mailman-2.1.10 - en to vi translation catalogue (1336 entries)

en: size not available
vi: kích cỡ không sẵn sàng

en:  %(size)i bytes
vi:  %(size)i byte

en:  at
vi:  tại

en: Previous message:
vi: Thư trước:

en: Next message:
vi: Thư kế tiếp:

en: thread
vi: nhánh

en: subject
vi: chủ đề

en: author
vi: tác giả

en: date
vi: ngày

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
vi: <p>HIện thời không có kho.</p>

en: Gzip'd Text%(sz)s
vi: Văn bản đã nến Gzip%(sz)s

en: Text%(sz)s
vi: Văn bản%(sz)s

en: figuring article archives
vi: đang tính các kho bài thư

en: April
vi: Tháng Tư

en: February
vi: Tháng Hai

en: January
vi: Tháng Giêng

en: March
vi: Tháng Ba

en: August
vi: Tháng Tám

en: July
vi: Tháng Bảy

en: June
vi: Tháng Sáu

en: May
vi: Tháng Năm

en: December
vi: Tháng Chạp

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: October
vi: Tháng Mười

en: September
vi: Tháng Chín

en: First
vi: Thứ nhất

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Second
vi: Thứ hai

en: Third
vi: Thứ ba

en: %(ord)s quarter %(year)i
vi: Phần tư %(ord)s của %(year)i

en: %(month)s %(year)i
vi: %(month)s, năm %(year)i

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
vi: Tuần bắt đầu Thứ Hai, ngày %(day)i, %(month)s, năm %(year)i

en: %(day)i %(month)s %(year)i
vi: ngày %(day)i, %(month)s, năm %(year)i

en: Computing threaded index
vi: Đang tính toán chỉ mục có nhánh...

en: Updating HTML for article %(seq)s
vi: Đang cập nhật mã HTML cho bài thư %(seq)s...

en: article file %(filename)s is missing!
vi: • Thiếu tập tin bài thư %(filename)s. •

en: No subject
vi: Không có chủ đề

en: Creating archive directory
vi: Đang tạo thư mục kho...

en: Reloading pickled archive state
vi: Đang tải lại tính trạng kho đã pickle

en: Pickling archive state into
vi: Đang pickle tính trạng kho sang

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
vi: Đang cập nhật các tập tin chỉ mục cho kho [%(archive)s]...

en:   Thread
vi:   Nhánh

en: due to excessive bounces
vi: do quá nhiều thư đã nảy về

en: by yourself
vi: do mình

en: by the list administrator
vi: do quản trị hộp thư chung

en: for unknown reasons
vi: vì lý do không rõ

en: disabled
vi: bị tắt

en: Bounce action notification
vi: Thông báo hành động nảy về

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
vi:  Thư đã nảy về được nhận từ bạn có ngày %(date)s

en: (no subject)
vi: (không có chủ đề)

en: [No bounce details are available]
vi: [Không có chi tiết nảy về]

en: Moderator
vi: Điều tiết viên

en: Administrator
vi: Quản trị

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
vi: Không có hộp thư chung <em>%(safelistname)s</em> như vậy.

en: Authorization failed.
vi: Việc cho quyền bị lỗi.

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
vi: Bạn đã tắt khả năng phát thư kiểu cả đơn lẫn bó đều.
    	Tính trạng này không tương thích với nhau.
    	Bạn cần phải bật hoặc phát bó thư hoặc phát thư đơn;
    	nếu không thì hộp thư chung này là vô ích cho bạn.

en: Warning:
vi: Cảnh báo :

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
vi: Bạn có một số thành viên đã chọn nhận bó thư
    	nhưng khả năng phát bó thư bị tắt.
    	Như thế thì họ sẽ không nhận thư nào.%(dm)r

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
vi: Bạn có một số thành viên đã chọn nhận thư đơn,
    	nhưng khả năng phát thư đơn bị tắt.
    	Như thế thì họ sẽ không nhận thư nào,
    	nếu bạn không sửa vấn đề này.%(rm)r

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
vi: Các hộp thư chung của %(hostname)s — Liên kết Quản trị

en: Welcome!
vi: Chào mừng bạn !

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
vi: <p>Hiện thời không có hộp thư chung %(mailmanlink)s
    	đã công bố trên máy %(hostname)s.

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
vi: <p>Bên dưới có các hộp thư chung %(mailmanlink)s
    	đã công bố trên máy %(hostname)s.
    	Nhắp vào tên hộp thư chung để thăm
    	những trang cấu hình cho hộp đó.

en: right
vi: đúng

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
vi: Để thăm trang cấu hình của quản trị cho một hộp thư chung
    	đã không công bố, hãy mở một địa chỉ URL tương tư với điều này,
    	mà có sổ chéo « / » và tên hộp thư chung list%(extra)s được phụ thêm.
    	Nếu bạn có quyền đúng, cũng có thể <a href="%(creatorurl)s">tạo một hộp thư chung mới</a>.
    
    	<p>Có thể tìm thông tin hộp thư chung chính tại

en: the mailing list overview page
vi: trang toàn cảnh hộp thư chung

en: <p>(Send questions and comments to
vi: <p>(Gởi câu hỏi và chú thích cho

en: List
vi: Hộp thư chung

en: Description
vi: Mô tả

en: [no description available]
vi: [không có mô tả]

en: No valid variable name found.
vi: Không tìm thấy tên biến hợp lệ.

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
vi: Trợ giúp về cấu hình hộp thư chung %(realname)s
        <br>Tùy chọn <em>%(varname)s</em>

en: Mailman %(varname)s List Option Help
vi: Trợ giúp về tùy chọn danh sách %(varname)s Mailman

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
vi: <em><strong>Cảnh báo :</strong> việc thay đổi tùy chọn vào đây
    	có thể gây ra màn hình khác không đồng bộ được.
    	Hãy đảm bảo đã tải lại các trang khác hiển thị cùng tùy chọn này
    	cho hộp thư chung này. Bạn cũng có thể

en: return to the %(categoryname)s options page.
vi: trở về trang các tùy chọn %(categoryname)s.

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
vi: Quản trị %(realname)s (%(label)s)

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
vi: Quản trị hộp thư chung %(realname)s<br>Phần %(label)s

en: Configuration Categories
vi: Phân loại cấu hình

en: Other Administrative Activities
vi: Hành động quản trị khác

en: Tend to pending moderator requests
vi: Quản lý các yêu cầu điều tiết bị hoãn

en: Go to the general list information page
vi: Tới trang thông tin hộp thư chung chính

en: Edit the public HTML pages and text files
vi: Hiệu chỉnh những trang HTML công và tập tin văn bản

en: Go to list archives
vi: Tới kho hộp thư chung

en: Delete this mailing list
vi: Xoá bỏ hộp thư chung này

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
vi:  (yêu cầu xác nhận)<br>&nbsp;<br>

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
vi: Khả năng điều tiết khẩn cấp mọi giao thông hộp thư chung đã bật

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
vi: Sửa đổi phần theo đây, rồi ghi nhận các thay đổi
    	bằng nút <em>Ghi nhận thay đổi</em> bên dưới.

en: Additional Member Tasks
vi: Tác vụ thành viên thêm

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
vi: <li>Đặt bit điều tiết của mọi người, gồm
    	những thành viện hiện thời vô hình

en: Off
vi: Tắt

en: On
vi: Bật

en: Set
vi: Đặt

en: Value
vi: Giá trị

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
vi: Mục nhập tùy chọn dạng sai:
     %(record)s

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
vi: <em>Nhập chuỗi bên dưới, hoặc...</em><br>

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
vi: br><em>...ghi rõ tập tin cần tải lên</em><br>

en: Topic %(i)d
vi: Chủ đề %(i)d

en: Delete
vi: Xoá bỏ

en: Topic name:
vi: Tên chủ đề:

en: Regexp:
vi: Biểu thức c.q.:

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Add new item...
vi: Thêm mục mới...

en: ...before this one.
vi: ...nằm trước điều này.

en: ...after this one.
vi: ...nằm sau điều này.

en: Spam Filter Rule %(i)d
vi: Quy tắc lọc rác %(i)d

en: Spam Filter Regexp:
vi: Biểu thức c.q. lọc rác:

en: Defer
vi: Hoãn

en: Reject
vi: Bỏ ra

en: Hold
vi: Giữ

en: Discard
vi: Hủy

en: Accept
vi: Nhận

en: Action:
vi: Hành động:

en: Move rule up
vi: Đem quy tắc lên

en: Move rule down
vi: Đem quy tắc xuống

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
vi: <br>(Sửa <b>%(varname)s</b>)

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
vi: <br>(Chi tiết về <b>%(varname)s</b>)

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
vi: <br><em><strong>Ghi chú :</strong>
    	việc đặt giá trị này sẽ thực hiện ngay nhưng
    	sẽ không sửa đổi tính trạng thường xuyên.</em>

en: Mass Subscriptions
vi: Đăng ký hàng loạt

en: Mass Removals
vi: Gỡ bỏ hàng loạt

en: Membership List
vi: Danh sách Thành viên

en: (help)
vi: (trợ giúp)

en: Find member %(link)s:
vi: Tìm thành viên %(link)s:

en: Search...
vi: Tìm kiếm...

en: Bad regular expression:
vi: Biểu thức chính quy sai:

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
vi: Tổng thành viên %(allcnt)s, %(membercnt)s đã hiện

en: %(allcnt)s members total
vi: Tổng thành viên %(allcnt)s

en: unsub
vi: bỏ<br>đăng ký

en: member address<br>member name
vi: địa chỉ thành viên<br>họ tên thành viên

en: hide
vi: ẩn

en: mod
vi: điều<br>tiết

en: nomail<br>[reason]
vi: k0 thư<br>[lý do]

en: ack
vi: ghi<br>nhận

en: not metoo
vi: k0 mình

en: nodupes
vi: k0 bản<br>sao

en: plain
vi: thô

en: digest
vi: bó thư

en: language
vi: ngôn ngữ

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
vi: <b>bỏ đang ký</b> &mdash; Nhắp vào để bỏ đăng ký thành viên đó.

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
vi: <b>điều tiết</b> &mdash; Cờ điều tiết riêng của người dùng đó.
    	Nếu đặt, các thư do họ gởi sẽ được điều tiết,
    	nếu không thì các thư sẽ được chấp nhận.

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
vi: <b>ẩn</b> &mdash; Địa chỉ thư của thành viên này bị ẩn
    	ra danh sách các thành viên không?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
vi: <b>k0 thư</b> &mdash; khả năng phát thư cho thành viên này bị tắt không?
    	Nếu có, một chữ viết tắt sẽ diễn tả lý do phát bị tắt:
                <ul><li><b>U</b> &mdash; Khả năng phát bị tắt bởi người dùng
    	trong trang tùy chọn riêng của họ.
                    <li><b>A</b> &mdash; Khả năng phát bị tắt bởi
    	quản trị hộp thư chung.
                    <li><b>B</b> &mdash; Khả năng bị tắt bởi hệ thống vì quá nhiều thư
    	bị nảy về từ địa chỉ của thành viên này.
                    <li><b>?</b> &mdash; Chưa biết lý do phát bị tắt.
                        Trường hợp này áp dụng cho mọi tư cách thành viên
    	bị tắt trong phiên bản Mail man cũ.
                </ul>

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
vi: <b>ghi nhận</b> &mdash; Thành viên có nhận thư ghi nhận bài thư họ không?

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
vi: <b>k0 mình</b> &mdash; Thành viên muốn tránh nhận bản sao
    	của bài thư mình không?

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
vi: <b>k0 bản sao</b> &mdash; Thành viên muốn tránh nhận nhiều bản sao
    	của cùng một thư không?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
vi: <b>bó thư</b> &mdash; Thành viên có nhận bó thư không?
    	(Nếu không, thư đơn)

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
vi: <b>thô</b> &mdash; Nếu nhận bó thư, thành viên nhận
    	bó thư nhập thô không? (Nếu không, MIME)

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
vi: <b>ngôn ngữ</b> &mdash; Ngôn ngữ ưa thích của người dùng

en: Click here to hide the legend for this table.
vi: Nhấn vào để ẩn chú giải cho bảng này.

en: Click here to include the legend for this table.
vi: Nhấn vào để hiện chú giải cho bảng này.

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
vi: <p><em>Để xem thêm thành viên, nhắp vào phạm vị
    	thích hợp được ghi bên dưới :</em>

en: from %(start)s to %(end)s
vi: từ %(start)s đến %(end)s

en: Subscribe these users now or invite them?
vi: Đăng ký ngay các người dùng này hoặc mời họ không?

en: Invite
vi: Mời

en: Subscribe
vi: Đăng ký

en: Send welcome messages to new subscribees?
vi: Gởi thư chào đón cho người mới đăng ký không?

en: No
vi: Không

en: Yes
vi: Có

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
vi: Thông báo quản trị hộp thư chung biết mỗi người mới đăng ký không?

en: Enter one address per line below...
vi: Nhập bên dưới một địa chỉ trên mỗi dòng...

en: ...or specify a file to upload:
vi: ...hoặc chọn tập tin cần tải lên:

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
vi: Bên dưới, nhập chuỗi thêm cần chèn
    	vào đầu của lời mời hoặc thông báo đăng ký.
    	Hãy gồm ít nhất một dòng trống tại cuối.

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
vi: Gởi thư ghi nhận bỏ đăng ký cho người dùng không?

en: Send notifications to the list owner?
vi: Thông báo quản trị hộp thư không?

en: Change list ownership passwords
vi: Thay đổi mật khẩu quản trị hộp thư

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
vi: <em>Quản trị hộp thư</em> là những người có điều khiển hoàn toàn
    mọi tham số của hộp thư chung này. Họ có khả năng thay đổi bất cứ biến
    cấu hình hộp thư chung nào sẵn sàng trong những trang Web quản trị hộp thư.
    
    <p><em>Điều tiết viên hộp thư</em> có quyền ít hơn;
    họ không có khả năng thay đổi biến cấu hình hộp thư chung nào,
    nhưng họ có thể xử lý các yêu cầu quản trị bị hoãn, gồm việc chấp nhận
    hoặc từ chối yêu cầu đăng ký, và việc xử lý bài thư đã giữ lại. Tự nhiên,
    <em>quản trị hộp thư</em> cũng có thể xử lý các yêu cầu bị hoán.
    
    <pư>Để chia các nhiệm vụ quản trị hộp thư ra quản trị viên và điều tiết viên,
    bạn cần phải đặt một mật khẩu điều tiết viên riêng trong những trường bên dưới,
    cũng cung cấp những địa chỉ thư của các điều tiết viên hộp thư trong
    <a href="%(adminurl)s/general">phần tùy chọn chung</a>.

en: Enter new administrator password:
vi: Nhập mật khẩu quản trị mới:

en: Confirm administrator password:
vi: Xác nhận mật khẩu quản trị mới:

en: Enter new moderator password:
vi: Nhập mật khẩu điều tiết mới:

en: Confirm moderator password:
vi: Xác nhận mật khẩu điều tiết mới:

en: Submit Your Changes
vi: Ghi nhận thay đổi

en: Moderator passwords did not match
vi: Hai mật khẩu điều tiết không trùng nhau.

en: Administrator passwords did not match
vi: Hai mật khẩu quản trị không trùng nhau.

en: Already a member
vi: Đã thành viên

en: &lt;blank line&gt;
vi: &lt;dòng trống&gt;

en: Bad/Invalid email address
vi: Địa chỉ thư điện tử không hợp lệ

en: Hostile address (illegal characters)
vi: Địa chỉ đối nghịch (có ký tự cấm)

en: Banned address (matched %(pattern)s)
vi: Địa chỉ cấm (khớp mẫu %(pattern)s)

en: Successfully invited:
vi: Đã mời được:

en: Successfully subscribed:
vi: Đã đăng ký được:

en: Error inviting:
vi: Lỗi mời:

en: Error subscribing:
vi: Lỗi đăng ký:

en: Successfully Unsubscribed:
vi: Đã bỏ đăng ký được:

en: Cannot unsubscribe non-members:
vi: Không thể bỏ đăng ký người không thành viên:

en: Bad moderation flag value
vi: Giá trị cờ điều tiết sai

en: Not subscribed
vi: Chưa đăng ký

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
vi: Đang bỏ qua thay đổi về thành viên bị xoá bỏ: %(user)s

en: Successfully Removed:
vi: Đã gỡ bỏ được:

en: Error Unsubscribing:
vi: Lỗi bỏ đăng ký:

en: %(realname)s Administrative Database
vi: Cơ sở dữ liệu quản trị %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
vi: Kết quả cơ sở dữ liệu quản trị %(realname)s

en: There are no pending requests.
vi: Không có yêu cầu bị hoãn nào.

en: Click here to reload this page.
vi: Nhấn vào đây để tải lại trang này.

en: Detailed instructions for the administrative database
vi: Hướng dẫn chi tiết về cơ sở dữ liệu quản trị

en: Administrative requests for mailing list:
vi: Yêu cầu quản trị cho hộp thư chung:

en: Submit All Data
vi: Ghi nhận mọi dữ liệu

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
vi: Hủy mọi thư có dấu <em>Hoãn</em<

en: all of %(esender)s's held messages.
vi: mọi thư đã giữ lại của %(esender)s.

en: a single held message.
vi: một thư đã giữ lại riêng lẻ.

en: all held messages.
vi: mọi thư đã giữ lại

en: Mailman Administrative Database Error
vi: Lỗi cơ sở dữ liệu quản trị Mailman

en: list of available mailing lists.
vi: danh sách các hộp thư chung công bố.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
vi: Bạn phải ghi rõ tên hộp thư. Đây là %(link)s

en: Subscription Requests
vi: Yêu cầu đăng ký

en: Address/name
vi: Địa chỉ / tên

en: Your decision
vi: Bạn chọn

en: Reason for refusal
vi: Lý do từ chối

en: Approve
vi: Chấp nhận

en: Permanently ban from this list
vi: Cấm hoàn toàn ra hộp thư này

en: User address/name
vi: Tên/địa chỉ người dùng

en: Unsubscription Requests
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký

en: Held Messages
vi: Thư đã giữ lại

en: From:
vi: Từ :

en: Action to take on all these held messages:
vi: Việc cần làm với các thư đã giữ lại này:

en: Preserve messages for the site administrator
vi: Bảo tồn các thư cho quản trị địa chỉ

en: Forward messages (individually) to:
vi: Chuyển tiếp thư (từng lá một) cho :

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
vi: Xoá cờ <em>điều tiết</em> của thành viên này

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
vi: <em>Người gởi lúc bây giờ là thành viên của hộp thư này</em>

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
vi: Thêm <b>%(esender)s</b> vào một của những bộ lọc người gởi này:

en: Accepts
vi: Nhận

en: Discards
vi: Hủy

en: Holds
vi: Giữ

en: Rejects
vi: Bỏ ra

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
vi: Cấm hoàn toàn <b>%(esender)s</b> ra đăng ký
    	với hộp thư chung này.

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
vi: Nhắp vào số thứ tự thư để xem thư riêng, hoặc có thể

en: view all messages from %(esender)s
vi: xem mọi thư từ %(esender)s

en: Subject:
vi: Chủ đề:

en:  bytes
vi:  byte

en: Size:
vi: Cỡ :

en: not available
vi: hiện không có

en: Reason:
vi: Lý do :

en: Received:
vi: Ðã nhận:

en: Posting Held for Approval
vi: Thư đã giữ lại để tán thành

en:  (%(count)d of %(total)d)
vi:  (%(count)d trên %(total)d)

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
vi: <em>Thư có số nhận diện %(id)d bị mất.

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
vi: <em>Thư có số nhận diện %(id)d bị hỏng.

en: Preserve message for site administrator
vi: Bảo tồn thư cho quản trị địa chỉ

en: Additionally, forward this message to:
vi: Ngoài ra, chuyển tiếp thư này cho :

en: [No explanation given]
vi: [Chưa giải thích]

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
vi: Nếu bạn từ chối thư này,<br>ghi lý do (tùy chọn):

en: Message Headers:
vi: Dòng đầu thư :

en: Message Excerpt:
vi: Đoạn trích thư :

en: Database Updated...
vi: Cơ sở dữ liệu đã được cập nhật...

en:  is already a member
vi:  đã thành viên

en: %(addr)s is banned (matched: %(patt)s)
vi: %(addr)s bị cấm (khớp: %(patt)s)

en: Confirmation string was empty.
vi: Chuỗi xác nhận là rỗng.

en: <b>Invalid confirmation string:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Note that confirmation strings expire approximately
        %(days)s days after the initial subscription request.  If your
        confirmation has expired, please try to re-submit your subscription.
        Otherwise, <a href="%(confirmurl)s">re-enter</a> your confirmation
        string.
vi: <b>Chuỗi xác nhận không hợp lệ:</b>
        %(safecookie)s.
    
    	<p>Ghi chú : chuỗi xác nhận hết hạn khoảng %(days)s
    	sau yêu cầu đăng ký gốc. Nếu bài xác nhận của bạn đã hết hạn,
    	vui lòng cố ghi nhận lại lời đăng ký. Nếu không, hãy
    	<a href="%(confirmurl)s">nhập lại</a> chuỗi xác nhận.

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
vi: Địa chỉ yêu cầu bỏ đăng ký không phải là thành viên
    	của hộp thư chung này. Có lẽ bạn đã được bỏ đăng ký,
    	lấy thí dụ, bởi quản trị hộp thư ?

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
vi: Địa chỉ yêu cầu thay đổi đã được bỏ đăng ký sau đó.
    	Yêu cầu này đã bị thôi.

en: System error, bad content: %(content)s
vi: Lỗi hệ thống, nội dung sai: %(content)s

en: Bad confirmation string
vi: Chuỗi xác nhận sai

en: Enter confirmation cookie
vi: Nhập cookie xác nhận

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
vi: Vui lòng nhập chuỗi xác nhận
    	(tức là <em>cookie</em>) mà bạn đã nhận trong thư,
    	vào hộp bên dưới. Rồi bấm <em>Ghi nhận</em>
    	để tiếp tục tới bước xác nhận kế tiếp.

en: Confirmation string:
vi: Chuỗi xác nhận:

en: Submit
vi: Ghi nhận

en: Confirm subscription request
vi: Xác nhận yêu cầu đăng ký

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
vi: Cần thiết bạn xác nhận để làm xong yêu cầu đăng ký với hộp thư chung
    <em>%(listname)s</em>. Thiết lập đăng ký của bạn được hiển thị bên dưới;
    hãy thay đổi gì cần thiết, rồi bấm nút <em>Đăng ký</em> để làm xong
    tiến trình xác nhận. Một khi đã xác nhận yêu cầu đăng ký, bạn sẽ xem
    trang các tùy chọn tài liệu nơi bạn có thể điều chỉnh thêm các tùy chọn thành viên.
    
