupaos

en: delivery enabled
ast: entrega activada

en: delivery disabled by user
ast: entrega desactivada pol usuariu

en: myposts option set
ast: Afitar opción de los mios mensaxes

en: hide option set
ast: Afitar opción anubrir

en: duplicates option set
ast: Afitar opción duplicaos

en: reminder option set
ast: Afitar opción remembrar

en: stop is synonymous with the end command.
ast: El comandu 'stop' ye sinónimu del comandu 'end'.

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
ast: 
        subscribe [contraseña] [digest|nodigest] [address=<direición>]
            soscribise a esta llista de corréu.  La contraseña ye imprescindible pa
            dase de baxa o camudar les tos opciones, pero, si omites la contraseña,
            xeneraráse pa ti.  Ye dable remembrar periódicamente la to contraseña.
    
            El siguiente argumentu puede ser «nodigest» or «digest» (¡ensin comines!).
            Si quies soscribite con una direición de corréu distinta a la qu'uses pa unviar
            la solicitú, puedes indicalo con `address=<address>' (¡ensin ángulos a los llaos
            de la direición del corréu, y ensin comines!).

en: Bad digest specifier: %(arg)s
ast: Especificación d'agrupamientu incorreuta: %(arg)s

en: No valid address found to subscribe
ast: Nun s'alcontró direición válida pa soscribise

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
ast: La direición de corréu electrónicu dada ta baneada pa esta llista de corréu.
    Si camientes qu'esta torga ta mal, por favor, contauta colos propietarios de
    la llista de corréu en %(listowner)s.

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
ast: Mailman nun aceutará la direición dada como una direición válida.
    (Por exemplu, tien de tener una @ nella.)

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
ast: La to soscrición nun se permite porque
    la direición de corréu dada ye insegura.

en: You are already subscribed!
ast: ¡Yá tas soscritu!

en: No one can subscribe to the digest of this list!
ast: ¡Naide puede recibir mensaxes agrupaos nesta llista!

en: This list only supports digest subscriptions!
ast: ¡Esta llista namái sofita soscriciones con mensaxes agrupaos!

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
ast: La to solicitú de soscripción reunvióse al alministrador de la llista
    en %(listowner)s pa revisión.

en: Subscription request succeeded.
ast: Petición de soscrición confirmada.

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
ast: 
        unsubscribe [contraseña] [address=<direición>]
            Dar de baxa la to soscrición de la llista de corréu. Si se da la contraseña, la to
            contraseña tien de concasar cola contraseña actual. Si s'omite, unviaráse un corréu
            confirmación a la direición pa desoscribise. Si quies dar de baxa
            otra direición distinta dende la qu'unviés la petición, tienes d'especificar
            `address=<direición>' (¡ensin ángulos a los llaos de la direición, y ensin
            comines!)

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
ast: %(address)s nun ta soscritu a la llista de corréu %(listname)s

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
ast: La solicitú de baxa reunvióse al alministrador de la llista pal so preste.

en: You gave the wrong password
ast: Disti una contraseña incorreuta

en: Unsubscription request succeeded.
ast: Aceutóse la solicitú de desoscripción

en: 
        who
            See the non-hidden members of this mailing list.
        who password
            See everyone who is on this mailing list. The password is the
            list's admin or moderator password.
ast: 
        who
            Ver los miembros non anubríos d'esta llista.
        who password
            Ver a cualesquier inscritu nesta llista. La contraseña ye la
            del alministrador o la del llendador.

en: 
        who password [address=<address>]
            See the non-hidden members of this mailing list.  The roster is
            limited to list members only, and you must supply your membership
            password to retrieve it.  If you're posting from an address other
            than your membership address, specify your membership address with
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!). If you provide the list's admin or moderator password,
            hidden members will be included.
ast: 
        who clave [address=<direición>]
            Ver los miembros non anubríos de la llista. Talu llistáu ta reserváu a
            los soscritores, polo cual ye necesario qu'indiques la to contraseña
            pa poder recibilu. Si tas unviando la petición dende una direición distinta
            de la que tas soscritu, indica dicha direición de soscrición con
            `address=<direición>' (¡ensin ángulos a los llaos de la direición, y ensin
            comines!). Si das la contraseña d'alministrador o llendador de la llista,
            incluyiránse los miembros anubríos.

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
ast: 
        who password
            Ver quién ta na llista de corréu. Esti llistáu ta reserváu namái a los
            alministradores y llendadores; tienes de dar la contraseña
            d'alministrador o llendador pa recibir el llistáu.

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
ast: Nun tienes permitío recibir la llista de soscritores.

en: This list has no members.
ast: Esta llista nun tien soscritores.

en: Non-digest (regular) members:
ast: Soscritores con entrega non agrupada:

en: Digest members:
ast: Soscritores con entrega agrupada:

en: Arabic
ast: Árabe

en: Asturian
ast: Asturianu

en: Catalan
ast: Catalán

en: Czech
ast: Checoslovacu

en: Danish
ast: Danés

en: German
ast: Alemán

en: English (USA)
ast: Inglés (EEUU)

en: Spanish (Spain)
ast: Español (España)

en: Estonian
ast: Estoniu

en: Euskara
ast: Euskera

en: Finnish
ast: Finés

en: French
ast: Francés

en: Galician
ast: Gallegu

en: Hebrew
ast: Hebréu

en: Croatian
ast: Croata

en: Hungarian
ast: Húngaru

en: Interlingua
ast: Interllingua

en: Italian
ast: Italianu

en: Japanese
ast: Xaponés

en: Korean
ast: Koreanu

en: Lithuanian
ast: Lituanu

en: Dutch
ast: Danés

en: Norwegian
ast: Noruegu

en: Polish
ast: Polacu

en: Portuguese
ast: Portugués

en: Portuguese (Brazil)
ast: Portugués (Brasil)

en: Romanian
ast: Rumanu

en: Russian
ast: Rusu

en: Slovak
ast: Eslovacu

en: Slovenian
ast: Eslovenu

en: Serbian
ast: Serbiu

en: Swedish
ast: Suecu

en: Turkish
ast: Turcu

en: Ukrainian
ast: Ucranianu

en: Vietnamese
ast: Vitnamita

en: Chinese (China)
ast: Chinu (China)

en: Chinese (Taiwan)
ast: Chinu (Taiwan)

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
ast: Nota: Darréu qu'esta ye una llista de llistes de corréu, les
    noticies alministratives, como remembrar contraseña, unviaránse a
    la direición alministrativa de la to soscrición, %(addr)s.

en:  (Digest mode)
ast:  (Mou Resume)

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
ast: Bienveníu a "%(realname)s" la llista de corréu %(digmode)s

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
ast: Disti de baxa la to soscrición de la llista de corréu %(realname)s

en: %(listfullname)s mailing list reminder
ast: Remembrar llista de corréu %(listfullname)s

en: No reason given
ast: Ensin xida dada

en: Hostile subscription attempt detected
ast: Deteutóse intentu de soscrición hostil

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
ast: %(address)s invitóse a una llista de corréu distinta, pero nún
    deliberáu intentu malintencionáu trataron de confirmar la invitación
    a la to llista. Camentamos que prestaríate sabelo. Nun fai falta que
    faigas res.

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
ast: Invitasti a %(address)s a la to llista, pero nún deliberáu intentu
    malintencionáu, intentaron confirmar la invitación a una llista distinta.
    Camentamos que prestaríate sabelo. Nun fai falta que faigas res.

en: %(listname)s mailing list probe message
ast: Mensaxe de preba de la llista de corréu %(listname)s

en: For some unknown reason
ast: Por dalguna causa desconocida

en: Your message was rejected
ast: Refugóse'l to mensax

en: Archiving Options
ast: Opciones d'Almacenamientu

en: List traffic archival policies.
ast: Política d'almacenamientu del tráficu de la llista.

en: Archive messages?
ast: ¿Atroxar los mensaxes?

en: private
ast: priváu

en: public
ast: públicu

en: Is archive file source for public or private archival?
ast: ¿Ye un archivu fonte p'archiváu públicu o priváu?

en: Monthly
ast: Mensual

en: Quarterly
ast: Trimestral

en: Yearly
ast: Anual

en: Daily
ast: Diariu

en: Weekly
ast: Selmanal

en: How often should a new archive volume be started?
ast: ¿Cada cuántu tiempu tien d'aniciase un nuevu volume d'archivu?

en: Auto-responder
ast: Contestador automáticu

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
ast: Carauterístiques del contestador automáticu.<p>
    
    En los campos de testu d'abaxo, la interpolación de cadenes fáense
    coles siguientes correspondencies clave/valor:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>correspuende al nome de la llista de corréu</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>correspuende al enllaz del llistáu de llistes</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>correspuende a la direición -request de la llista</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>correspuende a la direición -admin de la llista</em>
    </ul>
    
    <p>Pa cada campu de testu, puedes escribir direutamente'l testu dientro del recuadru,
    o puedes especificar un ficheru del sistema llocal col testu a xubir.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
ast: ¿Tendría d'unviar Mailman una autorempuesta a los unvíos na llista
                 de corréu?

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
ast: Testu d'auto-rempuesta pa unviar a los soscriptores de la llista de corréu.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
ast: ¿Tendría d'unviar Mailman una autorempuesta a quien unvíe
                 a la direición -owner?

en: Auto-response text to send to -owner emails.
ast: Testu d'autorempuesta pa los correos unviaos a -owner.

en: Yes, w/discard
ast: Sí, con descarte

en: Yes, w/forward
ast: Sí, con reunvíu

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
ast: ¿Tendría Mailman d'unviar una autorempuesta a los corréos unviaos
                 a la direición -request?. Si escueyes sí, decide si quies que
                 Mailman descarte'l mensax orixinal, o reúnvialu al sistema
                 como un comandu de corréu normal.

en: Auto-response text to send to -request emails.
ast: Testu d'autorempuesta pa unviar a correos -request.

en: Number of days between auto-responses to either the mailing
                 list or -request/-owner address from the same poster.  Set to
                 zero (or negative) for no grace period (i.e. auto-respond to
                 every message).
ast: Númberu de díes ente les autorempuestes a cada llista de corréu
                 o a la direición -request/-owner dende el mesmu remitente. Afita a
                 cero (o negativu) pa que nun heba periodu de gracia (por exemplu,
                 autoresponder a cada mensax).

en: Bounce processing
ast: Xestión de rebotes

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
ast: Estes polítiques remanen el sistema de rebotes automáticos en
                Mailman. De siguío resúmese cómo furrula.
    
                <p>Cuando se recibe un rebote, Mailman trata d'estrayer
                la siguiente información del mensax: la direición
                del soscritor al que diba dirixíu'l mensax y la gravedá del
                problema que causó'l rebote. La gravedá puede ser <em>
                grave</em> o <em>leve</em> dependiendo si hebo un fallu
                fatal o si hebo un fallu transitoriu. Énte dubies, sedrá un fallu grave.
    
                <p>Si nun puede estrayese la direición del soscritor del
                mensax rebotáu, entós el rebote descártase. En sen contrariu,
                a cada soscritor asígnase-y un <em>cuntador de rebotes</em> y
                cada vegada que s'alcuentre un rebote d'esi soscritor
                incrementará'l cuntador. Los rebotes graves incrementen en
                1, mientres los leves incrementen en 0.5. El cuntador namái
                s'incrementa una vegada al día, de mou qu'inclusu cuando
                recibas cientos de mensaxes rebotaos del soscritor nún día,
                el so cuntador namái s'incrementará en 1 esi día.
    
                <p>Cuando'l cuntador de rebotes d'un soscritor rezume'l
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">umbral de mensaxes
                rebotaos</a> desactivaráse la so soscrición. Una vegada
                se desactive, el soscritor nun recibirá más mensaxes
                de la llista fasta que seya esplícitamente activada de nueves
                (yá seya pol alministrador o pol mesmu soscritor).
                Sicasí, de xemes en cuandu recibirán notificaciones indicándo-yos
                que la so soscripción desactivóse. Les notificaciones
                incluín información sobro cómo volver a activar la so soscripción
    
                <p>Puedes remanar tanto'l
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">númberu
                de recordatorios</a> que recibirá'l soscritor como la
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval">
                frecuencia</a> a la que s'unviarán les notificaciones.
    
                <p>Hai otra variable de configuración importante que remana que
                trescurríu un determináu períodu de tiempu -- durante'l que nun se reciben
                rebotes del soscritor -- la información de rebote
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">
                considérase caduca</a> y descártase. D'esti mou, axustando esti valor
                y l'umbral de mensaxes rebotaos, puede remanase la velocidá a la que
                se desactiven a los socriptores con problemes de receición.
                Deberíes axustar a la frecuencia y al volume de la llista en
                cuestión.

en: Bounce detection sensitivity
ast: Sensibilidá pa la deteición de rebotes

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
ast: ¿Quies que Mailman s'encargue del procesamientu de los rebotes de mou automáticu?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
ast: Poniendo esti valor a <em>Non</em>, desactivarás tol procesamientu
                 automáticu de los mensaxes rebotaos d'esta llista,
                 sicasí los mensaxes rebotaos descartaránse de mou que
                 non enllenen el buzón del alministrador de la llista.

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
ast: El valor de los mensaxes rebotaos de los soscritores, a partir del que se
                 desactivará la soscripción. Esti valor puede ser un
                 númberu en puntu flotante.

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
ast: A cada soscritor asígnase-y un tantéu de refugu, atroxáu nún
                 númberu en puntu flotante. Siempres que Mailman recibe un
                 mensax rebotáu d'un soscritor de la llista, incrementa'l
                 tantéu correspondiente de dicho soscritor.  Los rebotes
                 severos (fallos fatales) incrementen el tantéu en 1,
                 mentantu que los rebotes leves (fallos temporales)
                 incrementen en 0.5. El tantéu d'un soscritor namái se ve
                 afeutáu al día como muncho por un mensax de rebote, de
                 mou qu'ainda recibiendo 10 mensaxes de rebote'l mesmu
                 día, el so tantéu namái s'incrementará en 1.
    
                 Esta variable describe'l llímite cimeru del tantéu de refugu
                 (o rebote) del soscriptor, per enriba del que, se
                 desactivará la receición del corréu, pero nun se-y dará
                 de baxa de la llista de corréu.

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
ast: El númberu de díes dempués del que la información de rebote
                 d'un soscritor se descarta, si nun foron recibíos
                 provisionalmente nuevos rebotes.  Esti valor tien de ser un enteru.

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
ast: Cuántos avisos del mou <em>la to soscrición desactivóse</em> tien de recibir
                 un soscriptor desactiváu enantes de desaniciar la so direición
                 de la llista de corréu. Poniéndolu a 0, desaniciaráse darréu una
                 direición de la llista cuando los sos rebotes superen l'umbral afitáu.
                 tien de ser un valor enteru.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
ast: El númberu de díes ente avisos <em>la to soscrición desactivóse</em>.
                 Esti valor tien que ser un valor enteru.

en: Notifications
ast: Notificaciones

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
ast: ¿Tendría Mailman d'unviate, propietariu de la llista, los mensaxes rebotaos
                 que'l sistema de procesamientu de rebotes nun pudo deteutar?
                 La opción encamentada ye <em>Sí</em>.

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
ast: Magar que'l deteutor de mensaxes rebotaos de Mailman ye enforma robustu, ye
                 imposible deteutar tolos formatos de mensaxes rebotaos qu'esisten.
                 Deberíes caltener esta opción en <em>Sí</em> por dos razones: 1)
                 Si ye daveres un rebote permanente d'un de los sucritores,
                 probablemente tendríes de desanicialu de la llista manualmente, y 2)
                 podríes unviar el mensax a los desendolcadores de Mailman
                 p'amestar esti nuevu formatu a los formatos conocíos.
    
                 <p>Si, daveres, nun quies que te cafien, configura esta variable a
                 <em>Non</em> y tolos mensaxes rebotaos que nun se deteuten
                 desaniciaránse ensin más pol sistema.
    
                 <p><b>Nota:</b> Esti valor afeuta tamién a los mensaxes
                 unviaos a la direición -almin de la llista. Esta direicción ta en víes d'esborráu
                 y nun tien qu'usase enxamás, pero puede haber persones qu'entá unvíen mensaxes a
                 esta direición.  Si asocede esto con esta opción configurada con
                 <em>Non</em> descartaránse talos mensaxes. Si quies, puedes configurar
                 un
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">mensaxe d'autorempuesta
                 </a> pa los mensaxes dirixíos a les direiciones -owner and -admin.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
ast: ¿Tendría Mailman d'unviate, propietariu de la llista, una notificación cuando
                 se desactiva una soscrición pola mor de los rebotes?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
ast: Afitando esti valor a <em>Non</em>, desactivarás
                 los mensaxes de notificación que s'unvíen davezu a los propietarios de la llista
                 cuando se desactiva la direición d'un soscritor debío a un escesu de rebotes.
                 De cualisquier mou, siempre s'intentará notificar al soscritor.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
ast: ¿Tendría de notificate Mailman, propietariu de la llista, cuando
                 se da de baxa a un soscriptor debío a rebotes?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
ast: Afitando esti valor a <em>Non</em>, desactivarás
                 los mensaxes de notificación que davezu s'unvien a los
                 propietarios de la llista cuando un soscriptor se da de baxa por
                 escesivos rebotes. Unviaráse una notificación d'avisu al soscritor.

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
ast: Valor incorreutu pa <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s

en: Content&nbsp;filtering
ast: Filtráu&nbsp;de&nbsp;conteníu

en: Forward to List Owner
ast: Reunviar al Propietariu de la Llista

en: Preserve
ast: Preservar

en: Policies concerning the content of list traffic.
    
                <p>Content filtering works like this: when a message is
                received by the list and you have enabled content filtering, the
                individual attachments are first compared to the
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter
                types</a>.  If the attachment type matches an entry in the filter
                types, it is discarded.
    
                <p>Then, if there are <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass types</a>
                defined, any attachment type that does <em>not</em> match a
                pass type is also discarded.  If there are no pass types defined,
                this check is skipped.
    
                <p>After this initial filtering, any <tt>multipart</tt>
                attachments that are empty are removed.  If the outer message is
                left empty after this filtering, then the whole message is
                discarded.
    
                <p> Then, each <tt>multipart/alternative</tt> section will
                be replaced by just the first alternative that is non-empty after
                filtering if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives"
                >collapse_alternatives</a> is enabled.
    
                <p>Finally, any <tt>text/html</tt> parts that are left in the
                message may be converted to <tt>text/plain</tt> if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> is enabled and the site is
                configured to allow these conversions.
ast: Política concerniente al conteníu del tráficu de la llista.
    
            <p>El peñeráu del conteníu furrula d'esta miente: cuando la llista
            recibe un mensax y activasti'l peñeráu del conteníu, primero
            compárense los axuntos individuales con <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">peñera de tribes</a>.
            Si la triba del axuntu concasa con dalguna de les tribes peñeraes, descártase.
    
            <p>Entós, si hai definíes <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">tribes permitíes</a>,
            cualisquier triba del axuntu que <em>nun</em> concase coles tribes
            permitíes tamién se descarten. Si nun hai definíes tribes permitíes esta comprobación saltáse.
    
            <p>Dempués d'esti peñeráu inicial, cualisquier axuntu <tt>multipart</tt> que quede ermu
            esbórrase. Si'l mensax saliente queda ermu dempués d'esta peñera, entós descártase'l
            mensax enteru. De siguío, si ta activáu
            <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives">collapse_alternatives</a>, cada seición
            <tt>multipart/alternative</tt> trócase cola primer alternativa que nun tea erma dempués de la peñera.
    
            <p>Finalmente, cualisquier parte <tt>testu/html</tt> que quede nel mensax conviértese a
            <tt>testu planu</tt> si <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext">
            convert_html_to_plaintext</a> ta activáu y el sirvidor ta configuráu pa permitir estes conversiones.

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
ast: ¿Tendría Mailman de peñerar el conteníu dirixíu a la llista
                 d'acordies a los axustes d'embaxo?

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
ast: Desaniciar los axuntos de los mensaxes que caltengan dalguna
                 triba que conteníu que concase.

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
ast: Usa esta opción pa desaniciar cualisquier axuntu de mensax que
                 concase con dalguna de les siguientes tribes. Cada llinia podría caltener una
                 cadena nomada MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 por exemplu: <tt>image/gif</tt>. Nun pongas una subtriba si quies
                 desaniciar toles partes que concasen cola triba principal, por exemplu:
                 <tt>image</tt>.
    
                 <p>Les llinies ermes inórense.
    
                 <p>Mira tamién <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> pa obtener una llista de tribes con conteníu válidu.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ast: Desaniciar axuntos al mensax que nun concasen cola triba
                  del conteníu. Dexa esti campu ermu si quies saltar
                  esta preba de peñera.

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
ast: Usa esta opción pa desaniciar cualisquier axuntu de mensax que nun concase
                 cola triba del conteníu. Los requerimientos y formatos son
                 esautamente como <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>,
    
                 <p><b>Nota:</b>Si amiestes entraes a esta llista, pero nun amiestes
                 <tt>multipart</tt> a esta llista, cualisquier mensax con axuntos
                 refugaráse pola peñera de pasu.

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
ast: Desaniciar axuntos al mensax que concasen cola estensión
                 nel nome del ficheru.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 filename extension.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ast: Desaniciar axuntos al mensax que nun concasen cola estensión del nome
                  del ficheru. Dexa esti campu ermu si quies saltar la preba de peñera.

en: Should Mailman collapse multipart/alternative to its
                 first part content?
ast: ¿Tendría Mailman d'agrupar multipart/alternative al
                 conteníu na primer parte?

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
ast: ¿Tendría Mailman de convertir les partes de triba <tt>text/html</tt> a
                 testu simple?  Esta conversión fáise dempués de desaniciar
                 los axuntos MIME.

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
ast: Aición a tomar cuando un mensax concasa coles regles sobro
                 conteníu peñeráu.

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
ast: Tomaráse una de les aiciones siguientes cuando'l mensax concase con dalguna
                 de las regles de peñeráu por conteníu, ye dicir, que la
                 triba de conteníu de mayor nivel concase con ún de los
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">
                 filter_mime_types</a> o que la triba de conteníu de mayor nivel
                 <strong>nun</strong> concase con dengún de los
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">
                 pass_mime_types</a> o si dempués de la peñera de les subpartes
                 del mensax, el mensax acaba ermu.
    
                 <p>Observa qu'esta aición nun se lleva a cau si dempués de
                 la peñera'l mensax sigue teniendo conteníu. Nesti sen el
                 mensax siempre se reunviará a la direición de la llista.
    
                 <p>Cuando se descarten mensaxes, anotaráse una traza col
                 Message-ID del mensax descartáu. Cuando se refuguen o reunvíen
                 mensaxes al propietariu de la llista, incluyiráse'l motivu del refugu
                 nel mensax unviau al autor del mensax. Cuando se preserven los
                 mensaxes guárdense nun direutoriu especial del discu pa que
                 l'alministrador sitiu los vea (y dablemente recupere) o descarte en
                 casu contrariu. Esta cabera opción sólo ta disponible si lo
                 activó l'alministrador del sitiu.

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
ast: Triba MIME incorreuta inorada: %(spectype)s

en: Digest options
ast: Opciones de recopilaciones

en: Batched-delivery digest characteristics.
ast: Carauterístiques de la entrega de los mensaxes agrupaos.

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
ast: ¿Pueden escoyer los soscritores recibir el tráficu de la llista agrupáu nun sólu mensax?

en: Digest
ast: Agrupáu

en: Which delivery mode is the default for new users?
ast: ¿Qué triba d'entrega ye la predefinía pa los nuevos usuarios?

en: Plain
ast: Planu

en: When receiving digests, which format is default?
ast: Cuando se reciban mensaxes agrupaos ¿cual ye'l formatu predefiníu?

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
ast: ¿Tendría d'entregase un agrupáu diariamente si'l tamañu del umbral nun s'algamó?

en: Header added to every digest
ast: Cabecera p'amestar a cada agrupáu

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
ast: Testu p'amestar (como un mensax inicial, enantes de la tabla de conteníu) al aniciu de los agrupaos.

en: Footer added to every digest
ast: Pie de páxina p'amestar a cada agrupáu

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
ast: Testu p'amestar (como un mensax final) no cabero de cada agrupáu.

en: How often should a new digest volume be started?
ast: ¿Cada cuántu tiempu tendría d'entamase un volume nuevu d'agrupaos?

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
ast: Cuando entama un nuevu volume agrupáu, el númberu de volume
                 increméntase y el númberu d'incidencia resetéase a 1.

en: Should Mailman start a new digest volume?
ast: ¿Tendría Mailman d'entamar un nuevu volume d'agrupaos?

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
ast: Activando esta opción Mailman entamará un nuevu volume
                 col siguiente agrupáu que s'unviará.

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
ast: ¿Tien Mailman d'unviar el prósimu agrupáu nel intre, si nun ta
                 ermu?

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
ast: El prósimu agrupáu unviaráse como volume
                %(volume)s, númberu %(number)s

en: A digest has been sent.
ast: Unvióse un agrupáu.

en: There was no digest to send.
ast: Nun hai agrupáu pa unviar.

en: Invalid value for variable: %(property)s
ast: Valor incorreutu pa la variable: %(property)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
ast: Direición de corréu incorreuta pa la opción %(property)s: %(error)s

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
ast: Alcontrarónse les siguientes variables de sustitución incorreutes
                    na cadena <code>%(property)s</code> :
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>La to llista podría nun furrular correutamente fasta
                    qu'igües esti problema.

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
ast: La cadena <code>%(property)s</code> parecía tener
                        problemes correxibles nel nuevu valor.
                        Usaráse'l valor correxíu. Por favor,
                        compreba que ye lo que pretendíes.

en: General Options
ast: Opciones Xenerales

en: Conceal the member's address
ast: Anubrir la direición del soscritor

en: Acknowledge the member's posting
ast: Confirmar los unvíos a la llista del soscritor

en: Do not send a copy of a member's own post
ast: Nun unviar copia de los miembros unviaos na llista

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
ast: Peñerar mensaxes duplicaos a los soscritores (si ye posible)

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
ast: Característiques fundamentales de la llista, incluyendo
                información descriptiva y básica.

en: General list personality
ast: Personalidá xeneral de la llista

en: The public name of this list (make case-changes only).
ast: El nome públicu d'esta llista (sólo cambeos convincentes)

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
ast: La capitalización d'esti nome puede camudase
                 pa facelu presentable d'alcuerdu cola política de la
                 compañía tal como el to nome propiu, o pa facer un
                 acrónimu en mayúscules, etc. Sicasí, el nome
                 espublizaráse como una direición de corréu
                 electrónicu (ex: nes notificaciones pa confirmar la
                 soscrición), polo tanto, <em>nun</em> tendría
                 d'alteriase. (Nes direiciones de corréu-e nun se
                 distinguen mayúscules de minúscules, pero sí se
                 distinguen pa cualisquier otru propósitu :-)

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
ast: Les direiciones de los alministradores de la
                 llista. Son válides varies direiciones, cada una nuna llinia.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
ast: Hai dos roles asociaos a cada llista de corréu. Los
                 <em>alministradores de la llista</em> son les persones que
                 tienen la cabera pallabra sobre toles opciones de
                 configuración de la llista de corréu. Son
                 capaces de camudar cualisquier parámetru de
                 configuración disponible a traviés de les
                 páxines web d'alministración.
    
                 <p>Los <em>Moderadores de la llista</em> tienen menos permisos,
                 nun tienen permitío camudar cualisquier variable de
                 configuración, pero permítese-yos que decidan sobre les
                 peticiones alministratives pendientes, incluyendo aprobar o
                 torgar les peticiones de soscripción pendientes y
                 decidir qué facer colos unvios a la llista reteníos. Por
                 supuestu, los <em>alministradores de la llista</em>
                 tamién pueden ocupase de les peticiones pendientes.
    
                 <p>Pa poder dixebrar les xeres d'alministración ente
                 los alministradores y los llendadores, tienes que
                 <a href="passwords">pone-y una contraseña distinta</a>
                 a los llendadores na seición inferior,
                 arriendes d'indicar nesta seición les
                 <a href="?VARHELP=general/moderator">direiciones
                 de corréu electrónicu de los llendadores.</a>
                 Observa que los campos que se camuden equí son específicos
                 de los alministradores de la llista.

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
ast: Les direiciones de corréu-e de los llendadores de la llista.
                 Son válides delles direiciones de llendador, separtaes
                 cada una nuna llinia distinta.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
ast: Hai dos roles asociaos a cada llista de corréu: los
                 <em>alministradores de la llista</em>, son les persones que
                 tienen la cabera pallabra sobre toles opciones de
                 configuración de la llista de corréu. Son
                 capaces de camudar cualisquier parámetru de
                 configuración disponible a traviés de les
                 páxines web d'alministración.
    
                 <p>Los <em>Moderadores de la llista</em> tienen menos permisos,
                 nun son capaces de camudar cualisquier variable de
                 configuración, pero permítese-yos que decidan sobre les
                 peticiones alministratives pendientes, incluyendo aprobar o
                 torgar les peticiones de soscripción pendientes y
                 decidir qué facer colos unvíos a la llista reteníos. Por
                 supuestu, los <em>alministradores de la llista</em>
                 tamién pueden ocupase de les peticiones pendientes.
    
                 <p>Pa poder dixebrar les xeres d'alministración ente
                 los alministradores y los llendadores, tienes que
                 <a href="passwords">poner una contraseña distinta de llendador</a>
                 na seición inferior, amás d'indicar nesta seición les
                 direiciones de corréu electrónicu de los llendadores. Observa que los
                 campos que camuden son especificos de los alministradores de la llista.

en: A terse phrase identifying this list.
ast: Una frase breve qu'identifique a esta llista

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
ast: Esta descripción úsase cuando la llista de corréu s'amuesa
                    xunto con otres llistes, o nes cabeceres y similares.
                    Tendría de ser tolo concisa que puedas, de mou que pueda
                    identificar pa qué ye la llista.

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
ast: Una introducción - unos cuantos párrafos - sobre
                 la llista. Incluyiráse como códigu html al entamu
                 de la páxina d'información de la llista. Los retornos
                 de carru finarán un párrafu - mira los detalles
                 pa más información.

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
ast: El testu trataráse como códigu html <em>sacantes</em> que
                 les nueves llinies se traduzan a
                 &lt;br&gt; - de mou que puedes usar enllaces, testu
                 preformateáu, etc, pero nun pongas retornos de carru más
                 que pa separtar los párrafos. Revisa los tos cambeos, porque
                 fallos nel códigu html pueden evitar que la páxina
                 d'información de la llista se visualize correutamente.

en: Prefix for subject line of list postings.
ast: Prefixu pa la llinia del tema de los unvíos a la llista

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
                 You can also add a sequential number by %%d substitution
                 directive. eg.; [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)
ast: Esti testu antepondráse al asuntu de los mensaxes
                 unviaos a la llista, pa distinguir los mensaxes de la llista nos
                 sumarios del buzón. Equí la brevedá tien
                 premiu, ye correuto abreviar los nomes de les llistes de
                 corréu a dalgo más conciso, siempre que siga identificando
                 a la llista de corréu
                 Puedes amestar tamién un númberu de secuencia a traviés de la
                 direutiva de sustitución %%d.
                 Exemplos)     [miollista %%d] -> [miollista 123]
                               (miollista %%05d) -> (miollista 00123)

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
ast: Anubrir el remitente d'un mensax, camudándolu cola
                 direición de la llista (esto desanicia los campos Dende, Remitente y Responder A)

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
ast: Cabecera esplícita <tt>Responder A:</tt>

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
ast: ¿Desaniciar cualisquier cabecera <tt>Responder A:</tt> alcontrada
                 nel mensax orixinal?  En casu afirmativu, faeráse ensin tener en
                 cuenta si Mailman amiesta un cabecera <tt>Responder A:</tt>
                 o non.

en: Explicit address
ast: Direición esplícita

en: Poster
ast: Remitente

en: This list
ast: Esta llista

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
ast: ¿Aú unviar les rempuestes a los mensaxes de la llista?
                 Encamiéntase <tt>Remitente</tt> <em>sobro too</em> pa la mayoría
                 de les llistes.

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
ast: Esta opción remana qué ye lo que fai Mailman cola cabecera
                 <tt>Responder A:</tt> de los mensaxes que pasen per esta llista de
                 corréu. Cuando te puestu al valor <em>Remitente</em>
                 Mailman nun amestará nenguna cabecera <tt>Responder A:</tt>,
                 aunque si'l mensax orixinal ya caltién una nun se desaniciará.
                 Poniendo esti valor a <em>Esta llista</em> o a
                 <em>Direición esplícita</em> fae que Mailman inxerte una
                 cabecera específica en tolos mensaxes, sobreescribiendo la
                 cabecera del mensaxe orixinal si fuere necesario (<em>Direición
                 esplícita</em> inxerta'l valor 
                 <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
     
                 <p>Hai munches razones pa nun presentar o sobresescribir la cabecera
                 <tt>Responder A:</tt>. Una d'elles ye porque dalgunos remitentes
                 dependen de la so propia configuración <tt>Responder A:</tt> pa
                 conseguir tresmitir la so direición de rempuesta. Otra razón debese a que
                 camudando la cabecera <tt>Responder A:</tt> fae que seya más dificil
                 unviar rempuestes privaes. Mira 
                 <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To' Munging
                 Considered Harmful </a> pa una discusión xeneral sobre esti tema.
                 Mira <a href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> pa ver una opinión contraria.
                 
                 <p>Dalgunes llistes de corréu tienen torgada la capacidá d'unviar
                 mensaxes, 
                 con una llista paralela dedicada a discusiones. Como exemplu
                 tan les llistes `patches' o `checkin', onde los cambeos al software
                 unvíense per un sistema de control de versiones, pero les discusiones
                 sobro los cambeos ocurren nuna llista de corréu de desendolcadores.
                 Pa poder tratar estes tribes de llistes de corréu, seleiciona
                 <tt>Direición esplícita</tt> ya indique la direición
                 <tt>Responder A:</tt> embaxo p'apuntar a la llista paralela.

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
ast: Cabecera esplícita <tt>Responder A:</tt>

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
ast: Esta ye la opción que se pon na cabecera <tt>Responder A:</tt>
                 cuando la opción
                 <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">
                 responder_va_a_llista</a> ta puesta a <em>Direición esplícita</em>.
    
                 <p>Hai munches razones pa nun presentar o sobreescribir la
                 cabecera <tt>Responder A:</tt>. Una d'elles ye porque dalgunos
                 unvíos a la llista dependen de la so propia configuración
                 <tt>Responder A:</tt> pa conseguir que les rempuestes lleguen.
                 Otra razón débese a que camudando la cabecera
                 <tt>Responder A:</tt> fai que seya más abegoso unviar rempuestes
                 privaes. Mira
                 <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">
                 `Reply-To' Munging Considered Harmful </a> pa una
                 discusión xeneral sobre esti tema. Vea
                 href="http://www.metasystema.org/essays/reply-to-useful.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> pa ver una opinión contraria.
    
                 <p>Dalgunes llistes de corréu tienen torgada
                 la capacidá d'unviar mensaxes, con una llista paralela
                 dedicada a discusiones. Como exemplu tán les llistes
                 `patches' o `checkin', au los cambeos al software
                 unvíense per un sistema de control de versiones,
                 pero les discusiones sobre los cambeos ocurren nuna llista
                 de corréu de desendolcadores. Pa poder tratar
                 estes tribes de llistes de corréu, especificar
                 la direición esplícita <tt>Responder A:</tt> equí. Tamién
                 tienes qu'indicar <tt>Direición esplícita</tt> na opción
                 <tt>responder_va_a_llista</tt>.
    
                 <p>Observa que si'l mensax orixinal caltién yá una
                 cabecera <tt>Responder A:</tt>, esa cabecera nun se camudará.

en: Umbrella list settings
ast: Configuración de llista en cascada

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
ast: Unviar el recordatoriu de les contraseñes a la direición "-owner"
                 en llugar d'unvialu al usuariu direutamente.

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
ast: Afita esto a sí cuando esta llista seya p'unviar mensaxes a otres llistes en
                 cascada. Cuando esta opción tea activa, les notificaciones
                 como les confirmaciones y el recordatoriu de contraseñes,
                 unviaránse a una direición derivada de la
                 direición que ta soscrita a esta llista y que
                 tendrá'l valor de "umbrella_member_suffix"
                 amestáu al nome d'usuariu.

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
ast: Sufixu a usar cuando esta llista unvíe a otres llistes,
                 d'alcuerdu cola configuración puesta na
                 opción anterior "umbrella_list"

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
ast: Cuando "umbrella_list" te activa ye pa indicar qu'esta
                 llista tien a otres llistes como soscritores, entós les
                 notificaciones alministratives como les confirmaciones y les contraseñes
                 nun necesiten mandase a los soscritores de les llistes, sinón al
                 propietariu d'eses llistes. Nesi casu, el valor d'esta
                 opción amiéstase al nome d'usuariu del soscritor pa
                 eses notificaciones. '-owner' ye la eleición típica.
                 Esta opción nun tien efeutu si "umbrella_list" ye "Non".

en: Send monthly password reminders?
ast: ¿Unviar mensualmente los recordatorios de les contraseñes?

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
ast: Activa esto si quies unviar recordatorios de les contraseñes
                 a los soscritores una vegada al mes. Decátate que los
                 tos soscritores podríen desactivar el recordatoriu de les
                 contraseñes a nivel individual.

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
ast: Testu específicu a la llista puestu al entamu
                 del mensax de bienvenida unviáu a
                 los nuevos soscritores

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
ast: Esti mensax, si esiste dalgún, amestaráse
                 al entamu del mensax de bienvenida a nuevos soscritores.
                 El restu del mensax de bienvenida yá describe les direiciones y URL
                 relevantes de la llista de corréu, de mou que nun
                 necesites incluyir esa triba d'información equí. Equí
                 namái debería incluyise información especifica al oxetivu
                 de la llista, como la política de la llista o orientación a los
                 usuarios, o cualisquier otra cosa asemeyada.
    
                 <p>Decátate qu'esti testu desdoblaráse ente llinies
                 d'alcuerdu coles siguientes regles:
                 <ul><li>Cada párrafu complétase de mou que nun ocupe más
                 de 70 carauteres.
                     <li>Cualisquier llinia qu'entame con un espaciu en blancu nun
                     se completa.
                     <li>Una llinia erma dixebra párrafos.
                 </ul>

en: Send welcome message to newly subscribed members?
ast: ¿Unviar el mensax de bienvenida cuando se soscriba la xente?

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
ast: Desactívalo namái si tienes previsto soscribir a xente manualmente
                 y nun quies qu'ellos lo sepan. Esta opción ye sobro tou
                 útil pa migrar de forma tresparente llistes d'otros
                 xestores de llistes de corréu a Mailman.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
ast: Testu a unviar a la xente qu'abandone la llista. Si ta
                 ermu, nun s'amestará nengún testu
                 n'especial al mensax de baxa de la soscrición.

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
ast: ¿Unviar mensax de despedida cuando heba baxes na soscrición?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
ast: ¿Debería notificase les nueves peticiones nel intre a la
                 llista de llendadores? ¿Asina como unvia-yos un
                 recordatoriu diariu coles pendientes?

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
ast: A los llendadores (y a los alministradores de la llista) mándase-yos
                 diariamente un recordatoriu de les peticiones pendientes
                 d'aprobación, como por exemplu les soscriciones a una
                 llista zarrada asina como l'unvíu de mensaxes
                 que se retienen por una razón o otra. Activando esta
                 opción fai que les notificaciones s'unvíen
                 nel intre cuando aporten nueves peticiones.

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
ast: Deberíen aportar al alministrador los avisos de
                 soscrición y desoscrición?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
ast: ¿Unviar un mensax al remitente cuando se retién n'espera d'aprobación?

en: Additional settings
ast: Configuraciones adicionales

en: Emergency moderation of all list traffic.
ast: Moderación d'emerxencia de tol tráficu de la llista:

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
ast: Cuando esta opción ta activada, moderaráse tol tráficu de la llista,
            por ex. reteníos pa llendar. Activa esta opción cuando s'use
            la llista pa ofenses personales y quieras dar un periodu calmu.

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
ast: Opciones por defeutu pa los nuevos soscritores de la llista.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
ast: Cuando un nuevu miembru se soscribe a la llista, los valores
                 d'aniciu de les sos opciones tomaránse del conteníu d'esta variable.

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
ast: (Peñera alministrativa) ¿Comprebar los unvíos ya
                 interceutar los que parezan ser peticiones alministratives?

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
ast: Los tests alministrativos comprebarán los unvíos pa ver si
                 daveres son peticiones alministratives (como soscribise,
                 desoscribise, etc), y los amestará a la cola de
                 peticiones alministratives, notificando de paso al alministrador,
                 de la nueva petición.

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
ast: Llonxitú másima del cuerpu del mensax (KB).
                 Ponlu a 0 pa nun afitar llímites.

en: Maximum number of members to show on one page of the
                 Membership List.
ast: Másimu númberu de soscritores pa ver por páxina na llista
                 de soscritores.

en: Host name this list prefers for email.
ast: Nome de la máquina que prefier la llista.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
ast: El "host_name" ye'l nome de máquina preferíu
                 pa direiciones  rellacionaes con Mailman nesti sistema,
                 xeneralmente tendría de ser la direición del sistema
                 pa cuestiones de corréu-e. Esta opción
                 puede ser útil pa seleicionar ente distintos nomes
                 alternativos d'una máquina que tien varies direiciones.

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
ast: ¿Tendríen d'incluyise los mensaxes d'esta llista les cabeceres
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (ex: <tt>List-*</tt>)? Encamiéntase <em>Sí</em>.

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
ast: El RFC 2369 define una serie de cabeceres List--* qu'en xeneral, amiéstense
                     a cada ún de los mensaxes unviaos a la llista. Esto aida
                     enforma a los usuarios finales qu'usen veceros
                     de corréu que cumplen colos estándares esistentes.
                     Estes cabeceres tendríen d'incluyise siempre.
    
                     <p>Sicasí, non tolos veceros de corréu cumplen con
                     talos estándares. Si tienes una riestra de soscritores
                     qu'usen veceros de corréu que nun cumplen colos
                     estándares, podríen noxase por culpa d'estes cabeceres.
                     Primeramente, deberíes tratar de facer comprender
                     a los tos soscritores de la necesidá d'estes cabeceres
                     y de cómo anubriles nos sos veceros de corréu. Como últimu
                     recursu tienes la posibilidá de desactivar la inclusión
                     d'estes cabeceres pero nun s'encamienta (de fechu, la to
                     capacidá pa non incluyiles podría desactivase).