    <p>Ghi chú : mật khẩu riêng của bạn sẽ được gởi cho bạn trong thư một khi
    việc đăng ký đã được xác nhận. Bạn có thể thay đổi mật khẩu bằng cách
    thăm trang tùy chọn cá nhân.
    
    <p>Hoặc bấm <em>Thôi yêu cầu đăng ký</em> nếu bạn không còn muốn
    đăng ký với hộp thư này.

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
vi: Cần thiết bạn xác nhận để tiếp tục yêu cầu đăng ký với hộp thư chung
    	<em>%(listname)s</em>. Thiết lập đăng ký của bạn được hiển thị
    	bên dưới; hãy thay đổi gì cần thiết, rồi bấm nút <em>Đăng ký với hộp thư ...</em>
    	để làm xong tiến trình xác nhận. Một khi đã xác nhận yêu cầu đăng ký,
    	điều tiết viên phải chấp nhận hoặc từ chối yêu cầu thành viên của bạn.
    	Bạn sẽ nhận thư về cách quyết định.
    
    	<p>Ghi chú : mật khẩu riêng của bạn sẽ được gởi cho bạn trong thư
    	một khi việc đăng ký đã được xác nhận. Bạn có thể thay đổi mật khẩu
    	bằng cách thăm trang tùy chọn cá nhân.
    
    	<p>Hoặc bấm <em>Thôi yêu cầu đăng ký</em> nếu bạn không
    	còn muốn đăng ký với hộp thư này.

en: Your email address:
vi: Địa chỉ thư của bạn:

en: Your real name:
vi: Tên thật của bạn:

en: Receive digests?
vi: Nhận bó thư ?

en: Preferred language:
vi: Ngôn ngữ ưa thích:

en: Subscribe to list %(listname)s
vi: Đăng ký với hộp thư %(listname)s

en: Cancel my subscription request
vi: Thôi yêu cầu đăng ký

en: You have canceled your subscription request.
vi: Bạn đã thôi yêu cầu đăng ký mình.

en: Awaiting moderator approval
vi: Đang đợi điều tiết viên tán thành

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
vi: 	Bạn đã xác nhận yêu cầu đăng ký với hộp thư chung %(listname)s,
    	nhưng mà điều tiết viên phải tán thành để đăng ký bạn.
    	Yêu cầu của bạn đã được chuyển tiếp tới điều tiết viên của hộp thư này, và bạn sẽ nhận thư về cách quyết định.

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
vi: Chuỗi xác nhận không hợp lệ. Có lẽ bạn đang cố xác nhận
    	yêu cầu cho mỗi địa chỉ đã được bỏ đăng ký.

en: You are already a member of this mailing list!
vi: Bạn đã có là thành viên của hộp thư chung này.

en: You are currently banned from subscribing to
                this list.  If you think this restriction is erroneous, please
                contact the list owners at %(owneraddr)s.
vi: Hiện thời bạn bị cấm đăng ký với hộp thư chung này.
    	Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    	vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(owneraddr)s.

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
vi: 	Không có ai đã mời ông/bà tham gia hộp thư chung này.
    	Lời mời đã bị hủy, và cả hai quản trị hộp thư
    	đã được cảnh giác về trường hợp này.

en: Subscription request confirmed
vi: Yêu cầu đăng ký đã được xác nhận.

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
vi: 	Bạn đã xác nhận yêu cầu đăng ký &lt;%(addr)s&gt;
    	với hộp thư chung %(listname)s.
    	Một lá thư xác nhận riêng sẽ được gởi cho địa chỉ thư điện tử của bạn,
    	cùng với mật khẩu của bạn, và thông tin và liên kết có ích.

en: You have canceled your unsubscription request.
vi: Bạn đã thôi yêu cầu đăng ký mình.

en: Unsubscription request confirmed
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký đã được xác nhận.

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
vi: 	Bạn đã bỏ đăng ký ra hộp thư chung %(listname)s.
    	Lúc bây giờ, bạn có thể thăm <a href="%(listinfourl)s">trang thông tin chính</a>
    	của hộp thư này..

en: Confirm unsubscription request
vi: Xác nhận yêu cầu bỏ đăng ký

en: <em>Not available</em>
vi: <em>Không có sẵn</em>

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
vi: Cần thiết bạn xác nhận, để làm xong yêu cầu bỏ đăng ký
    	ra hộp thư chung <em>%(listname)s</em>.
    	Hiện thời, bạn đã đăng ký với tư cách:
    
        <ul><li><b>Tên thật :</b> %(fullname)s
            <li><b>Địa chỉ thư :</b> %(addr)s
        </ul>
    
    Hãy bấm nút <em>Bỏ đăng ký</em> để làm xong tiến trình xác nhận.
    
    Hoặc bấm <em>Thôi và hủy</em> để thôi yêu cầu bỏ đăng ký này.

en: Unsubscribe
vi: Bỏ đăng ký

en: Cancel and discard
vi: Thôi và hủy

en: You have canceled your change of address request.
vi: Bạn mới thì yêu cầu thay đổi địa chỉ mình.

en: %(newaddr)s is banned from subscribing to the
                %(realname)s list.  If you think this restriction is erroneous,
                please contact the list owners at %(owneraddr)s.
vi: %(newaddr)s bị cấm đăng ký với hộp thư chung %(realname)s.
    	Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    	vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(owneraddr)s.

en: Change of address request confirmed
vi: Yêu cầu thay đổi địa chỉ đã được xác nhận.

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
vi: Bạn đã thay đổi địa chỉ mình trong hộp thư chung %(listname)s
    	từ <b>%(oldaddr)s</b> sang <b>%(newaddr)s</b>.
    Lúc bây giờ bạn có thể <a href="%(optionsurl)s">tới trang đăng nhập của thành viên</a>.

en: Confirm change of address request
vi: Xác nhận yêu cầu thay đổi địa chỉ

en: globally
vi: toàn cục

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
vi: Cần thiết bạn xác nhận, để làm xong yêu cầu thay đổi địa chỉ
    	cho hộp thư chung <em>%(listname)s</em>.
    HIện thời, bạn đã đăng ký với tư cách:
    
        <ul><li><b>Tên thật :</b> %(fullname)s
            <li><b>Địa chỉ thư cũ :</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
    và bạn đã yêu cầu thay đổi toàn vụv địa chỉ thư điện tử sang:
    
        <ul><li><b>Địa chỉ thư mới :</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
    Hãy bấm nút <em>Đổi địa chỉ</em> bên dưới, để làm xong tiến trình xác nhận.
    
    Hoặc bấm <em>Thôi và hủy</em> để thôi yêu cầu thay đổi địa chỉ này.

en: Change address
vi: Đổi địa chỉ

en: Continue awaiting approval
vi: Tiếp tục đợi tán thành

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
vi: Điều tiết viênị hộp thư vẫn còn sẽ có dịp
    	chấp nhận hoặc từ chối thư này.

en: Sender discarded message via web.
vi: Người gởi đã hủy thư qua Web.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
vi: Không tìm thấy thư đã giữ lại có dòng đầu chủ đề
    	<em>%(subject)s</em>.
    	Rất có thể vì điều tiết viên hộp thư đã chấp nhận hoặc từ chối thư này.
    	Hết hạn khả năng thôi nó.

en: Posted message canceled
vi: Thư đã gởi bị thôi

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
vi: Bạn mới thôi việc gởi thư mình có dòng đầu chủ đề
    	<em>%(subject)s</em>
    	cho hộp thư chung %(listname)s.

en: Cancel held message posting
vi: Thôi gởi thư đã giữ lại

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
vi: Bạn đã tham chiếu đến một thư đã giữ lại
    	mà đã được xử lý bởi quản trị hộp thư.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
vi: Cần thiết bạn xác nhận yêu cầu thôi gởi thư mình cho hộp thư chung
    	<em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Người gởi :</b> %(sender)s
            <li><b>Chủ đề :</b> %(subject)s
            <li><b>Lý do :</b> %(reason)s
        </ul>
    
    Bấm nút <em>Thôi gởi</em> để hủy thư này.
    
    Hoặc bấm nút <em>Tiếp tục đợi tán thành</em> để tiếp tục đợi
    	điều tiết hộp thư chấp nhận hoặc từ chối thư này.

en: Cancel posting
vi: Thôi gởi

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
vi: Bạn đã thôi bật lại tính trạng thành viên mình.
    	Nếu chúng tôi tiếp tục nhận thư đã nảy về từ địa chỉ của bạn,
    	có lẽ nó bị xoá bỏ ra hộp thư chung này.

en: Membership re-enabled.
vi: Tính trạng thành viên đã được bật lại.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
vi: Bạn đã bật lại tính trạng thành viên mình trong hộp thư chung %(listname)s.
    Lúc bây giờ bạn có thể <a href="%(optionsurl)s">thăm trang tùy chọn cá nhân thành viên</a>.

en: Re-enable mailing list membership
vi: Bật lại tư cách thành viên hộp thư

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
vi: Tiếc là bạn đã bị bỏ đăng ký ra hộp thư chung này.
    	Để đăng ký lại, vui lòng thăm <a href="%(listinfourl)s">trang thông tin về hộp thư</a>.

en: <em>not available</em>
vi: <em>hiện không có</em>

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
vi: Tư cách thành viên của bạn trong hộp thư chung %(realname)s
    	hiện thời bị tắt vì quá nhiều thư đã nảy về từ địa chỉ của bạn.
    	Cần thiết bạn xác nhận bật lại khả năng phát thư cho địa chỉ bạn.
    	Có sẵn thông tin này:
    
        <ul><li><b>Địa chỉ thư của thành viên:</b> %(member)s
            <li><b>Tên của thành viên:</b> %(username)s
            <li><b>Thư đã nảy về cuối cùng vào:</b> %(date)s
            <li><b>Số ngày xấp xỉ trước khi bạn bị gỡ bỏ hoàn toàn
    	ra hộp thư này:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
    Bấm nút <em>Bật lại tư cách thành viên</em> để tiếp tục lại nhận thư từ hộp thư chung này. Hoặc bấm nút <em>Thôi</em> để hoãn bật lại tư cách thành viên mình.

en: Re-enable membership
vi: Bật lại tư cách thành viên

en: Cancel
vi: Thôi

en: Bad URL specification
vi: Đặc tả địa chỉ URL sai

en: Return to the
vi: Về

en: general list overview
vi: toàn cảnh chung về hộp thư

en: <br>Return to the
vi: <br>Về

en: administrative list overview
vi: toàn cảnh quản lý hộp thư

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
vi: Không cho phép tên hộp thư gồm « @ »: %(safelistname)s

en: List already exists: %(safelistname)s
vi: Hộp thư đã có : %(safelistname)s

en: You forgot to enter the list name
vi: Bạn đã quên gõ tên hộp thư.

en: You forgot to specify the list owner
vi: Bạn đã quên ghi rõ người sở hữu hộp thư.

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
vi: Hãy bỏ trống những trường mật khẩu (và xác nhận) đầu tiên,
    	nếu bạn muốn trình Mailman tạo ra
    	các mật khẩu cho hộp thư chung này.

en: Initial list passwords do not match
vi: Mật khẩu hộp thư đầu tiên không khớp.

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
vi: Không cho phép mật khẩu hộp thư rỗng<!-- ignore -->

en: You are not authorized to create new mailing lists
vi: Bạn không đủ quyền tạo hộp thư chung mới.

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
vi: Không biết máy ảo: %(safehostname)s

en: Bad owner email address: %(s)s
vi: Địa chỉ thư điện tử sai cho người sở hữu :  %(s)s

en: List already exists: %(listname)s
vi: Hộp thư chung đã có : %(listname)s

en: Illegal list name: %(s)s
vi: Không cho phép tên hộp thư chung: %(s)s

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
vi: Gặp lỗi không rõ trong khi tạo hộp thư chung:
    	vui lòng liên lạc với quan trị địa chỉ này để được trợ giúp.

en: Your new mailing list: %(listname)s
vi: Hộp thư chung mới của bạn: %(listname)s

en: Mailing list creation results
vi: Kết quả của việc tạo hộp thư chung

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
vi: Bạn mới tạo hộp thư chung
        <b>%(listname)s</b>
    	và thư thông báo đã được gởi cho người sở hữu hộp thư
        <b>%(owner)s</b>.  Lúc bây giờ bạn có thể :

en: Visit the list's info page
vi: Thăm trang thông tin về hộp thư này

en: Visit the list's admin page
vi: Thăm trang quản lý hộp thư này

en: Create another list
vi: Tạo hộp thư thêm

en: Create a %(hostname)s Mailing List
vi: Tạo một hộp thư chung %(hostname)s

en: Error:
vi: Lỗi :

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
vi: Bạn có thể tạo một hộp thư chung mới bằng cách nhập thông tin thích hợp
    	vào đơn bên dưới. Tên của hộp thư chung sẽ được sử dụng là địa chỉ chính
    	khi gởi thư cho hộp thư này, vì vậy nó nên gồm chỉ chữ thường ASCII.
    	Một khi đã tạo hộp thư, bạn sẽ không thể thay đổi tên này.
    
    <p>Bạn cũng cần phải nhập địa chỉ thư của người đầu tiên sở hữu hộp thư.
    	Một khi đã tạo hộp thư, họ sẽ nhận thư thông báo, cùng với mật khẩu
    	hộp thư đầu tiên. Vậy người sở hữu hộp thư sẽ có khả năng sửa đổi mật khẩu
    	và thêm/gỡ bỏ người sở hữu hộp thư thêm nào.
    
    <p>Nếu bạn muốn trình Mailman tự động tạo ra mật khẩu hộp thư đầu tiên,
    	hãy nhắp vào « Có » trong trường tạo tự động bên dưới, và bỏ trống
    	những trường mật khẩu đầu tiên cho hộp thư.
    
    <p>Bạn phải có quyền đúng để tạo hộp thư chung mới. Mỗi địa chỉ Web nên có
    	một mật khẩu <em>tạo hộp thư</em>, mà bạn có thể nhập vào
    	trường tại đáy trang. Ghi chú : mật khẩu của quản trị địa chỉ này
    	cũng có thể được dùng để xác thực.

en: List Identity
vi: Thực thể hộp thư

en: Name of list:
vi: Tên hộp thư :

en: Initial list owner address:
vi: Địa chỉ của người sở hữu đầu tiên hộp thư :

en: Auto-generate initial list password?
vi: Tự động tạo ra mật khẩu đầu tiên cho hộp thư này không?

en: Initial list password:
vi: Mật khẩu hộp thư đầu tiên:

en: Confirm initial password:
vi: Xác nhận mật khẩu đầu tiên:

en: List Characteristics
vi: Đặc tuyến hộp thư

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
vi: Thành viên mới nên được xử lý riêng trước khi
    	có khả năng gởi trực tiếp cho hộp thư chung này không?
    	Hãy trả lời <em>Có</em> để giữ lại cho điều tiết viên tác thành
    	các thư được gởi bởi thành viên mới, theo mặc định.

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
vi: Danh sách đầu tiên các ngôn ngữ được hỗ trợ.
    	Ghi chú : nếu bạn không chọn ngôn ngữ nào,
    	hộp thư chưng sẽ dùng ngôn ngữ mặc định
    	của máy phục vụ này là %(deflang)s.

en: Send "list created" email to list owner?
vi: Gởi thư thông báo cho người sở hữu hộp thư chung biết
    	nó mới được tạo không?

en: List creator's (authentication) password:
vi: Mật khẩu (xác thực) của người tạo hộp thư :

en: Create List
vi: Tạo hộp thư

en: Clear Form
vi: Xoá đơn

en: General list information page
vi: Trang thông tin chung của hộp thư

en: Subscribe results page
vi: Trang kết quả đăng ký

en: User specific options page
vi: Trang tùy chọn đặc trưng cho người dùng

en: Welcome email text file
vi: Tập tin văn bản là thư chào đón

en: List name is required.
vi: Cần thiết tên hộp thư.

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
vi: %(realname)s &mdash; Hiệu chỉnh mã HTML cho %(template_info)s

en: Edit HTML : Error
vi: Sửa HTML: lỗi

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
vi: %(safetemplatename)s: biểu mẫu không hợp lệ

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
vi: %(realname)s &mdash; sửa đổi trang HTML

en: Select page to edit:
vi: Chọn trang cần sửa:

en: View or edit the list configuration information.
vi: Xem hay sửa đổi thông tin cấu hình hộp thư.

en: When you are done making changes...
vi: Khi bạn đã thay đổi xong...

en: Submit Changes
vi: Ghi nhận thay đổi

en: Can't have empty html page.
vi: Không cho phép có trang HTML rỗng.

en: HTML Unchanged.
vi: Chưa thay đổi mã HTML.

en: The page you saved contains suspicious HTML that could
    potentially expose your users to cross-site scripting attacks.  This change
    has therefore been rejected.  If you still want to make these changes, you
    must have shell access to your Mailman server.
vi: Bạn đã lưu một trang chứa mã HTML bất thường
    có thể cho phép người khác tấn công các người dùng
    bằng văn lệnh đa địa chỉ. Thay đổi này thì bị từ chối.
    Nếu bạn vẫn còn muốn làm các thay đổi này,
    bạn phải có khả năng truy cập qua trình bao
    đến máy phục vụ Mailman của bạn.

en: See
vi: Xem

en: FAQ 4.48.
vi: Hỏi Đáp 4.48

en: Page Unchanged.
vi: Trang chưa thay đổi.

en: HTML successfully updated.
vi: Mã HTML đã được cập nhật.

en: %(hostname)s Mailing Lists
vi: Các hộp thư chung của %(hostname)s

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
vi: <p>Hiện thời không có hộp thư chung kiểu %(mailmanlink)s
    	đã công bố nào trên máy %(hostname)s.

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
vi: <p>Bên dưới có danh sách các hộp thư chung công
    	trên máy %(hostname)s. Hãy nhắp vào tên hộp thư
    	để xem thông tin thêm về nó, hoặc để đăng ký, bỏ đăng ký,
    	hoặc thay đổi tùy thích về cách đăng ký.

en: right
vi: đúng

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
vi:  Để thăm trang thông tin chung về một hộp thư đã không công bố,
    	hãy mở một địa chỉ URL, giống như điều này
    	nhưng cũng có sổ chéo « / » và tên hộp thư %(adj)s được phụ thêm.
    	<p>Quản trị hộp thư có thể thăm

en: the list admin overview page
vi: trang toàn cảnh quản lý hộp thư

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
vi:  để tìm giao diện quản lý cho hộp thư của bạn.
    	<p>Nếu bạn gặp khó khăn sử dụng những hộp thư,
    	vui lòng liên lạc với

en: Edit Options
vi: Tùy chọn hiệu chỉnh

en: View this page in
vi: Xem trang này bằng

en: CGI script error
vi: Lỗi tập lệnh CGI

en: Invalid options to CGI script.
vi: Tùy chọn không hợp lệ đối với tập lệnh CGI.

en: No address given
vi: Chưa nhập địa chỉ

en: Illegal Email Address: %(safeuser)s
vi: Không cho phép địa chỉ : %(safeuser)s

en: No such member: %(safeuser)s.
vi: Không có thành viên như vậy: %(safeuser)s.

en: Your unsubscription request has been
                        forwarded to the list administrator for approval.
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký của bạn đã được chuyển tiếp
    	tới quản trị hộp thư để tán thành.

en: The confirmation email has been sent.
vi: Thư xác nhận đã được gởi.

en: A reminder of your password has been emailed to you.
vi: Lời nhắc nhở mật khẩu đã được gởi cho bạn trong thư.

en: Authentication failed.
vi: Xác thực thất bại.

en: The list administrator may not view the other
                subscriptions for this user.
vi: Quản trị hộp thư có lẽ sẽ không xem
    	những sự đăng ký khác cho người dùng này.

en: Note:
vi: Ghi chú :

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
vi: Các sự đăng ký hộp thư cho %(safeuser)s trên máy %(hostname)s

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
vi: Nhắp vào liên kết nào để thăm trang tùy chọn
    	cho hộp thư đó.

en: The list administrator may not change the names
                or addresses for this user's other subscriptions.  However, the
                subscription for this mailing list has been changed.
vi: Có lẽ quản trị hộp thư sẽ không thay đổi tên hoặc địa chỉ
    	cho các sự đăng ký khác của người dùng này.
    	Tuy nhiên, tư cách đăng ký cho hộp thư này đã được thay đổi.

en: Addresses did not match!
vi: • Các địa chỉ không khớp. •

en: You are already using that email address
vi: Bạn đang sử dụng địa chỉ thư đó.

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
vi: Bạn đã yêu cầu một địa chỉ thư mới mà đã đăng ký trước này
    	với hộp thư %(listname)s; tuy nhiên, bạn cũng đã yêu cầu thay đổi
    	toàn cục địa chỉ thư. Một khi bạn xác nhận, hộp thư khác nào
    	chứa địa chỉ thư %(safeuser)s sẽ cũng được thay đổi.

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
vi: Địa chỉ mới đã đăng ký trước: %(newaddr)s

en: Addresses may not be blank
vi: Không cho phép địa chỉ rỗng

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
vi: Thư xác nhận đã được gởi cho %(newaddr)s.

en: Bad email address provided
vi: Bạn đã nhập một địa chỉ thư sai.

en: Illegal email address provided
vi: Bạn đã nhập một địa chỉ không được phép.

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
vi: %(newaddr)s đã đăng ký trước này với hộp thư này.

en: %(newaddr)s is banned from this list.  If you
                          think this restriction is erroneous, please contact
                          the list owners at %(owneraddr)s.
vi: %(newaddr)s bị cấm ra hộp thư này.	Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    	vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(owneraddr)s.

en: Member name successfully changed.
vi: Tên thành viên đã được thay đổi.

en: Passwords may not be blank
vi: Không cho phép mật khẩu rỗng.

en: Passwords did not match!
vi: Mật khẩu không khớp.

en: The list administrator may not change the
                password for this user's other subscriptions.  However, the
                password for this mailing list has been changed.
vi: Có lẽ quản trị hộp thư sẽ không thay đổi mật khẫu
    	cho các sự đăng ký khác của người dùng này.
    	Tuy nhiên, mật khẩu cho hộp thư này đã được thay đổi.

en: Password successfully changed.
vi: Mật khẩu đã được thay đổi.