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
ast: ¿Debería incluyise la cabecera <tt>List-Post:</tt> nos mensaxes unviaos a la llista?

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
ast: La cabecera <tt>List-Post:</tt> ye una de les cabeceres
                 encamentaes nel
                 <a href="http://www.faqs.org/rfc/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 Sicasí, en dalgunes llistes de corréu destinaes <em>únicamente a difusión</em>,
                 namái puede unviar mensaxes un grupu mui reducíu de persones; mientres
                 que a los soscritores normales nun se-yos permite unviar a la llista. Nesta
                 triba de llistes, la cabecera <tt>List-Post:</tt> ye confusa.
                 Seleiciona <em>Non</em> pa que nun s'incluya esta cabecera. (Esto
                 nun afeuta otres cabeceres <tt>List-*:</tt> que puedan incluyise).

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
ast: Descartar los mensaxes reteníos más antiguos qu'esti númberu de díes.
                Usa 0 pa desactivar el descarte automáticu.

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
ast: ¡L'atributu <b>real_name</b> nun
                se camudó! Tien que diferenciase del nome de la llista
                sólo en cambeos a mayúscules o minúscules.

en: The <b>info</b> attribute you saved
    contains suspicious HTML that could potentially expose your users to cross-site
    scripting attacks.  This change has therefore been rejected.  If you still want
    to make these changes, you must have shell access to your Mailman server.
    This change can be made with bin/withlist or with bin/config_list by setting
    mlist.info.
ast: L'atributu d'<b>información</b> que guardaste
    caltién HTML sospechosu que podría esponer potencialmente los usuarios a ataques
    de script.  Esti cambéu refugóse. Si entá quies facer estos cambeos
    tienes de tener accesu a la consola de comandos del to sirvidor Mailman.
    Esti cambéu puede facese con bin/withlist o with bin/config_list afitando
    mlist.info.

en: <b>admin_member_chunksize</b> attribute not
                changed!  It must be an integer > 0.
ast: <b>admin_member_chunksize</b> atributu non
                camudáu!  Tien de ser un enteru > 0.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
ast: Nun puede amestase una cabecera Responder A: con direición esplícita
                si tal direición ta erma. Volverán afitase los valores d'aniciu.

en: Language&nbsp;options
ast: Opciones de llingües

en: Natural language (internationalization) options.
ast: Opciones de llingua nativa (internacionalización)

en: Default language for this list.
ast: La llingua predeterminada d'esta llista

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
ast: La llingua a usar nesta llista de corréu. Si se sofita
                 <a href=\"?VARHELP=language/available_languages\">más d'una
                 llingua</a> entós los usuarios podrán afitar les sos
                 preferencies a la hora d'interactuar cola llista. Cualisquier otra
                 interaición produciráse na llingua predeterminada.
                 Esto aplícase tanto a los mensaxes visualizaos vía web como a
                 los mensaxes unviaos per corréu electrónicu, pero non a los
                 mensaxes unviaos polos soscritores.

en: Languages supported by this list.
ast: Les llingües que pueden usase nesta llista

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
ast: Estes son les llingües que pueden usase nesta llista.
                 Decátate que tien que tar incluyía
                 <a href=\"?VARHELP=language/preferred_language\">
                 la llingua predeterminada</a>.

en: Always
ast: Siempre

en: As needed
ast: Cuando faiga falta

en: Never
ast: Enxamás

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
ast: ¿Codificar el
                <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">prefixu del asuntu</a>
                inclusu cuando namái tenga carauteres ASCII?

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
ast: Si la llingua de la llista por defeutu usa un conxuntu de carauteres
                 non ASCII, el prefixu codificaráse según l'estándar.
                 Sicasí, si'l prefixu tien únicamente carauteres ASCII,
                 podríes poner esta opción a <em>Enxamás</em> pa desactivar la
                 codificación del mesmu. Esto podría facer les cabeceres llixeramente
                 más llexibles p'aquellos usuarios qu'usen veceros de corréu
                 que nun furrulen bien con codificaciones non ASCII.
    
                 <p>Decátate, que si la llista de corréu recibe
                 mensaxes col asuntu codificáu unes vegaes y otres ensin codificar,
                 igual preferiríes escoyer <em>Cuando faiga falta</em>. Usando esta opción,
                 Mailman nun codificará prefixos ASCII cuando'l restu de la cabecera
                 tenga sólo carauteres ASCII, pero si la cabecera orixinal tien
                 carauteres non ASCII, codificará'l prefixu. Esto evita ambigüedá
                 nel estándar que podría facer que dalgunos veceros de corréu amuesen
                 espacios estres ente'l prefixu y la cabecera orixinal.

en: Membership&nbsp;Management...
ast: Alministración&nbsp;soscritores...

en: Membership&nbsp;List
ast: Llista&nbsp;soscritores

en: Mass&nbsp;Subscription
ast: Soscriciones&nbsp;masives

en: Mass&nbsp;Removal
ast: Baxes&nbsp;masives

en: Non-digest&nbsp;options
ast: Opciones&non&nbsp;agrupaos

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
ast: Política referente a la entrega del tráficu de la llista a midía qu'aporta.

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
ast: ¿Pueden los soscritores escoyer ente recibir el corréu
                 nel intre o recibilu agrupáu nún sólu mensax?

en: Full Personalization
ast: Personalización completa

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
ast: ¿Tendría de personalizar Mailman cada unvíu regular?. Davezu ye
                 útil pa llistes destinaes al mandar información.
                 Calca nos <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">detalles</a> pa
                 lleer una discusión de temes qu'afeuten al rendimientu.

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
ast: Normalmente Mailman manda los unvíos regulares al sirvidor de corréu en lotes.
                     Esto ye más eficiente porque amenorga la cantidá de tráficu
                     ente Mailman y el sirvidor de corréu.
    
                     <p>Sicasí, dalgunes llistes pueden beneficiase de la personalización
                     d'una o más carauterístiques. Nesti casu Mailman constrúi
                     un mensax nuevu pa cada soscritor regular. Activando esta carauterística,
                     puede degradar el rendimientu del to sitiu web, de mou que necesita evaluar
                     los pros y los contres o si esisten formes alternatives de facer lo que quies.
                     Debería monitorizase'l rendimientu del sistema p'asegurase de que
                     ye aceutable.
    
                     <p>Seleiciona <em>Non</em> pa desactivar la personalización y mandar los mensaxes
                     de los soscritores en lotes. Seleiciona <em>Sí</em> pa personalizar les
                     entregues y permitir cualisquier personalización adicional ya seya na cabecera
                     o na parte inferior de los mensaxes (mira más abaxo). Amás, seleicionando
                     <em>Personalización completa</em>, la cabecera <code>A</code> de los mensaxes
                     unviaos camudaránse pa reflexar a los soscritores en llugar de la direición
                     d'unvíu de la llista.
    
                     Cuando la personalización de les llistes ta activada, pueden incluyise dalgunes
                     variables d'espansión adicionales na <a href="?VARHELP=nondigest/msg_header">
                     cabecera de los mensaxes</a> y na <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer"> parte
                     final del mensax</a>.
    
                     <p>Les siguientes variables de sustitución adicionales tarán disponibles pa les cabeceres
                     y la parte final del mensax siempre qu'esta carauterística te activada:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - La direición del soscritor en minúscules.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - La direición del soscritor respetando
                         mayúscules y minúscules.
                         <li><b>user_password</b> - La contraseña del soscritor
                         <li><b>user_name</b> - El nome y los apellíos del soscritor.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - La URL de la páxina de preferencies del soscritor.
                     </ul>

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
ast: Cuando s'active <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalización</a>
    pa esta llista, pueden usase variables de sustitución adicionales tanto
    nes cabeceres como na parte inferior de los mensaxes:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - La direición del usuariu convertida a minúscules.
        <li><b>user_delivered_to</b> - La direición del usuariu respetando mayúscules
                                       y minúscules.
        <li><b>user_password</b> - la contraseña del usuariu.
        <li><b>user_name</b> - El nome y los apellíos del usuariu.
        <li><b>user_optionsurl</b> - la URL de la páxina d'opciones del usuariu.
    </ul>

en: Header added to mail sent to regular list members
ast: Cabecera p'amestar al corréu unviáu a los soscritores regulares de la llista

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
ast: Testu p'amestar na parte cimera de cada ún de los
                 mensaxes que s'entrega a midía qu'aporten.

en: Footer added to mail sent to regular list members
ast: Pié de páxina p'amestar al corréu unviáu a los soscritores regulares de la llista

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
ast: Testu p'amestar no cabero de cada mensaxe que s'entrega
                 nel intre.

en: Scrub attachments of regular delivery message?
ast: ¿Desaniciar los axuntos de los mensaxes regulares?

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
ast: Cuando s'esborren los axuntos del mensax, atróxense nún área
                 d'almacenamientu y sustitúinse por enllaces, de mou que'l
                 soscritor pueda acceder a ellos per aciu d'un restolador
                 web. Si quies que los axuntos se desanicien ensembre,
                 puedes usar les opciones de peñera.

en: Sibling lists
ast: Llistes hermanaes

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 excluded from the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses appear in a To: or Cc: header.
ast: Otres llistes de corréu nesti sitiu, cuyos miembros son
              escluyíos de la entrega agrupada si les sos direiciones
              aparecen nos campos de tiesta A: o Cc:.

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Do not specify this list
                 address mutually in the exclude list configuration page of the
                 other list, or members of both lists won't get any message.
                 Note also that the site administrator may prohibit cross domain
                 siblings.
ast: Les direiciones de la llista tienen de tar escrites en formatu completu de corréu-e
                 (por exemplu, mailman@example.com). Nun especifiques la direición d'esta
                 llista na páxina de configuración d'esclusión de la llista n'otres llistes,
                 o los miembros de dambes llistes nun recibirán nengún mensax.
                 Decátate que l'alministrador del sitiu puede prohibir emparentar dominios
                 hermanos.

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 included in the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses don't appear in a To: or Cc: header.
ast: Otra llista de corréu nesti sitiu cuyos miembros son
                 incluyíos na entrega non agrupada si les sos
                 direiciones de corréu nun aparecen na tiesta Pa: o Cc:.

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Note also that the site
                 administrator may prohibit cross domain siblings.
ast: Les direiciones de la llista tendríen d'escribise col formatu
                 completu de corréu (por exemplu: mailman@example.com).
                 Decátate que l'alministrador del sitiu puede torgar los
                 cruces ente hermanos.

en: Passwords
ast: Contraseñes:

en: Privacy options...
ast: Opciones de Privacidá...

en: Subscription&nbsp;rules
ast: Regles&nbsp;soscrición

en: Sender&nbsp;filters
ast: Peñera&nbsp;remitente

en: Recipient&nbsp;filters
ast: Peñera&nbsp;destinatarios

en: Spam&nbsp;filters
ast: Peñera&nbsp;corréu&nbsp;puxarra

en: None
ast: Dengún

en: Confirm
ast: Confirmar

en: Require approval
ast: Necesita aprobación

en: Confirm and approve
ast: Confirmación y aprobación

en: What steps are required for subscription?<br>
ast: ¿Qué pasos faen falta pa la soscrición?<br>

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
ast: Dengún - Ensin procesu de verificación
                              (<em>Nun s'encamienta</em>)<br>
                              Confirmación (*) - Precísase d'una etapa de
                              confirmación per corréu electrónicu<br>
                              Requier aprobación - Requier que
                              l'alministrador de la llista apruebe les
                              soscriciones <br>
                              Confirmación y aprobación - tanto Confirmación
                              como Aprobación
                              
                              <p> (*) Cuando daquién solicita una
                              soscrición, Mailman manda-y una
                              notificación con un únicu identificador
                              asociada a dicha petición que debe
                              respondese pa poder soscribise. <br>
    
                              Esto previén que xente con malintencionao soscriban a
                              terceres persones ensin el so preste.

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
ast: Confirmación (*) - Precísase d'una etapa de confirmación per
                              corréu electrónicu <br> Precisa
                              aprobación - Requier que l'alministrador de
                              la llista aprebe les soscriciones
                              <br>Confirmación y aprobación - tanto Confirmación
                              como Aprobación
                              
                              <p> (*) Cuando daquién solicita una
                              soscrición, Mailman unvía-y una
                              notificación con un únicu identificador asociada
                              a tala petición que ha respondese pa poder
                              soscribise. <br> Esto previén que xente con males intenciones
                              soscriban a terceres persones ensin el so preste.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
ast: Esta seición permítete configurar la política de soscrición y 
                esposición de los soscritores. Tamién puedes
                remanar si esta llista ye pública. Mira
                <a href="%(admin)s/archive">Opciones d'Almacenamientu</a>
                pa la configuración de privacidá rellacionada colos
                mensaxes archivaos.

en: Subscribing
ast: Soscrición

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
ast: ¿Anunciar esta llista cuando la xente entrugue qué llistes tán
                 nesta máquina?

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
ast: ¿Requierse'l vistu bonu del llendador pa les solicitúes
                 de desoscrición? (Encamiéntase <em>Non</em>)

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
ast: Cuando los soscritores quieren colar de la llista, faerán una solicitú de
                 desoscrición yá seya per web o per corréu electrónicu.
                 Davezu, lo meyor pa tí ye permitir que cualisquiera pueda anular
                 la so soscrición de mou que los soscritores puedan abandonar
                 la llista fácilmente (¡lleguen a noxase enforma cuando nun pueden
                 abandonar la llista!).
    
                 <p>Entá ansí pa dalgunes llistes, puede que quieras imponer el
                 vistu bonu del llendador enantes de proceder a una solicitú de
                 desoscrición. Exemplu d'una llista ansí puede ser aquella
                 au tán soscritos tolos emplegaos d'una empresa.

en: Ban list
ast: Llista baneaos

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
ast: Llista de direiciones que tienen baneada la soscrición
                 a esta llista de corréu.

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
ast: Les direiciones d'esta llista tienen baneada la soscrición
                 a la llista de corréu, ensin más procesu de llendadura.
                 Inclúi una direición por llinia; entamando con un ^ pa
                 usar una espresión regular.

en: Membership exposure
ast: Esposición de los miembros

en: Anyone
ast: Cualisquiera

en: List admin only
ast: Namái los alministradores de la llista

en: List members
ast: Miembros de la llista

en: Who can view subscription list?
ast: ¿Quien puede ver la llista de soscriptores?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
ast: Cuando te activu, la llista de soscriptores protexese
                 pidiendo la contraseña del alministrador o d'un soscritor.

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
ast: ¿Amosar les direiciones de los soscritores de mou
                 que nun seyan direutamente reconocibles como direiciones
                 de corréu-e?

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
ast: Afitar esta opción fai que les direiciones de corréu-e
                 se tresformen cuando se presenten nes páxines
                 web (yá seya como testu o como enllaces), de
                 mou que nun seyan fácilmente reconocibles como 
                 direiciones de corréu electrónicu. La intención
                 ye prevenir que les direiciones se deteuten polos
                 programes automáticos esistentes na web y que
                 s'usen polos qu'unvíen corréu puxarra.

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "http://docs.python.org/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
ast: Cuando s'unvía un mensax a la llista, fáense una riestra
                de pasos pa decidir si tienen d'aprobase pol llendador.
                Esta seición caltién les directrices de llendadura de los mensaxes,
                vengan o non de soscritores.
    
                <p>Los mensaxes de los susbcritores retiénense pa moderalos si la
                <b>marca de llendadura</b> ta activa. Predeterminadamente, puedes
                remanar si los mensaxes de los soscritores van llendase o non.
    
                <p>Los mensaxes de non-soscriptores pueden
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">aceutar</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">retener
                pa llendadura</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">refugar</a> (rebotar), o
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">descartar</a> automáticamente,
                tantu individualmente o en grupu. Cualisquier
                mensax d'un nonsoscritor que nun s'aceute,
                refugue o descarte automáticamente, peñeraráse poles
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">regles
                xenerales pa los non-soscritores</a>.
    
                <p>Na caxa de testu de más abaxo, amiesta una direición en cada llinia, entama la llinia
                col caráuter ^ pa designar una 
                <a href="http://docs.python.org/library/re.html">
                espresión regular de Python</a>. Cuando introduzas barres atenllaes de manzorga a mandrecha,
                fáilo como si tuvieres usando cadenes de Python (davezu namái usarás una sola barra atenllada).
    
                Decátate que les comparaciones que nun seyan espresiones regulares fáense enantes.

en: Member filters
ast: Peñeres pa los soscritores

en: By default, should new list member postings be moderated?
ast: Si nun s'indica otra cosa, ¿Tendríen de moderase los unvíos de
                 soscritores nuevos?

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
ast: Cada soscritor tien una <em>marca de llendadura</em> qu'indica
                 si los sos mensaxes pueden unviase direutamente a la llista, o si deben
                 aprobase previamente pol llendador de la llista. Cuando la marca de
                 llendadura te activada, los mensaxes del soscritor
                 deben aprobase. Puedes, como alministrador de la llista, decidir si
                 los mensaxes de cada persona tienen de moderase.
    
                 <p>Cuando heba un soscritor nuevu, la so marca de llendadura inicial
                 toma su valor d'esta opción. Desactiva esta opción p'aceutar
                 mensaxes del soscritor por defeutu. Activa esta opción pa,
                 llendar los mensaxes de los soscritores por defeutu. Siempre puedes
                 afitar manualmente la marca de llendadura de cada soscritor
                 usando les seiciones d'<a href="%(adminurl)s/members">alministración de
                 los soscritores</a>.

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
ast: Aición a facer cuando un soscritor moderáu unvía
                   un mensax a la llista.

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
ast: <ul><li><b>Hold</b> -- bloquea'l mensax pa que seya aprobáu
                 polos llendadores de la llista.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- rechaza el mensax automáticamente,
                 notificando de l'aición al autor del mesmu. Puedes
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configurar</a> dichu mensax.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- simplemente descarta'l mensax,
                 ensin unviar notificación al autor.
                 </ul>

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
ast: Testu que s'incluyirá nes
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >notificaciones de refugu</a> que s'unvíen
                 como rempuesta a mensaxes de miembros moderaos de la llista.

en: Non-member filters
ast: Peñeres pa direiciones non soscrites

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
ast: Llista de direiciones non soscrites cuyos unvíos tienen
                 d'aceutase automaticamente.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 accepted with no further moderation applied.  Add member
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.  A line consisting of
                 the @ character followed by a list name specifies another
                 Mailman list in this installation, all of whose member
                 addresses will be accepted for this list.
ast: Los unvíos procedentes de cualesquiera d'estes direiciones
                 non soscrites aceutaránse ensin denguna
                 llendadura. Pon cada direición nuna llinia
                 distinta, entámala con un caráuter ^ pa
                 indicar una expresión regular. Una llinia consiste nel
                 carauter @ siguío por un nome de llista qu'especifica otra
                 llista Mailman na instalación, toles direiciones de miembros
                 aceutaránse pa esta llista.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
ast: Llista de direiciones non soscrites cuyos unvíos
                 retendránse nel intre pa revisalos.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
ast: Los mensaxes de cualisquier d'estos non-soscritores retendránse
                 automáticamente pa que seyan moderaos polos llendadores de la llista.
                 El remitente recibirá un mensaxe de notificación que-y permitirá
                 encaboxar el mensaxe. Amesta les direiciones cada una nuna llinia. Entama
                 la llinia con un caráuter ^ pa indicar que se trata d'una espresión regular.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
ast: Llista de direiciones non soscrites cuyos unvíos
                 refúguense automáticamente.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ast: Los mensaxes de toos estos non soscritores refugaránse
                 automáticamente. N'otres pallabres, talos mensaxes devolveránse
                 al remitente con una notificación de refugu automáticu. Esta
                 opción nun ye afayadiza pa emisores conocíos de corréu puxarra
                 cuyos mensaxes tendríen de ser
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 automáticamente descartaos</a>.
    
                 <p>Amiesta les direiciones cada una nuna llinia. Entama la llinia con
                 un caráuter ^ pa indicar que se trata d'una espresión regular.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
ast: Llista de direiciones non soscrites cuyos unvíos
                 descartaránse automáticamente

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ast: Los mensaxes de toos estos non soscritores descartaránse automáticamente.
                 Ye dicir, el mensax desaniciaráse ensin más entrugues nin
                 notificaciones. El remitente nun recibirá nenguna notificación nin nengún 
                 mensax rebotáu, magar que los llendadores de la llista pueden, si asina quieren
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 recibir copies de los mensaxes descartaos automáticamente</a>.
    
                 <p>Amiesta una direición por llinia; entama la llinia con un carauter ^
                 pa indicar que ye una espresión regular.

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
ast: Aición a tomar pa los unvíos procedentes d'aquellos non
                 soscritores a la llista pa los que
                 nun se definió denguna aición.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
ast: Cuando se recibe un mensax d'un non soscritor, compruébase si'l
                 remitente s'alcuentra nel llistáu de direiciones esplícitamente
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">aceutaes</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">retenies</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">refugaes</a> (rebotaes), o
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">descartaes</a>.
                 Si nun s'alcuentra en nengún d'estos llistaos, fáise esta aición.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
ast: ¿Tendríen de reunviase al llendador de la llista los mensaxes de los
                 non soscritores que se descarten automáticamente?

en: Text to include in any rejection notice to be sent to
                 non-members who post to this list. This notice can include
                 the list's owner address by %%(listowner)s and replaces the
                 internally crafted default message.
ast: Testu a incluyir nos avisos de refugu que vayan a
                  unviase a los non soscritores qu'unvíen mensaxes a esta llista.
                  Esti avisu puede incluyir la direición de corréu electrónicu del
                  propietariu de la llista poniendo %%(listowner)s arriendes de
                  trocar el mensax predetermináu que se xenera internamente.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
ast: Esta seición permítete configurar varies peñeres basaes nel
            destinatariu del mensax.

en: Recipient filters
ast: Peñeres de destinatarios

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
ast: Los unvíos a la llista, ¿Tienen de tener el nome
                 de la llista na direición de destín (a, cc) (o
                 que te ente los nomatos aceutables
                 especificaos embaxo)?

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
ast: Munchos (de fechu, la mayoría) de los correos puxarra nun nomen esplícitamente
    les direiciones de destín - de fechu, la mayoría nel campu A: tienen una direición
    falsa pa producir confusión. La restricción namái s'aplica a direiciones
    mirando enantes del signu @, pero caltendrá toles captures como corréu puxarra.
    
                 <p>El costu ye que la llista nun va aceutar cualisquier
                 mensax dende otres direiciones, sacantes que
    
                 <ol>
                     <li>El remitente tenga la mesma direición que'l nome dau, o
    
                     <li>El nome de la direición ta incluyíu nes opciones qu'especifiquen
                     el nomatu como aceutable pa la llista.
    
                 </ol>

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
ast: Nomatos (espresiones regulares) que cualifiquen destinos esplícitos
                 nos campos A: o CC: pa esta llista.

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
ast: Direiciones alternatives que son aceutables
                 cuando s'activa `require_explicit_destination'. Esta
                 opción aceuta una serie d'espresiones regulares, cada una
                 nuna llinia distinta que se comparen con cada ún de los
                 destinatarios del mensax. La comparación fáise cola
                 función de Python re.match(), lo que significa que s'entama
                 dende l'entamu de la cadena.
                 
                 <p>Pa qu'esista compatibilidá
                 con Mailman 1.1, si la espresión regular nun caltién una '@'
                 entós el patrón compárase xusto cola parte llocal de la
                 direición del destinatariu. Si la comparación falla
                 o'l patrón nun caltién una '@' entós el patrón
                 compárase cola direición completa del destinatariu.
                 
                 <p>Les comparaciones escontra la parte llocal tán obsoletes,
                 en versiones futures, el patrón siempre se comparará
                 escontra la direición completa del destinatariu.

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
ast: Númberu másimu aceutable de destinatarios nuna entrega

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
ast: Si un unvíu tien esti númberu, o más, de destinatarios,
                 retendráse pa la aprobación pol alministrador.
                 Usa un 0 si nun quies qu'heba llímite.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
ast: Esta seición permítete configurar varies peñeres escontra corréu puxara,
                que pueden aidate p'amenorgar la cantidá de corréu puxara
                qu'acaben recibiendo los soscritores.

en: Header filters
ast: Peñera cabeceres

en: Filter rules to match against the headers of a message.
ast: Regles de peñera pa comparar coles cabeceres d'un mensax.

en: Legacy anti-spam filters
ast: Peñera Corréu Puxarra

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
ast: Retener unvíos con un valor de cabecera que concase con una espresión regular arbitraria.

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
ast: Usa esta opción pa prohibir unvíos acorde a los valores de
                 determinaes cabeceres. El valor ye una espresión regular
                 que se compara coles cabeceres indicaes. La comparación
                 fáise ensin tener en cuenta mayúscules y minúscules.
                 Les llinies qu'entamen con # inórense al considerase
                 comentarios.
    
                 <p> Por exemplu: <pre>A: .*@public.com </pre> indica
                 que retenga tolos unvíos con campu <em>a</em> na
                 tiesta caltenga '@public.com' en cualisquier posición.
    
                 <p>Decátate que los espacios en blanco desaníciense de la
                 espresión regular. Esto puede evitase de distintes maneres,
                 escapando espacios o poniéndolos ente paréntesis.

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
ast: Les regles de peñera de les tiestes requieren un patrón.
                   Inoraránse les regles de peñeráu incompletes.

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
ast: La regla col patrón de peñera de la tiesta '%(safepattern)s nun
                    ye una espresión regular correuta. Esta regla inoraráse.

en: Topics
ast: Temes

en: List topic keywords
ast: Pallabres clave de los temes de la llista

en: Disabled
ast: Desactivada

en: Enabled
ast: Activada

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
ast: ¿Tien d'activase o desactivase la peñera de temes?

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="http://docs.python.org/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
ast: La peñera según el tema, clasifica cada mensax recibíu
                 según: les <a href="http://docs.python.org/library/re.html">
                 peñeres d'espresiones regulares</a> qu'especifiques embaxo. Si les cabeceres
                 <code>Asuntu:</code> o <code>Pallabres clave</code>
                 concasen con una de les peñeres por temes, el mensax allúgase n'orde lóxicu
                 nel <em>caxón</em> del tema. Ansí cada ún de los usuarios puede escoyer recibir
                 únicamente mensaxes de la llista de corréu que correspuondan a un o más temes.
                 Los mensaxes que nun s'alcuentren nos caxones de temes seleicionaos pol usuariu
                 nun s'entregarán a la llista.
    
                 <p>Decátate qu'esta función namái furrula na entrega regular,
                 y non na entrega agrupada.
    
                 <p>Opcionalmente tamién puede procesase parte del cuerpu del mensax guetando
                 cabeceres <code>Asuntu:</code> y <code>Pallabres clave:</code>, como s'especifica na
                 variable de configuración
                 <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>.

en: How many body lines should the topic matcher scan?
ast: ¿Cuántes llinies del cuerpu del mensax tien d'escanear el guetador de temes?

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
ast: El guetador de temes escaneará esta cantidá de llinies del cuerpu
                 del mensax guetando pallabres clave de los temes. L'escanéu del cuerpu
                 detiénse cuando se miró en toes estes llinies o cuando
                 s'alcuentre una llinia nel cuerpu del mensax que nun parez una cabecera.
                 Poniendo esti valor a cero, nun escaneará nenguna llinia
                 del cuerpu (ye dicir, solamente s'escanearán les cabeceres
                 <code>Pallabres clave:</code> y <code>Asuntu:</code>). Si se pon un númberu
                 negativu, escanearánse toles llinies del cuerpu
                 fasta que s'alcuentre una llinia que nun parezca una cabecera.

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
ast: Pallabres claves de temes, una per llinia, a guetar nos mensaxes.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
ast: Cada pallabra clave de temes ye en realidá una espresión regular,
                 que se compara con ciertes partes del mensax de corréu, concretamente
                 les cabeceres <code>Pallabres clave:</code> y <code>Asuntu:</code>.
                 Hai que tener en cuenta que les primeres llinies del cuerpu del mensax
                 pueden caltener tamién unes "cabeceres" 
                 <code>Pallabres clave:</code> y <code>Asuntu:</code> sobro les que
                 tamién se lleva a cau la gueta.

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
ast: Les especificaciones pa temes tienen d'incluyir tanto un nome como
                    un patrón. Inórense les definiciones incompletes.

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
ast: El patrón de tema `%(safepattern)s' nun ye una
                    espresión regular correuta. Descartaráse.

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
ast: Pasarela&nbsp;Corréu&lt;-&gt;Noticies

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
ast: Servicios de pasarela de Corréu a Noticies y de Noticies a Corréu

en: News server settings
ast: Configuración del sirvidor de noticies

en: The hostname of the machine your news server is running on.
ast: El nome de la máquina na que se ta executando el to sirvidor de noticies.

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
ast: Esti valor podría ser o'l nome del sirvidor de noticies o opcionalmente,
                 nome:puertu, onde 'puertu' ye un númberu de puertu.
    
                 El sirvidor de Noticies nun ye una parte integrante de Mailman.
                 Tienes de tener accesu al sirvidor NNTP, y fai
                 falta qu'esi sirvidor NNTP reconoza la máquina au reside
                 esti sirvidor de llistes de corréu como una máquina
                 capaz d'unviar y recibir noticies.

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
ast: El nome del grupu d'Usenet (noticies) al que mandar y/o recibir.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
ast: ¿Mandar los unvíos nuevos a la llista de
                 corréu al grupu de noticies?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
ast: ¿Mandar los unvíos nuevos al grupu de noticies
                 a la llista de corréu?

en: Forwarding options
ast: Opciones de reunvíu

en: Moderated
ast: Moderáu

en: Open list, moderated group
ast: Llista abierta, grupu moderáu

en: The moderation policy of the newsgroup.
ast: Política de llendadura del grupu de noticies

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
ast: Esta configuración determina la política de llendadura del grupu de noticies
                 y la so interacción cola política de llendadura de la llista de
                 corréu. Esto aplícase únicamente al grupu de noticies al
                 que ta mandándose, de mou que si sólo ta faciendo de pasarela
                 d'entrada d'Usenet, o si'l grupu de noticies al que ta mandando
                 nun ta moderáu, pon esta opción a <em>Nengún</em>.
    
                 <p>Si'l grupu de noticies ta moderáu, puedes configurar esta llista
                 de corréu pa que seya la direición de llendadura del grupu de
                 noticies. Seleicionando <em>Moderáu</em>, retiense'l mensax como
                 pasu adicional nel procesu d'aprobación. Tolos mensaxes unviaos
                 a la llista de corréu tienen qu'aprobase enantes de que se manden
                 al grupu de noticies, o a la direición de la llista de corréu.
    
                 <p><em>Decátate que si'l mensax tien una cabecera <tt>Aprobáu</tt>
                 calteniendo la clave del alministrador de la llista, la comprobación
                 de si debe retenese'l mensax pasaráse per alto, permitiendo que los
                 remitentes con permisos manden mensaxes direutamente a la llista y al
                 grupu de noticies</em>.
    
                 <p>Per último, si'l grupu de noticies ye moderáu, pero quies tener
                 una política abierta a la hora d'unviar, puedes seleicionar
                 <em>Llista abierta, grupu moderáu</em>. L'efeutu d'esto ye l'usar
                 les facilidaes de llendadura de Mailman usuales, menos amestar una
                 cabecera <tt>Approved</tt> a tolos mensaxes que se manden a Usenet.

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
ast: ¿Prefixar les cabeceres <tt>Asuntu:</tt> nos unvíos a les noticies?

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
ast: Mailman prefixa les cabeceres <tt>Asuntu:</tt> con
                 <a href=\"?VARHELP=general/subject_prefix\">testu que puede
                 personalizase</a> y normalmente esti prefixu amuésase nos
                 mensaxes que se manden a Usenet. Puedes poner esta opción a
                 <em>Non</em> pa desactivar el prefixu nestos mensaxes. Por
                 supuestu, si desactives el prefixáu normal del <tt>Asuntu:</tt>,
                 de nenguna de les maneres prefixaránse los mensaxes mandaos a Usenet.

en: Mass catch up
ast: Sincronización masiva

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
ast: ¿Tendría de facer Mailman una <em>sincronización</em> colos grupos de noticies?

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
ast: Cuando-y mandes a Mailman que faiga una sincronización colos
                 grupos de noticies, esto significa que quies entamar a
                 tresferir mensaxes a la llista de corréu a partir
                 del primer mensax nuevu alcontráu. Tolos mensaxes previos
                 del grupu de noticies inoraránse. Esto ye lo mesmo que
                 si tuvieres lleendo'l grupu de noticies y marcar como
                 <em>lleíos</em> tolos mensaxes fasta la fecha. Al
                 ponese al día, los soscritores de la llista de
                 corréu nun verán dengún de los mensaxes
                 anteriores.

en: Mass catchup completed
ast: Sincronización finada

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
ast: Nun puedes activar la pasarela sacantes que rellenes
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">el campu sirvidor de noticies</a> y
                    <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">el grupu de noticies enllazáu</a>.

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
ast: %(listinfo_link)s alminístrala %(owner_link)s

en: %(realname)s administrative interface
ast: Interface alministrativa de %(realname)s

en:  (requires authorization)
ast:  (requier autorización)

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
ast: Panorámica de toles llistes de corréu de %(hostname)s

en: <em>(1 private member not shown)</em>
ast: <em>(Anubríu 1 miembru priváu)</em>

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
ast: <em>(Anubríos %(num_concealed)d miembros privaos)</em>

en: ; it was disabled by you
ast: ; foi desactivada por ti

en: ; it was disabled by the list administrator
ast: ; foi desactivada pol alministrador de la llista

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
ast: ; foi desactivada por demasiaos mensaxes rebotaos. El
            caberu mensax rebotáu recibióse'l %(date)s

en: ; it was disabled for unknown reasons
ast: ; foi desactivada por dalgún motivu desconocíu

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
ast: Nota: Anguaño tienes desactivada la entrega de corréu%(reason)s.

en: Mail delivery
ast: Entrega de corréu

en: the list administrator
ast: l'alministrador de la llista

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
ast: <p>%(note)s
    
                <p>Puede que desactivares la receición de los
                mensaxes deliberadamente, o puede que activases debío
                a los mensaxes de fallu que producen los unvíos a la to direición
                de corréu electrónicu. En cualisquier casu, p'activar
                de nueves la receición de los mensaxes de la llista camuda
                la opción %(link)s d'embaxo. Contauta con %(mailto)s si
                tienes dalguna entruga o si necesites aida.

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
ast: <p>Recibimos mensaxes rebotaos producíos pola to direición de corréu electrónicu.
                La cuenta de los tos <em>mensaxes rebotaos</em> sobropasa en %(score)s del másimu de %(total)s.
                Por favor, compreba que la direición cola que tas soscritu ye correuta y que nun tien
                problemes na entrega. El contéu de mensaxes rebotaos pondráse a cero automáticamente si
                los problemes se corrixen aína.

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
ast: (Atención - tas soscritu a una llista que manda a otres llistes de corréu, polo que la notificación de %(type)s mandaráse a la direición alministrativa de la to direición, %(addr)s.)<p>

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
ast: Mandarásete un mensax de corréu electrónicu pidiéndote una
                confirmación, pa prevenir qu'otres persones te
                soscriban ensin que t'enteres.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
ast: Esta ye una llista zarrada, lo que significa que la to
                soscrición retendráse pa que
                l'alministrador lo revise. Notificarásete
                la decisión del alministrador
                per corréu-e.

en: also
ast: tamién

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
ast: Mandarásete un mensaxe de corréu electrónicu pidiéndote
                una confirmación, esto previén qu'otres persones te
                soscriban ensin que t'enteres. Una vegada que se reciba
                la to confirmación, la to petición mandaráse al alministrador
                de la llista pa que l'apruebe. Notificarásete la
                decisión del alministrador per corréu-e.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
ast: Esta llista %(also)s ye privada, lo que significa que los
                soscritores de la llista nun tan disponibles a los que
                nun ten soscritos.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
ast: Esta llista %(also)s ta anubrida, lo que significa que
                los soscritores de la llista solo s'amosarán
                al alministrador de la llista.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
ast: Esta llista %(also)s ye pública, lo que significa que
                los soscritores de la llista amosaránse a cualesquiera.

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
ast:  (pero camudaremos les direiciones de corréu
                electrónicu de mou que nun seyan cenciellamente
                reconocibles polos qu'unvien corréu puxarra).

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
ast: <p>(Decátate qu'esta llista manda a otres llistes de
                corréu, que'l so fin ye tener únicamente como
                soscritores a otres llistes de corréu. Ente
                otres coses, esto significa que les tos confirmaciones
                mandaránse a la to direición más `%(sfx)s').

en: <b><i>either</i></b>
ast: <b><i>cualesquiera</i></b>

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
ast: P'anular la to soscrición de %(realname)s, consigui un recordatoriu
            de la to contraseña o camuda les tos opciones de soscrición %(either)s
            indica la to direición de corréu-e col que tas soscritu:
            <p><center>

en: Unsubscribe or edit options
ast: Anular soscrición o editar preferencies

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
ast: <p>... <b><i>o</i></b> seleiciona d'ente los
                          soscritores (mira enriba).

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
ast: Si dexes el campu ermu, entrugarásete la to
            direición de corréu electrónicu

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
ast: (<i>%(which)s namái ta disponible pa
                    los soscritores de la llista.</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
ast: (<i>%(which)s namái ta disponible pa
                los alminitradores de la llista.</i>)

en: Click here for the list of
ast: Calca col mur equí pa ver la llista de

en:  subscribers:
ast:  soscriptores:

en: Visit Subscriber list
ast: Visitar Llista Soscritores

en: members
ast: Soscriptores

en: Address:
ast: Direición de corréu-e:

en: Admin address:
ast: Direición de corréu-e de Alministrador:

en: The subscribers list
ast: Llista de soscriptores

en:  <p>Enter your
ast:  <p>Introduz la to

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
ast:  y la contraseña pa visitar la llista de soscriptores<p><center>

en: Password:
ast: Contraseña:

en: Visit Subscriber List
ast: Visitar Llista Soscritores

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
ast: Cada més, se unviará la to clave per corréu pa remembratela.

en: The current archive
ast: L'archivu actual

en: %(realname)s post acknowledgement
ast: Confirmación d'unvíu a llista de corréu %(realname)s

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
ast: El mensaxe urxente qu'enviaste a la llista de corréu %(realname)s nun s'autorizó pa
    entregar. Axúntase'l mensaxe orixinal talo y como lu recibió Mailman.

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
ast: Activu'l bloquéu d'emerxencia de tol tráficu de la llista

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
ast: El to mensax consideróse inapropiáu pol llendador.

en: Sender is explicitly forbidden
ast: El remitente ta esplícitamente vetáu

en: You are forbidden from posting messages to this list.
ast: Tienes prohibío unviar mensaxes a esta llista.

en: Post to moderated list
ast: Unvíu a una llista llendada

en: Post by non-member to a members-only list
ast: Mensaxe de un non-miembru a una llista de namái-miembros

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
ast: A los que nun ten soscritos nun se-yos permite mandar mensaxes a esta llista.

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
ast: L'unvíu del remitente a una llista restrinxida precisa d'aprobación

en: This list is restricted; your message was not approved.
ast: Esta llista ye restrinxida, el to mensax nun s'aprobó.

en: Too many recipients to the message
ast: Abondos destinatarios nel mensax

en: Please trim the recipient list; it is too long.
ast: Por favor, acurtia la llista de destinatarios, ye perllarga.

en: Message has implicit destination
ast: El mensax nun va empobináu esplícitamente a la llista

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
ast: Les Copies tapecides (Cct) o otros destinos implícitos nun se 
    permiten. Intenta reunviar el mensaxe esplícitamente incluyendo la 
    direición de la llista nos campos A: o Cc:.

en: Message may contain administrivia
ast: El mensax puede caltener solicitudes alministratives

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
ast: ¡Por favor *nun* unvíes peticiones alministratives a la llista!
    Si quies soscribite, visita %(listurl)s o unvia un mensax cola pallabra 'help'
    a la direición, %(request)s, pa que tener instruiciones.

en: Message has a suspicious header
ast: El mensax tien una testera sospechosa.

en: Your message had a suspicious header.
ast: Mensax tien una testera sospechosa.

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
ast: Cuerpu del mensax ye pergrande: %(size)d bytes con un 
    llímite de %(limit)d KB

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
ast: El mensax ye pergrande, por favor amenórgalu pa que tenga 
    un tamañu menor a %(kb)d KB.

en: Posting to a moderated newsgroup
ast: Unvíu a un grupu de noticies moderáu

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
ast: Mensax unviáu a %(listname)s espera l'aprobacion del llendador

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
ast: L'unvíu a %(listname)s de %(sender)s precisa d'aprobacion

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
ast: Si respuendes a esti mensax calteniendo la tiesta Asuntu: intauta,
    Mailman descartará'l mensax reteníu. Fai esto si'l mensax ye corréu puxarra.
    Si respuendes a esti mensax incluyendo una testera Approved: cola contraseña
    de la llista nella, aprobaráse'l mensax pa que s'entregue a la llista.
    La testera Aprobáu: puede aparecer tamién na primer llinia
    del cuerpu de la rempuesta.

en: The message's content type was explicitly disallowed
ast: La triba de conteníu del mensax desactivóse esplícitamente

en: The message's content type was not explicitly allowed
ast: La triba de conteníu del mensax nun se permitió esplícitamente

en: The message's file extension was explicitly disallowed
ast: La estensión del axuntu del mensax desactivóse esplícitamente

en: The message's file extension was not explicitly allowed
ast: La estensión del axuntu del mensax nun se permitió esplícitamente

en: After content filtering, the message was empty
ast: Dempués de la peñera del conteníu, el mensax quedó ermu

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
ast: El mensax axuntu activó les regles de peñera por conteníu de la 
    llista de corréu %(listname)s y eso impidió que se mande a los
    soscritores de la llista. Recibisti la única copia que queda del mensax
    descartáu

en: Content filtered message notification
ast: Notificación de mensax peñeráu por conteníu

en: You are not allowed to post to this mailing list, and your message has been
    automatically rejected.  If you think that your messages are being rejected in
    error, contact the mailing list owner at %(listowner)s.
ast: Nun tas autorizáu a unviar mensaxes a esta llista de corréu
    y el mensax refugóse automáticamente.
    Si camientes que los tos mensaxes tan refugándose por error,
    contauta col propietariu de la llista en %(listowner)s.

en: Auto-discard notification
ast: Notificación de descarte automáticu

en: The attached message has been automatically discarded.
ast: El siguiente mensaxe refugóse automáticamente.