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
vi: Bạn cần phải xác nhận yêu cầu bỏ đăng ký bằng cách đánh dấu
    	trong hộp chọn bên dưới nút <em>Bỏ đang ký</em>.
    	• Bạn chưa được bỏ đăng ký. •

en: Unsubscription results
vi: Kết quả bỏ đăng ký

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký của bạn đã được nhận và được chuyển tiếp
    	tới những điều tiết viên của hộp thư để tán thành.
    	Bạn sẽ nhận thông báo về cách quyết định.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
vi: Bạn đã được bỏ đăng ký ra hộp thư chung %(fqdn_listname)s.
    	Nếu bạn đã nhận bó thư, có lẽ bạn sẽ nhận một bó thư nữa.
    	Mỗi câu hỏi về cách bỏ đăng ký, vui lòng liên lạc với
    	quản trị hộp thư tại %(owneraddr)s.

en: The list administrator may not change the
                    options for this user's other subscriptions.  However the
                    options for this mailing list subscription has been
                    changed.
vi: Có lẽ quản trị hộp thư sẽ không thay đổi các tùy chọn
    	cho các sự đăng ký khác của người dùng này.
    	Tuy nhiên, các tùy chọn cho hộp thư này đã được thay đổi.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
vi: Quản trị hộp thư đã tắt khả năng phát bó thư cho hộp thư chung này,
    	nên không thể đặt tùy chọn phát đó của bạn.
    	Tuy nhiên, các tùy chọn khác của bạn đã được đặt.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
vi: Quản trị hộp thư đã tắt khả năng phát thư riêng cho hộp thư chung này,
    	nên không thể đặt tùy chọn phát đó của bạn.
    	Tuy nhiên, các tùy chọn khác của bạn đã được đặt.

en: You have successfully set your options.
vi: Bạn đã đặt các tùy chọn mình.

en: You may get one last digest.
vi: Có lẽ bạn sẽ nhận một bó thư nữa.

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
vi: <em>Có phải, tôi thật muốn bỏ đăng ký</em>

en: Change My Password
vi: Đổi mật khẩu mình

en: List my other subscriptions
vi: Liệt kê các sự đăng ký khác của tôi

en: Email My Password To Me
vi: Gởi thư chứa mật khẩu mình cho tôi

en: password
vi: mật khẩu

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Submit My Changes
vi: Ghi nhận thay đổi

en: days
vi: ngày

en: day
vi: ngày

en: Change My Address and Name
vi: Đổi địa chỉ và tên mình

en: <em>No topics defined</em>
vi: <em>Chưa ghi rõ chủ đề</em>

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
vi: 
    Bạn đã được đăng ký với hộp thư chung này với địa chỉ
    	đã bảo tồn chữ hoa/thường <em>%(cpuser)s</em>.

en: %(realname)s list: member options login page
vi: Hộp thư chung %(realname)s: trang đăng nhập tùy chọn thành viên

en: email address and
vi: địa chỉ thư và

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
vi: Hộp thư chung %(realname)s: các tùy chọn thành viên cho người dùng %(safeuser)s

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
vi: Để thay đổi tùy chọn thành viên, bạn cần phải đăng nhập trước hết,
    	bằng cách nhập mật khẩu membership%(extra)s vào phần bên dưới.
    	Nếu bạn không nhớ được mật khẩu thành viên mình,
    	bạn có thể yêu cầu nhận nó trong thư, bằng cách nhắp vào nút bên dưới.
    	Nếu bạn đơn giản muốn bỏ đăng ký ra hộp thư chung này,
    	nhắp vào nút <em>Bỏ đăng ký</em>, và một thư xác nhận sẽ được gởi cho bạn.
    
        <p><strong><em>Quan trọng:</em></strong> Sau nơi này, bạn phải đã bật cookie (tập tin nhận diện tạm thời)
    	trong bộ duyệt Web mình; nếu không thì không có thay đổi của bạn sẽ có tác động.

en: Email address:
vi: Địa chỉ thư :

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
vi: Sau khi bạn nhắp vào nút <em>Bỏ đăng ký</em>, bạn sẽ nhận một thư xác nhận.
    	Thư này gồm một liên kết nơi bạn nên nhắp để làm xong tiến trình gỡ bỏ.
    	Hoặc bạn có thể xác nhận bằng thư điện tử :
    	xem những hướng dẫn trong thư xác nhận đó.

en: Password reminder
vi: Nhắc nhở mật khẩu

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
vi: Sau khi bạn nhắp vào nút <em>Nhắc nhở</em>,
    	bận sẽ nhận mật khẩu mình trong thư.

en: Remind
vi: Nhắc nhở

en: <missing>
vi: <còn thiếu>

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
vi: Bạn đã yêu cầu một chủ đề không hợp lệ: %(topicname)s

en: Topic filter details
vi: Chi tiết về bộ lọc chủ đề

en: Name:
vi: Tên:

en: Pattern (as regexp):
vi: Mẫu (biểu thức c.q.):

en: Private Archive Error
vi: Lỗi kho riêng

en: You must specify a list.
vi: Bạn phải xác định hộp thư.

en: Private archive - "./" and "../" not allowed in URL.
vi: Kho riêng: không cho phép « . » hoặc « .. » trong địa chỉ URL.

en: Private Archive Error - %(msg)s
vi: Lỗi kho riêng: %(msg)s

en: Private archive file not found
vi: Không tìm thấy tập tin kho riêng.

en: You're being a sneaky list owner!
vi: Bạn đang làm quản trị hộp thư giấu giếm.

en: You are not authorized to delete this mailing list
vi: Bạn không đủ quyền xoá bỏ hộp thư chung này.

en: Mailing list deletion results
vi: Kết quả xoá bỏ hộp thư chung

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
vi: Bạn đã xoá bỏ hộp thư chung
        <b>%(listname)s</b>.

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
vi: Gặp một số vấn đề trong khi xoá bỏ hộp thư chung
            <b>%(listname)s</b>.
    	Hãy liên lạc với quản trị địa chỉ này tại %(sitelist)s
    	để biết chi tiết.

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
vi: Gỡ bỏ hoàn toàn hộp thư chung <em>%(realname)s</em>

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
vi: Trang này cho bạn khả năng quản trị hộp thư, để gỡ bỏ hoàn toàn
    	hộp thư chung này ra hệ thống.
    	<strong>Không thể hoàn tác thao tác này.</strong>
    	Như thế thì bạn nên tiếp tục chỉ nếu bạn có chắc chắn là
    	hộp thư chung này không còn có ích lại.
    
    <p>Ghi chú : các thành viên hộp thư này sẽ không nhận cảnh báo nào,
    	và sau thao tác này, thư nào được gởi cho hộp thư đã gỡ bỏ,
    	hoặc cho địa chỉ quản lý nào của nó, sẽ bị nảy về.
    
    <p>Lúc này, bạn cũng có tùy chọn gỡ bỏ các kho của hộp thư chung này.
    	Gần luôn khuyên bạn <b>không</b> gỡ bỏ các kho,
    	vì chúng ghi lưu lược sử của hộp thư chung này.
    	Rất có thể là chúng chứa thông tin ích.
    
    <p>Để cẩn thận, bạn cần phải xác nhận lại mật khẩu của hộp thư chung này.

en: List password:
vi: Mật khẩu hộp thư :

en: Also delete archives?
vi: Cũng xoá bỏ các kho không?

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
vi: <b>Thôi</b> rồi trở về trang quản lý hộp thư

en: Delete this list
vi: Xoá bỏ hộp thư này

en: Invalid options to CGI script
vi: Tùy chọn không hợp lệ đối với tập lệnh CGI

en: %(realname)s roster authentication failed.
vi: Việc xác thực bản liệt kê %(realname)s bị lỗi.

en: Error
vi: Lỗi

en: You must supply a valid email address.
vi: Bạn phải cung cấp một địa chỉ thư điện tử hợp lệ.

en: You may not subscribe a list to itself!
vi: Không cho phép bạn đăng ký một hộp thư chung với chính nó.

en: If you supply a password, you must confirm it.
vi: Nếu bạn nhập mật khẩu, cũng cần phải xác nhận nó.

en: Your passwords did not match.
vi: Hai mật khẩu không trùng nhau.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
vi: Yêu cầu đăng ký của bạn đã được nhận, và sẽ được xử lý sớm.
    Phụ thuộc vào cấu hình của hộp thư chung này, yêu cầu đăng ký của bạn
    có lẽ cần phải do bạn xác nhận bằng thư trước tiên. Nếu cần thiết xác nhận,
    bạn sẽ nhận sớm một lá thư xác nhận chứa hướng dẫn thêm.

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
vi: Bạn đã cung cấp một địa chỉ thư điện tử bị cấm ra hộp thư chung này.	Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    	vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
vi: Bạn đã cung cấp một địa chỉ thư điện tử không hợp lệ.	(V.d. nó phải chứa một dấu a-còng « @ ».)

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
vi: Không cho phép bặn đăng ký vì bạn đã cung cấp
    một địa chỉ thư điện tử không bảo mật.

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
vi: Cần thiết xác nhận từ địa chỉ thư điện tử của bạn,
    để ngăn cản người khác đăng ký bạn khi không có quyền.
    Bạn sẽ nhận một lá thư chứa hướng dẫn xác nhận.
    Ghi chú : bạn đã đăng ký được chỉ sau khi bạn đã xác nhận đăng ký thôi.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
vi: Yêu cầu đăng ký của bạn đã bị hoãn vì %(x)s.
    Yêu cầu của bạn đã được chuyển tiếp tới điều tiết hộp thư.
    Bạn sẽ nhận lá thư cho bạn biết điều tiết viên đã đi tới quyết định nào.

en: You are already subscribed.
vi: Bạn đã đăng ký trước.

en: Mailman privacy alert
vi: Cảnh giác riêng tư Mailman

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
vi: Người nào đã cố đăng ký địa chỉ thư của bạn với hộp thư chung %(listaddr)s.
    Bạn đã đăng ký với hộp thư này.
    
    Ghi chú : chi tiết các thành viên của hộp thư không phải là thông tin công;
    có lẽ một người hiểm độc đã cố ăn cấp thông tin các thành viên.
    Việc đó vi phạm riêng tư nên phần mềm này không cho phép.
    
    Nếu bạn đã yêu cầu lại đăng ký vì quên đã đăng ký với hộp thư này,
    bạn có thể bỏ qua thư này.
    Còn nếu bạn hoài nghi người nào đã cố tìm biết ngầm
    nếu bạn là thành viên của hộp thư chung này,
    và bạn đang lo lăng về sự riêng tư mình,
    vui lòng gởi thư cho quản trị hộp thư tại %(listowner)s.

en: This list does not support digest delivery.
vi: Hộp thư chung này không hỗ trợ khả năng phát bó thư.

en: This list only supports digest delivery.
vi: Hộp thư chung này hỗ trợ chỉ khả năng phát bó thư thôi.

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
vi: Bạn đã được đăng ký với hộp thư chung %(realname)s.

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
vi: 
        xác nhận <chuỗi_xác_nhận>
    	Xác nhận hành động đó.
    	Cần thiết nhập chuỗi xác nhận, và thông báo xác nhận
    	của Mailman nên cung cấp nó.

en: Usage:
vi: Cách sử dụng:

en: Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings expire
    approximately %(days)s days after the initial subscription request.  If your
    confirmation has expired, please try to re-submit your original request or
    message.
vi: Chuỗi xác nhận không hợp lệ.
    Ghi chú rằng mỗi chuỗi xác nhận sẽ hết hạn dùng khoảng %(days)s ngày
    sau khi mới yêu cầu đăng ký. Nếu lời xác nhận của bạn đã hết hạn,
    vui lòng cố đệ trình lại yêu cầu hoặc thư gốc.

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
vi: Yêu cầu của bạn đã được chuyển tiếp tới điều tiết viên để tán thành.

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
vi: Hiện thời bạn không phải là thành viên.
    Bạn đã bỏ đăng ký hoặc thay đổi địa chỉ thư điện tử chưa?

en: You are currently banned from subscribing to this list.  If you think this
    restriction is erroneous, please contact the list owners at
    %(owneraddr)s.
vi: Hiện thời bạn bị cấm đăng ký với hộp thư chung này.	Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    	vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(owneraddr)s.

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
vi: Bạn đã không được mời vào hộp thư chung này.
    Lời mời đã bị hủy, và cả hai điều tiết viên hộp thư đã được cảnh giác.

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
vi: Mới nhập mật khẩu tán thành sai nên thư đã giữ vẫn còn đang được giữ lại.

en: Confirmation succeeded
vi: Mới xác nhận được.

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
vi: 
        echo [các_đối_số]
    	Đơn giản vọng lời báo nhận.
    	Các đối số được đội lại, không có thay đổi.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
vi: 
        end
    	Dừng xử lý lệnh nào. Hãy sử dụng điều này nếu trình thư mình
    	tự động thêm một tập tin chữ ký.

en: 
        help
            Print this help message.
vi: 
        help
    	hiển thị trợ giúp này.

en: You can access your personal options via the following url:
vi: Bạn có thể truy cấp các tùy chọn cá nhân mình thông qua địa chỉ URL này:

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
vi: 
        info
    	Lấy thông tin về hộp thư chung này.

en: n/a
vi: không có

en: List name:    %(listname)s
vi: Tên hộp thư :    %(listname)s

en: Description:  %(description)s
vi: Mô tả :  %(description)s

en: Postings to:  %(postaddr)s
vi: Gởi thư cho :  %(postaddr)s

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
vi: Trợ lý hộp thư : %(requestaddr)s

en: List Owners:  %(owneraddr)s
vi: Quản trị hộp thư :  %(owneraddr)s

en: More information: %(listurl)s
vi: Thông tin thêm: %(listurl)s

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
vi: Lệnh « join » (tham gia) đồng nghĩa với lệnh « subscribe » (đăng ký).

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
vi: Lệnh « leave » (rời đi) đồng nghĩa với lệnh « unsubscribe » (bỏ đăng ký).

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
vi: 
        lists
    	Xem danh sách các hộp thư chung công trên máy Mailman GNU này.

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
vi: Các hộp thư chung công tại máy %(hostname)s:

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
vi: %(i)3d. Tên hộp thư :   %(realname)s

en:      Description: %(description)s
vi:      Mô tả : %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
vi:      Gởi yêu cầu cho : %(requestaddr)s

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
vi: 
        password [<mật_khẩu_cũ> <mật_khẩu_mới>] [address=<địa_chỉ>]
    
    	Lấy hoặc thay đổi mật khẩu mình.
    	Khi lệnh này không có đối số nào, nó hiển thị mật khẩu hiện thời của bạn.
    	Còn với đối số <mật_khẩu_cũ> và <mật_khẩu_mới>,
    	bạn có thể sửa đổi mật khẩu mình.
    
    	Nếu bạn đang gởi thư từ một địa chỉ khác với địa chỉ đăng ký,
    	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ> », v.d.:
    address=người@miền.com
    	Ghi chú rằng trong trường hợp này, thư đáp ứng luôn được gởi
    	cho địa chỉ đã đăng ký.

en: Your password is: %(password)s
vi: Mật khẩu của bạn là: %(password)s

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
vi: Bạn không phải là thành viên của hộp thư chung %(listname)s.

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
vi: Bạn đã không nhập mật khẩu cũ đúng,
    nên mật khẩu mình đã không thay đổi.
    Hãy dùng phiên bản lệnh mật khẩu không có đối số
    để lấy mật khẩu mình hiện thời, rồi thử lại.

en: 
    Usage:
vi: 
    Cách sử dụng:

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
vi: Lệnh « remove » (gỡ bỏ) đồng nghĩa với lệnh « unsubscribe » (bỏ đăng ký).

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
vi: 
        set ...
    	Đặt hoặc xem các tùy chọn thành viên mình.
    
    	Hãy dùng lệnh « set help » (trợ giúp về việc đặt) để xem danh sách
    	chi tiết về các tùy chọn có thể sửa đổi.
    
    	Hãy dùng lệnh « set show » (hiển thị tính trạng đặt) để xem thiết lập
    	tùy chọn hiện thời của bạn.

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
vi: 
        set help
            Hiển thị trợ giúp chi tiết này.
    
        set show [address=<địa_chỉ>]
            Xem thiết lập tùy chọn mình hiện thời.
    	Nếu bạn đang gởi thư từ một địa chỉ khác với địa chỉ đăng ký,
    	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ>», v.d.
    address=người@miền.com
    
        set authenticate <mật_khẩu> [address=<địa_chỉ>]
            Để đặt tùy chọn nào, bạn phải gồm lệnh này trước hết,
    	cùng với mật khẩu đăng ký mình.	Nếu bạn đang gởi thư từ một địa chỉ khác với địa chỉ đăng ký,
    	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ>», v.d.
    address=người@miền.com
    
        set ack on
        set ack off
    	Khi tùy chọn « ack » (ghi nhận) được bật (bật/tắt là on/off),
    	bạn sẽ nhận một thư báo nhận
    	khi nào bạn gởi thư cho hộp thư chung này.
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
    	Khi tùy chọn gởi bó thư (digest) đã bị tắt (bật/tắt là on/off),
    	bạn sẽ nhận mỗi thư ngay sau khi gởi.
    	Hãy dùng « set digest plain » (đặt bó thư thô)
    	nếu bạn muốn nhận bó thư « nhập thô » (tức là digest RFC 1153).
    	Còn dùng « set digest MIME » (đặt bó thư MIME)
    	nếu bạn muốn nhận bó thư kiểu MIME.
    
        set delivery on
        set delivery off
    	Bật/tắt khả năng phát thư. Việc này không phải bỏ đăng ký bạn,
    	nhưng có phải báo phần mềm Mailman tạm thời không phát thư cho bạn.
    	Có ich khi bạn đi nghỉ. Tuy nhiên, cần phải nhớ đặt « set delivery on »
    	(bật khả năng phát thư) lại khi bạn trở về. ;)
    
        set myposts on
        set myposts off
    	Dùng lệnh « set myposts off » (tắt các thư mình)
    	để không nhận bản sao của thư đã tự gởi cho hộp thư này.
    	Không có tác động nếu bạn đã chọn nhận bó thư.
    
        set hide on
        set hide off
    	Dùng lệnh « set hide on » (bật ẩn) để ẩn địa chỉ thư điện tử của bạn
    	khi người khác yêu cầu xem danh sách các thành viên.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
    	Dùng lệnh « set duplicates off » (tắt bản sao) nếu bạn muốn báo
    	phần mềm Mailman không gởi cho bạn thư có địa chỉ thư bạn
    	trong trường To: (Cho :) hoặc Cc: (Chép Cho :). Lệnh này có thể giảm
    	số nhân đôi thư bạn sẽ nhận.
    
        set reminders on
        set reminders off
    	Dùng lệnh « set reminders off » (tắt lời nhắc nhở) nếu bạn muốn tắt
    	thư nhắc nhở mật khẩu cho hộp thư chung này.

en: Bad set command: %(subcmd)s
vi: Lệnh set (đặt) sai : %(subcmd)s

en: Your current option settings:
vi: Thiết lập tùy chọn hiện thời của bạn:

en: off
vi: tắt

en: on
vi: bật

en:     digest plain
vi:     bó thư thô

en:     digest mime
vi:     bó thư MIME

en:     digest off
vi:     bó thư bị tắt

en: delivery on
vi: phát thư đã bật

en: delivery off
vi: phát thư bị tắt

en: by you
vi: do bạn

en: by the admin
vi: do quản trị

en: due to bounces
vi: vì thư nảy về

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
vi:     %(status)s (%(how)s vào ngày %(date)s)

en:     myposts %(onoff)s
vi:     thư mình %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
vi:     ẩn %(onoff)s

en:     duplicates %(onoff)s
vi:     nhân đôi %(onoff)s

en:     reminders %(onoff)s
vi:     nhắc nhở %(onoff)s

en: You did not give the correct password
vi: Bạn chưa nhập mật khẩu đúng.

en: Bad argument: %(arg)s
vi: Đối số sai : %(arg)s

en: Not authenticated
vi: Chưa xác thực.

en: ack option set
vi: tùy chọn báo nhận đã bật

en: digest option set
vi: tùy chọn bó thư đã bật

en: delivery enabled
vi: khả năng phát thư đã bật

en: delivery disabled by user
vi: khả năng phát thư do người dùng tắt

en: myposts option set
vi: tùy chọn thư mình đã bật

en: hide option set
vi: tùy chọn ẩn đã bật

en: duplicates option set
vi: tùy chọn nhân đôi đã bật

en: reminder option set
vi: tùy chọn nhắc nhở đã bật

en: stop is synonymous with the end command.
vi: Lệnh « stop » (dừng) đồng nghĩa với lệnh « end » (kết thúc).

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
vi: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<địa_chỉ>]
    
    	Đăng ký với hộp thư chung này.
    	Cần phải nhập mật khẩu để bỏ đăng ký, hoặc để thay đổi tùy chọn mình,
    	nhưng nếu bạn không nhập mật khẩu, mật khẩu mới sẽ được tạo ra cho bạn.
    	Bạn có thể được nhắc nhở định thời mật khẩu này là gì.
    
    	Đối số kế tiếp có thể là hoặc « digest » (bó thư) hoặc « nodigest » (không bó thư).
    
    	Nếu bạn muốn đăng ký một địa chỉ khác với địa chỉ đã gởi yêu cầu, 	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ>», v.d.
    address=người@miền.com

en: Bad digest specifier: %(arg)s
vi: Đặc tả bó thư sai : %(arg)s

en: No valid address found to subscribe
vi: Không tìm thấy địa chỉ hợp lệ cần đăng ký.

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
vi: Bạn đã cung cấp một địa chỉ thư điện tử
    bị cấm ra hộp thư chung này.
    Nếu bạn xem là hạn chế này không đúng,
    vui lòng liên lạc với quản trị hộp thư tại %(listowner)s.

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
vi: Phần mềm Mailman không thể chấp nhận địa chỉ thư điện tử
    đã cho là địa chỉ hợp lệ. (V.d. nó phải chứa một dấu a-còng « @ ».)

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
vi: Không cho phép bạn đăng ký
    vì bạn đã cung cấp một địa chỉ thư điện tử
    không bảo mật.

en: You are already subscribed!
vi: • Bạn đã đăng ký trước. •

en: No one can subscribe to the digest of this list!
vi: • Không cho phép ai đăng ký với khả năng
    bó thư của hộp thư chung này. •

en: This list only supports digest subscriptions!
vi: • Hộp thư chung này hỗ trợ chỉ việc đăng ký
    với khả năng bó thư thôi. •

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
vi: Yêu cầu đăng ký của bạn đã được chuyển tiếp tới quản trị hộp thư
    tại %(listowner)s để xem lại.

en: Subscription request succeeded.
vi: Mới đăng ký.

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
vi: 
        unsubscribe [mật_khẩu] [address=<địa_chỉ>]
    
    	Bỏ đăng ký ra hộp thư chung này.
    	Nếu nhập, mật khẩu phải khớp mật khẩu hiện thời của bạn.
    	Nếu không nhập, một thư xác nhận sẽ được gởi cho địa chỉ thư bỏ đăng ký.
    	Nếu bạn muốn bỏ đăng ký từ một địa chỉ thư khác với địa chỉ đã gởi yêu cầu, 	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ>», v.d.
    address=người@miền.com

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
vi: %(address)s không phải là thành viên của hộp thư chung %(listname)s.

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký đã được chuyển tiếp tới quản trị hộp thư
    để tán thành.

en: You gave the wrong password
vi: Bạn đã nhập mật khẩu không đúng.

en: Unsubscription request succeeded.
vi: Mới bỏ đăng ký.

en: 
        who
            See the non-hidden members of this mailing list.
        who password
            See everyone who is on this mailing list. The password is the
            list's admin or moderator password.
vi: 
        who
            Xem các thành viên không ẩn của hộp thư chung này
        who mật_khẩu
            Xem mọi người dùng hộp thư chung này.
    	Mật khẩu là mật khẩu của quản trị hay
    	điều hợp viên của hộp thư chung.

en: 
        who password [address=<address>]
            See the non-hidden members of this mailing list.  The roster is
            limited to list members only, and you must supply your membership
            password to retrieve it.  If you're posting from an address other
            than your membership address, specify your membership address with
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!). If you provide the list's admin or moderator password,
            hidden members will be included.
vi: 
        who mật_khẩu [address=<địa_chỉ>]
    
    	Xem các thành viên không ẩn của hộp thư chung này.
    	Bản liệt kê này chỉ được hiển thị cho những thành viên của hộp thư,
    	và bạn phải cung cấp mật khẩu đăng ký để lấy nó.
    	Nếu bạn đang gửi thư từ một địa chỉ khác với địa chỉ đã gửi yêu cầu,
    	hãy ghi rõ địa chỉ đăng ký bằng đối số « address=<địa_chỉ> », v.d.
    address=người@miền.com
    	Nếu bạn nhập mật khẩu của quản trị hay điều hợp viên của hộp thư,
    	cũng hiển thị các thành viên bị ẩn.

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
vi: 
        who password
    
    	Xem mọi thành viên của hộp thư chung này.
    	Bản liệt kê này chỉ được hiển thị cho
    	những quản trị và điều tiết viên của hộp thư,
    	và bạn phải cung cấp mật khẩu quản trị hoặc điều tiết để lấy nó.

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
vi: Không cho phép bạn lấy danh sách các thành viên của hộp thư chung này.

en: This list has no members.
vi: Hộp thư chung này không có thành viên.

en: Non-digest (regular) members:
vi: Thành viên nhận mỗi thư :

en: Digest members:
vi: Thành viên nhận bó thư :

en: Arabic
vi: A Rập

en: Catalan
vi: Ca-ta-lan

en: Czech
vi: Séc

en: Danish
vi: Đan-mạch

en: German
vi: Đức

en: English (USA)
vi: Anh (Mỹ)

en: Spanish (Spain)
vi: Tây-ban-nha (Tây-ban-nha)

en: Estonian
vi: Et-tô-ni-a

en: Euskara
vi: Yêu-x-ca-ra

en: Finnish
vi: Phần-lan

en: French
vi: Pháp

en: Hebrew
vi: Do Thái

en: Croatian
vi: Cợ-rô-a-ti-a

en: Hungarian
vi: Hung-gia-lợi

en: Interlingua
vi: In-ter-lin-gu-a

en: Italian
vi: Ý

en: Japanese
vi: Nhật

en: Korean
vi: Triều-tiên

en: Lithuanian
vi: Li-tu-a-ni

en: Dutch
vi: Hoà-lan

en: Norwegian
vi: Na-uy

en: Polish
vi: Ba-lan

en: Portuguese
vi: Bồ-đào-nha

en: Portuguese (Brazil)
vi: Bồ-đào-nha (Bra-xin)

en: Romanian
vi: Lỗ-má-ni

en: Russian
vi: Nga

en: Slovak
vi: Xlô-vác

en: Slovenian
vi: Xlô-ven

en: Serbian
vi: Xéc-bi

en: Swedish
vi: Thuỵ-điển

en: Turkish
vi: Thổ-nhĩ-kỳ

en: Ukrainian
vi: U-cợ-rainh

en: Vietnamese
vi: Việt

en: Chinese (China)
vi: Trung-quốc (quốc)

en: Chinese (Taiwan)
vi: Trung-hoa (Đài-loan)

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
vi: Ghi chú : vì đây là danh sách các hộp thư chung,
    thông báo quản lý như lời nhắc nhở mật khẩu
    sẽ được gởi cho địa chỉ quản lý đăng ký của bạn, %(addr)s.

en:  (Digest mode)
vi:  (Chế độ bó thư)

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
vi: Chào mừng bạn dùng %(digmode)slist « %(realname)s ».

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
vi: Bạn đã được bỏ đăng ký ra hộp thư chung %(realname)s.

en: %(listfullname)s mailing list reminder
vi: Lời nhắc nhở cho hộp thư chung %(listfullname)s

en: No reason given
vi: Chưa ghi lý do

en: Hostile subscription attempt detected
vi: Mới phát hiện sự cố gắng đăng ký đối nghịch.

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
vi: %(address)s đã được mời vào một hộp thư chung khác,
    nhưng họ hiểm độc cố gắng xác nhận lời mời đó với hộp thư chung của bạn.
    Phần mềm Mailman thông báo bạn về sự kiện kiểu này.
    Bạn không cần làm gì nữa.

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
vi: Bạn đã mời %(address)s vào hộp thư chung của bạn,
    nhưng họ hiểm độc cố gắng xác nhận lời mời đó
    với một hộp thư chung khác.
    Phần mềm Mailman thông báo bạn về sự kiện kiểu này.
    Bạn không cần làm gì nữa.

en: %(listname)s mailing list probe message
vi: thư dò của hộp thư chung %(listname)s

en: For some unknown reason
vi: Không biết sao.

en: Your message was rejected
vi: Thư của bạn đã bị từ chối

en: Archiving Options
vi: Tùy chọn lưu kho

en: List traffic archival policies.
vi: Chính sách lưu kho giao thông hộp thư

en: Archive messages?
vi: Lưu kho các thư không?

en: private
vi: riêng

en: public
vi: công

en: Is archive file source for public or private archival?
vi: Nguồn tập tin kho để lưu kho riêng hoặc công?

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: Quarterly
vi: Mỗi ba tháng

en: Yearly
vi: Mỗi năm

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: How often should a new archive volume be started?
vi: Tạo một kho mới thường xuyên cỡ nào?

en: Auto-responder
vi: Bộ tự động đáp ứng

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
vi: Đặc tuyến của bộ tự động đáp ứng.<p>
    
    Trong những trường chữ bên dưới, việc nội suy chuỗi
    được thực hiện với những cách thay thế khoá/giá trị này:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> &mdash; <em>lấy tên của hộp thư chung</em>
        <li><b>listurl</b> &mdash; <em>lấy địa chỉ URL của trang thông tin của hộp thư</em>
        <li><b>requestemail</b> &mdash; <em>lấy địa chỉ « -request » (yêu cầu) của hộp thư</em>
        <li><b>owneremail</b> &mdash; <em>lấy địa chỉ « -owner » (người sở hữu) của hộp thư</em>
    </ul>
    
    <p>Đối với mỗi trường chữ, bạn có thể hoặc nhập đoạn trực tiếp vào hộp chữ,
    hoặc có thể chọn một tập tin trên hệ thống cục bộ, cần tải lên là đoạn nhập.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
vi: Phần mềm Mailman nên gởi đáp ứng tự động
    cho các người gởi thư cho hộp thư chung không?

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
vi: Đoạn đáp ứng tự động cần gởi cho các người
    gởi thư cho hộp thư chung.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
vi: Phần mềm Mailman nên gởi đáp ứng tự động
    cho địa chỉ thư của người sở hữu không?

en: Auto-response text to send to -owner emails.
vi: Đoạn đáp ứng tự động cần gởi cho thư kiểu -owner (người sở hữu).

en: Yes, w/discard
vi: Có, và hủy

en: Yes, w/forward
vi: Có, và chuyển tiếp

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
vi: Phần mềm Mailman nên gởi đáp ứng tự động cho thư nào
    được gởi cho địa chỉ thư « -request » (yêu cầu) không?
    Nếu có, bạn cần chọn nếu bạn muốn Mailman hủy thư gốc
    hoặc chuyển tiếp nó tới hệ thống dạng lệnh thư chuẩn.

en: Auto-response text to send to -request emails.
vi: Đoạn đáp ứng tự động cần gởi cho thư kiểu « -request » (yêu cầu).

en: Number of days between auto-responses to either the mailing
                 list or -request/-owner address from the same poster.  Set to
                 zero (or negative) for no grace period (i.e. auto-respond to
                 every message).
vi: Số ngày giữa hai thư đáp ứng tự động cho hoặc hộp thư chung
    hoặc địa chỉ thư « -request/owner » (yêu cầu/người sở hữu)
    từ cùng một người gởi. Hãy đặt thành số không (hoặc số âm)
    để đáp ứng cho mỗi thư.

en: Bounce processing
vi: Xử lý thư nảy về

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
vi: Những chính sách này điều khiển hệ thống xử lý nảy về tự động
    trong phần mềm Mailman. Nó hoạt động như theo đây.
    
                <p>Khi nhận một thư đã nảy về, Mailman cố trích
    hai phần thông tin ra thư đó : địa chỉ thư của thành viên nên nhận thư,
    và độ nghiêm trọng của vấn đề gây ra việc nảy về. Độ nghiêm trọng có thể là:
    	hard		cứng: gặp lỗi nghiêm trọng
    	soft		mềm: gặp lỗi tạm thời
    Khi chưa chắc, nó dùng độ nghiêm trọng cứng.
    
                <p>Nếu không thể trích địa chỉ thành viên từ thư nảy về,
    thư thường bị hủy. Nếu không, mỗi thành viên có gán một <em>điểm nảy về</em>,
    và mỗi lần hộp thư này nhận thư nảy về từ thành viên này, điểm nảy về tăng dần.
    Việc nảy về cứng giảm dần 1 điểm, còn việc nảy về mềm giảm dần 0.5 điểm.
    Có giảm dần điểm nảy về chỉ một lần trong mỗi ngày, vì vậy ngay cả nếu
    hộp thư này nhận 10 thư nảy về cứng từ cùng một thành viên trong cùng một ngày,
    điểm họ sẽ giảm dần chỉ 1 điểm.
    
                <p>Khi điểm nảy về của thành viên là hơn <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">ngưỡng điểm nảy về</a>,
    tư cách đăng ký đó bị tắt. Một khi bị tắt, thành viên đó sẽ không nhận thư nào
    được gởi từ hộp thư chung cho đến khi quản trị hộp thư hoặc người dùng
    bật lại ngầm tư cách thành viên đó. Tuy nhiên, từng thời kỳ họ sẽ nhận
    lời nhắc nhở rằng tư cách đăng ký của họ đã bị tắt, và lời nhắc nhở này
    sẽ gồm thông tin về cách bật lại tư cách đăng ký.
    
                <p>Bạn có thể điều khiển cả hai <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">số lời nhắc nhở</a> thành viên sẽ nhận và
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"            >thường xuyên cỡ nào</a> gởi lời nhắc nhở này.
    
                <p>Có một biến cấu hình quan trọng khác; sau một thời gian &mdash;
    trong mà không nhận thư nảy về từ thành viên đó &mdash; thông tin nảy về
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">được xem là cũ</a> và bị hủy. Vì vậy bằng cách điều chỉnh giá trị này, và ngưỡng điểm,
    bạn có thể điều khiển tốc độ tắt thành viên nảy về thư. Bạn nên điều chỉnh
    cả hai giá trị này đối với tần số và trọng tải giao thông của hộp thư đó.

en: Bounce detection sensitivity
vi: Độ nhạy dò tìm nảy về

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
vi: Trình Mailman nên tự động xử lý thư đã nảy về không?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
vi: Bằng cách đặt giá trị này thành <em>Không</em> (No),
    bạn tắt mọi khả năng tự động xử lý thư đá nảy về cho hộp thư này,
    tuy nhiên, các thư nảy về sẽ vẫn còn bị hủy để tránh quản trị hộp thư
    bị tràn ngập với thư kiểu đó.

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
vi: Điểm nảy về tối đa cho một thành viên trước khi tư cách đăng ký bị tắt.
    Giá trị này có thể là một số với điểm phù động.

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
vi: Mỗi người đăng ký có gán điểm nảy về, dạng số với điểm phù động.
    Khi nào trình Mailman nhận một thư đã nảy về từ thành viên hộp thư nào,
    điểm của thành viên đó được giảm dần. Việc nảy về cứng (lỗi nghiêm trọng)
    giảm dần điểm theo 1, còn việc nảy về mềm (lỗi tạm thời) giảm dần
    điểm theo 0.5. Chỉ một việc nảy về trong mỗi ngày có thể được tính
    với điểm thành viên, vì vậy ngay cả khi hộp thư nhận 10 thư nảy về
    từ cùng một thành viên trong cùng một ngày, điểm họ sẽ giảm dần
    theo chỉ 1 thôi.

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
vi: Số ngày sau mà thông tin nảy về của thành viên nào bị hủy,
    nếu hộp thư chung chưa nhận thư nảy về nữa.
    Giá trị này phải có dạng số nguyên.

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
vi: Bao nhiều cảnh báo <em>Tư cách đăng ký của bạn bị tắt</em> nên gởi
    cho thành viên nào trước khi gỡ bỏ địa chỉ thư họ ra hộp thư chung.
    Hãy đặt thành số không để gỡ bõ ngay một địa chỉ thư ra hộp thư chung
    một khi điểm nảy về vượt quá giá trị ngưỡng.
    Giá trị này phải có dạng số nguyên.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
vi: Số ngày giữa hai lần gởi cảnh báo <em>Tư cách đăng ký của bạn bị tắt</em>.
    Giá trị này phải có dạng số nguyên.

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
vi: Trình Mailman nên gởi cho bạn, người sở hữu hộp thư chung,
    thư nảy về nào mà bộ xử lý thư nảy về không phát hiện được không?
    Khuyên bạn chọn <em>Có</em (Yes).

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
vi: Mặc dù bộ phát hiện thư nảy về của Mailman hơi mạnh,
    nó không thể phát hiện được mọi dạng thức thư nảy về trên khắp thế giới.
    Bạn nên duy trì giá trị này được đặt thành <em>Có</em> vì hai lý do :
    <ol><li>Nếu thư sẽ nảy về luôn từ thành viên nào,<br>bạn rất có thể nên tự gỡ bỏ họ ra hộp thư chung.</li>
    <li>Vui lòng gởi thư đó cho những nhà phát triển phần mềm Mailman,<br>để cho họ khả năng thêm dạng thức mới đó<br>vào bộ dạng thức đã biết trong nó.</li>
    </ol>
                 <p>Nếu không, đặt biến này thành <em>Không</em> (No),
    rồi các thư nảy về không được phát hiện sẽ bị hủy, không xử lý nữa.
    
                 <p><b>Ghi chú :</b> thiết lập này cũng sẽ có tác động
    với các thư được gởi cho địa chỉ thư quản trị kiểu « -admin » của hộp thư chung.
    Địa chỉ thư kiểu này bị phản đối nên không dùng,
    nhưng một số người vẫn còn gởi thư cho nó.
    Nếu nó nhận thư, và giá trị này là 0, những thư này cũng sẽ bị hủy.
    Có lẽ bạn muốn thiết lập một <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">thư đáp ứng tự động</a> để trả lời thư
    được gởi cho địa chỉ thư kiểu « -owner » hay « -admin ».

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
vi: Trình Mailman nên thông báo bạn, người sở hữu hộp thư,
    khi nhiều thư nảy về đã gây ra tư cách đăng ký
    của thành viên nào bị tắt không?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
vi: Bằng cách đặt giá trị này thành <em>Không</em> (No),
    bạn tắt các thư thông báo được gởi bình thường cho các người
    sở hửu hộp thư khi khả năng phát thư của thành viên nào bị tắt
    do quá nhiều thư đã nảy về. Luôn luôn cố thông báo thành viên đó.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
vi: Trình Mailman nên thông báo bạn, người sở hữu hộp thư,
    khi nhiều thư nảy về đã gây ra thành viên đã bị bỏ đăng ký không?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
vi: Bằng cách đặt giá trị này thành <em>Không</em> (No),
    bạn tắt các thư thông báo được gởi bình thường cho các người
    sở hửu hộp thư khi thành viên bị bỏ đăng ký do quá nhiều thư
    đã nảy về. Luôn luôn cố thông báo thành viên đó.

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
vi: Giá trị sai cho <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s

en: Content&nbsp;filtering
vi: Lọc&nbsp;nội&nbsp;dung

en: Forward to List Owner
vi: Chuyển tiếp tới người sở hữu hộp thư

en: Preserve
vi: Bảo tồn

en: Policies concerning the content of list traffic.
    
                <p>Content filtering works like this: when a message is
                received by the list and you have enabled content filtering, the
                individual attachments are first compared to the
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter
                types</a>.  If the attachment type matches an entry in the filter
                types, it is discarded.
    
                <p>Then, if there are <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass types</a>
                defined, any attachment type that does <em>not</em> match a
                pass type is also discarded.  If there are no pass types defined,
                this check is skipped.
    
                <p>After this initial filtering, any <tt>multipart</tt>
                attachments that are empty are removed.  If the outer message is
                left empty after this filtering, then the whole message is
                discarded.
    
                <p> Then, each <tt>multipart/alternative</tt> section will
                be replaced by just the first alternative that is non-empty after
                filtering if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives"
                >collapse_alternatives</a> is enabled.
    
                <p>Finally, any <tt>text/html</tt> parts that are left in the
                message may be converted to <tt>text/plain</tt> if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> is enabled and the site is
                configured to allow these conversions.
vi: Chính sách về nội dung của giao thông hộp thư chung.
    
                <p>Lọc nội dung hoạt động như đây: khi thư do hộp thư nhận
    và bạn đã bật lọc nội dung, những tập tin đính kèm riêng được so sánh
    trước tiên với <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">các kiểu bộ lọc</a>. Nếu kiểu đính kèm khớp
    với mục nhập trong bộ lọc, nó bị hủy.
    
                <p>Rồi, nếu có một số <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">kiểu qua</a> đã được định nghĩa,
    kiểu đính kèm nào <em>không</em> khớp với kiểu qua nào cũng bị hủy.
    Nếu chưa định nghĩa kiểu qua nào, việc kiểm tra này bị bỏ qua.
    
                <p>Sau việc lọc đầu tiên này, đính kèm kiểu <tt>multipart</tt> (đa phần)
    còn rỗng bị gỡ bỏ. Nếu thư chứa còn rỗng sau việc lọc này, toàn bộ thư bị hủy.
    
                <p>Rồi, mỗi phần <tt>multipart/alternative</tt> (đa phần, xen kẽ)
    sẽ được thay thế bằng chỉ điều xen kẽ thứ nhất không rỗng sau khi lọc
    nếu <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives">collapse_alternatives</a>được bật.
    
                <p>Cuối cùng, phần <tt>text/html</tt> (văn bản/mã HTML) nào
    còn lại trong thư có thể được chuyển đổi sang <tt>text/plain</tt> (nhập thô)
    nếu <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext">chuyển đổi mã HTML sang nhập thô</a> được bật
    và địa chỉ đó được cấu hình để cho phép các việc chuyển đổi này.

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
vi: Trình Mailman nên lọc nội dung của giao thông hộp thư
    tùy theo thiết lập bên dưới không?

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
vi: Gỡ bỏ tập tin đính kèm thư có kiểu nội dung khớp.

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
vi: Dùng tùy chọn này để gỡ bỏ mỗi tập tin đính kèm thư
    có khớp một của những kiểu nội dung này.
    Mỗi dòng nên chứa một chuỗi đặt tên <tt>kiểu/kiểu phụ</tt> MIME,
    v.d. <tt>image/gif</tt> (ảnh .gif).
    Bỏ ra kiểu phụ để gỡ bỏ mọi phần có kiểu nội dung chính,
    v.d. <tt>image</tt> (ảnh).
    
                 <p>Mọi dòng trắng bị bỏ qua.
    
                 <p>Xem thêm <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">các kiểu qua MIME</a>
    		để tìm danh sách trắng (bộ lọc cho phép) kiểu nội dung.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
vi: Gỡ bỏ tập tin đính kèm thư mà không có kiểu nội dung khớp được.
    	Bỏ trống để bỏ qua việc thử ra lọc này.

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
vi: Dùng tùy chọn này để gỡ bỏ mỗi tập tin đính kèm thư
    mà không có kiểu nội dung khớp được. Điều kiện và dạng thức
    bằng <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">kiểu MIME lọc</a>.
    
    <p><b>Ghi chú :</b> nếu bạn thêm mục nhập vào danh sách này,
    mà không thêm <tt>multipart</tt> (đa phần) vào danh sách này,
    thư nào có tập tin đính kèm sẽ bị từ chối bởi bộ lọc qua.

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
vi: Gỡ bỏ các tập tin đính kèm thư mà có
    phần mở rộng tập tin khớp được.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 filename extension.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
vi: Gỡ bỏ các tập tin đính kèm thư mà không có
    phần mở rộng tập tin khớp được. Hãy bỏ trống
    để bỏ qua việc thử ra lọc này.

en: Should Mailman collapse multipart/alternative to its
                 first part content?
vi: Trình Mailman nên co lại kiểu multipart/alternative
    (đa phần xen kẽ) là nội dung của phần thứ nhất không?

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
vi: Trình Mailman nên chuyển đổi các phần <tt>text/html</tt>
    (văn bản/mã HTML) sang nhập thô không?
    Việc chuyển đổi này xảy ra sau khi
    các tập tin đính kèm MIME đã bị gỡ bỏ.

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
vi: Hành động cần làm khi thư khớp quy tắc lọc nội dung.