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
ast: Rempuesta automatica al mensax empobináu a la llista "%(realname)s"

en: The Mailman Replybot
ast: El contestador automáticu de Mailman

en: An embedded and charset-unspecified text was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    URL: %(url)s
ast: Esborróse un testu inxertáu con un xuegu de carauteres ensin especificar...
    Nome: %(filename)s
    Url: %(url)s

en: HTML attachment scrubbed and removed
ast: Desaniciáu'l documentu HTML axuntu

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
ast: Desaniciáu un axuntu en formatu HTML...
    URL: %(url)s

en: no subject
ast: ensin asuntu

en: no date
ast: ensin data

en: unknown sender
ast: remitente desconocíu

en: An embedded message was scrubbed...
    From: %(who)s
    Subject: %(subject)s
    Date: %(date)s
    Size: %(size)s
    URL: %(url)s
ast: Esborráu un axuntu...
    De    : %(who)s
    Asuntu: %(subject)s
    Data : %(date)s
    Tamañu: %(size)s
    Url   : %(url)s

en: A non-text attachment was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    Type: %(ctype)s
    Size: %(size)d bytes
    Desc: %(desc)s
    URL: %(url)s
ast: Esborróse un axuntu que nun ye testu...
    Nome     : %(filename)s
    Triba      : %(ctype)s
    Tamañu     : %(size)d bytes
    Descripción: %(desc)s
    Url        : %(url)s

en: Skipped content of type %(partctype)s
ast: Saltada la triba de conteníu %(partctype)s

en: -------------- next part --------------
ast: ---------- siguiente parte ------------

en: The message headers matched a filter rule
ast: Les testeres del mensax activaron una regla de peñera

en: Message rejected by filter rule match
ast: Mensax refugáu por activar una regla de peñera

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
ast: Resume de %(realname)s, Vol %(volume)d, Unvíu %(issue)d

en: digest header
ast: Testera del agrupáu

en: Digest Header
ast: Testera del agrupáu

en: Today's Topics:
ast: Asuntos del día:

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
ast: Asuntos del día (%(msgcount)d mensaxes)

en: [Message discarded by content filter]
ast: [Mensax descartáu pola peñera de conteníu]

en: digest footer
ast: pie de páxina del agrupáu

en: Digest Footer
ast: Pie de páxina del agrupáu

en: End of
ast: Fin de

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
ast: El mensax unviáu tenía como asuntu "%(subject)s"

en: [No reason given]
ast: [Nun se dió nenguna razón]

en: Forward of moderated message
ast: Reunvíu de mensax moderáu

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
ast: Peticion de soscrición a la llista %(realname)s de %(addr)s

en: Subscription request
ast: Solicitú de soscrición

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
ast: Solicitú de baxa de la llista %(realname)s de %(addr)s

en: Unsubscription request
ast: Solicitú de desoscrición

en: Original Message
ast: Mensax orixinal

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
ast: La peticion a la llista de corréu %(realname)s refugóse

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
ast: La llista de corréu `%(listname)s' crióse a traviés de la
    interface web. Pa poder completar l'activación d'esta llista de
    corréu, tien qu'editase'l ficheru /etc/aliases (o 
    equivalente). Tamién tendría d'executase'l programa `newaliases'
    
    Equí tán les entraes pal ficheru /etc/aliases:

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
ast: Pa finar de criar la to llista de corréu,
    tienes qu'editar el ficheru /etc/aliases (o equivalente)
    amestando les siguientes llinies y executando dablemente'l
    programa `newaliases':

en: ## %(listname)s mailing list
ast: ## llista de corréu %(listname)s

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
ast: Solicitú de criación de la llista de corréu %(listname)s

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
ast: La llista de corréu  `%(listname)s' esborróse a traviés de la interface web. Pa poder
    completar el desaniciáu d'esta llista de corréu, tienes
    d'editar el ficheru /etc/aliases (o equivalente). Tamién tendríes d'executar
    la orde 'newaliases'
    
    Equí tán les entraes que tienen de desaniciase nel ficheru /etc/aliases:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
ast: 
    Pa finar de desaniciar la llista de corréu, tienes d'editar el ficheru
    /etc/aliases (o equivalente) y esborrar les llinies siguientes, tamién puedes
    que tengas d'executar el programa 'newaliases':
    
    ## Llista de corréu %(listname)s

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
ast: Solicitú de desaniciáu de la llista de corréu %(listname)s

en: checking permissions on %(file)s
ast: comprobando los permisos de %(file)s

en: %(file)s permissions must be 066x (got %(octmode)s)
ast: Los permisos de %(file)s tendríen de ser 066x (y son %(octmode)s)

en: (fixing)
ast: (iguando)

en: checking ownership of %(dbfile)s
ast: Comprobando la propiedá de %(dbfile)s

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
ast: el propietariu de%(dbfile)s ye %(owner)s (tien de pertenecer a %(user)s

en: %(dbfile)s permissions must be 066x (got %(octmode)s)
ast: Los permisos de %(dbfile)s tendríen de ser 066x (y son %(octmode)s)

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
ast: Fai falta que confirmes pa soscribite a la llista de corréu %(listname)s.

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
ast: Fai falta que confirmes p'abandonar la llista de corréu %(listname)s

en:  from %(remote)s
ast:  de %(remote)s

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
ast: les soscriciones a %(realname)s necesiten l'aprobación del alministrador

en: %(realname)s subscription notification
ast: Notificación de soscrición a %(realname)s

en: unsubscriptions require moderator approval
ast: les baxes de %(realname)s necesiten l'aprobación del llendador

en: %(realname)s unsubscribe notification
ast: Notificación de desoscrición a %(realname)s

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
ast: La soscrición a %(name)s requier aprobación del alministrador

en: Last autoresponse notification for today
ast: Cabera notificación d'autorempuesta pa güei

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
ast: El mensax axuntu recibióse como rebote, pero nin se reconoz el
    formatu del mensax rebotáu nin pueden deducise direiciones d'él.
    Esta llista de corréu configuróse pa mandar tolos
    mensaxes irreconocibles al alministrador de la llista.
    
    Si quies más información, mira:
    %(adminurl)s

en: Uncaught bounce notification
ast: Notificación de rebote non captáu

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
ast: Inorando partes MIME que nun son testu planu

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
ast: Los resultaos del comandu qu'unviaste per corréu electrónicu
    más abaxo. Incluyóse tamién el to mensaxe orixinal.

en: - Results:
ast: - Resultaos:

en: 
    - Unprocessed:
ast: 
    - Ensin procesar:

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
ast: Nun s'alcontraron comandos nesti mensax.
    Pa obtener instruiciones, unvía un mensax que caltenga únicamente la
    pallabra "help".

en: 
    - Ignored:
ast: 
    - Inoraos:

en: 
    - Done.
ast: 
    - Fecho.

en: The results of your email commands
ast: Resultaos de los comandos unviaos per corréu electrónicu

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
ast: Entregáu per Mailman<br>versión %(version)s

en: Python Powered
ast: Fecho en Python

en: Gnu's Not Unix
ast: Gnu Nun ye Unix

en: Mon
ast: Llu

en: Thu
ast: Xue

en: Tue
ast: Mar

en: Wed
ast: Mié

en: Fri
ast: Vie

en: Sat
ast: Sáb

en: Sun
ast: Dom

en: Apr
ast: Abr

en: Jan
ast: Xin

en: Jun
ast: Xun

en: Aug
ast: Ago

en: Dec
ast: Avi

en: Jul
ast: Xnt

en: Nov
ast: Pay

en: Oct
ast: Och

en: Sep
ast: Set

en: Server Local Time
ast: Hora llocal del sirvidor

en: Already a member: %(member)s
ast: Yá ta soscritu: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
ast: Direición de corréu-e incorreuta/inválida: llinia erma

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
ast: Direición de corréu-e incorreuta/inválida: %(member)s

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
ast: Direición hostil (carauteres non válidos): %(member)s

en: Subscribed: %(member)s
ast: soscritu: %(member)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
ast: Argumentu incorreutu a -w/--welcome-msg: %(arg)s

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
ast: Argumentu incorreutu a -a/--admin-notify: %(arg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
ast: Nun puede lleese a los soscritores regulares y a los non regulares dende la entrada estándar.

en: No such list: %(listname)s
ast: Nun esiste llista: %(listname)s

en: Nothing to do.
ast: Res que facer.

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
ast: Reconstruyir el ficheru d'una llista.
    
    Usa esta orde pa reconstruyir el ficheru d'una llista de corréu.
    Puede que quieras facer esto si edites dalgunos mensaxes del ficheru o si
    desanicies dalgunos ficheros del archivu.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [options] <llista> [<mbox>]
    
    Les opciones pueden ser:
        -h / --help
            Amuesa esti mensax d'aida y cuela.
    
        -q / --quiet
            Facer que la salida del archivador seya menos esplícita.
    
        --wipe
            Esborrar en primer llugar el ficheru orixinal enantes de la rexeneración.
            Normalmente quedrás usar esta opción a menos que tes xenerando
            l'archivu a cachos..
    
        -s N
        --start=N
            Entama a reconstruyir pol mensax N, el mensax 0 ye'l primeru
            del archivu.Por omisión ye 0.
    
        -e M
        --end=M
            Fina la reconstrucción nel mensax M. Esti programa nun ye mui
            eficiente xestionando la memoria y, con archivos grandes, a lo meyor
            nun ye posible rexeneralu completu. Por esto, permitese indicar el 
            numberu de mensax inicial y final.
    
    Onde buzón ye'l camín al archivu priváu completu de la llista. Normalmente
    será dalguna ruta nel direutoriu archives/private. Por exemplu:
    
    bin/arch milista archives/private/mylist.mbox/milista.mbox
    
    <mbox> ye opcional. Si nun esiste, calculase.

en: listname is required
ast: Fae falta un nome de llista

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
ast: Nun esiste la llista "%(listname)s"
    %(e)s

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
ast: Nun pudo abrise'l ficheru mbox %(mbox)s: %(msg)s

en: Fix the MM2.1b4 archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to `fix' some archive database files that may have gotten
    written in Mailman 2.1b4 with some bogus data.  Use like this from your
    $PREFIX directory
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (note the backquotes are required)
    
    You will need to run `bin/check_perms -f' after running this script.
ast: Igua los archivos de MM2.1b4
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] ficheru ...
    
    Onde les opciones son:
        -h / --help
            Amuesa esti mensax d'aida y cuela.
    
    Usa esto únicamente pa 'iguar' dalgunos ficheros de base datos del
    archivu que s'escribieron en Mailman 2.1b4 con dalgunos datos
    incorreutos. Executa esto dende el to direutoriu $PREFIX
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (Decátate que los acentos graves facen falta)
    
    Necesitarás executar `bin/check_perms -f' dempués d'executar esti guión.

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
ast: Camudar la contraseña de la llista.
    
    Enantes de Mailman 2.1, les contraseñes de les llistes calteníense normalmente en formatu
    crypt. Dalgunes instalaciones Python nun teníen disponible dicho módulu, polo
    qu'usaben md5. Entós de secute les instalaciones Python algamaron el módulu crypt
    y toles contraseñes entamaron a fallar.
    
    En Mailman 2.1 les contraseñes de les llistes y del sitiu almacenense en formatu SHA1.
    Esto fae que fallen les contraseñes de toles llistes qu'existíen enantes de Mailman 2.1
    y debío a qu'aquelles contraseñes nun s'almacenaben como testu planu en nenguna parte,
    nun podíen recuperase y anovase.
    
    Asina, esti guión xenera la contraseña d'una llista y opcionalmente la manda a tolos
    propietarios de la llista.
    
    Usu: change_pw [OPCIONES]
    
    Opciones:
        --all / -a
            Camudar la contraseña de toles llistes.
    
        --domain=dominiu
        -d dominiu
            Camudar la contraseña de toles llistes nel dominiu virtual `domain'. Val dar múltiples opciones -d.
    
        --listname=llista
        -l llista
            Camudar la contraseña sólo pa les llistes especificaes.
            Val dar varies opciones -l
    
        --password=ContraseñaNueva
        -p ContraseñaNueva
            Usar la contraseña especificada en `ContraseñaNueva' como la contraseña nueva de les llistes
            que vayan a camudar (indicaes mediante les opciones -a, -d, y -l).
            Si nun s'especifica, a les llistes se-yos asignará una contraseña nueva al debalu
    
        --quiet / -q
            Non notificar a los propietarios la contraseña nueva. Tendrás que disponer
            d'otru mediu pa facer que los propietarios sepan la contraseña nueva
            (presumiblemente fuera de llinia).
    
        --help / -h
           Amosar esti mensax y colar.

en: Bad arguments: %(strargs)s
ast: Argumentu incorreutu: %(strargs)s

en: Empty list passwords are not allowed
ast: Nun se permiten contraseñes ermes

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
ast: Contraseña nueva de %(listname)s: %(notifypassword)s

en: Your new %(listname)s list password
ast: La to contraseña nueva de la llista %(listname)s

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
ast: L'alministrador del sirvidor de llistes %(hostname)s camudó la contraseña de
    la so llista de corréu %(listname)s. Agora ye
    
        %(notifypassword)s
    
    Por favor, asegúrate d'usala pa toles xeres d'alministración
    futures. Si quies entrar agora nes páxines d'alministración de la to llista
    y camudar la contraseña cualisquier otra más oportuna. Visita les páxines
    d'alministración en
    
        %(adminurl)s

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
ast: Comprebar la integridá del ficheru de configuración d'una llista.
    
    Compruebense los ficheros siguientes:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    Nun pasa un res si falten dalgunos d'estos ficheros. config.pck y config.pck.last son
    versiones escabechaes del ficheru de configuración de 2.1a3 y postreros.
    config.db y config.db.last usense en toles versiones anteriores y son ficheros
    marshals de Python.  config.safety ye un escabecháu escritu pa 2.1a3 y postreros usáu
    cuando nun se podía lleer el ficheru config.pck principal.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [llista [llista ...]]
    
    Opciones:
    
        --all / -a
            Comprebar los ficheros de toles llistes.  N'otru casu sólo se comprobarán
            les llistes nomaes na llinia d'ordenes
    
        --verbose / -v
            Salida estensa.  Amuésase l'estáu de cada un de los ficheros testeaos.
            N'otru casu sólo s'amosarán los ficheros corruptos.
    
        --help / -h
            Amosar esti mensax y colar.

en: No list named:
ast: Nun hai nenguna llista llamada:

en: List:
ast: Llista:

en:    %(file)s: okay
ast:    %(file)s: Correuto

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
ast: Comprebar los permisos de la instalación de Mailman.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    Ensin argumentos, namái compreba y fai un informe de los ficheros que tienen los
    permisos mal axustaos. Cola opción -f (y executáu como root), igua tolos
    problemes rellacionaos colos permisos qu'alcuentre. Con -v la salida puede
    estendía.

en:     checking gid and mode for %(path)s
ast:     comprobando gid y mou de %(path)s

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
ast: %(path)s tien un grupu incorreutu (tien: %(groupname)s, esperábase que tuviera %(MAILMAN_GROUP)s)

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
ast: los permisos del direutoriu tienen que ser %(octperms)s: %(path)s

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
ast: los permisos tienen que ser %(octperms)s: %(path)s

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
ast: los permisos de los ficheros db tienen que ser %(octperms)s: %(path)s

en: checking mode for %(prefix)s
ast: comprebando'l mou pa %(prefix)s

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
ast: AVISU: el direutoriu nun esiste: %(d)s

en: directory must be at least 02775: %(d)s
ast: El direutoriu tien que tar como mínimu a 02775: %(d)s

en: checking perms on %(private)s
ast: Comprebando los permisos en %(private)s

en: %(private)s must not be other-readable
ast: %(private)s nun puede ser llexible por terceros

en: Warning: Private archive directory is other-executable (o+x).
             This could allow other users on your system to read private archives.
             If you're on a shared multiuser system, you should consult the
             installation manual on how to fix this.
ast: Avisu: El direutoriu au ta'l ficheru priváu ye executable
              pol restu del mundu (o+x). Esto podría facer qu'otros
              usuarios del to sistema pudieren lleer el ficheru priváu.
              Si tas nún entornu multiusuariu tendríes de consultar el manual
              d'instalación pa ver como correxir esti tema.

en: mbox file must be at least 0660:
ast: El ficheru mbox tien que tar como mínimo a 0660

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
ast: Los permisos de %(dbdir)s pal "restu" tienen que ser 000

en: checking cgi-bin permissions
ast: comprebando los permisos de los cgi-bin

en:     checking set-gid for %(path)s
ast:     comprebando'l set-gid de %(path)s

en: %(path)s must be set-gid
ast: %(path)s tien que ser sert-gid

en: checking set-gid for %(wrapper)s
ast: comprebando'l set-gid de %(wrapper)s

en: %(wrapper)s must be set-gid
ast: %(wrapper)s tien que ser set-gid

en: checking permissions on %(pwfile)s
ast: comprebando los permisos de %(pwfile)s

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
ast: Los permisos de %(pwfile)s tienen que ser esautamente 06740 (tien %(octmode)s)

en: checking permissions on list data
ast: comprebando los permisos sobro los datos de la llista

en:     checking permissions on: %(path)s
ast:     comprebando los permisos de %(path)s

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
ast: Los permisos del ficheru tienen que tar como mínimu a 660: %(path)s

en: No problems found
ast: Nun s'alcontraron problemes

en: Problems found:
ast: Alcontraos problemes:

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
ast: Pa iguar vuelve a executar como %(MAILMAN_USER)s (o como root) cola opción -f

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
ast: Llimpiar un ficheru .mbox
    
    L'archivador gueta llinies Unix dixebrando mensaxes nun ficheru mbox.
    Debío a la compatibilidá, gueta específicamente llinies qu'entamen con "From"
    -- Por ex. les lletres F en mayúscules, r minúscules, o, m, espaciu en blancu,
    ignorando cualisquier cosa más na mesma llinia.
    
    Normalmente, cualesquiera de les llinies qu'entamen con "From " nel cuerpu del
    mensaxe deberíen tar escapaes debío a qu'un caráuter > ye lo primero
    qu'aparez na llinia. Ye posible de que les llinies nun s'alcuentren escapaes.
    Esti guión intenta correxir esto faciendo una comprebación estricta de les llinies
    From al estilu Unix. Cualesquier llinia qu'entame con "From" pero que nun pase esti
    test estrictu escapense con un caráuter >
    
    Usu: cleanarch [opciones] < ficheru_Entrada > ficheru_Salida
    Opciones:
        -s n
        --status
            Imprenta un caráuter # per cada n llinia procesada.
    
        -q / --quiet
            Non amosar la información de llinia camudada a la salida estándar.
    
        -n / --dry-run
            Non amosar na pola salida estándar.
    
        -h / --help
            Amosar esti mensax y colar.

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
ast: Llinia From estilu Unix camudada: %(lineno)d

en: Bad status number: %(arg)s
ast: Númberu d'estáu incorreutu: %(arg)s

en: %(messages)d messages found
ast: alcontraos %(messages)d mensaxes

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
ast: Clona la direición d'un soscritor.
    
    Clonar la direición d'un soscritor significa que se soscribirá un usuariu
    nuevu coles mesmas opciones y contraseñes que'l soscritor orixinal. Date cuenta
    qu'esta operación enfótase dafechu nel usuariu que la executa -- nun se faen
    verificaciones de la direición nueva nin se manda un mensax de bienvenida, etc.
    
    Les soscriciones esistentes nun s'alteren n'absolutu. Si quies esborrar la
    direición antigua, usa la opción -r. Si tamién quies camudar dalguna direición
    d'alministrador, usa la opción -a.
    
    Usu:
        clone_member [opciones] DendeLaDireición ALaDireición
    
    Au:
    
        --listname=llista
        -l llista
           Compreba y camuda únicamente les llistes de corréu especificaes.
           Si nun s'inclúi -l, entós guetase la direición en toles llistes de
           corréu. Pueden especificase múltiples opciones -l.
    
        --remove
        -r
            Esborrar la direición antigua de la llista de corréu una vegada que se clone.
    
        --admin
        -a
            Inclúi les direiciones de los alministradores na gueta de les
            direiciones antigües y clónales o camúdales tamién.
    
        --quiet
        -q
            Fae les modificaciones silenciosamente.
    
        --nomodify
        -n
            Diz lo que tendría que facese, pero nun lo fai. Desactiva la opción
            --quiet.
    
        --help
        -h
            Amosa esti mensax y cuela.
    
    DendeLaDireición ye la direición antigua del usuariu. AlaDireición ye la nueva direición del usuariu.

en: processing mailing list:
ast: procesando llista de corréu:

en:     scanning list owners:
ast:     desaminando alministradores de la llista:

en:     new list owners:
ast:     alministradores de la llista nueva:

en: (no change)
ast: (ensin cambeos)

en:     address not found:
ast:     la direición nun s'alcontró:

en:     clone address added:
ast:     direición clonada amestada:

en:     clone address is already a member:
ast:     la direición a clonar yá ta soscrita.

en:     original address removed:
ast:     la direición orixinal esborróse:

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
ast: Nun ye una direición válida: %(toaddr)s

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
ast: Fallu abriendo la llista "%(listname)s", omitiéndola.
    %(e)s

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
ast: Configura una llista a partir de les descripciones calteníes nun ficheru de testu.
    
    Usu: config_list [opciones] llista
    
    Opciones:
        --inputfile ficheru
        -i ficheru
            Configura la llista asignando cada variable de modulu-global contenida
            nel ficheru a un atributu del oxetu llista, guardando los cambeos de
            siguío. El ficheru especificáu cárgase con execfile() y tien
            que caltener códigu Python válidu.
            Cualisquier variable que nun seya un atributu válidu d'una llista inoraráse
            (amosando un mensax d'avisu). Mira tamién la opción -c.
    