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
vi: Một của những hành động này được làm khi thư khớp một của những quy tắc lọc nội dung, tức là kiểu nội dung cấp đầu khớp với một của <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">những kiểu MIME lọc</a>,
    hoặc kiểu nội dung cấp đầu <strong>không</strong> khớp với một của <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">những kiểu MIME qua</a>,
    hoặc nếu sau khi lọc những phần phụ của thư, thư xảy ra trống.
    
                 <p>Ghi chú rằng hành động này không được làm nếu sau khi lọc thư,
    thư còn chứa nội dung. Trong trường hợp đó, thư luôn luôn được chuyển tiếp
    tới các thành viên của hộp thư chung.
    
                 <p>Khi thư bị hủy, một mục ghi lưu được ghi chứa Message-ID
    (mã nhận diện thư) của thư bị hủy. Khi thư bị từ chối hoặc được chuyển tiếp
    tới người sở hữu hộp thư, lý do từ chối được gồm trong thư đã nảy về tác giả gốc.
    Khi thư được bảo tồn, nó được lưu vào một thư mục hàng đợi trên đĩa
    cho quản trị hộp thư xem (và có thể cứu) nhưng bằng các cách khác bị hủy.
    Tùy chọn cuối cùng này chỉ sẵn sàng nếu được bật bởi quản trị địa chỉ đó.

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
vi: Kiểu MIME sai bị bỏ qua : %(spectype)s

en: Digest options
vi: Tùy chọn bó thư

en: Batched-delivery digest characteristics.
vi: Các đặc tuyến phát bó thư.

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
vi: Thành viên hộp thư có khả năng chọn nhận bó thư không?

en: Digest
vi: Bó thư

en: Regular
vi: Chuẩn

en: Which delivery mode is the default for new users?
vi: Chế độ phát thư nào là mặc định cho các người dùng mới?

en: Plain
vi: Thô

en: When receiving digests, which format is default?
vi: Khi nhận bó thư, mặc định là dạng thức nào?

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
vi: Có nên phát bó thư hàng ngày nếu nó chưa đủ lớn không?

en: Header added to every digest
vi: Đầu trang được thêm vào mỗi bó thư

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
vi: Đoạn đính kèm (dạng thư đầu tiên, nằm trước mục lục) vào đầu bó thư.

en: Footer added to every digest
vi: Chân trang được thêm vào mỗi bọ thư

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
vi: Đoạn đính kèm (dạng thư cuối cùng, vào kết thúc bó thư.

en: How often should a new digest volume be started?
vi: Có nên tạo một tập bó thư mới thường xuyên cỡ nào?

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
vi: Khi tạo một tập bó thư mới, số hiệu tập được tăng dần
    và số hiệu bó thư được đặt lại về 1.

en: Should Mailman start a new digest volume?
vi: Trình Mailman nên tạo một tập bó thư không?

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
vi: Việc đặt tùy chọn này báo trình Mailman tạo một tập mớí
    với bó thư kế tiếp được gởi ra.

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
vi: Trình Mailman nên gởi ngay bó thư kế tiếp,
    nếu nó không trống không?

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
vi: Bó thư kế tiếp sẽ được gởi là
    tập %(volume)s, số %(number)s

en: A digest has been sent.
vi: Một bó thư đã được gởi.

en: There was no digest to send.
vi: Không có bó thư cần gởi.

en: Invalid value for variable: %(property)s
vi: Giá trị không hợp lệ cho biến: %(property)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
vi: Địa chỉ thư điện tử sai cho tùy chọn %(property)s: %(error)s

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
vi: Những biến thay thế bị cấm theo đây được tìm
    trong chuỗi <code>%(property)s</code>:
                    <code>%(bad)s</code>
    <p>Có lẽ hộp thư chung của bạn không hoạt động cho đúng,
    cho đến khi bạn sửa vấn đề này.

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
vi: Chuỗi <code>%(property)s</code> của bạn có vẻ có một số vấn đề
    có thể sửa trong giá trị mới của nó. Như thế thì, giá trị cố định
    sẽ được dùng thay thế. Có lẽ bạn không muốn có kết quả này.

en: General Options
vi: Tùy chọn chung

en: Conceal the member's address
vi: Ẩn địa chỉ của thành viên

en: Acknowledge the member's posting
vi: Báo nhận thư do thành viên gởi

en: Do not send a copy of a member's own post
vi: Không gởi bản sao thư mình của thành viên

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
vi: Lọc ra (nếu có thể) các thư nhân đôi được gởi cho thành viên hộp thư

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
vi: Đặc tuyến hộp thư chủ yếu, gồm thông tin mô tả
    và ứng xử cơ bản.

en: General list personality
vi: Kiểu chung của hộp thư

en: The public name of this list (make case-changes only).
vi: Tên công của hộp thư này (chỉ thay đổi chữ hoa/thường).

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
vi: Có thể chuyển đổi chữ thường đầu sang chữ hoa
    để làm cho tên hộp thư là danh từ riêng đúng,
    hoặc để viết phần từ cấu tạo là toàn bộ chữ hoa, v.v.
    Tuy nhiên, tên sẽ được công bố là địa chỉ thư
    (v.d. trong thư xác nhận đăng ký) nên nó <em>không</em> nên
    được sửa đổi cách khác. (Địa chỉ thư điện tử
    không phải phân biêt chữ hoa/thường,
    nhưng nó phải có dạng thức đúng.)

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
vi: Địa chỉ thư điện tử của mỗi quản trị hộp thư,
    mỗi địa chỉ riêng nên nằm trên dòng riêng.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
vi: Có hai nhiệm vụ sở hữu liên quan đến mỗi hộp thư chung.
    <em>Quản trị hộp thư</em> là người điều khiển cuối cùng
    mọi tham số của hộp thư chung này. Họ có khả năng thay đổi
    bất kỳ biến cấu hình hộp thư có sẵn trong những trang Web quản lý này.
    
    <p><em>Điều tiết viên hộp thư</em> có quyền bị giới hạn hơn;
    họ không có khả năng thay đổi biến cấu hình hộp thư nào,
    nhưng họ có thể xử lý yêu cầu quản lý bị hoãn,
    gồm chấp nhận hoặc từ chối yêu cầu đăng ký đã giữ lại.
    Tất nhiên, <em>quản trị hộp thư</em> cũng có thể xử lý yêu cầu bị hoãn.
    
     <p>Để chia những công việc sở hữu hộp thư ra quản trị và điều tiết viên,
    bạn phải <a href="passwords">đặt một mật khẩu điều tiết viên riêng</a>, và cũng cung cấp
    <a href="?VARHELP=general/moderator">địa chỉ thư của mỗi điều tiết viên hộp thư</a>.
    Ghi chú rằng trường này ghi rõ quản trị hộp thư.

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
vi: Địa chỉ của mỗi điều tiết viên hộp thư, mỗi địa chỉ riêng trên dòng riêng.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
vi: Có hai nhiệm vụ sở hữu liên quan đến mỗi hộp thư chung.
    <em>Quản trị hộp thư</em> là người điều khiển cuối cùng
    mọi tham số của hộp thư chung này. Họ có khả năng thay đổi
    bất kỳ biến cấu hình hộp thư có sẵn trong những trang Web quản lý này.
    
    <p><em>Điều tiết viên hộp thư</em> có quyền bị giới hạn hơn;
    họ không có khả năng thay đổi biến cấu hình hộp thư nào,
    nhưng họ có thể xử lý yêu cầu quản lý bị hoãn,
    gồm chấp nhận hoặc từ chối yêu cầu đăng ký đã giữ lại.
    Tất nhiên, <em>quản trị hộp thư</em> cũng có thể xử lý yêu cầu bị hoãn.
    
     <p>Để chia những công việc sở hữu hộp thư ra quản trị và điều tiết viên,
    bạn phải <a href="passwords">đặt một mật khẩu điều tiết viên riêng</a>, và cũng cung cấp
    <a href="?VARHELP=general/moderator">địa chỉ thư của mỗi điều tiết viên hộp thư</a>.
    Ghi chú rằng trường này ghi rõ điều tiết viên hộp thư.

en: A terse phrase identifying this list.
vi: Một cụm từ ngắn nhận diện hộp thư này.

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
vi: Mô tả này được dùng khi hộp thư chung được liệt kê
    cùng với các hộp thư chung khác, hoặc trong dòng đầu thư, v.v.
    Nó nên là càng ngắn càng có thể, vẫn còn nhận diện hộp thư chung này.

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
vi: Một mô tả giới thiệu &mdash; vài đoạn văn &mdash; về hộp thư chung này.
    Nó sẽ được gồm dạng HTML tại đầu trang thông tin hộp thư.
    Ký tự xuống dòng sẽ kết thúc đoạn văn: xem chi tiết
    để tìm thông tin thêm.

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
vi: Đoạn sẽ được xử lý dạng mã HTML
    <em>trừ</em> là các ký tự dòng mới sẽ được dịch sang &lt;br&gt;,
    vì vậy bạn có thể sử dụng liên kết, đoạn đã tiền định dạng v.v.,
    nhưng đừng chèn ký tự xuống dòng, trừ khi bắt đầu đoạn văn mới.
    Hãy xem lại các thay đổi &mdash; mã HTML sai
    (như một số cấu trúc HTML chưa có kết thúc)
    có thể ngăn cản hoàn toàn hiển thị trang thông tin hộp thư này.

en: Prefix for subject line of list postings.
vi: Tiền tố cho dòng chủ đề của các thư đã gởi cho hộp thư chung và phát lại.

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
                 You can also add a sequential number by %%d substitution
                 directive. eg.; [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)
vi: Đoạn này sẽ được thêm vào đầu các dòng chủ đề của thư nào
    được gởi cho hộp thư chung, để phân biệt thư của hộp thư chung
    trong bản tóm tắt hộp thư. Quan trọng là độ ngắn: cho phép xén
    tên dài của hộp thư chung thành điều ngắn hơn, với điều kiện là
    nó vẫn còn nhận diện hộp thư chung đó. Bạn cũng có thể thêm
    một số tuần tự bằng chỉ thị thay thế kiểu %%d,
    			v.d. [listname %%d] &rarr; [listname 123]
                                (listname %%05d) &rarr; (listname 00123)

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
vi: Ẩn người gởi thư, thay thế nó bằng địa chỉ của hộp thư
    (gỡ bõ các trường From [Từ], Sender [Người gởi]
    và Reply-To [Trả lời cho]).

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
vi: Cách làm lộn xộn dòng đầu <tt>Reply-To</tt>

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
vi: Có nên gỡ bỏ dòng đầu <tt>Reply-To</tt> (Trả lời cho)
    đã có trong thư gốc không? Nếu có, việc này sẽ được làm
    bất chấp có dòng đầu <tt>Reply-To</tt> dứt khoát
    do trình Mailman thêm hay không.

en: Explicit address
vi: Địa chỉ dứt khoát

en: Poster
vi: Người gởi thư

en: This list
vi: Hộp thư này

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
vi: Các trả lời cho thư của hộp thư này nên được gởi cho ai?
    <em>Rất</em> khuyên chọn <tt>Người gởi thư</tt> cho hậu hết hộp thư chung.

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
vi: Tùy chọn này điều khiển cách trình Mailman xử lý dòng đầu
    <tt>Reply-To:</tt> (Trả lời cho) trong các thư được gởi qua hộp thư này.
    Khi bật là <em>Người gởi thư</em>, không có dòng đầu <tt>Reply-To:</tt>
    do trình Mailman thêm, dù nếu nó không bị gỡ bỏ ra thư gốc nếu có.
    Việc đặt giá trị này thành hoặc <em>Hộp thư này</em> hoặc
    <em>Địa chỉ dứt khoát</em> gây ra trình Mailman chèn
    một dòng đầu dứt khoát <tt>Reply-To:</tt> vào mọi thư,
    có quyền cao hơn dòng đầu trong thư gốc nếu cần thiết
    (<em>Địa chỉ dứt khoát</em> chèn giá trị <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">địa chỉ Trả lời cho</a>).
    
                 <p>Có nhiều lý do không giới thiệu hoặc đè dòng đầu <tt>Reply-To:</tt>.
    Một lý do là vì một số người gởi thư có phụ thuộc vào thiết lập
    <tt>Reply-To:</tt> mình để gởi địa chỉ trở về hợp lệ của hó.
    Một lý do khác là vì việc sửa đổi dòng đầu <tt>Reply-To:</tt>
    làm cho rất khó hơn việc gởi trả lời riêng.
    Xem <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">Việc làm lộn xộn dòng đầu Trả lời cho có được xem là có hại</a>
    để tìm cuộc thảo luận chung về vấn đề này.
    Xem <a href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Việc làm lộn xộn dòng đầu Trả lời cho có được xem là có ích</a>
    để đọc ý kiến khác.
    
                 <p>Một số hộp thư chung giới hạn quyền gởi thư,
    với một hộp thư song song dành cho cuộc thảo luận. Lấy thí dụ,
    hộp thư chung kiểu Đắp vá (patches) hoặc Đệ trình (checkin)
    nơi các thay đổi của phần mềm được gởi bởi hệ thống điều khiển bản sửa đổi,
    nhưng các thảo luận về thay đổi này xảy ra trong một hộp thư chung
    của nhà phát triển. Để hỗ trợ những kiểu hộp thư chung này,
    hãy chọn <tt>Địa chỉ dứt khoát</tt> và đặt địa chỉ<tt>Reply-To:</tt>
    bên dưới để chỉ tới hộp thư song song.

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
vi: Dòng đầu <tt>Reply-To:</tt> dứt khoát.

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
vi: Đây là địa chỉ được đặt trong dòng đầu <tt>Reply-To:</tt> (Trả lời cho)
    khi tùy chọn <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">Trả lời đi tới hộp thư</a> được đặt là <em>địa chỉ dứt khoát</em>.
    
                 <p>Có nhiều lý do không giới thiệu hoặc đè dòng đầu <tt>Reply-To:</tt>.
    Một lý do là vì một số người gởi thư có phụ thuộc vào thiết lập
    <tt>Reply-To:</tt> mình để gởi địa chỉ trở về hợp lệ của hó.
    Một lý do khác là vì việc sửa đổi dòng đầu <tt>Reply-To:</tt>
    làm cho rất khó hơn việc gởi trả lời riêng.
    Xem <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">Việc làm lộn xộn dòng đầu Trả lời cho có được xem là có hại</a>
    để tìm cuộc thảo luận chung về vấn đề này.
    Xem <a href="http://www.metasystema.net/essays/reply-to.mhtml">Việc làm lộn xộn dòng đầu Trả lời cho có được xem là có ích</a>
    để đọc ý kiến khác.
    
                 <p>Một số hộp thư chung giới hạn quyền gởi thư,
    với một hộp thư song song dành cho cuộc thảo luận. Lấy thí dụ,
    hộp thư chung kiểu Đắp vá (patches) hoặc Đệ trình (checkin)
    nơi các thay đổi của phần mềm được gởi bởi hệ thống điều khiển bản sửa đổi,
    nhưng các thảo luận về thay đổi này xảy ra trong một hộp thư chung
    của nhà phát triển. Để hỗ trợ những kiểu hộp thư chung này,
    hãy ghi rõ <tt>Địa chỉ dứt khoát</tt> trong biến <tt>trả lời đi tới hộp thư</tt>.
    
    <p>Ghi chú rằng dòng đầu <tt>Reply-To</tt> trong thư gốc sẽ không bị thay đổi, nếu có.

en: Umbrella list settings
vi: Thiết lập cho toàn hộp thư

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
vi: Gởi lời nhắc nhở mật khẩu cho, v.d. địa chỉ « -owner »
    thay vào trực tiếp cho người dùng.

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
vi: Đặt điều này là Có khi hộp thư được định chỉ để ghép tầng
    tới hộp thư chung khác. Khi đặt, siêu thông báo như lời xác nhận
    và lời nhắc nhở mật khẩu sẽ được gởi cho một địa chỉ được bắt nguồn
    từ địa chỉ của thành viên &mdash; nó sẽ có giá trị « umbrella_member_suffix »
    được phụ thêm vào tên tài khoản thành viên.

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
vi: Hậu tố cần dùng khi hộp thư này là cái dù cho các hộp thư khác,
    tùy theo thiết lập « umbrella_list » trước.

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
vi: Khi giá trị « umbrella_list » đưọc đặt để ngụ ý là hộp thư này
    có một số hôp thư khác là thành viên, các thông báo quản lý
    như lời xác nhận và lời nhắc nhở mật khẩu không phải cần
    được gởi cho địa chỉ thành viên, nhưng cho người sở hữu
    hộp thư thành viên đó thay thế. Trong trường hợp đó,
    giá trị của thiết lập này được phụ thêm vào tên tài khoản thành viên
    cho thông báo như vậy. « -owner » là sự chọn thường.
    Thiết lập không có tác động khi giá trị « umbrella_list » là Không (No).

en: Send monthly password reminders?
vi: Gởi lời nhắc nhở mật khẩu hàng tháng không?

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
vi: Hãy bật tùy chọn này nếu bạn muốn lời nhắc nhở mật khẩu
    được gởi một lần trong mỗi tháng cho các thành viên.
    Ghi chú rằng thành viên có thể tắt riêng lời nhắc nhở mật khẩu mình.

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
vi: Đoạn đặc trưng cho hộp thư được phụ thêm vào
    thư chào đón người mới đăng ký.

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
vi: Giá trị, nếu có, sẽ được thêm vào đầu của thư chúc mừng
    người mới đăng ký. Phần còn lại của thư chào đón
    người mới đăng ký đã diễn tả những địa chỉ thư và địa chỉ URL
    cho hộp thư chung này, vì vậy bạn không cần gồm vào đây
    thông tin kiểu đó. Phần này nên chứa chỉ thông tin dứt khoát,
    v.d. chính sách quy ước mặc nhận trên Web hoặc hướng của nhóm.
    
    <p>Ghi chú rằng các dòng của đoạn này sẽ bị ngắt,
    tùy theo những quy tắc theo đây:
    <ul><li>Mỗi đoạn văn được điền để mà không có dòng nào
    dài hơn 70 ký tự.
    <li>Dòng nào bắt đầu bằng dấu cách sẽ không được điền vào.
    <li>Hai đoạn văn định giới bằng một dòng trắng.
    </ul>

en: Send welcome message to newly subscribed members?
vi: Gởi thư chào đón cho các người mới đăng ký phải không?

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
vi: Tắt khả năng này chỉ nếu bạn định tự đăng ký một số người
    và không muốn họ biết bạn đã làm như thế. Tùy chọn này
    có ích nhiều nhất để nâng cấp trong suốt hộp thư chung
    từ phần mềm quản lý hộp thư chung khác lên Mailman.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
vi: Đoạn được gởi cho người nào đang rời đi ra hộp thư.
    Nếu bỏ trống, không có đoạn đặc biệt nào sẽ được thêm
    vào thư bỏ đăng ký.

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
vi: Gởi thư tạm biệt cho các thành viên mới bỏ đăng ký phải không?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
vi: Những điều tiết viên hộp thư nên nhận ngay thông báo
    về yêu cầu mới nào, cũng như thông báo hàng ngày
    về các yêu cầu đã tập hợp không?

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
vi: Mailman gởi cho các điều tiết viên (và các quản trị) hộp thư
    lời nhắc nhở hàng ngày về các yêu cầu tán thành bị hoán,
    như yêu cầu đăng ký với một hộp thư đã điều tiết,
    hoặc thư đã gởi mà được giữ lại vì lý do nào. Việc đặt tùy chọn này
    cũng gây ra thông báo được gởi ngay khi nhận yêu cầu mới.

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
vi: Quản trị nên nhận thông báo về các việc
    đăng ký và bỏ đăng ký không?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
vi: Gởi thư cho người đã gởi thư mà được giữ lại để tán thành phải không?

en: Additional settings
vi: Tùy chọn thêm

en: Emergency moderation of all list traffic.
vi: Điều tiết khẩn cấp tắt cả các giao thông hộp thư.

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
vi: Khi bật, tất cả các giao thông của hộp thư được điều tiết
    một cách khẩn cấp, tức là nó được giữ lại để điều tiết.
    Hãy bật tùy chọn này khi hộp thư của bạn gặp trường hợp
    không thân thiện nên bạn muốn tạo một thời gian bình tĩnh lại.

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
vi: Các tùy chọn mặc định cho thành viên mới đăng ký với hộp thư này.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
vi: Khi thành viên mới đăng ký với hộp thư này, bộ tùy chọn
    đầu tiên của họ bắt nguồn từ giá trị của biến này.

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
vi: (Bộ lọc linh tinh quản lý) Kiểm tra các thư đã gởi
    và chắn thư nào có vẻ là yêu cầu quản lý không?

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
vi: Việc kiểm tra linh tinh quản lý sẽ kiểm tra mỗi thư đã gởi
    để quyết định nếu nó thật là yêu cầu quản lý (v.d. đăng ký,
    bỏ đăng ký), nên sẽ thêm nó vào hàng đợi yêu cầu quản lý,
    cũng thông báo quản trị về yêu cầu mới này.

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
vi: Độ dài thân thư tối đa theo kilô-byte (KB). Giá trị 0 là vô hạn.

en: Maximum number of members to show on one page of the
                 Membership List.
vi: Số tối đa các thành viên cần hiển thị trên mỗi trang
    	của Danh sách Thành viên.

en: Host name this list prefers for email.
vi: Tên máy do hộp thư này ưu tiên cho thư.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
vi: « host_name » (tên máy) là tên được ưu tiên cho thư nào
    được gởi cho địa chỉ liên quan đến Mailman trên máy này,
    và thường nên là địa chỉ của bộ trao đổi máy thư tin, nếu có.
    Thiết lập này có thể hữu ích khi chọn trong nhiều tên xen kẽ
    của máy có nhiều địa chỉ.

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
vi: Các thư từ hộp thư chung này nên gồm những dòng đầu
    <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a> (tức là <tt>List-*</tt>) phải không?
    Rất khuyên bạn chọn <em>Có</em>.

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
vi: Tài liệu RFC định nghĩa một bộ dòng đầu kiểu « List-* »
    mà thường được thêm vào mỗi thư được gởi cho các thành viên
    của hộp thư. Những dòng đầu này rất giúp đỡ người dùng
    có sử dụng trình đọc thư tuân theo tiêu chuẩn nên rất khuyên
    bạn bật chúng.
    
    <p>Tuy nhiên, một số trình đọc thư chưa tuân theo tiêu chuẩn,
    thế nếu bạn có nhiều thành viên còn sử dụng trình đọc thư
    không tuân theo tiêu chuẩn, có lẽ những dòng đầu này sẽ làm phiền họ.
    Đầu tiên, bạn nên cố gắng cho họ hiểu sao có những dòng đầu này,
    chúng có ích nào, và cách ẩn chúng trong trình thư của họ.
    Như là phương sách cuối cùng, bạn có thể tắt những dòng đầu này,
    nhưng mà không khuyên bạn làm như thế, và khả năng tắt chúng
    sẽ rất có thể biến mất cuối cùng.