            Una variable especial llamada `mlist' pónse nel ámbitu global durante
            la execución d'execfile, que s'asocia a la llista actual. Esto permítete
            facer toa triba de coses rares a la llista, pero ¡TEN CUIDÁU! Usar esto
            puede frayar seriamente (ye dable qu'ensin vuelta) la to llista de
            corréu.
    
        --outputfile ficheru
        -o ficheru
            En llugar de configurar la llista, amosa les variables de configuración de la
            llista nun formatu adecuáu pa usalu como entrada a esti guión. D'esta
            miente, puedes guardar les opciones de configuración d'una llista y usales
            pa configurar otra llista. Les opciones de configuración guárdense en
            `ficheru'. Si ficheru ye `-', la salida del programa mándase a la salida
            estándar.
    
        --checkonly
        -c
            Con esta opción, la llista camudada nun se camuda. Sólo ye útil con -i.
    
        --verbose
        -v
            Amuesa'l nome de cada atributu que se camuda. Sólo ye útil con -i
    
        --help
        -h
            Amuesa esti mensax y cuela.
    
    Les opciones -o y -i son mútuamente esclusives.

en: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## "%(listname)s" mailing list configuration settings
    ## captured on %(when)s
ast: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## valores de configuración de la llista de corréu "%(listname)s"
    ## -*- python -*-
    ## capturaos el %(when)s

en: options
ast: Opciones

en: legal values are:
ast: los valores correutos son:

en: attribute "%(k)s" ignored
ast: inoráu l'atributu "%(k)s"

en: attribute "%(k)s" changed
ast: atributu "%(k)s" camudáu

en: Non-standard property restored: %(k)s
ast: Propiedá non estándar restaurada: %(k)s

en: Invalid value for property: %(k)s
ast: Valor inválidu de la propiedá: %(k)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
ast: Direición de corréu-e incorreuta na opción %(k)s: %(v)s

en: Only one of -i or -o is allowed
ast: Namái se permite poner la opción -i o la -o

en: One of -i or -o is required
ast: Necesítase la opción -i o la -o

en: List name is required
ast: Fai falta'l nome de la llista

en: Convert a list's interpolation strings from %-strings to $-strings.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>
ast: Camuda'l formatu de les cadenes d'interpoláu d'una llista de la forma
    %-cadena a la forma $-cadena.
    
    Esti guión ta pensáu pa executase dende bin/withlist, esto ye:
    
    % bin/withlist -l -r convert <la_mio_llista>

en: Saving list
ast: Guardando la llista

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
ast: Descartar los mensaxes reteníos.
    
    Usu:
        discard [opciones] ficheru ...
    
    Opciones:
        -h/--help
            Amuesa esti mensax y cuela.
    
        --quiet / -q
            Non amosar los mensaxes d'estáu.

en: Ignoring non-held message: %(f)s
ast: Inorando mensax non reteníu: %(f)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
ast: Inorando mensax reteníu con identificación errónea: %(f)s

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
ast: Descartáu mensax reteníu #%(id)s dirixíu a la llista %(listname)s

en: Dump the contents of any Mailman `database' file.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] filename
    
    Options:
    
        --marshal/-m
            Assume the file contains a Python marshal, overridding any automatic
            guessing.
    
        --pickle/-p
            Assume the file contains a Python pickle, overridding any automatic
            guessing.
    
        --noprint/-n
            Don't attempt to pretty print the object.  This is useful if there's
            some problem with the object and you just want to get an unpickled
            representation.  Useful with `python -i bin/dumpdb <file>'.  In that
            case, the root of the tree will be left in a global called "msg".
    
        --help/-h
            Print this help message and exit
    
    If the filename ends with `.db', then it is assumed that the file contains a
    Python marshal.  If the file ends with `.pck' then it is assumed to contain a
    Python pickle.  In either case, if you want to override the default assumption
    -- or if the file ends in neither suffix -- use the -p or -m flags.
ast: Vuelca'l conteníu de cualisquier ficheru de base de datos de Mailman.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] ficheru
    
    Opciones:
    
        --marshal/-m
            Supon que'l ficheru ta en formatu marshal de Python, anulando 
            cualesquier averiguación automática
    
        --pickle/-p
            Supon que'l ficheru ta en formatu escabeche de Python , anulando
            cualesquier averiguación automática
    
        --noprint/-n
            Nun trata d'amosar con formatu l'oxeto. Esta opción ye útil si
            hai dalguna triba de problema col oxetu y sólo quies obtener una
            representación ensin más. Útil con `python -i bin/dumpdb <ficheru>`.
            Nesti casu, la raiz del árbol dexase nuna variable global
            llamada "msg".
    
        --help/-h
            Amosa esti mensax d'aida y cuela.
    
    Si'l nome del ficheru fina con `.db', entós suponse que'l
    ficheru ta en formatu marshal de Python. Si'l nome del ficheru fina
    en `.pck' entós suponse que'l fichero ta en formatu escabeche de Python.
    En cualesquier casu, si quies anular la suposición por defeutu --o si'l 
    nome de ficheru nun fina con nengún sufixu-- hai qu'usar la opción 
    -p o -m.

en: No filename given.
ast: Ensin nome de ficheru dau.

en: Bad arguments: %(pargs)s
ast: Argumentos incorreutos: %(pargs)s

en: Please specify either -p or -m.
ast: Por favor, especifica -p o -m.

en: [----- start %(typename)s file -----]
ast: [--- entamu %(typename)s ficheru ---]

en: [----- end %(typename)s file -----]
ast: [--- final %(typename)s ficheru --]

en: <----- start object %(cnt)s ----->
ast: <----- entamu oxetut %(cnt)s ----->

en: Export an XML representation of a mailing list.
ast: Esportar una representación XML de la llista de corréu.

en: %%prog [options]
    
    Export the configuration and members of a mailing list in XML format.
ast: %%prog [options]
    
    Esportar la configuración y miembros de la llista de corréu en formatu XML.

en: Output XML to FILENAME.  If not given, or if FILENAME is '-', standard out is
    used.
ast: Salida XML a NOMEFICHERU.  Si nun se da, o si NOMEFICHERU ye '-', usaráse
    la salida standard.

en: Specify the RFC 2307 style hashing scheme for passwords included in the
    output.  Use -P to get a list of supported schemes, which are
    case-insensitive.
ast: Especifica l'esquema hash RFC 2307 pa contraseñes incluyíes na salida.
    Usa -P pa obtener una llista d'esquemes sofitaos, los cuales son
    sensibles a la tipografía.

en: List the supported password hashing schemes and exit.  The scheme labels are
    case-insensitive.
ast: Llistar los esquemes hash de contraseña sofitaos y colar. La etiqueta d'esquema
    ye sensible a tipografía.

en: The list to include in the output.  If not given, then all mailing lists are
    included in the XML output.  Multiple -l flags may be given.
ast: La llista a incluyir la salida. Si nun se da, entós toles llistes son
    incluyíes na salida XML.  Pueden usase múltiples -l.

en: Unexpected arguments
ast: Argumentos nun esperaos

en: Invalid password scheme
ast: Esquema de contraseña non válidu

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    http://docs.python.org/library/re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
ast: Alcuentra toles llistes que caltengan la direición d'un soscritor
    
    Usu:
        find_member [opciones] expreg [expreg expreg [...]]
    
    Onde:
        --listname=llista
        -l llista
            Gueta solo nes llistes indicaes.
    
        --exclude=llista
        -x llista
            Esclui de la gueta les llistes indicaes.
    
        --owners
        -w
            Inclúi na gueta les direiciones de los propietarios.
    
        --help
        -h
            Amuesa esti mensax d'aida y cuela.
    
        expreg
            Una espresión regular de Python cola que comparar.
    
    La rellación ente -l y -x furrula como sigue. Si s'especifica dalguna opción -l
    entós incluiránse na gueta únicamente les llistes indicaes. Si s'indica
    dalguna opción -x pero nun s'indica nenguna opción -l, entós guetaránse en
    toles llistes escepto n'aquelles que s'escluyeron específicamente
    
    La Usu de la espresión regular ye al estilu Perl5, usando'l modulu Python re. Les especificaciones completes tan en:
    
    http://docs.python.org/library/re.html
    
    Al guetar les direiciones nun se distinguen mayúscules de minúscules, ensin embargo, 
    amuésense les direiciones tal y como s'acuentren.

en: Search regular expression required
ast: Fai falta una espresión regular de gueta

en: No lists to search
ast: Nun hai llistes onde guetar

en: found in:
ast: alcontráu en:

en: (as owner)
ast: (como alministrador)

en: Reset a list's web_page_url attribute to the default setting.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [options]
    
    Options:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Look up urlhost in the virtual host table and set the web_page_url and
            host_name attributes of the list to the values found.  This
            essentially moves the list from one virtual domain to another.
    
            Without this option, the default web_page_url and host_name values are
            used.
    
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
    
    If run standalone, it prints this help text and exits.
ast: Anicia l'atributu web_page_url d'una llista al so valor por defeutu.
    
    Esti guión ta dirixíu a executase como un guión bin/withlist, por ex.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url llista [opciones]
    
    Opciones:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Gueta urlhost na tabla d'agospiadores virtuales y pon los atributos
            web_page_url y host_name de la llista a los valores alcontraos.
            N'esencia, esto mueve la llista d'un dominio virtual a otru.
    
            Ensin esta opción, usense los valores por defeutu de web_page_url y
            de host_name.
    
        -v / --verbose
            Amuesa lo que ta faciendo'l guión.
    
    Si s'executa por si mesmu, imprenta esti testu d'aida y cuela.

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
ast: Asignando'l valor %(web_page_url)s a web_page_url

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
ast: Asignando'l valor %(mailhost)s a host_name

en: Regenerate Mailman specific aliases from scratch.
    
    The actual output depends on the value of the `MTA' variable in your mm_cfg.py
    file.
    
    Usage: genaliases [options]
    Options:
    
        -q/--quiet
            Some MTA output can include more verbose help text.  Use this to tone
            down the verbosity.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ast: Rexenerar los nomatos específicos de Mailman dende l'entamu.
    
    La salida actual depende del valor de la variable 'MTA' del to ficheru
    mm_cfg.py.
    
    Usu: genaliases [opciones]
    Opciones:
    
        -q/--quiet
            La salida de dalgunos MTAs pueden incluyir testu d'aida más esplicitu.
            Usa esta opción pa ser menos esplicitu.
    
        -h/--help
            Amuesa esti mensax y cuela.

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
ast: Inyectar un mensax procedente d'un ficheru na cola d'entrada de Mailman .
    
    Usu: inject [opciones] [ficheru]
    
    Opciones:
    
        -h / --help
            Amuesa esti mensax y colar.
    
        -l llista
        --listname=llista
            El nome de la llista al que inyectar el mensax. Obligatoriu
    
        -q nomedelacola
        --queue=nomedelacola
            El nome de la cola a la qu'inyectar el mensax. nomedelacola
            tien que tar nun de los direutorios interiores del direutoriu
            qfiles. Si nun se pon, usase'l nome de la cola incoming
    
    ficheru ye'l nome del ficheru con testu planu a inyectar.
    Si nun se pon, usase la entrada estándar.

en: Bad queue directory: %(qdir)s
ast: El direutoriu que representa la cola ye incorreutu: %(qdir)s

en: A list name is required
ast: Fae falta un nome de llista

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
ast: Llista tolos propietarios d'una llista de corréu.
    
    Usu: %(program)s [opciones] llista ...
    
    Onde:
    
        --all-vhost=hostv
        -v=hostv
            Amosar los propietarios de toles llistes de corréos del dominiu
            virtual dau.
        --all
        -a
            Amosar los propietarios de toles llistes de corréu nesti sistema.
    
        --help
        -h
            Amosar esti mensax d'aida y colar.
    
    `llista' ye'l nome de la llista cuyos propietarios van amosase. Puede
    indicase más d'una llista na llinia d'ordenes.

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
ast: Llista: %(listname)s, 	Propietarios: %(owners)s

en: No matching mailing lists found
ast: Nun s'alcontró nenguna llista de corréu que concase

en: matching mailing lists found:
ast: Les siguientes llistes de corréu concasen:

en: List all the members of a mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] listname
    
    Where:
    
        --output file
        -o file
            Write output to specified file instead of standard out.
    
        --regular / -r
            Print just the regular (non-digest) members.
    
        --digest[=kind] / -d [kind]
            Print just the digest members.  Optional argument can be "mime" or
            "plain" which prints just the digest members receiving that kind of
            digest.
    
        --nomail[=why] / -n [why]
            Print the members that have delivery disabled.  Optional argument can
            be "byadmin", "byuser", "bybounce", or "unknown" which prints just the
            users who have delivery disabled for that reason.  It can also be
            "enabled" which prints just those member for whom delivery is
            enabled.
    
        --fullnames / -f
            Include the full names in the output.
    
        --preserve / -p
            Output member addresses case preserved the way they were added to the
            list.  Otherwise, addresses are printed in all lowercase.
    
        --invalid / -i
            Print only the addresses in the membership list that are invalid.
            Ignores -r, -d, -n.
    
        --unicode / -u
            Print addresses which are stored as Unicode objects instead of normal
            string objects.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
    Note that if neither -r or -d is supplied, both regular members are printed
    first, followed by digest members, but no indication is given as to address
    status.
ast: Llista tolos soscritores d'una llista de corréu.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] llista
    
    Onde
    
        --output ficheru
        -o ficheru
           Escribe la salida al ficheru especificáu en llugar de na salida estándar.
    
        --regular / -r
            Solo imprime los soscritores regulares (non agrupáo).
    
        --digest[=triba] / -d [triba]
            Sólo imprenta los soscritores con agrupao. L'argumentu opcional puede ser
            "mime" o "plain" qu'imprime sólo a los soscritores cola entrega
            diferida d'esa triba.
    
        --nomail[=why] / -n [why]
            Amuesa los soscritores que tienen la receición del corréu desactivada.
            Un argumentu opcional puede ser "byadmin", "byuser", "bybounce" o "unknown"
            que seleiciona a aquellos soscritores que tienen la receición desactivada por
            dicha razón. Tamién puede ser "enabled" que sólo imprenta aquellos
            soscritores que tienen la receición activada.
    
        --fullnames / -f
            Inclúi'l nome y los apellíos na salida.
    
        --preserve / -p
            Saca les direiciones tal como fueron apuntaes a la llista.
            Por defeutu les saca en minúscules.
    
        --invalid / -i
            Imprenta únicamente aquelles direiciones rexistraes na llista de
            soscritores que se consideren incorreutes.
            Esta opción ignora -r, -d, -n
    
        --unicode / -u
            Imprenta les direiciones que tan almacenaes como oxetos Unicode en
            llugar d'oxetos cadena. Ignora -r, -d, -n.
    
        --help
        -h
            Amuesa esti mensax y cuela.
    
        llista ye'l nome de la llista de corréu a usar.
    
    Hai que tener en cuenta que si nun s' indica nin-r ni -d, imprimiránseos
    soscritores regulares seguíos polos soscritores d'agrupaos ensin indicación
    dalguna de qué direiciones son regulares o d'agrupaos.

en: Bad --nomail option: %(why)s
ast: Fallu n'opción --nomail: %(why)s

en: Bad --digest option: %(kind)s
ast: Fallu n'opción --digest: %(kind)s

en: Could not open file for writing:
ast: Nun pudo abrise'l ficheru en mou escritura:

en: List the owners of a mailing list, or all mailing lists.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    Options:
    
        -w / --with-listnames
            Group the owners by list names and include the list names in the
            output.  Otherwise, the owners will be sorted and uniquified based on
            the email address.
    
        -m / --moderators
            Include the list moderators in the output.
    
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        listname
            Print the owners of the specified lists.  More than one can appear
            after the options.  If there are no listnames provided, the owners of
            all the lists will be displayed.
ast: Llista los propietarios d'una o toles llistes de corréu.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [llista ...]
    Opciones:
    
        -w / --with-listnames
            Agrupa los propietarios polos nomes de les llistes ya inclui los
            nomes de les llistes na salida. D'otru mou, los propietarios
            ordenense pola so direición de corréu electrónicu.
    
        -m / --moderators
            Inclúi a los llendadores de la llista na salida.
    
        -h / --help
            Amuesa esti mensax d'aida y cuela.
    
        llista
            Amuesa a los propietarios de les llistes especificaes. Pueden amosase
            más d'una dempués de les opciones. Si nun se proporcionen llistes,
            visualizaránse los propietarios de toles llistes.

en: Primary start-up and shutdown script for Mailman's qrunner daemon.
    
    This script starts, stops, and restarts the main Mailman queue runners, making
    sure that the various long-running qrunners are still alive and kicking.  It
    does this by forking and exec'ing the qrunners and waiting on their pids.
    When it detects a subprocess has exited, it may restart it.
    
    The qrunners respond to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP.  SIGINT and SIGTERM both
    cause the qrunners to exit cleanly, but the master will only restart qrunners
    that have exited due to a SIGINT.  SIGHUP causes the master and the qrunners
    to close their log files, and reopen then upon the next printed message.
    
    The master also responds to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP, which it simply
    passes on to the qrunners (note that the master will close and reopen its own
    log files on receipt of a SIGHUP).  The master also leaves its own process id
    in the file data/master-qrunner.pid but you normally don't need to use this
    pid directly.  The `start', `stop', `restart', and `reopen' commands handle
    everything for you.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Options:
    
        -n/--no-restart
            Don't restart the qrunners when they exit because of an error or a
            SIGINT.  They are never restarted if they exit in response to a
            SIGTERM.  Use this only for debugging.  Only useful if the `start'
            command is given.
    
        -u/--run-as-user
            Normally, this script will refuse to run if the user id and group id
            are not set to the `mailman' user and group (as defined when you
            configured Mailman).  If run as root, this script will change to this
            user and group before the check is made.
    
            This can be inconvenient for testing and debugging purposes, so the -u
            flag means that the step that sets and checks the uid/gid is skipped,
            and the program is run as the current user and group.  This flag is
            not recommended for normal production environments.
    
            Note though, that if you run with -u and are not in the mailman group,
            you may have permission problems, such as begin unable to delete a
            list's archives through the web.  Tough luck!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            If mailmanctl finds an existing master lock, it will normally exit
            with an error message.  With this option, mailmanctl will perform an
            extra level of checking.  If a process matching the host/pid described
            in the lock file is running, mailmanctl will still exit, but if no
            matching process is found, mailmanctl will remove the apparently stale
            lock and make another attempt to claim the master lock.
    
        -q/--quiet
            Don't print status messages.  Error messages are still printed to
            standard error.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    Commands:
    
        start   - Start the master daemon and all qrunners.  Prints a message and
                  exits if the master daemon is already running.
    
        stop    - Stops the master daemon and all qrunners.  After stopping, no
                  more messages will be processed.
    
        restart - Restarts the qrunners, but not the master process.  Use this
                  whenever you upgrade or update Mailman so that the qrunners will
                  use the newly installed code.
    
        reopen  - This will close all log files, causing them to be re-opened the
                  next time a message is written to them
ast: Script básicu d'arranque y parada del degorriu de Mailman qrunner.
    
    Esti script arranca y rearranca l'encargáu de procesar la cola,
    asegurandose de que distintos procesos de llarga duración sigan vivos.
    Esto fáise mediante un fork y executando'l subprocesu qrunner y esperando
    según el so pid. Cuando se deteute qu'un subprocesu finó, podría rearrancalu.
    
    Los sub-qrunners respuenden a SIGINT, SIGTERM, y SIGHUP. Tanto SIGINT como SIGTERM
    causen que los sub-qrunners salgan llimpiamente, mientres que'l principal sólo
    rearrancará aquellos sub-qrunners que salieron a causa d'un SIGINT. SIGINT fae
    que tanto'l qrunner principal y los sub-qrunners zarren los sos ficheros y los
    reabran cuando s'imprente'l mensax siguiente.
    
    El qrunner mayestru tamién respuende a SIGINT, SIGTERM y SIGHUP que él solo pasa
    a los sub-qrunners (observa que'l principal zarrará y reabrirá los sos propios ficheros
    a la llegada d'un SIGHUP). El qrunner principal tamién dexará el so propiu
    procesu id nel ficheru data/master-qrunner.pid pero normalmente nun necesitarás
    usar esti pid direutamente. Les ordenes `start', `stop', `restart' y `open' lo faerán
    too por tí.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [ start | stop | restart | reopen ]
    Opciones:
    
        -n/--no-restart
            Nun rearranques los sub-qrunners cuando salgan debío a un fallu o a una
            siñal SIGINT (enxamás se rearrancan si salen debío a la rempuesta d'una
            siñal SIGTERM). Usálo sólo pa depuración. Sólo ye útil si se proporciona
            la orde `start'.
    
        -u/--run-as-user
            Normalmente, esti script resistiráse a arrancar si l'id d'usuariu 
            y l'id del grupu nun corresponden a los del usuariu y grupu de `mailman'
            (tal y como se definió cuando se configuró Mailman). Si s'executa como
            root, esti guión camudará'l so id al del usuariu y el del grupu enantes de que
            se faiga la comprobación-
    
            Puede qu'esto nun seya conveniente pa xeres de testéu y depuráu, de
            manera que la opción -u significa que'l pasu qu'afita y compreba
            l'uid/gid saltase y el programa executase como l'usuariu y grupu
            actuales. Esta opción nun se recomienda pa entornos de producción normales.
    
            Observa, ensin embargo, que si lo executes cola opción -u y nun ta nel
            grupu 'mailman' podría tener problemes de permisos, tal como ser incapaz de
            esborrar el ficheru d'una determinada llista a traviés de la interface web. ¡Que
            la suerte t'acompañe!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            Si mailmanctl alcuentra un bloquéu del qrunner mayestru, saldrá con un
            mensax de fallu. Con esta opción, mailmanctl faerá un nivel estra
            de chequéu. Si un procesu que concase col host/pid descritu nel
            ficheru de bloquéu tá executandose, mailmanctl esborrará'l bloquéu
            qu'aparenta ser corruptu y faerá otru intentu d'algamar pol bloquéu
            mayestru.
    
        -q/--quiet
    
            Nun imprentar mensaxes d'estáu. Aún asina, los mensaxes de fallu
            siguen imprimiendose na salida estándar.
    
        -h/--help
            imprentar esti mensaxe y colar.
    
    Ordenes::
    
        start   - Arranca'l degorriu principal y tolos qrunners.
                  Imprenta un mensax y sal si'l degorriu principal ya
                  ta executándose.
    
        stop    - Para'l degorriu principal, y tolos qrunners.
                  Dempués de parar, nun se procesarán más mensaxes.
    
        restart - Rearranca los qrunners, pero non el degorriu principal.
                  Usa esta opción siempre qu'anoves Mailman pa
                  facer que los qrunners usen el códigu instaláu nuevu.
    
        reopen  - Esto faerá que se zarren tolos ficheros,
                  causando que se reabran la prósima vegada que se-yos escriba
                  un mensaxe.

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
ast: PID ilexible en: %(pidfile)s

en: Is qrunner even running?
ast: ¿Ta qrunner corriendo?

en: No child with pid: %(pid)s
ast: Nengún fíu con pid %(pid)s

en: Stale pid file removed.
ast: Ficheru pid corruptu esborráu.

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
ast: El bloquéu principal de qrunner nun pudo alquirise porque parez ser qu'hai
    otru qrunner principal executándose.

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
ast: Nun pudo algamase'l bloquéu del qrunner principal, porque parez como si
    ya hubiera otru qrunner principal executándose.

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
ast: Nun pudo algamase'l bloquéu del qrunner principal, porque parez como si
    lo algamó dalgún procesu n'otru sirvidor. Nun podemos comprebar
    si hai bloqueos escaecíos n'otros sirvidores, ansí que tendrás de facelo
    manualmente. O, si sabes que'l bloquéu ta escaecíu, volver a executar Mailmanctl
    cola opción -s.
    
    Ficheru de bloquéu: %(LOCKFILE)s
    Sirvidor de bloquéu: %(status)s
    
    Colando.

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
ast: El sitiu de la llista nun s'alcuentra: %(sitelistname)s

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
ast: Executa esti programa como root, como l'usuario %(name)s o usa la opción -u.

en: No command given.
ast: Nun se dió denguna orde

en: Bad command: %(command)s
ast: Orde incorreuta: %(command)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
ast: ¡Avisu! podríes alcontrar problemes de permisos.

en: Shutting down Mailman's master qrunner
ast: Posando'l qrunner principal de Mailman.

en: Restarting Mailman's master qrunner
ast: Reaniciando'l qrunner principal de Mailman

en: Re-opening all log files
ast: Volviendo a abrir tolos cuadernos de rexistru

en: Starting Mailman's master qrunner.
ast: Arrancando'l qrunner principal de Mailman

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
ast: Afitar la contraseña del sirvidor, entrugando dende la terminal.
    
    La contraseña del sirvidor puede usase na mayoría (sinón en toos) de los
    sitios nos que puede usase la contraseña d'alministrador de la llista,
    que a so vez puede usase na mayoría de los sitios nos que puede
    usase una contraseña de soscritor.
    
    Usu %(PROGRAM)s [opciones] [contraseña]
    
    Opciones:
    
        -c/--listcreator
            Afitar la contraseña del criador de la llista en llugar de la del
    sirvidor. El criador de la llista ta autorizáu a criar y desaniciar llistes,
    pero nun tien el poder total del alministrador del sirvidor.
    
        -h/--help
            Amosar esti mensax d'aida y colar.
    
    Si nun s'indica la contraseña na llinia d'órdenes, entrugaráse por ella.

en: site
ast: sitiu

en: list creator
ast: criador de la llista

en: New %(pwdesc)s password:
ast: Contraseña nueva de %(pwdesc)s

en: Again to confirm password:
ast: Confirma otra vegada la contraseña:

en: Passwords do not match; no changes made.
ast: Les contraseñes nun concasen, nun se fizo dengún cambéu.

en: Interrupted...
ast: Interrumpíu...

en: Password changed.
ast: Contraseña camudada.

en: Password change failed.
ast: Falló'l cambéu de contraseña.

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    This program converts a textual Uniforum-style message catalog (.po file) into
    a binary GNU catalog (.mo file).  This is essentially the same function as the
    GNU msgfmt program, however, it is a simpler implementation.
    
    Usage: msgfmt.py [OPTIONS] filename.po
    
    Options:
        -o file
        --output-file=file
            Specify the output file to write to.  If omitted, output will go to a
            file named filename.mo (based off the input file name).
    
        -h
        --help
            Print this message and exit.
    
        -V
        --version
            Display version information and exit.
ast: Xenera una representación del catálogu binariu a partir de la descripción de
    les tornes testuales.
    
    Esti programa convierte un catálogu testual de mensaxes estilu Uniforum
    (ficheru .po) a un catálogu binariu GNU (ficheru .mo). Esti programa fae
    esencialmente la mesma función que'l programa msgfmt de GNU, sicasí
    trátase d'una implementación más simple.
    
    Usu: msgfmt.py [opciones] ficheru.po
    
    Opciones:
            -o ficheru
            --output-file=ficheru
               Indica'l ficheru de salida onde escribir. Si s'omite, la salida
               dirá a un ficheru nomáu ficheru.mo (basase nel nome del ficheruo
               d'entrada).
    
            -h
            --help
               Amuesa esti mensax y cuela.
    
            -V
            --version
               Amuesa la información de la versión y cuela.

en: Add a non-fuzzy translation to the dictionary.
ast: Amestar una torna non-fuzzy (ensin duldes) al diccionariu.

en: Return the generated output.
ast: Torna'l testu xeneráu.

en: Create a new, unpopulated mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listadmin-addr [admin-password]]]
    
    Options:
    
        -l language
        --language=language
            Make the list's preferred language `language', which must be a two
            letter language code.
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Gives the list's web interface host name.
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            Gives the list's email domain name.
    
        -q/--quiet
            Normally the administrator is notified by email (after a prompt) that
            their list has been created.  This option suppresses the prompt and
            notification.
    
        -h/--help
            Print this help text and exit.
    
    You can specify as many of the arguments as you want on the command line:
    you will be prompted for the missing ones.
    
    Every Mailman list has two parameters which define the default host name for
    outgoing email, and the default URL for all web interfaces.  When you
    configured Mailman, certain defaults were calculated, but if you are running
    multiple virtual Mailman sites, then the defaults may not be appropriate for
    the list you are creating.
    
    You also specify the domain to create your new list in by typing the command
    like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain mylist
    
    where `www.mydom.ain' should be the base hostname for the URL to this virtual
    hosts's lists.  E.g. with this setting people will view the general list
    overviews at http://www.mydom.ain/mailman/listinfo.  Also, www.mydom.ain
    should be a key in the VIRTUAL_HOSTS mapping in mm_cfg.py/Defaults.py if
    the email hostname to be automatically determined.
    
    If you want the email hostname to be different from the one looked up by the
    VIRTUAL_HOSTS or if urlhost is not registered in VIRTUAL_HOSTS, you can specify
    `emailhost' like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain mylist
    
    where `mydom.ain' is the mail domain name. If you don't specify emailhost but
    urlhost is not in the virtual host list, then mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST will
    be used for the email interface.
    
    For backward compatibility, you can also specify the domain to create your
    new list in by spelling the listname like so:
    
        mylist@www.mydom.ain
    
    where www.mydom.ain is used for `urlhost' but it will also be used for
    `emailhost' if it is not found in the virtual host table. Note that
    '--urlhost' and '--emailhost' have precedence to this notation.
    
    If you spell the list name as just `mylist', then the email hostname will be
    taken from DEFAULT_EMAIL_HOST and the url will be taken from DEFAULT_URL (as
    defined in your Defaults.py file or overridden by settings in mm_cfg.py).
    
    Note that listnames are forced to lowercase.
ast: CrIar una llista de corréu nueva, ensin soscritores.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [llista [dir-alministrador [contraseña-alministrador]]]
    
    Opciones:
    
        -l llingua
        --language=llingua
            Facer que la llingua por defeutu de la llista seya 'llingua', debe ser un
            códigu de dos lletres.
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Indica'l nome del sirvidor de la interface web de la llista.
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            Indica'l dominiu de corréu electrónicu de la llista.
    
        -q/--quiet
            Normalmente notificase per corréu electrónicu al alministrador
            (dempués d'entrugar) que la llista foi criada. Esta opción suprime la
            entruga y la notificación.
    
        -h/--help
            Amosar esti testu d'aida y cuela.
    
    Na llinia d'órdenes pueden especificase cuantos argumentos se consideren
    necesarios: entrugaráse polos que falten.
    
    Cualesquier llista de Mailman tien dos parámetros que definen el nome del
    sirvidor de corréu saliente predetermináu y l'URL por defeutu pa
    les interfaces web. Cuando configuraste Mailman, calculáronse dalgunos
    de los datos predeterminaos, pero si tienes configuraes varies
    webs virtuales, entós los datos predeterminaos pueden que non
    valgan pa la llista que tas criando.
    
    Puedes indicar el dominiu nel que criar la to nueva llista escribiendo una
    orde asemeyada a esta:
    
        newlist --urlhost=www.midomi.niu la_mio_llista
    
    onde `www.midom.iniu' debería ser el nome del sirvidor de partida pal URL de
    les llistes nesti sirvidor virtual. Por exemplu con esta preferencia la xente verá
    la descripción xeneral de les llistes en http://www.midomi.niu/mailman/listinfo.
    Amás, www.midomi.niu debería ser una clave en VIRTUAL_HOSTS en mm_cfg.py/Defaults.py
    si'l nome d'agospiamientu na direición de corréu electrónicu puede determinase
    automáticamente.
    
    Si quies que'l dominiu de la direición de corréu electrónicu seya distintu del que se
    gueta a traviés de VIRTUAL_HOSTS o si urlhost nun ta rexistráu en VIRTUAL_HOSTS,
    puede especificase'l dominiu de la direición de corréu electrónicu d'esta manera:
    
        newlist --urlhost=www.midomi.niu --emailhost=midomi.niu la_mio_llista
    
    onde 'midomi.niu' ye'l dominiu de la direición de corréu. Si nun s'especifica
    emailhost y urlhost nun ta na llista de agospiadores virtuales, entós usaránse
    mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST pa la interface de corréu.
    
    Por razones de compatibilidá colo existente, puede indicase'l dominiu onde
    criar la llista nueva refiriéndose a ella del mou siguiente:
    
        la_mio_llista@www.midomi.niu
    
    Aú www.midomi.nio úsase pa 'urlhost' y tamién pa 'emailhost' siempre que
    nun s'alcuentre na tabla de sirvidores virtuales. Hai que resaltar que --urlhost
    y --emailhost tienen precedencia sobre esta notación.
    
    Si indiques el nome de la llista como `la_mio_llista', el dominiu de la direición
    de corréu electrónicu tomaráse de DEFAULT_EMAIL_HOST y tomaráse la URL de DEFAULT_URL
    (como se definiera nel ficheru Defaults.py o redefiníu poles preferencies en mm_cfg.py).
    
    Decátate que los nomes de les llistes conviértense a minúscules.

en: Unknown language: %(lang)s
ast: Llingua desconocida: %(lang)s

en: Enter the name of the list:
ast: Introduz el nome de la llista:

en: Enter the email of the person running the list:
ast: Indica la direición de corréu de la persona que xestionará la llista:

en: Initial %(listname)s password:
ast: Contraseña inicial de %(listname)s:

en: The list password cannot be empty
ast: La contraseña de la llista nun puede tar erma

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
ast: Calca enter pa notificar al propietariu de la llista %(listname)s...

en: Run one or more qrunners, once or repeatedly.
    
    Each named runner class is run in round-robin fashion.  In other words, the
    first named runner is run to consume all the files currently in its
    directory.  When that qrunner is done, the next one is run to consume all the
    files in /its/ directory, and so on.  The number of total iterations can be
    given on the command line.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
            Run the named qrunner, which must be one of the strings returned by
            the -l option.  Optional slice:range if given, is used to assign
            multiple qrunner processes to a queue.  range is the total number of
            qrunners for this queue while slice is the number of this qrunner from
            [0..range).
    
            If using the slice:range form, you better make sure that each qrunner
            for the queue is given the same range value.  If slice:runner is not
            given, then 1:1 is used.
    
            Multiple -r options may be given, in which case each qrunner will run
            once in round-robin fashion.  The special runner `All' is shorthand
            for a qrunner for each listed by the -l option.
    
        --once
        -o
            Run each named qrunner exactly once through its main loop.  Otherwise,
            each qrunner runs indefinitely, until the process receives a SIGTERM
            or SIGINT.
    
        -l/--list
            Shows the available qrunner names and exit.
    
        -v/--verbose
            Spit out more debugging information to the logs/qrunner log file.
    
        -s/--subproc
            This should only be used when running qrunner as a subprocess of the
            mailmanctl startup script.  It changes some of the exit-on-error
            behavior to work better with that framework.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    runner is required unless -l or -h is given, and it must be one of the names
    displayed by the -l switch.
    
    Note also that this script should be started up from mailmanctl as a normal
    operation.  It is only useful for debugging if it is run separately.
ast: Executa un o más qrunners, una sola vegada o repetidamente.
    
    Cada clas runner nomada executase d'un mou round-robin.
    N'otres pallabres, el primer runner nomáu executase pa consumir
    tolos ficheros qu'heba nel to direutoriu n'esi momentu.
    Cuando esi qrunner fine, executará'l siguiente pa consumir
    tolos ficheros to direutoriu, y así sucesivamente. El númberu total
    d'iteraciones puede proporcionase na llinia d'órdenes.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
            Executar el runner nomáu, que debe ser un de les cadenes devueltes pola
            opción -l. Si se proporciona l'opcional lláu:rangu, usase pa
            asignar multiples procesos qrunner a una cola. rangu ye'l númberu total de
            qrunners pa esta cola, mientres que lláu ye'l númberu d'esti qrunner
            de [0..rangu].
    
            Si uses la forma lláu:rangu, más val que t'asegures de que a cada qrunner
            pa la cola se-y da'l mesmu valor de rangu. Si nun se proporciona lláu:runner,
            usa 1:1.
    
            Pueden proporcionase múltiples opciones -r, en cuyo casu cada qrunner
            execútase una vegada en mou round-robin. El runner especial `All' ye un
            ataxu pa un qrunner pa cada un de los llistados pola opción -l.
    
        --once
        -o
            Executar cada qrunner nomáu esautamente una sola vegada a traviés del so bucle
            principal. De lo contrario, cada qrunner executase indefinidamente, fasta que'l
            procesu recibe un SIGTERM o SIGINT.
    
        -l/--list
            Amosar los nomes de los qrunners disponibles y colar.
    
        -v/--verbose
            Apuntar más información de depuración a los cuadernos de rexistru.
    
        -h/--help
            Amosar esti mensax y colar.
    
    runner ye requeríu, sacantes que s'indique -l o -h, y tien de ser ún de los nomes
    amosaos pola opción -l.
    
    Decátate qu'esti script debería entamar dende mailmanctl cómo una
    operación normal. Sólo será pa opciones de debug si ye executáu separadamente.

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
ast: %(name)s executa'l qrunner %(runnername)s

en: All runs all the above qrunners
ast: Too executa tolos qrunners indicaos enriba

en: No runner name given.
ast: Nun se dió nengún nome de runner.

en: Reduce disk space usage for Pipermail archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to 'fix' archive -article database files that have been written
    with Mailman 2.1.3 or earlier and have html_body attributes in them.  These
    attributes can cause huge amounts of memory bloat and impact performance for
    high activity lists, particularly those where large text postings are made to
    them.
    
    Example:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    You should run `bin/check_perms -f' after running this script.
    
    You will probably want to delete the -article.bak files created by this script
    when you are satisfied with the results.
    
    This script is provided for convenience purposes only.  It isn't supported.
ast: Reduz l'espaciu usáu en discu de los archivos de Pipermail.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] ficheru ...
    
    Onde les opciones son:
        -h / --help
           Amuesa esti mensax y cuela.
    
    Usa esto sólo pa 'iguar' el ficheru de la base de datos de los
    artículos que s'escribieron con Mailman 2.1.3 o anterior y tengan
    atributos html_body ente ellos. Estos atributos pueden causar
    problemes de memoria y afeutar el rendimientu n'aquelles llistes que tengan
    un tasa d'actividá alta, particularmente n'aquelles onde s'heban
    unviáu mensaxes con un conteníu grande.
    
    Exemplu:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    Deberíes executar `bin/check_perms -f' dempués d'exectuar esti guión.
    
    Posiblemente querrás esborrar los ficheros -article.bak criaos por esti
    guión cuando tes satisfechu colos resultaos.
    
    Esti script suministrase únicamente por motivos de conveniencia. Nun ta sofitáu.

en: Remove members from a list.
    
    Usage:
        remove_members [options] [listname] [addr1 ...]
    
    Options:
    
        --file=file
        -f file
            Remove member addresses found in the given file.  If file is
            `-', read stdin.
    
        --all
        -a
            Remove all members of the mailing list.
            (mutually exclusive with --fromall)
    
        --fromall
            Removes the given addresses from all the lists on this system
            regardless of virtual domains if you have any.  This option cannot be
            used -a/--all.  Also, you should not specify a listname when using
            this option.
    
        --nouserack
        -n
            Don't send the user acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --noadminack
        -N
            Don't send the admin acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
        addr1 ... are additional addresses to remove.
ast: Desanicia soscritores d'una llista.
    
    Usu:
        remove_members [opciones] nome-llista [direición1 ...]
    
    Opciones:
    
        --file=ficheru
        -f ficheru
            Elimina las direiciones de soscritores contenidas en el fichero 
            indicado. Si el fichero es `-', se lee de la entrada estándar.
    
        --all
        -a
            Desanicia tolos soscritores de la llista de corréu.
            (incompatible con --fromall)
    
        --fromall
            Desaniciense les direiciones daes de toles llistes d'esti sistema,
            ensin tener en cuenta nengún dominiu virtual que pueda haber.
            Esta opción nun puede usase con -a/--all. Amás, 
            nun debería indicar nenguna llista cuando s'use esta opción.
    
        --nouserack
        -n
            Nun s'unvién mensaxes informativos a los usuarios. Si nun s'especifica,
            usase'l valor por defeutu que tenga asignada la llista.
    
        --noadminack
        -N
            Non unviar mensaxes informativos al alministrador. Si nun s'especifica,
            usase'l valor por defeutu que tenga asignada la llista.
    
        --help
        -h
            Amosar esti mensax d'aida y colar.
    
        nome-llista ye'l nome de la llista de corréu a usar.
    
        direición1 ... son les direiciones adicionales a desaniciar.

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
ast: Nun pudo abrise ficheru pa lleer: %(filename)s.

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
ast: Fallu abriendo la llista "%(listname)s"... saltándola.

en: No such member: %(addr)s
ast: Nun esiste tal soscritor: %(addr)s

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
ast: El soscritor `%(addr)s' diose de baxa de la llista %(listname)s.

en: Reset the passwords for members of a mailing list.
    
    This script resets all the passwords of a mailing list's members.  It can also
    be used to reset the lists of all members of all mailing lists, but it is your
    responsibility to let the users know that their passwords have been changed.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw listname [options]
    
    Options:
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
ast: Rexenera les contraseñes de los soscritores d'una llista de corréu.
    
    Esti script vuelve a xenerar toles contraseñes de los soscritores d'una llista de corréu.
    Puede usase tamién pa rexenerar les contraseñes de tolos soscritores de toles
    llistes de corréu, déxase embaxo la to responsabilidá facer saber a los soscritores que
    foron camudaes les sos contraseñes.
    
    Esti script ta pensáu pa ser usáu como un script bin/withlist, por exemplu:
    
    bin/withlist -l -r contraseña llista [opciones]
    
    Opciones:
        -v / --verbose
             Amuesa qué ye lo que ta faciendo'l script.

en: Changing passwords for list: %(listname)s
ast: Camudando les contraseñes de la llista: %(listname)s

en: New password for member %(member)40s: %(randompw)s
ast: Contraseña nueva pal soscritor %(member)40s: %(randompw)s

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
ast: Desanicia los componentes d'una llista de corréu con impunidá - ¡atención!
    
    Esto desanicia (casi) tou rastru d'una llista de corréu. Por defeutu, los
    archivos de les llistes nun son desaniciaos, lo que ye mui práutico pa xubilar
    llistes vieyes.
    