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
vi: Các thư đã gởi nên gồm dòng đầu <tt>List-Post:</tt> phải không?

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
vi: Dòng đầu <tt>List-Post:</tt> là một của những dòng đầu
    do <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a> khuyên. Tuy nhiên, cho một số hộp thư chung
    <em>chỉ loan báo</em>, chỉ một nhóm người dùng dành riêng
    có quyền gởi cho hộp thư đó; các thành viên chuẩn không có quyền.
    Đối với các hộp thư kiểu này, dòng đầu <tt>List-Post:</tt> không thích hợp.
    Hãy chọn <em>Không</em> để tắt gồm dòng đầu này. (Việc này
    không có tác động việc gồm những dòng đầu <tt>List-*:</tt> khác.)

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
vi: Hủy các thư đã giữ lại lâu hơn số ngày này.
    0 có nghĩa là không tự động hủy gì.

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
vi: Chưa thay đổi thuộc tính <b>real_name</b> (tên thật).
    Cho phép nó khác với tên hộp thư chỉ bằng chữ hoa/thường.

en: The <b>info</b> attribute you saved
    contains suspicious HTML that could potentially expose your users to cross-site
    scripting attacks.  This change has therefore been rejected.  If you still want
    to make these changes, you must have shell access to your Mailman server.
    This change can be made with bin/withlist or with bin/config_list by setting
    mlist.info.
vi: Bạn đã lưu một thuộc tính <b>info</b> chứa mã HTML bất thường
    có thể cho phép người khác tấn công các người dùng
    bằng văn lệnh đa địa chỉ. Thay đổi này thì bị từ chối.
    Nếu bạn vẫn còn muốn làm các thay đổi này,
    bạn phải có khả năng truy cập qua trình bao
    đến máy phục vụ Mailman của bạn.
    Thay đổi này có thể làm với « bin/withlist » hay « bin/config_list »
    bằng cách đặt « mlist.info ».

en: <b>admin_member_chunksize</b> attribute not
                changed!  It must be an integer > 0.
vi: Thuộc tính <b>admin_member_chunksize</b>
    	chưa thay đổi ! Nó phải là số nguyên > 0.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
vi: Không thể thêm một « Reply-To: » (Trả lời cho :)
    vào một địa chỉ dứt khoát rỗng. Đang lặp lại các giá trị này.

en: Language&nbsp;options
vi: Tùy&nbsp;chọn&nbsp;ngôn ngữ

en: Natural language (internationalization) options.
vi: Các tùy chọn về ngôn ngữ tự nhiên (quốc tế hoá).

en: Default language for this list.
vi: Ngôn ngữ mặc định cho hộp thư này.

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
vi: Đây là ngôn ngữ tự nhiên mặc định cho hộp thư chung này.
    Nếu hỗ trợ <a href="?VARHELP=language/available_languages">nhiều ngôn ngữ</a>,
    người dùng sẽ có khả năng chọn tùy thich riêng
    về cách tương tác với hộp thư này. Các việc tương tác khác
    sẽ xảy ra bằng ngôn ngữ mặc định. Đặc tả này áp dụng vào thư
    cả đựa vào Web lẫn đựa vào thư điện tử đều, nhưng không phải
    vào thư được gởi bởi thành viên của hộp thư này.

en: Languages supported by this list.
vi: Các ngôn ngữ được hỗ trợ bởi hộp thư này.

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
vi: Ở đây có các ngôn ngữ tự nhiên được hỗ trợ bởi hộp thư chung này.
     Ghi chú rằng phải gồm <a href="?VARHELP=language/preferred_language">ngôn ngữ mặc định</a>.

en: Always
vi: Luôn luôn

en: As needed
vi: Khi cần

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
vi: Mã hoá <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">tiền tố chủ đề</a> ngay cả khi nó
    chứa chỉ ký tự ASCII không?

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
vi: Nếu ngôn ngữ mặc định cho hộp thư chung của bạn có sử dụng
    một bộ ký tự khác ASCII, và tiền tố chứa ký tự khác ASCII,
    tiền tố đó sẽ luôn luôn được mã hoá tùy theo những tiêu chuẩn
    thích hợp. Tuy nhiên, nếu tiền tố chứa chỉ ký tự ASCII,
    có lẽ bạn muốn đặt tùy chọn này thành <em>Không bao giờ</em>,
    để tắt khả năng mã hoá tiền tố. Thiết lập này có thể làm cho
    các dòng đầu chủ đề một ít dễ hơn đọc cho người dùng
    có trình đọc thư không quản lý đúng bộ ký tự khác ASCII.
    
    <p>Tuy nhiên, ghi chú rằng nếu hộp thư chung của bạn
    có nhận thư chứa dòng đầu chủ đề cả đã mã hoá
    lẫn không mã hoá đều, có lẽ bạn muốn chọn <em>Khi cần</em>.
    Như thế thì trình Mailman sẽ không mã hoá tiền tố ASCII
    khi phần dòng đầu còn lại chứa chỉ ký tự ASCII,
    còn nếu dòng đầu gốc chứa ký tự khác ASCII,
    Mailman sẽ mã hoá tiền tố. Thiết lập này tránh sự mơ hồ
    trong những tiêu chuẩn mà có thể gây ra một số trình đọc thư
    hiển thị dấu cách thêm, hoặc dấu cách còn thiếu, giữa tiền tố
    và dòng đầu gốc.

en: Membership&nbsp;Management...
vi: Quản&nbsp;lý&nbsp;thành&nbsp;viên

en: Membership&nbsp;List
vi: Danh&nbsp;sách&nbsp;thành&nbsp;viên

en: Mass&nbsp;Subscription
vi: Đăng&nbsp;ký&nbsp;hàng&nbsp;loạt

en: Mass&nbsp;Removal
vi: Gỡ&nbsp;bỏ&nbsp;hàng&nbsp;loạt

en: Non-digest&nbsp;options
vi: Tùy&nbsp;chọn&nbsp;khác&nbsp;bó&nbsp;thư

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
vi: Các chính sách về giao thông hộp thư được phát ngay.

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
vi: Người đăng ký có khả năng chọn nhận ngay thư,
    hơn là trong bó thư không?

en: Full Personalization
vi: Cá nhân hoá đầy đủ

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
vi: Trình Mailman nên cá nhân hoá mỗi việc phát thư
    khác bó thư không? Thường có ích cho hộp thư chỉ-thông-báo,
    nhưng bạn có thể <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">đọc phần chi tiết</a> để xem
    cuộc thảo luận về những vấn đề hiệu suất quan trọng.

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
vi: Bình thường, trình Mailman gởi những thư phát chuẩn cho máy phục vụ
    thư trong bó gởi. Cách này có hiệu suất cao vì nó giảm giao thông
    giữa Mailman và máy phục vụ thư.
    
                     <p>Tuy nhiên, một số hộp thư có thể có lợi khi sử dụng
    phương pháp cá nhân hơn. Trong trường hợp này, Mailman tạo
    một thư mới đặc trưng cho mỗi thành viên trong danh sách phát chuẩn.
    Việc bật tính năng này có thể giảm hiệu suất của địa chỉ đó, vì vậy
    bạn cần phải cân nhắc cẩn thận nếu thoả hiệp này có ích, hoặc nếu
    có cách khác làm việc đã định. Nếu bạn sử dụng khả năng cá nhân đầy đủ,
    bạn cũng nên theo dõi cẩn thận trọng tải trên hệ thống, để chắc là
    nó thích hợp.
    
                     <p>Hãy chọn<em>Không</em> để tắt khả năng cá nhân hoá
    và gởi thư cho các thành viên trong bó gởi. Còn chọn <em>Có</em>
    để cá nhân hoá thư đã phát, và cho phép có biến thay thế thêm trong
    dòng đầu và dòng chân thư (xem dưới). Thêm nữa, khi bạn chọn
    <em>Cá nhân hoá đầy đủ</em>, dòng đầu <code>To</code> (Cho :) của mỗi thư đã gởi
    sẽ được sửa đổi để gồm địa chỉ thư của thành viên, thay vào địa chỉ gởi
    của hộp thư đó.
    
                     <p>Khi khả năng cá nhân hoá được bật, một số biến mở rộng
    thêm có thể được gồm trong những <a href="?VARHELP=nondigest/msg_header">dòng đầu thư</a> và
    <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">dòng chân thư</a>.
    
                     <p>Khi tính năng này được bật, các dòng đầu và dòng chân
    của thư bạn sẽ có sẵn những biến thay thế thêm này:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> &mdash; địa chỉ thư của người dùng,
    được ép buộc thành chữ thường.
                         <li><b>user_delivered_to</b> &mdash; địa chỉ thư có chữ hoa/thường
    đã bảo tồn mà người dùng đã đăng ký với nó.
                         <li><b>user_password</b> &mdash; mật khẩu của người dùng.
                         <li><b>user_name</b> &mdash; họ tên của người dùng.
                         <li><b>user_optionsurl</b> &mdash; địa chỉ URL của trang tùy chọn
    của người dùng.
                     </ul>

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
vi: Khi khả năng <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">cá nhân hoá</a> được bật cho hộp thư này,
    một số biến thay thế thêm được cho phép trong các dòng đầu
    và dòng chân của thư bạn:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> &mdash; địa chỉ thư của người dùng,
    được ép buộc thành chữ thường.
                         <li><b>user_delivered_to</b> &mdash; địa chỉ thư có chữ hoa/thường
    đã bảo tồn mà người dùng đã đăng ký với nó.
                         <li><b>user_password</b> &mdash; mật khẩu của người dùng.
                         <li><b>user_name</b> &mdash; họ tên của người dùng.
                         <li><b>user_optionsurl</b> &mdash; địa chỉ URL của trang tùy chọn
    của người dùng.
                     </ul>

en: Header added to mail sent to regular list members
vi: Dòng đầu được thêm vào thư được gởi cho các thành viên hộp thư chuẩn.

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
vi: Đoạn được thêm vào đầu của mỗi thư đã phát ngay.

en: Footer added to mail sent to regular list members
vi: Dòng chân được thêm vào thư được gởi cho các thành viên hộp thư chuẩn.

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
vi: Đoạn được phụ thêm vào mỗi thư đã phát ngay.

en: Scrub attachments of regular delivery message?
vi: Lau tập tin nào đính kèm thư đã phát chuẩn không?

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
vi: Khi bạn lau tập tin đính kèm thư, chúng được cất giữ vào kho
    và cho phép thành viên truy cấp bằng cách nhắp vào liên kết Internet
    trong thư. Nếu bạn muốn xoá bỏ hoàn toàn mọi tập tin đính kèm,
    hãy sử dụng những tùy chọn lọc nội dung.

en: Sibling lists
vi: Hộp thư cùng chỗ

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 excluded from the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses appear in a To: or Cc: header.
vi: Hộp thư chung trên cùng địa chỉ có các thành viên
    bị loại trừ khỏi chức năng phát thư (chuẩn, không phải tóm tắt)
    nếu địa chỉ của hộp như vậy xuất hiện trên dòng đầu
    kiểu « Cho : » hay « CC: » (Chép Cho).

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Do not specify this list
                 address mutually in the exclude list configuration page of the
                 other list, or members of both lists won't get any message.
                 Note also that the site administrator may prohibit cross domain
                 siblings.
vi: Các địa chỉ của hộp thư chung nên được ghi theo định dạng
    	địa chỉ thư đầy đủ (v.d. mailman@thí_dụ.com).
    	Đừng cũng ghi rõ địa chỉ hộp thư này trên trang cấu hình
    	của danh sách loại trừ : có thì không phát thư nào
    	cho thành viên của hai hộp thư đó. Ghi chú thêm rằng
    	quản trị của địa chỉ này có thể cấm tạo hộp thư cùng chỗ đa địa chỉ.

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 included in the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses don't appear in a To: or Cc: header.
vi: Các hộp thư chung khác trên cùng địa chỉ có các thành viên
    	không nhận thư chuẩn (không phải thư tóm tắt)
    	nếu địa chỉ đó không xuất hiện trên dòng đầu
    	kiểu « Cho : » hay « CC: » (Chép Cho).

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Note also that the site
                 administrator may prohibit cross domain siblings.
vi: Các địa chỉ của hộp thư chung nên được ghi theo định dạng
    	địa chỉ thư đầy đủ (v.d. mailman@thí_dụ.com).
    	Ghi chú thêm rằng quản trị của địa chỉ này
    	có thể cấm tạo hộp thư cùng chỗ đa địa chỉ.

en: Passwords
vi: Mật khẩu

en: Privacy options...
vi: Tùy chọn riêng tư...

en: Subscription&nbsp;rules
vi: Quy&nbsp;tắc&nbsp;đăng&nbsp;ký

en: Sender&nbsp;filters
vi: Bộ&nbsp;lọc&nbsp;người&nbsp;gởi

en: Recipient&nbsp;filters
vi: Bộ&nbsp;lọc&nbsp;người&nbsp;nhận

en: Spam&nbsp;filters
vi: Bộ&nbsp;lọc&nbsp;thư&nbsp;rác

en: None
vi: Không có

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Require approval
vi: Cần thiết tán thành

en: Confirm and approve
vi: Xác nhận và tán thành

en: What steps are required for subscription?<br>
vi: Việc đăng ký cần thiết những bước nào?<br>

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
vi: Không có &mdash; không có bước thẩm tra nào
    (<em>Không Khuyên</em>)<br>
    Xác nhận (*) &mdash; cần thiết bước xác nhận
    bằng thư<br>
    Cần thiết tán thành &mdash; cần thiết quản trị hộp thư
    tán thành mọi việc đăng ký<br>
    Xác nhận và tán thành &mdash; cả xác nhận lẫn tán thành đều
    
    <p>(*) Khi người nào yêu cầu đăng ký, trình Mailman gởi
    cho họ một thông báo chứa số yêu cầu đăng ký duy nhất,
    với mà họ phải trả lời để đăng ký được.<br>
    
    Thiết lập này ngăn cản người hiểm độc đăng ký người khác
    khi không được sự tán thành của họ.

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
vi: Xác nhận (*) &mdash; cần thiết xác nhận bằng thư<br>
    Cần thiết tán thành &mdash; cần thiết quản trị hộp thư
    tán thành mọi việc đăng ký<br>
    Xác nhận và tán thành &mdash; cả xác nhận lẫn tán thành đều
    
    <p>(*) Khi người nào yêu cầu đăng ký, trình Mailman gởi
    cho họ một thông báo chứa số yêu cầu đăng ký duy nhất,
    với mà họ phải trả lời để đăng ký được.<br>
    
    Thiết lập này ngăn cản người hiểm độc đăng ký người khác
    khi không được sự tán thành của họ.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
vi: Phần này cho bạn khả năng cấu hình cách đăng ký
    và chính sách công bố thành viên. Bạn cũng có thể điều khiển
    nếu hộp thư này là công hay không. Xem thêm phần
    <a href="%(admin)s/archive">Tùy chọn kho</a> để tìm thiết lập riêng tư đặc trưng cho kho.

en: Subscribing
vi: Đăng ký

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
vi: Khi người khác xin xem các hộp thư trên máy này,
    có công bố hộp thư này không?

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
vi: Cần thiết điều tiết viên của hộp thư tán thành
    các yêu cầu bỏ đăng ký không? (Khuyên bạn chọn
    <em>Không</em>.)

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
vi: Khi thành viên muốn rời đi ra hộp thư, họ sẽ yêu cầu bỏ đăng ký,
    hoặc thông qua Web, hoặc bằng thư. Bình thường, tốt nhất là
    bạn cho phép việc bỏ đăng ký mở, để cho phép người dùng
    bỏ đăng ký dẽ dàng ra hộp thư chung (họ nổi rất giận
    khi không thể rời đi ra hộp thư !).
    
    <p>Tuy nhiên, cho một số hộp thư, có lẽ bạn muốn cần thiết
    điều tiết viên tán thành trước khi yêu cầu bỏ đăng ký có khả năng
    được xử lý. Lấy thí dụ, trên một hộp thư chung của công ty,
    nơi mọi nhân viên bắt buộc phải là thành viên.

en: Ban list
vi: Danh sách Đuổi ra

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
vi: Danh sách các địa chỉ thư bị đuổi ra đăng ký
    với hộp thư chung này.

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
vi: Các địa chỉ thư trong danh sách này bị đuổi hoàn toàn
    ra đăng ký với hộp thư chung này, không cần điều tiết nữa.
    Bạn hãy thêm một địa chỉ trên mỗi dòng; bắt đầu dòng với
    dấu mũ ^ để ngụ ý cần thiết khớp với biểu thức chính quy.

en: Membership exposure
vi: Công bố thành viên

en: Anyone
vi: Bất kỳ ai

en: List admin only
vi: Chỉ quản trị hộp thư

en: List members
vi: Các thành viên hộp thư

en: Who can view subscription list?
vi: Ai có quyền xem danh sách các thành viên?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
vi: Khi đặt, danh sách các thành viên được bảo vệ
    bằng cách xác thực mật khẩu thành viên hoặc quản trị.

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
vi: Hiển thị địa chỉ thư của thành viên bằng cách
    khác với địa chỉ thư không?

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
vi: Việc đặt tùy chọn này gây ra các địa chỉ thư điện tử
    của thành viên được chuyển đổi khi được hiển thị trong trang Web
    của hộp thư (trong cả liên kết lẫn văn bản đều), trong dạng thức
    không cho phép nhận diện dễ dàng. Tùy chọn này cố gắng tránh
    chương trình quét Web của người gởi thư rác ăn cấp địa chỉ thư.

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "http://docs.python.org/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
vi: Khi thư nào được gởi cho hộp thư, trình Mailman theo
    vài bước để quyết định nếu điều tiết viên cần phải
    tán thành thư trước khi phát hay không. Phần này chứa
    những cách điều khiển để điều tiết thư được gởi bởi
    cả thành viên lẫn người không thành viên đều.
    
                <p>Thư do thành viên gởi được giữ lại để điều tiết
    nếu <b>cờ điều tiết</b> riêng của thành viên đó được bật.
    Bạn có thể điều khiển nếu các thư do thành viên gởi
    được điều tiết theo mặc định hay không.
    
                <p>Thư do người không thành viên gởi có thể
    được <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">chấp nhận</a>, <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">được giữ lại để điều tiết</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">bị từ chối</a> (bị nảy về), hoặc <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">bị hủy</a>, hoặc từng lá một hoặc theo nhóm.
    Thư nào được gởi bởi người không thành viên không
    được chấp nhận, bị từ chối hoặc bị hủy một cách dứt khoát,
    sẽ được lọc theo <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">những quy tắc không thành viên chung</a>.
    
                <p>Trong những trường bên dưới, hãy thêm
    một địa chỉ thư trên mỗi dòng; bắt đầu dòng với dấu mũ ^
    để ngụ ý cần thiết khớp với <a href="http://docs.python.org/library/re.html">biểu thức chính quy Python</a>.
    Khi gõ sổ chéo ngược, hãy dùng chỉ một sổ chéo ngược đơn,
    như là dùng chuỗi thô Python.
    
                <p>Ghi chú rằng trình Mailman luôn luôn khớp trước tiên
    các chuỗi không phải là biểu thức chính quy.

en: Member filters
vi: Bộ lọc thành viên

en: By default, should new list member postings be moderated?
vi: Theo mặc định, thư nào được gởi bởi người mới đăng ký nên được điều tiết không?

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
vi: Mỗi thành viên của hộp thư có một <em>cờ điều tiết</em> mà đặt
    nếu thành viên đó có khả năng gởi thư trực tiếp cho hộp thư,
    hoặc nếu điều tiết viên phải tán thành nó trước đó. Khi cờ điều tiết
    được bật, các thư do thành viên gởi phải được tán thành trước tiên.
    Bạn, quản trị hộp thư, có thể quyết định nếu mỗi thành viên riêng
    sẽ được điều tiết hay không.
    
    <p>Khi người mới đăng ký, cờ điều tiết đầu tiên của họ
    theo tùy chọn này. Hãy tắt tùy chọn này để chấp nhận theo mặc định
    mọi thư do thành viên gởi. Còn bật tùy chọn này để điều tiết
    theo mặc định mọi thư do thành viên gởi. Vào lúc nào, bạn có thể
    tự đặt cờ điều tiêt riêng của thành viên nào, bằng cách sử dụng
    <a href="%(adminurl)s/members">những màn hình quản lý thành viên</a>.

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
vi: Hành động cần làm khi thanh viên đã điều tiết
    có gởi thư cho hộp thư.

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
vi: <ul><li><b>Giữ lại</b> &mdash; tùy chọn này giữ lại thư
    cho điều tiết viên tác thành.
    
                 <p><li><b>Từ chối</b> &mdash; tùy chọn này tự động từ chối thư
    bằng cách gởi thông báo nảy về cho người đã gởi thư đó.
    Bạn có thể <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">cấu hình</a> thân của thư thông báo nảy về.
    
                 <p><li><b>Hủy</b> &mdash; tùy chọn này đơn giản hủy thư,
    không có thông báo người đã gởi nó.
                 </ul>

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
vi: Đoạn cần gồm trong <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action">thông báo từ chối</a> nào được gởi cho
    thành viên đã điều tiết mà gởi thư cho hộp thư này.

en: Non-member filters
vi: Bộ lọc người không thành viên

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
vi: Danh sách địa chỉ thư của các người không thành viên
    gởi thư sẻ được chấp nhận tự động bởi hộp thư này.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 accepted with no further moderation applied.  Add member
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.  A line consisting of
                 the @ character followed by a list name specifies another
                 Mailman list in this installation, all of whose member
                 addresses will be accepted for this list.
vi: Thư nào được gởi bởi người nào trong những người
    	không thành viên này sẽ được chấp nhận tự động,
    	không cần điều tiết nữa. Hãy thêm một địa chỉ thư
    	trên mỗi dòng; bắt đầu dòng với dấu mũ ^ để ngụ ý
    	cần thiết khớp vơi biểu thức chính quy.
    	Một dòng chứa dấu @ rồi tên hộp thư chung
    	thì ngụ ý hộp thư chung Mailman khác
    	trong cùng bản cài đặt, mọi thành viên của nó
    	sẽ được chấp nhận vào hộp thư chung này.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
vi: Danh sách địa chỉ của các người không thành viên
    gởi thư sẽ được giữ lại ngay để điều tiết.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
vi: Thư nào được gởi bởi người nào trong những người
    không thành viên này sẽ được giữ lại tự động,
    để điều tiết. Người gởi sẽ nhận một thư thông báo
    sẽ cho phép họ thôi thư mình đã giữ lại. Hãy thêm
    một địa chỉ thư của thành viên trên mỗi dòng;
    bắt đầu dòng với dấu mũ ^ để ngụ ý cần thiết
    khớp vơi biểu thức chính quy.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
vi: Danh sách địa chỉ thư của các người không thành viên
    gởi thư sẽ bị từ chối tự động.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
vi: Thư nào được gởi bởi người nào trong những người
    không thành viên này sẽ bị từ chối tự động,
    tức là thư đó sẽ bị nảy về người gởi với thông báo
    bị từ chối tự động. Tùy chọn này không thích hợp
    với người gởi thư rác đã biết : mọi thư do họ gởi nên
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">bị hủy tự động</a>.
    