    Usu:
        rmlist [-a] [-h] nome-de-la-llista
    
    Onde:
        --archives
        -a
            desanicia tamién los archivos de la llista
    
        --help
        -h
            amosar esti mensax d'aida y colar.

en: Removing %(msg)s
ast: Desaniciando %(msg)s

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
ast: %(msg)s de %(listname)s nun s'alcontró como %(filename)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
ast: Nun esiste tal llista (o esborróse dafechu): %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
ast: Nun esiste llista: %(listname)s. Esborrando ficheros residuales.

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
ast: Nun tan esborrándose archivos. Executa otra vegada con -a pa esborralos.

en: list info
ast: información de la llista

en: stale lock file
ast: ficheru de bloquéu frayáu

en: private archives
ast: ficheros privaos

en: public archives
ast: archivos públicos

en: Show the contents of one or more Mailman queue files.
    
    Usage: show_qfiles [options] qfile ...
    
    Options:
    
        -q / --quiet
            Don't print `helpful' message delimiters.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
    Example: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck
ast: Amuesa'l conteníu d'ún o más ficheros pendientes de Mailman.
    
    Usu: show_qfiles [opciones] qfile ...
    
    Opciones:
         -q / --quiet
             Nun imprenta los delimitadores de los mensaxes.
    
         -h / --help
            Amuesa esti testu y cuela.
    
    Exemplu: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
ast: Sincroniza los miembros d'una llista de corréu con un ficheru de testu.
    
    Esti script ye útil si tienes una llista de corréu de Mailman y una llista
    de direiciones de la triba include de sendmail: (como s'usen tamién en
    Majordomo)
    Amestense les direiciones del ficheru que nun ten soscrites na llista. Esborrense
    les direiciones soscrites a la llista que nun ten nel ficheru.
    Otres opciones controlen que pasa cuando s'amieste o desanicie una direición.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] -f nome-de-ficheru llista
    
    Onde `opciones' son:
    
        --no-change
        -n
            Nun facer los cambeos. Amosar una simulación de que pasaría.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Afita si unviar o non a los nuevos soscritores un mensax de
            bienvenida, inorando lo que diga la preferencia `send_welcome_msg'
            de la llista. Con -w=yes o -w, s'unvía'l mensax de bienvenida.
            Con -w=no, nun s'unvía nengún mensax.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Controla si se manden mensaxes informativos cuando se esborren direiciones
            de la llista, ignorando cualesquier valor que tenga'l parámetru `send_goodbye_msg'
            de la llista. Con -g=no nun se manda nengún mensax.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Controla si los soscritores nuevos tendrán la entrega en mou digest. Con -d o
            -d=yes daránse d'alta como soscritores cola entrega diferida en recopilaciones.
            Con -d=no daránse d'alta como soscritores regulares.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        --a[=<yes|no>]
             Afita si l'alministrador debería ser notificáu de cada
            soscripción o desoscripción. Si tas amestando un montón de 
             direiciones, ¡de xuro que quies desactivalu!
             Con -a=yes o -a, avisase al alministrador. Con a=no, l'alministrador nun recibe avisos.
             Ensin la opción -a, usase'l valor que tenga configurada la llista..
    
        --file <nome-de-ficheru | ->
        -f <nome-de-ficheru | ->
            Esta opción ye obligatoria. Afita'l ficheru de testu col que
            sincronizase.
            Les direiciones de corréu electrónicu deben aparecer cada una nuna llinia distinta.
            Si'l nome de ficheru ye `-' lléense les direiciones de la entrada estándar.
    
        --help
        -h
            Amosar esti mensax.
    
        llista
            Necesario. Indica la llista a sincronizar.

en: Bad choice: %(yesno)s
ast: Mala eleición: %(yesno)s

en: Dry run mode
ast: Execución en mou preba

en: Only one -f switch allowed
ast: Sólo permite una opción -f

en: No argument to -f given
ast: Nun se dio argumentu a -f

en: Illegal option: %(opt)s
ast: Opción illegal: %(opt)s

en: No listname given
ast: Ensin nome dau a la llista

en: Must have a listname and a filename
ast: Tien que tener un nome de llista y un nome de ficheru

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
ast: Nun puede lleese ficheru de direiciones: %(filename)s: %(msg)s

en: Ignore  :  %(addr)30s
ast: Inorar  :  %(addr)30s

en: Invalid :  %(addr)30s
ast: Nun válida:  %(addr)30s

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
ast: Primero tienes qu'iguar la direición non válida precedente.

en: Added  : %(s)s
ast: Amestada: %(s)s

en: Removed: %(s)s
ast: Desaniciáu: %(s)s

en: 
    Check a given Mailman translation, making sure that variables and
    tags referenced in translation are the same variables and tags in
    the original templates and catalog.
    
    Usage:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Where <lang> is your country code (e.g. 'it' for Italy) and -q is
    to ask for a brief summary.
ast: 
    Compreba una torna dada de Mailman, asegurándose que les variables y
    les etiquetes referenciaes na torna son les mesmas variables y
    etiquetes de les plantíes orixinales y el catálogu.
    
    Usu:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <llingua>
    
    Onde <llingua> ye'l códigu del pais (ex. 'ast' pa Asturies) y -q ye pa
    pidir un pequeñu sumariu.

en: check a translation comparing with the original string
ast: compreba una torna comparando cola cadena orixinal

en: scan a string from the original file
ast: gueta una cadena del ficheru orixinal

en: scan a translated string
ast: gueta una cadena torna

en: check for differences between checked in and checked out
ast: comprebando diferencies ente lo que se descargó y lo que va xubise

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
ast: Recorre un ficheru .po estrayendo msgids y msgstrs

en: States table for the finite-states-machine parser:
                0  idle
                1  filename-or-comment
                2  msgid
                3  msgstr
                4  end
ast: Estaos de la máquina d'estaos finitos del Parser:
            0 inactivu
            1 ficheru o comentariu
            2 msgid
            3 msgstr
            4 fin

en: check a translated template against the original one
           search also <MM-*> tags if html is not zero
ast: Compreba una plantilla tornada cola orixinal,
            tamién gueta etiquetes <MM-*> si'l códigu
            html ye distintu de ceru

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
ast: recuerre'l ficheru po comparando msgids con msgstrs

en: Move a message from the shunt queue to the original queue.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [directory]
    
    Where:
    
        -h / --help
            Print help and exit.
    
    Optional `directory' specifies a directory to dequeue from other than
    qfiles/shunt.  *** Warning ***  Do not unshunt messages that weren't
    shunted to begin with.  For example, running unshunt on qfiles/out/
    will result in losing all the messages in that queue.
ast: Mueve un mensax de la cola 'shunt' a la cola orixinal.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [direutoriu]
    
    Onde:
    
        -h / --help
            Amosar esta aida y colar.
    
    El `directorio' opcional indica un directorio oara desencolar distinto de
    qfiles/shunt. ***Avisu*** Non derivar mensaxes que fueron derivaos
    enantes. Por exemplu, executando unshunt sobro qfiles/out/
    resultará en perder tolos mensaxes encolaos.

en: Cannot unshunt message %(filebase)s, skipping:
    %(e)s
ast: Nun puedo quitar el mensax %(filebase)s, saltolo:
    %(e)s

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
ast: Lleva a cabo toles anovaciones que seyan necesaries.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
        -f/--force
            Forzar que s'executen los procedimientos d'anovamientu. Normalmente, si'l
            númberu de versión del Mailman instaláu concase col númberu de versión
            actual (o detectase un `retroactualizar'), nun se faerá na.
    
        -h/--help
            Amosar esti testu y colar.
    
    Use esti script p'aida p'anovar a la cabera versión de Mailman dende una
    versión anterior. Sabes de versiones vieyes, fast0 la 1.0b4 (?).

en: Fixing language templates: %(listname)s
ast: Igüando la plantilla de les llingües: %(listname)s

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
ast: AVISU: nun pudo algamase'l bloquéu de la llista: %(listname)s

en: Resetting %(n)s BYBOUNCEs disabled addrs with no bounce info
ast: Reafitando %(n)s BYBOUNCEs direiciones desactivaes ensin información de rebote

en: Updating the held requests database.
ast: Anovando la base de datos de peticiones pendientes.

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
ast: Por cualesquier razón, %(mbox_dir)s esiste como ficheru. Esto nun furrulará
    con b6, polo que toi renomando a %(mbox_dir)s.tmp y procediendo.

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ast: 
    %(listname)s tienes ficheros mbox públicos y privaos. Ya qu'esta llista
    usa anguaño almacenamientu priváu, toi instalando'l ficheru mbox priváu
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- como ficheru activu y renomando
            %(o_pub_mbox_file)s
    a
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    puede integrase dientro del almacenamientu si asina quies, usando'l script
    'arch'.

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ast: %s tienes ficheros mbox públicos y privaos. Ya qu'esta llista
    usa anguaño almacenamientu públicu, toi instalando'l ficheru mbox públicu
    (%s) como ficheru activu y renomando
            %s
        a
            %s.preb6
    
    puede integrase dientro del almacenamientu si asina quies, usando'l script
    'arch'.

en: - updating old private mbox file
ast: - anovando l'antiguu ficheru mbox priváu

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ast:     ficheru desconocíu nel camín, moviendo
            %(o_pri_mbox_file)s
        a
            %(newname)s

en: - updating old public mbox file
ast: - anovando l'antiguu ficheru mbox públicu

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ast:     ficheru desconocíu nel camín, moviendo
            %(o_pub_mbox_file)s
        a
            %(newname)s

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
ast: - Esta llista parez que puede tener plantíes alrodiu de <= b4

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
ast: - movíu %(o_tmpl)s a %(n_tmpl)s

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
ast: - tanto %(o_tmpl)s como %(n_tmpl)s esisten, dexándolo intautu

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
ast: - %(o_tmpl)s nun esiste, dexándolo intautu

en: removing directory %(src)s and everything underneath
ast: desaniciando'l direutoriu %(src)s y tolo que hai dientro

en: removing %(src)s
ast: desaniciando %(src)s

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
ast: Avisu: nun pudo desaniciase %(src)s -- %(rest)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
ast: nun pudo desaniciase'l ficheru antiguu %(pyc)s -- %(rest)s

en: updating old qfiles
ast: anovando los qfiles antiguos

en: Warning!  Not a directory: %(dirpath)s
ast: ¡Avisu! Nun ye un direutoriu: %(dirpath)s

en: message is unparsable: %(filebase)s
ast: El mensax nun ye analizable: %(filebase)s

en: Warning!  Deleting empty .pck file: %(pckfile)s
ast: ¡Avisu! Desaniciando'l ficheru .pck ermu: %(pckfile)s

en: Updating Mailman 2.0 pending_subscriptions.db database
ast: Anovando la base de datos de peticiones pendientes de Mailman 2.0

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
ast: Anovando la base de datos pending.pck de Mailman 2.1.4

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
ast: Inorando los datos pendientes frayaos: %(key)s: %(val)s

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
ast: AVISU: Inorando l'ID pendiente duplicáu: %(id)s.

en: getting rid of old source files
ast: Desfacese de los ficheros fontes vieyos

en: no lists == nothing to do, exiting
ast: ensin llistes == res que facer

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
ast: corrixendo tolos permisos de los tos ficheros html antiguos pa que
    trabayen con b6. Si los tos ficheros son grandes, podría tardar ún
    o dos minutos...

en: done
ast: fecho

en: Updating mailing list: %(listname)s
ast: anovando la llista de corréu

en: Updating Usenet watermarks
ast: Anovando les marques d'Usenet

en: - nothing to update here
ast: - nun hai na qu'anovar equí

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
ast: - anovaes les marques d'usenet y desaniciaes les gate_marques

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
ast: 
    
    NOTA NOTA NOTA NOTA NOTA
    
        Tas anovando una instalación de Mailman esistente, pero nun puedo
        decite que versión tabes executando anteriormente.
    
        Si tuvieres anovando un Mailman 1.b09 o anterior, necesitarás
        anovar manualmente les llistes de corréu. Pa cada llista de
        corréu necesites copiar el ficheru templates/options.html
        lists/<listname>/options.html.
    
        Sicasí, si editasti esti ficheru a traviés de la interface
        web, tendrás qu'amestar los tos cambeos nesti ficheru, d'otra
        miente perderás los tos cambeos.
    
    NOTA NOTA NOTA NOTA NOTA

en: No updates are necessary.
ast: Nun faen falta anovamientos.

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
ast: Retrocesu deteutáu, de la versión %(hexlversion)s a la versión %(hextversion)s
    Lo más probable qu'esto nun seya seguro.
    Colando.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
ast: Anovando de la versión %(hexlversion)s a la %(hextversion)s

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
ast: 
    FALLU:
    
    Nun pudo algamase'l bloquéu de dalgunes llistes. Esto significa que o Mailman
    taba activu cuando anovasti o había bloqueos corruptos nel direutoriu
    %(lockdir)s.
    
    Tienes que poner a Mailman nun estáu inactivu y esborrar tolos bloqueos
    corruptos, entóos volver a executar manualmente "make update". Mira los
    ficheros INSTALL y UPGRADE pa más detalles.

en: Print the Mailman version.
ast: Imprentar la versión de Mailman.

en: Using Mailman version:
ast: Usando la versión de Mailman:

en: Unlock a locked list, but do not implicitly Save() it.
    
        This does not get run if the interpreter exits because of a signal, or if
        os._exit() is called.  It will get called if an exception occurs though.
ast: Desbloquiar una llista bloquiada, pero nun guardala [Save()] implícitamente.
    
        Esto nun consigue executase si l'intérprete sal debío a una siñal,
        o si se llama a os._exit(). Llamaráse-y si ocurre una esceición mientres
        tantu.

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
ast: Desbloquiando (pero ensin guardar) la llista: %(listname)s

en: Finalizing
ast: Finando

en: Loading list %(listname)s
ast: Cargando la llista %(listname)s

en: (locked)
ast: (bloquiáu)

en: (unlocked)
ast: (desbloquiáu)

en: Unknown list: %(listname)s
ast: Llista desconocida: %(listname)s

en: No list name supplied.
ast: Nun se dio dengún nome de llista.

en: --all requires --run
ast: --all requier --run

en: Importing %(module)s...
ast: Importando %(module)s...

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
ast: Executando %(module)s.%(callable)s()...

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
ast: La variable 'm' ye la instancia Llista de corréu %(listname)s

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
ast: Incrementar el númberu de volume de recopilación y reaniciar el númberu de recopilación a ún.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones] [nome-de-la-llista ...]
    
    Opciones:
    
        --help/-h
            Amosar esti mensax y colar.
    
    Aplícase a les llistes nomaes na llinia d'órdenes. Si nun se da'l
    nome de nenguna llista, aplícase a toes.

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ast: Comprueba les solicitudes alministratives pendientes y notifica per
    corréu electrónicu a los propietarios si fae falta.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
    
        -h/--help
            Amosar esti mensax y colar.

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
ast: Avisu: %(discarded)d petición(es) antigua(es) espirada(es) automáticamente.

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
ast: %(count)d solicitudes de %(realname)s a la espera del llendador

en: %(realname)s moderator request check result
ast: Resultáu de la comprebación solicitada pol llendador de %(realname)s

en: Pending subscriptions:
ast: Soscripciones pendientes:

en: 
    Pending posts:
ast: 
    Unvíos pendientes:

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
ast: De: %(sender)s el %(date)s
    Asuntu: %(subject)s
    Motivu: %(reason)s

en: Cull bad and shunt queues, recommended once per day.
    
    This script goes through the 'bad' and 'shunt' queue directories and,
    if mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER is > 0, it removes all files more than
    that many seconds old.
    
    If mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY is a writable directory, the old
    files are moved there. Otherwise they are deleted.
    
    Only regular files immediately subordinate to the 'bad' and 'shunt'
    directories are processed. Anything else is skipped.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
ast: Llimipar coles males y derivaes, recomiendase una vegada al día.
    Esti script pasa a traviés de los los direutorios encolaos 'malos' y 'derivaos' y,
    si mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER ye > 0, desanicia tolos ficheros de más de
    varios segundos.
    Si mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY ye un direutoriu d'escritura, los ficheros
    vieyos muevense ellí. De lo contrario, foron desaniciaos.
    Sólo los ficheros regulares subordinaos a los 'malos' y 'derivaos'
    los direutorios son procesaos. Tolo demás ye saltao.
    Usu:%(PROGRAM)s [opciones]
    Opciones:
        -h / - help
            Amosar esti mensax y colar.

en: Process disabled members, recommended once per day.
    
    This script cruises through every mailing list looking for members whose
    delivery is disabled.  If they have been disabled due to bounces, they will
    receive another notification, or they may be removed if they've received the
    maximum number of notifications.
    
    Use the --byadmin, --byuser, and --unknown flags to also send notifications to
    members whose accounts have been disabled for those reasons.  Use --all to
    send the notification to all disabled members.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -o / --byadmin
            Also send notifications to any member disabled by the list
            owner/administrator.
    
        -m / --byuser
            Also send notifications to any member disabled by themselves.
    
        -u / --unknown
            Also send notifications to any member disabled for unknown reasons
            (usually a legacy disabled address).
    
        -b / --notbybounce
            Don't send notifications to members disabled because of bounces (the
            default is to notify bounce disabled members).
    
        -a / --all
            Send notifications to all disabled members.
    
        -f / --force
            Send notifications to disabled members even if they're not due a new
            notification yet.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Process only the given list, otherwise do all lists.
ast: Procesar a los soscritores desactivaos, recomiendase una vegada al día.
    
    Esti programa recuerre cada una de les llistes de corréu guetando
    aquellos soscritores que tengan la receición del corréu desactivada. Si
    se desactivaron por rebotes, recibirán otra notificación o
    daráse-yos de baxa en casu que les notificaciones recibíes superen
    el másimu afitáu.
    
    Usa les opciones --byadmin, --byuser y --unknown pa manda-y les
    notificaciones a aquellos soscritores que tan desactivados por
    diches razones. Usa la opción --all pa manda-y la notificación
    a tolos soscritores desactivados.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
        -h / --help
            Amosar esti mensax y colar.
    
        -o / --byadmin
            Manda-y tamién les notificaciones a los soscritores desactivaos
            pol propietariu/llendador.
    
        -m / --byuser
            Manda-y tamién les notificaciones a los soscritores desactivaos
            por ellos mesmos.
    
        -u / --unknown
            Manda-y tamién les notificaciones a los soscritores desactivaos
            por razones desconocíes (la opción  por defeutu ye manda-y la
            notificación a los soscritores desactivaos debío a mensaxes
            rebotaos).
    
        -b / --notbybounce
            Non manda-y notificaciones a los soscritores desactivaos
            por mensaxes rebotaos.
    
        -a / --all
            Manda-y les notificaciones a tolos soscritores desactivaos.
    
        -f / --force
            Manda-y les notifiaciones a los soscritores desactivaos incluso
            si entá nun hai que manda-yles.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Procesar les llistes daes, en casu contrariu procesense toles llistes.

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
ast: [desactiváu debido a una llimpieza periódica, nun esiste dengún mensax disponible]

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
ast: Consultar a los sirvidores NNTP si hai mensaxes que redireiciónar a les llistes de corréu.
    
    Usu: gate_news [opciones]
    
    Au les opciones son:
    
        --help
        -h
            Amosar esti mensax y colar.

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ast: Unviar recordatorios de contraseña de toles llistes a tolos usuarios.
    
    Esti programa recuerre toles llistes de corréu y recopila los
    nomes d'usuariu y les sos contraseñes, agrupaos pol host_name
    de la llista si mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW ye ciertu.
    Entós mándase un mensax de corréu electrónicu a cada usuariu per separtao
    (por agospiador virtual) calteniendo les contraseñes de les llistes y l'URL
    d'opciones pal usuariu. El recordatoriu de contraseña provién de la variable
    mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, que tien d'esistir.
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
        -l llista
        --listname llista
            Mandar el recordatoriu sólo pa les llistes indicaes. Si s'omite,
            mándase'l recordatoriu a toles llistes. Se permiten varies opciones
            -l/--listname.
    
        -h/--help
            Amosar esti mensax y colar.

en: Password // URL
ast: Contraseña // URL

en: %(host)s mailing list memberships reminder
ast: Recordatorios de llista de corréu de %(host)s

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
ast: Rexenerar los ficheros d'archivu de Pipermail comprimíos con gzip.
    
    Esti script debería executase cada nueche dende cron. Cuando
    s'executa dende la llinia d'órdenes, el usu ye'l siguiente:
    
    Usu: %(program)s [-v] [-h] [nomes-de-les-llistes]
    
    Onde:
        --verbose
        -v
            amuesa cada ficheru mientres se comprime
    
        --help
        -h
            Amosar esti mensax y colar.
    
        nomes-de-les-llistes
            Opcionalmente, comprime namái los ficheros .txt de les llistes indicaes.
            Ensin esta opción, procésense toles llistes archivables.

en: Dispatch digests for lists w/pending messages and digest_send_periodic set.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Send the digest for the given list only, otherwise the digests for all
            lists are sent out.
ast: Manda los recopilatorios de les llistes con mensaxes pendientes y activa digest_send_periodic
    
    Usu: %(PROGRAM)s [opciones]
    
    Opciones:
    
        -h / --help
            Amosar esti mensax y colar..
    
        -l llista
        --listname=llista
            Mándase'l recopilatoriu d'esta llista, si nun s'indica mándense los recopilatorios
            de toles llistes.
    
    Aplícase a les llistes nomaes na llinia d'órdenes. Si nun se da
    el nome de nenguna llista, aplica a toes.