    Hãy thêm một địa chỉ thư trên mỗi dòng; bắt đầu dòng
    với dấu mũ ^ để ngụ ý cần thiết khớp vơi biểu thức chính quy.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
vi: Danh sách địa chỉ thư của các người không thành viên
    gởi thư sẽ bị hủy tự động.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
vi: Thư nào được gởi bởi người nào trong những người
    không thành viên này sẽ bị hủy tự động. Tức là
    nó sẽ bị xoá bỏ, không xử lý hoặc thông báo nữa.
    Người gởi sẽ không nhận thư thông báo hoặc thư đã nãy về,
    nhưng mà những điều tiết viên của hộp thư có tùy chọn
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">nhận bản sao của các thư bị hủy tự động.</a>.
    
    Hãy thêm một địa chỉ thư của thành viên trên mỗi dòng;
    bắt đầu dòng với dấu mũ ^ để ngụ ý cần thiết khớp
    vơi biểu thức chính quy.

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
vi: Hành động cần làm với thư đã gởi bởi người không thành viên
    cho mà hành động dứt khoát chưa được định nghĩa.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
vi: Khi hộp thư nhận thư nào từ người không thành viên,
    người đã gởi thư được khớp với danh sách các địa chỉ
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">được chấp nhận</a>, <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">được giữ lại</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">bị từ chối</a> (bị nảy về), và <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">bị hủy</a> một cách dứt khoát.
    Nếu không tìm thấy điều khớp, hành động này được làm.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
vi: Thư nào từ người không thành viên, mà đã bị hủy tự động,
    nên được chuyển tiếp tới điều tiết hộp thư không?

en: Text to include in any rejection notice to be sent to
                 non-members who post to this list. This notice can include
                 the list's owner address by %%(listowner)s and replaces the
                 internally crafted default message.
vi: Đoạn cần gồm trong thư thông báo từ chối cần gởi
    cho người không thành viên đã gởi thư cho hộp thư này.
    Thông báo này có thể gồm địa chỉ thư của người sở hữu hộp thư,
    dùng %%(listowner)s, và thay thế thông điệp đã tạo nội bộ.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
vi: Phần này cho bạn khả năng cấu hình vài bộ lọc khác nhau
    đựa vào người nhận thư.

en: Recipient filters
vi: Bộ lọc người nhận

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
vi: Mọi thư đã gởi phải có tên hộp thư gồm trong trường đích
    (To: [Cho :], Cc [Chép cho]), hoặc gồm nó trong những tên
    bí danh đã chấp nhận, được ghi rõ bên dưới không?

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
vi: Nhiều (thật sự hậu hết) thư rác không ghi rõ dứt khoát các đích
    vô số của chúng trong những địa chỉ đích dứt khoát &mdash;
    thật là thường trường « To: » (Cho :) chứa một địa chỉ giả hoàn toàn
    để ẩn trường hợp thật. Giới hạn này áp dụng chỉ vào phần địa chỉ thư
    nằm trước dấu a còng « @ », nhưng mà vẫn còn bắt các thư rác như vậy.
    
    <p>Mặt khác, vì giới hạn này, hộp thư sẽ không chấp nhận vô hạn
    thư nào được tiếp lại từ địa chỉ khác, trừ :
    
    <ol><li>Địa chỉ thư tiếp lại có cùng tên, hoặc
    
    <li>Tên địa chỉ thư tiếp lại được gồm trong những tùy chọn
    ghi rõ các bí danh do hộp thư này chấp nhận.
    
    </ol>

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
vi: Tên bí danh (biểu thức chính quy) mà có khả năng
    tên đích To: hay Cc: dứt khoát cho hộp thư này.

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
vi: Các địa chỉ thư là khả thủ khi tùy chọn « require_explicit_destination »
    (cần thiết đích dứt khoát) được bật. Tùy chọn này chấp nhận
    một danh sách biểu thức chính quy, một điều trên mỗi dòng,
    mà được khớp với mỗi địa chỉ thư của người nhận trong thư đó.
    Việc khớp được thực hiện bằng hàm « re.match() » của Python,
    có nghĩa là chúng được cụ neo vào đầu chuỗi.
    
    <p>Để tương thích ngược với phần mềm Mailman phiên bản 1.1,
    nếu biểu thức chính quy không chứa một dấu a còng « @ »,
    mẫu được khớp với chỉ phần cục bộ của địa chỉ người nhận.
    Nếu việc khớp đó thất bại, hoặc nếu mẫu có phải chứa một « @ »,
    mẫu được khớp với toàn bộ địa chỉ người nhận.
    
    <p>Việc khớp với phần cục bộ bị phản đối, trong một phiên bản tương lai,
    mẫu sẽ luôn luôn được khớp với toàn bộ địa chỉ thư của người nhận.

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
vi: Giới hạn số người nhận tối đa khả thủ khi gởi thư.

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
vi: Nếu thư nào đã gởi có số người nhận này,
    hoặc nhiều hơn, nó được giữ lại cho quản trị tán thành.
    0 có nghĩa là vô hạn.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
vi: Phần này cho bạn khả năng cấu hình một số bộ lọc thư đã gởi
    chống thư rác, mà có thể giúp đỡ giảm số thư rác được nhận
    cuối cùng bởi những thành viên của hộp thư này.

en: Header filters
vi: Bộ lọc dòng đầu

en: Filter rules to match against the headers of a message.
vi: Các quy tắc lọc để khớp với những dòng đầu của thư.

en: Legacy anti-spam filters
vi: Bộ lọc cũ chống thư rác

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
vi: Giữ các thư có giá trị dòng đầu khớp một biểu thức chính quy
    đã ghi rõ.

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
vi: Hãy dùng tùy chọn này để ngăn cấm thư tùy theo một số giá trị
    dòng đầu đặc biệt. Giá trị đích là một biểu thức chính quy để khớp
    với dòng đầu đã ghi rõ. Việc khớp không phân biệt chữ hoa/thường.
    Dòng nào bắt đầu với « # » bị bỏ qua (giả sử là chú thích).
    
    <p>Lấy thí dụ :<pre>to: .*@công.com </pre> nói cần giữ lại
    mọi thư có dòng đầu <em>To:</em> chứa « @công.com »
    trong những địa chỉ thư.
    
    <p>Ghi chú rằng dấu cách đi trước nào bị xén ra biểu thức chính quy.
    Có thể tránh trường hợp này bằng một số cách khác nhau,
    v.d. bằng cách thoát dấu cách, hoặc đặt nó giữa hai dấu ngoặc.

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
vi: Quy tắc lọc dòng đầu cần thiết một mẫu.
    Quy tắc lọc không hoàn tất sẽ bị bỏ qua.

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
vi: Mẫu quy tắc lọc dòng đầu
    « %(safepattern)s » không phải là một biểu thức chính quy đúng.
    Như thế thì quy tắc này sẽ bị bỏ qua.

en: Topics
vi: Chủ đề

en: List topic keywords
vi: Liệt kê các từ khoá chủ đề

en: Disabled
vi: Đã tắt

en: Enabled
vi: Hoạt động

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
vi: Bộ lọc chủ đề nên được bật hoặc tắt?

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="http://docs.python.org/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
vi: Bộ lọc chủ đề phân loại mỗi thư mới đến tùy theo những
    <a href="http://docs.python.org/library/re.html">bộ lọc biểu thức chính quy</a> bạn ghi rõ bên dưới.
    Nếu dòng đầu <code>Subject:</code> (Chủ đề) hoặc <code>Keywords:</code>
    (Từ khoá) chứa điều khớp bộ lọc chủ đề nào, thư được lọc hợp lý vào một
    <em>cái xô</em> chủ đề. Mỗi người dùng có thể chọn nhận thư
    từ hộp thư theo một số cái xô chủ đề đặc biệt. Thư nào
    không được phân loại vào cái xô chủ đề được đăng ký
    với người dùng không được phát cho hộp thư.
    
    <p>Ghi chú rằng tính năng này hoạt động chỉ với việc phát thư chuẩn,
    không phải với việc phát bó thư.
    
    <p>Thân của thư cũng có thể được quết lại tùy chọn để tìm dòng đầu
    <code>Subject:</code> và <code>Keywords:</code>, như được ghi rõ trong
    biến cấu hình <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a> (giới hận các dòng thân các chủ đề).

en: How many body lines should the topic matcher scan?
vi: Bộ khớp chủ đề nên quết bao nhiều dòng của thân thư?

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
vi: Bộ khớp chủ đề sẽ quét số dòng này của thân thư
    khi tìm điều khớp từ khoá chủ đề. Việc quét thân dừng
    chỉ hoặc khi đã xem số dòng này, hoặc khi gặp dòng thân
    không phải kiểu dòng đầu. Khi giá trị này được đặt thành 0,
    không có dòng thân sẽ được quét (tức là sẽ quét chỉ những dòng
    đầu kiểu <code>Keywords:</code> (Từ khoá) và <code>Subject:</code> (Chủ đề) thôi.
    Khi giá trị này đựơc đặt thành một số âm, sẽ quét mọi dòng thân
    cho đến khi gặp một dòng không phải kiểu dòng đầu.

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
vi: Các từ khoá chủ đề, một điều trên mỗi dòng, để khớp với mỗi thư.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
vi: Mỗi từ khoá chủ đề thật sự là biểu thức chính quy, mà được khớp
    với một số phần nào đó của thư điện tử, đặc biệt là những dòng đầu
    <code>Keywords:</code> (Từ khoá) và <code>Subject:</code> (Chủ đề).
    Ghi chú rằng vài dòng thứ nhất của thư cũng có thể chứa dòng đầu
    <code>Keywords:</code> và <code>Subject:</code> với mà
    việc khớp cũng được thực hiện.

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
vi: Đặc tả chủ đề cần thiết cả tên lẫn mẫu đều.
    Chủ đề không hoàn tất sẽ bị bỏ qua.

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
vi: Mẫu chủ đề « %(safepattern)s » không phải là
    biểu thức chính quy đúng nên bị hủy.

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
vi: Cổngnbsp;ranbsp;Thưnbsp;vànbsp;Tinnbsp;tức

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
vi: Dịch vụ Thư-đến-Tin-tức và Tin-tức-đến-Thư.

en: News server settings
vi: Thiết lập trình phục vụ tin tức

en: The hostname of the machine your news server is running on.
vi: Tên máy của máy nơi trình phục vụ tin tức đang chạy.

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
vi: Giá trị có thể là hoặc tên của trình phục vụ tin tức,
    hoặc (tùy chọn) có dạng « tên:cổng » khi cổng là số hiệu cổng.
    
    Trình phục vụ tin tức không phải thuộc về phần mềm Mailman.
    Bạn phải có truy cấp với một trình phục vụ NNTP,
    và trình phục vụ NNTP phải nhận diện máy nơi hộp thư chung
    chạy là máy có khả năng đọc và gởi bài tin.

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
vi: Tên của nhóm Usenet đến/từ mà cần tạo cổng ra.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
vi: Thư mới được gởi cho hộp thư cũng nên được gởi
    cho nhóm tin không?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
vi: Thư mới được gởi cho nhóm tin cũng nên được gởi
    cho hộp thư không?

en: Forwarding options
vi: Tùy chọn chuyển tiếp

en: Moderated
vi: Đã điều tiết

en: Open list, moderated group
vi: Hộp thư mở, nhóm đã điều tiết

en: The moderation policy of the newsgroup.
vi: Chính sách điều tiết của nhóm tin.

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
vi: Thiết lập này quyết định chính sách điều tiết của nhóm tin
    và cách nó tương tác với chính sách điều tiết của hộp thư.
    Nó áp dụng chỉ với nhóm tin <em>đến</em> mà bạn tạo cổng ra,
    vì vậy nếu bạn chỉ cần tạo cổng ra <em>từ</em> Usenet,
    hoặc nếu nhóm tin đến mà bạn cần tạo cổng ra không phải
    được điều tiết, hãy đặt tùy chọn này thành <em>Không có</em>.
    
    <p>Nếu nhóm tin được điều tiết, bạn có thể thiết lập
    hộp thư chung này là địa chỉ điều tiết cho nhóm tin.
    Khi bạn chọn <em>Đã điều tiết</em>, việc giữ lại thư đã gởi thêm
    sẽ được để vào tiến trình tán thành. Mọi thư được gởi cho
    hốp thư chung sẽ phải được tán thành trước khi được gởi tiếp
    cho nhóm tin, hoặc cho các thành viên của hộp thư chung.
    
    <p><em>Ghi chú rằng nếu thư có dòng đầu <tt>Approved</tt>
    (đã tán thành) chứa mật khẩu quản lý của hộp thư, việc thử ra
    giữ lại này sẽ bị bỏ qua, cho phép người có quyền gởi thư
    trực tiếp cho hộp thư chung và nhóm tin.</em>
    
    <p>Cuối cùng, nếu nhóm tin đã điều tiết, nhưng bạn vẫn còn
    muốn có chính sách gởi thư mở, bạn nên chọn <em>Hộp thư mở,
    nhóm đã điều tiết</em>. HIệu ứng là những khả năng điều tiết
    Mailman chuẩn sẽ được dùng, nhưng một dòng đầu <tt>Approved</tt>
    (đã tán thành) sẽ cũng được thêm vào mọi thư đã được gởi
    qua cổng ra cho Usenet.

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
vi: Thêm dòng đầu <tt>Subject:</tt> vào đầu mọi thư được gởi cho nhóm tin qua cổng ra không?

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
vi: Trình Mailman thêm vào đầu các dòng đầu <tt>Subject:</tt> (Chủ đề)
    <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">một đoạn tự chọn</a>, và bình thường thông tin này
    được hiển thị trong các thư được gởi cho Usenet qua cổng ra.
    Bạn có thể đặt tùy chọn này thành <em>Không</em>
    để tắt tiền tố này trong thư đã gởi qua cổng ra. Tất nhiên,
    nếu bạn tắt các tiền tố <tt>Subject:</tt> chuẩn, cũng tắt chúng
    trong thư đã gởi qua cổng ra.

en: Mass catch up
vi: Bắt kịp hàng loạt

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
vi: Mailman nên <em>bắt kịp</em> nhóm tin không?

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
vi: Khi bạn báo trình Mailman thực hiện việc bắt kịp nhóm tin,
    có nghĩa là bạn muốn bắt đầu gởi thư cho nhóm tin qua cổng ra,
    bắt đầu với thư mới kế tiếp được gặp. Như thế thì mọi thư cũ hơn
    trong nhóm tin sẽ bị bỏ qua. Trường hợp này giống như
    bạn đang tự đọc nhóm tin, và đã đánh dấu mọi thư hiện thời <em>đã đọc</em>.
    Khi Mailman đã bắt kịp nhóm tin, các thành viên của hộp thư
    không xem thư cũ hơn nào.

en: Mass catchup completed
vi: Mới bắt kịp xong.

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
vi: Bạn không thể bật khả năng gởi thư qua cổng ra
    trừ khi trường kiểu cả <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">trình phục vụ tin tức</a>
    lẫn <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">nhóm tin đã liên kết</a> đều được điền đầy.

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
vi: Hộp thư chung %(listinfo_link)s này được chạy bởi %(owner_link)s

en: %(realname)s administrative interface
vi: Giao diện quản trị của hộp thư chung %(realname)s

en:  (requires authorization)
vi:  (cần thiết xác thực)

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
vi: Toàn cảnh của mọi hộp thư chung trên %(hostname)s

en: <em>(1 private member not shown)</em>
vi: <em>(Không hiển thị 1 thành viên riêng)</em>

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
vi: <em>(Không hiển thị %(num_concealed)d thành viên riêng)</em>

en: ; it was disabled by you
vi: ; do bạn tắt

en: ; it was disabled by the list administrator
vi: ; do quản trị hộp thư tắt

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
vi: ; bị tắt do quá nhiều thư đã nảy về. Thư nảy về
    cuối cùng được nhận vào ngày %(date)s

en: ; it was disabled for unknown reasons
vi: ; bị tắt, không biết sao

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
vi: Ghi chú : khả năng phát thư cho bạn hiện thời bị tắt %(reason)s

en: Mail delivery
vi: Phát thư

en: the list administrator
vi: quản trị hộp thư

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
vi: <p>%(note)s
    
    <p>Có lẽ bạn đã tắt nó có ý, hoặc nó bị tắt do nhiều thư
    đã nảy về từ địa chỉ thư điện tử của bạn. Trong cả trường hợp này,
    để bật lại khả năng phát thư, bạn hãy thay đổi tùy chọn
    %(link)s bên dưới. Liên lạc với %(mailto)s
    nếu bạn gặp khó khăn nào.

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
vi: Chúng tôi đã nhận một số thư đã nảy về gần đầy từ địa chỉ thư của bạn.
    <em>Điểm nảy về</em> hiện thời của bạn là %(score)s trên điểm tối đa %(total)s.
    Vui lòng kiểm tra lại xem địa chỉ thư đăng ký của bạn là đúng,
    và việc phát thư cho địa chỉ này không gặp khó khăn nào.
    Điểm nảy về của bạn sẽ tự động được lập lại nếu vấn đề này được sửa sớm.

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
vi: (Ghi chú &mdash; bạn đang đăng ký với một danh sách các hộp thư chung,
    vì vậy thư thông báo %(type)s sẽ được gởi cho địa chỉ quản lý
    cho tư cách thành viên của bạn, %(addr)s.)<p>

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
vi: Bạn sẽ nhận một thư yêu cầu xác nhận,
    để ngăn cản người khác đăng ký bạn không có lý do.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
vi: Hộp thư này có kiểu đã đóng, có nghĩa là yêu cầu đăng ký
    của bạn cần thiết tác thành. Bạn sẽ nhận thư thông báo
    quyết định của điều tiết viên của hộp thư chung này.

en: also
vi: cũng

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
vi: Bạn sẽ nhận thư yêu cầu xác nhận, để ngăn cản người khác
    đăng ký bạn không có lý do. Một khi xác nhận, yêu cầu đăng ký
    của bạn sẽ được giữ lại, cho điều tiết viên hộp thư tán thành.
    Bạn sẽ nhận thư thông báo quyết định của điều tiết viên.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
vi: Hộp thư này %(also)s là riêng, có nghĩa là
    danh sách các thành viên không sẵn sàng cho
    người không thành viên xem.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
vi: Hộp thư này %(also)s bị ẩn, có nghĩa là danh sách
    các thành viên sẵn sàng chỉ cho quản trị hộp thư xem.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
vi: Hộp thư này %(also)s là công, có nghĩa là
    danh sách các thành viên sẵn sàng cho mọi người xem.

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
vi:  (nhưng mà chúng tôi ẩn các địa chỉ
    để ngăn cản người gởi thư rác dễ nhận diện).

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
vi: <p>(Ghi chú rằng đây là hộp thư cái ô, có các thành viên
    chỉ là hộp thư chung khác. Trong một số lý do khác,
    có nghĩa là yêu cầu xác nhận của bạn sẽ được gởi
    cho tài khoản « %(sfx)s » cho địa chỉ bạn.

en: <b><i>either</i></b>
vi: <b><i>hoặc</i></b>

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
vi: Để bỏ đăng ký ra hộp thư chung %(realname)s,
    nhận lời nhắc nhở mật khẩu, hoặc thay đổi các tùy chọn đăng ký,
    %(either)s nhập địa chỉ thư điện tử đã đăng ký của bạn:
     <p><center>

en: Unsubscribe or edit options
vi: Bỏ đăng ký hoặc sửa đổi các tùy chọn

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
vi: <p>... <b><i>hoặc</i></b> chọn mục nhập mình
    trong danh sách các thành viên bên trên.

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
vi: Nếu bạn bỏ trống trường này, bạn sẽ được nhắc
    với địa chỉ thư mình

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
vi: (<i>%(which)s sẵn sàng chỉ cho các thành viên hộp thư thôi.</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
vi: (<i>%(which)s sẵn sàng chỉ cho quản trị hộp thư thôi.</i>)

en: Click here for the list of
vi: Nhắp vào đây để xem danh sách

en:  subscribers:
vi:  người đã đăng ký:

en: Visit Subscriber list
vi: Xem danh sách người đã đăng ký:

en: members
vi: thành viên

en: Address:
vi: Địa chỉ :

en: Admin address:
vi: Địa chỉ quản trị :

en: The subscribers list
vi: Danh sách người đăng ký

en:  <p>Enter your
vi:  <p>Hãy nhập

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
vi:  và mật khẩu của bạn để xem danh sách các người đã đăng ký : <p><center>

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: Visit Subscriber List
vi: Xem danh sách người đăng ký

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
vi: Hàng tháng, bạn sẽ nhận một thư chứa mật khẩu mình là lời nhắc nhở.

en: The current archive
vi: Kho hiện thời

en: %(realname)s post acknowledgement
vi: Báo nhận thư của %(realname)s

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
vi: Thư khẩn cấp do bạn gởi cho hộp thư chung %(realname)s
    đã không được phép phát. Đính kèm thư này có thư gốc
    như do trình Mailman nhận.

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
vi: Tính trạng giữ lại khẩn cấp toàn bộ giao thông của hộp thư này là hoạt động.

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
vi: Thư do bạn gởi đã do điều tiết viên quyết định là không thích hợp.

en: Sender is explicitly forbidden
vi: Người gởi bị cấm dứt khoát

en: You are forbidden from posting messages to this list.
vi: Ông/cô bị cấm gởi thư cho hộp thư chung này.

en: Post to moderated list
vi: Thư đã gởi cho hộp thư đã điều tiết

en: Post by non-member to a members-only list
vi: Thư đã gởi bởi người không thành viên cho hộp thư chỉ cho phép thành viên gởi thư

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
vi: Không cho phép người không thành viên gởi thư cho hộp thư này.

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
vi: Thư đã gởi cho hộp thư bị giới hạn cần thiết tán thành

en: This list is restricted; your message was not approved.
vi: Hộp thư này bị giới hạn: thư của bạn đã không được chấp nhận.

en: Too many recipients to the message
vi: Thư có quá nhiều người nhận

en: Please trim the recipient list; it is too long.
vi: Hãy gọn danh sách các người nhận: nó quá dài.

en: Message has implicit destination
vi: Thư có đích ngầm

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
vi: Không cho phép BCC (Bí mật Chếp Cho) hoặc đích ngầm khác nào
    trong thư được gởi cho hộp thư chung này. Hãy cố gởi lại thư này,
    bằng cách gồm dứt khoát địa chỉ thư của hộp thư
    vào trường « To: » (Cho) hoặc « Cc: » (Chép Cho).

en: Message may contain administrivia
vi: Thư có thể chứa linh tinh quản lý

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
vi: Vui lòng <em>đừng</em> gởi yêu cầu linh tinh quản lý
    cho hộp thư chung này. Nếu bạn muốn đăng ký,
    hãy thăm trang Web %(listurl)s, hoặc gởi một thư
    chứa từ « help » (trợ giúp) trong thân cho địa chỉ
    yêu cầu %(request)s, để nhận hướng dẫn thêm.

en: Message has a suspicious header
vi: Thư chứa dòng đầu đáng ngờ

en: Your message had a suspicious header.
vi: Thư của bạn chứa một dòng đầu đáng ngờ.

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
vi: Thư có thân quá lớn: %(size)d byte
    khi giới hạn là %(limit)d KB.

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
vi: Bạn đã gởi một thư quá lớn: vui lòng gọn nó
    thành kích cỡ nhỏ hơn %(kb)d KB.

en: Posting to a moderated newsgroup
vi: Thư đã gởi cho một nhóm tin đã điều tiết

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
vi: Thư do bạn gởi cho hộp thư chung %(listname)s
    đang đợi điều tiết viên tán thành.

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
vi: Thư %(listname)s do %(sender)s gởi cần thiết tán thành

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
vi: Nếu bạn trả lời (Reply) cho thư này, không thay đổi dòng đầu chủ đề (Subject),
    trình Mailman sẽ hủy thư đã giữ lại. Hãy làm như thế nếu thư đó là rác.
    Nếu bạn trả lời cho thư này, gồm một dòng đầu tán thành (Approved:)
    chứa mật khẩu của hộp thư, thư đó sẽ được chấp nhận để gởi cho hộp thư chung.
    Dòng đầu tán thành cũng có thể xuất hiện trên dòng đầu của thư trả lời.

en: The message's content type was explicitly disallowed
vi: Cấm dứt khoát nội dung của thư này.

en: The message's content type was not explicitly allowed
vi: Không cho phép dứt khoát kiểu nội dung của thư này.

en: The message's file extension was explicitly disallowed
vi: Cấm dứt khoát phần mở rộng tập tin của thư này.

en: The message's file extension was not explicitly allowed
vi: Không cho phép dứt khoát mở rộng tập tin của thư này.

en: After content filtering, the message was empty
vi: Sau khi lọc nội dung, thư rỗng.

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
vi: Thư đính kèm đã khớp với quy tắc lọc nội dung của trình Mailman
    nên bị ngăn cảm được chuyển tiếp cho các thành viên của hộp thư chung.
    Bạn đang nhận bản sao duy nhất cua thư bị hủy này.

en: Content filtered message notification
vi: Thông báo thư đã lọc nội dung

en: You are not allowed to post to this mailing list, and your message has been
    automatically rejected.  If you think that your messages are being rejected in
    error, contact the mailing list owner at %(listowner)s.
vi: Không cho phép ông/cô gởi thư cho hộp thư chung này
    nên thư do ông/cô gởi đã bị từ chối tự động. Nếu ông/cô xem là
    hạn chế này không đúng, vui lòng liên lạc với người sở hữu
    hộp thư tại %(listowner)s.

en: Auto-discard notification
vi: Thông báo hủy tự động

en: The attached message has been automatically discarded.
vi: Thư đính kèm đã bị hủy tự động.

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
vi: Đáp ứng tự động cho thư do bạn gởi cho hộp thư chung « %(realname)s ».

en: The Mailman Replybot
vi: Trình trả lời Mailman

en: An embedded and charset-unspecified text was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    URL: %(url)s
vi: Một đoạn nhúng, không ghi rõ bộ ký tự, đã bị lau...
    Tên: %(filename)s
    URL: %(url)s

en: HTML attachment scrubbed and removed
vi: Tập tin HTML đính kèm bị lau và gỡ bỏ

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
vi: Một tập tin HTML đính kèm đã bị lau...
    Địa chỉ URL: %(url)s

en: no subject
vi: không có chủ đề

en: no date
vi: không có ngày

en: unknown sender
vi: không biết người gởi

en: An embedded message was scrubbed...
    From: %(who)s
    Subject: %(subject)s
    Date: %(date)s
    Size: %(size)s
    URL: %(url)s
vi: Một thư nhúng đã bị lau...
    Từ : %(who)s
    Chủ đề : %(subject)s
    Ngày : %(date)s
    Kích cỡ : %(size)s
    URL : %(url)s

en: A non-text attachment was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    Type: %(ctype)s
    Size: %(size)d bytes
    Desc: %(desc)s
    URL: %(url)s
vi: Một đồ đính kèm không phải văn bản đã bị lau...
    Tên: %(filename)s
    Kiểu : %(ctype)s
    Kích cỡ : %(size)d byte
    Mô tả : %(desc)s
    URL : %(url)s

en: Skipped content of type %(partctype)s
vi: Đã bỏ qua nội dụng kiểu %(partctype)s

en: -------------- next part --------------
vi: ━━━━━━phần kế tiếp━━━━━━

en: The message headers matched a filter rule
vi: Những dòng đầu của thư này đã khớp một quy tắc lọc

en: Message rejected by filter rule match
vi: Thư bị từ chối vì khớp với quy tắc lọc

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
vi: Bó thư %(realname)s, Tập %(volume)d, Bản %(issue)d

en: digest header
vi: dòng đầu bó thư

en: Digest Header
vi: Dòng đầu bó thư

en: Today's Topics:
vi: Các chủ đề của hôm nay:

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
vi: Các chủ đề của hôm nay (%(msgcount)d thư)

en: [Message discarded by content filter]
vi: [Thư bị hủy do bộ lọc nội dung]

en: digest footer
vi: dòng chân bó thư

en: Digest Footer
vi: Dòng chân bó thư

en: End of
vi: Kết thúc của

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
vi: Việc gởi thư của bạn có chủ đề « %(subject)s »

en: [No reason given]
vi: [Chưa ghi lý do]

en: Forward of moderated message
vi: Việc chuyển tiếp thư đã điều tiết

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
vi: Yêu cầu đăng ký mới với hộp thư %(realname)s từ %(addr)s

en: Subscription request
vi: Yêu cầu đang ký

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
vi: Yêu cầu bỏ đăng ký mới với hộp thư %(realname)s từ %(addr)s

en: Unsubscription request
vi: Yêu cầu bỏ đang ký

en: Original Message
vi: Thư gốc

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
vi: Yêu cầu cho hộp thư chung %(realname)s bị từ chối

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
vi: Hộp thư chung « %(listname)s » đã được tạo bằng giao diện Web.
    Để hoạt động xong hộp thư chung này, tập tin &lt;/etc/aliases&gt;
    (hoặc tương đương) đúng phải được cập nhật. Có lẽ cũng cần phải
    chạy chương trình « newaliases ».
    
    Đây là các mục nhập cần gồm trong tập tin &lt;/etc/aliases&gt;:

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
vi: Để tạo xong hộp thư chung này, bạn cần phải hiệu chỉnh
    tập tin &lt;/etc/aliases&gt; (hoặc tương đương) bằng cách thêm
    những dòng theo đây, và có lẽ cũng chạy chương trình « newaliases ».

en: ## %(listname)s mailing list
vi: ## Hộp thư chung %(listname)s

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
vi: Yêu cầu tạo hộp thư chung cho hộp thư %(listname)s

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
vi: Hộp thư chung « %(listname)s » đã bị gỡ bỏ bằng giao diện Web.
    Để bất hoạt xong hộp thư chung này, tập tin &lt;/etc/aliases&gt;
    (hoặc tương đương) đúng phải được cập nhật. Có lẽ cũng cần phải
    chạy chương trình « newaliases ».
    
    Đây là các mục nhập cần gỡ bỏ ra trong tập tin &lt;/etc/aliases&gt;:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
vi: 
    Để gỡ bỏ xong hộp thư chung này, bạn cần phải hiệu chỉnh
    tập tin &lt;/etc/aliases&gt; (hoặc tương đương) bằng cách thêm
    những dòng theo đây, và có lẽ cũng chạy chương trình « newaliases ».
    
    ## Hộp thư chung %(listname)s

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
vi: Yêu cầu gỡ bỏ hộp thư chung cho hộp thư %(listname)s

en: checking permissions on %(file)s
vi: đang kiểm tra quyền truy cập tập tin %(file)s

en: %(file)s permissions must be 066x (got %(octmode)s)
vi: quyền truy cập tập tin %(file)s phải là « 066x » (còn gặp %(octmode)s)

en: (fixing)
vi: (đang sửa)

en: checking ownership of %(dbfile)s
vi: đang kiểm tra quyền sở hữu tập tin %(dbfile)s

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
vi: Tập tin %(dbfile)s do %(owner)s sở hữu (phải do %(user)s sở hữu)

en: %(dbfile)s permissions must be 066x (got %(octmode)s)
vi: quyền truy cập tập tin %(dbfile)s phải là « 066x » (còn gặp %(octmode)s)

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
vi: Cần thiết bạn xác nhận để tham gia hộp thư chung %(listname)s

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
vi: Cần thiết bạn xác nhận để rời đi ra hộp thư chung %(listname)s

en:  from %(remote)s
vi:  từ %(remote)s

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
vi: các việc đăng ký với hộp thư chung %(realname)s cần thiết điều tiết viên tán thành

en: %(realname)s subscription notification
vi: thông báo đăng ký với hộp thư chung %(realname)s

en: unsubscriptions require moderator approval
vi: các việc bỏ đăng ký cần thiết điều tiết viên tán thành

en: %(realname)s unsubscribe notification
vi: thông báo bỏ đăng ký với hộp thư chung %(realname)s

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
vi: các việc đăng ký với hộp thư chung %(name)s cần thiết điều tiết viên tán thành

en: Last autoresponse notification for today
vi: Thông báo đáp ứng tự động cuối cùng của hôm nay

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
vi: Thư đính kèm đã được nhận là thư nảy về, nhưng mà hoặc dạng thức
    nảy về không được nhận diện, hoặc không có địa chỉ thư thành viên
    có thể được trích ra nó. Hộp thư chung này đã được cấu hình
    để gởi mọi thư nảy về không được nhận diện cho quản trị hộp thư.
    
    Để tìm thông tin thêm, hãy xem:
    %(adminurl)s

en: Uncaught bounce notification
vi: Thông báo nảy về chưa bắt

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
vi: Đang bỏ qua phần MIME nào khác text/plain (nhập thô)

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
vi: Bên dưới có kết quả của lệnh thư điện tử của bạn.
    Đính kèm có thư gốc của bạn.

en: - Results:
vi: — Kết quả :

en: 
    - Unprocessed:
vi: 
    — Chưa xử lý :

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
vi: Không tìm thấy lệnh nào trong thư này.
    Để được hướng dẫn, hãy gởi thư chứa chỉ từ « help » (trợ giúp).

en: 
    - Ignored:
vi: 
    — Bị bỏ qua :

en: 
    - Done.
vi: 
    — Hoàn tất.

en: The results of your email commands
vi: Kết quả của lệnh thư điện tử của bạn

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
vi: Phát do trình Mailman<br>phiên bản %(version)s

en: Python Powered
vi: Chạy bằng Python

en: Gnu's Not Unix
vi: GNU không phải là UNIX

en: Mon
vi: T2

en: Thu
vi: T5

en: Tue
vi: T3

en: Wed
vi: T4

en: Fri
vi: T6

en: Sat
vi: T7

en: Sun
vi: CN

en: Apr
vi: Th4

en: Feb
vi: Th2

en: Jan
vi: Th1

en: Jun
vi: Th6

en: Mar
vi: Th3

en: Aug
vi: Th8

en: Dec
vi: Th12

en: Jul
vi: Th7

en: Nov
vi: Th11

en: Oct
vi: Th10

en: Sep
vi: Th9

en: Server Local Time
vi: Giờ địa phương của trình phục vụ

en: %(wday)s %(mon)s %(day)2i %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s %(year)04i
vi: %(wday)s %(day)2i %(mon)s %(year)04i %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s

en: Already a member: %(member)s
vi: Đã thành viên: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
vi: Địa chỉ thư điện tử không hợp lệ hoặc sai : dòng rỗng

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
vi: Địa chỉ thư điện tử không hợp lệ hoặc sai : %(member)s

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
vi: Địa chỉ thư đối nghịch (ký tự bị cấm): %(member)s

en: Subscribed: %(member)s
vi: Đã đăng ký : %(member)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
vi: Đối sô sai tới « -w » / « --welcome-msg »: %(arg)s

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
vi: Đối sô sai tới « -a » / « --admin-notify »: %(arg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
vi: Không thể đọc thành viên kiểu cả bó thư lẫn chuẩn đều từ thiết bị nhập chuẩn.

en: No such list: %(listname)s
vi: Không có hộp thư chung như vậy: %(listname)s

en: Nothing to do.
vi: Không có gì cần làm.

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
vi: Xây dụng lại kho của hộp thư chung.
    
    Hãy dùng lệnh này để xây dụng lại những kho cho một hộp thư chung.
    Có lẽ bạn muốn làm như thế nếu bạn đã hiệu chỉnh một số thư trong kho,
    hoặc đã gỡ bỏ một số thư ra kho.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] <tên_hộp_thư> [<mbox>]
    
    Tùy chọn:
        -h / --help
            Hiển thị trợ giúp này rồi thoát.
    
        -q / --quiet
            Làm cho kết xuất kho ít chi tiết.
    
        --wipe
    	Trước hết xoá bỏ kho gốc, trước khi tạo ra lại. Bạn thường muốn
    ghi rõ đối số này nếu bạn không tạo ra kho từng phần.
    
        -s N
        --start=N
    	Bắt đầu việc chỉ mục tại bài thư N, mà bài thư 0 là thư đầu tiên
    trong hộp thư mbox đó. Mặc định là 0.
    
        -e M
        --end=M
    	Kết thúc việc chỉ mục tại bài thư M. Tập lệnh này không có hiệu lực nhiều
    tương ứng với sự quản lý bộ nhớ, và có lẽ không thể chỉ mục hoàn toàn
    hộp thư mbox trong kho lớn. Vì lý do đó, bạn có khả năng ghi rõ số bất đầu
    và kết thúc.
    
    <mbox> là đường dẫn đến kho mbox hoàn toàn cũa hộp thư chung đó.
    Thường nó sẽ là đường dẫn nào trong thư mục <archives/private>.
    Lấy thí dụ :
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> là tùy chọn. Nếu nó còn thiếu, nó được tính.

en: listname is required
vi: cần thiết tên hộp thư

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
vi: Không có hộp thư chung như vậy « %(listname)s »
    %(e)s

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
vi: Không thể mở tập tin dạng mbox %(mbox)s: %(msg)s

en: Fix the MM2.1b4 archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to `fix' some archive database files that may have gotten
    written in Mailman 2.1b4 with some bogus data.  Use like this from your
    $PREFIX directory
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (note the backquotes are required)
    
    You will need to run `bin/check_perms -f' after running this script.
vi: Sửa các kho kiểu MM2.1b4.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] tập_tin ...
    
    Tùy chọn:
        -h / --help
            Hiển thị trợ giúp này rồi thoát.
    
    Hãy dùng lệnh này chỉ để « sửa » một số tập tin cơ sở dữ liệu kho
    có lẽ đã được ghi bằng trình Mailman 2.1b4 với dữ liệu giả.
    Dùng nó bằng cách này từ thư mục $PREFIX:
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (ghi chú rằng cần thiết những dấu huyền đó)
    
    Sau khi chạy tập lệnh này, bạn sẽ cần phải chạy lệnh « bin/check_perms -f ».

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
vi: Thay đổi mật khẩu của hộp thư chung.
    
    Trong các phiên bản cũ hơn Mailman 2.1, mật khẩu hộp thư
    thường được cất giữ trong dạng thức mật mã.
    Một số bản cài đặt Python không có mô-đun mật mã sẵn sàng,
    vì vậy chúng dùng MD5. Vào lúc nào, bản cài đặt Python đó
    có thể được đột ngột một mô-đun mật mã mà ngắt mọi mật khẩu
    hộp thư đã tạo.
    
    Trong Mailman phiên bản 2.1, mọi mật khẩu của hộp thư và địa chỉ
    được cất giữ trong dạng thức SHA1 bản tóm tắt thập lục (hexdigest).
    Tính nâng này ngắt mật khẩu cho các hộp thư chung chạy phần mềm
    cũ hơn Mailman 2.1, và vì các mật khẩu đó không được cất giữ vào nơi nào
    trong nhập thô, không thể lấy và cập nhật chúng.
    
    Như thế thì tập lệnh này tạo ra mật khẩu mới cho hộp thư chung,
    và tùy chọn gởi nó cho mọi người sở hữu hộp thư đó.
    
    Cách sử dụng: change_pw [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
    
        --all / -a
            Thay đổi mật khẩu cho mọi hộp thư chung.
    
        --domain=miền
        -d domain
    	Thay đổi mật khẩu cho mọi hộp thư chung trong miền ảo « miền ».
    Cho phép dùng nhiều tùy chọn « -d ».
    
        --listname=listname
        -l listname
    	Thay đổi mật khẩu chỉ cho hộp thư chung tên này.
    Cho phép dùng nhiều tùy chọn « -l ».
    
        --password=mật_khẩu_mới
        -p newpassword
    	Dùng mật khẩu nhập thô đã cung cấp « mật_khẩu_mới »
    là mật khẩu mới cho hộp thư chung nào đang được thay đổi
    (như được ghi rõ bởi tùy chọn « -a», « -d » và « -l »).
    Nếu không nhập mật khẩu, mỗi hộp thư chung sẽ được gán
    một mật khẩu mới được tạo ra ngẫu nhiên.
    
        --quiet / -q
    	Đừng thông báo những người sở hữu hộp thư chung biết mật khẩu mới.
    Bạn sẽ cần phải tìm cách khác cho họ biết mật khẩu mới
    (bên ngoại hộp thư này).
    
        --help / -h
            Hiển thị trợ giúp này rồi thoát.

en: Bad arguments: %(strargs)s
vi: Đối số sai : %(strargs)s

en: Empty list passwords are not allowed
vi: Không cho phép mật khẩu rỗng cho hộp thư chung

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
vi: Mật khẩu %(listname)s mới : %(notifypassword)s

en: Your new %(listname)s list password
vi: Mật khẩu %(listname)s mới của bạn

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
vi: Quản trị địa chỉ tại %(listname)s đã thay đổi mật khẩu
    cho hộp thư chung %(listname)s. Nó lúc bây giờ là
    
        %(notifypassword)s
    
    Vui lòng đảm bảo bạn dùng mật khẩu mới này trong mọi việc quản lý
    hộp thư chung này trong tương lai. Lúc này, có lẽ bạn muốn đăng nhập
    vào hộp thư mình và thay đổi mật khẩu này thành điều bạn thích hơn.
    Thăm trang quản lý hộp thư chung của bạn tại
    
        %(adminurl)s

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
vi: Kiểm tra tính nguyên của cơ sở dữ liệu cấu hình của hộp thư chung.
    
    Việc này kiểm tra tất cả các tập tin này:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    nhưng mà không có sao nếu tập tin nào trong danh sách này còn thiếu.
    Tập tin <config.pck> và <config.pck.last> là phiên bản đã pickle
    của tập tin cơ sở dữ liệu cấu hình cho Mailman phiên bản 2.1a3 và mới hơn
    khi tập tin <config.pck> chính không có khả năng đọc.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [tên_hộp_thư [tên_hộp_thư ...]]
    
    Tùy chọn:
    
        --all / -a
    	Kiểm tra cơ sở dữ liệu cho mọi hộp thư chung. Nếu không, kiểm tra
    chỉ những hộp thư có tên được nhập vào dòng lệnh thôi.
    
        --verbose / -v
    	Xuất chi tiết. Tính trạng của mọi tập tin đã kiểm tra có được in.
    Nếu không, có hiển thị chỉ tập tin bị hỏng thôi.
    
        --help / -h
            Hiển thị trợ giúp này rồi thoát.

en: No list named:
vi: Chưa nhập tên hộp thư :

en: List:
vi: Hộp thư :

en:    %(file)s: okay
vi:    %(file)s: không có sao

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
vi: Kiểm tra quyền truy cập bản cài đặt Mailman.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    Khi không có đối số, kiểm tra và thông báo chỉ các tập tin
    có quyền hạn giả hoặc do nhóm sở hữu. Khi dùng đối số « -f »
    (và chạy với tư cách người chủ [root]), sửa mọi quyền hạn không đúng
    được gặp. Khi dùng đối số « -v », xuất chi tiết.

en:     checking gid and mode for %(path)s
vi:     đang kiểm tra số nhận diện nhóm (GID) và chế độ cho %(path)s

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
vi: %(path)s nhóm sai (có : %(groupname)s, còn ngờ %(MAILMAN_GROUP)s)

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
vi: quyền hạn thư mục phải là «  %(octperms)s: %(path)s »

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
vi: quyền hạn nguồn phải là « %(octperms)s: %(path)s »

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
vi: các tập tin của cơ sở dữ liệu bài thư phải là « %(octperms)s: %(path)s »

en: checking mode for %(prefix)s
vi: đang kiểm tra chế độ tìm %(prefix)s

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
vi: CẢNH BÁO : không có thư mục : %(d)s

en: directory must be at least 02775: %(d)s
vi: thư mục phải là ít nhất 02775: %(d)s

en: checking perms on %(private)s
vi: đang kiểm tra quyền hạn về %(private)s

en: %(private)s must not be other-readable
vi: %(private)s phải có quyền hạn không cho phép người khác đọc

en: Warning: Private archive directory is other-executable (o+x).
             This could allow other users on your system to read private archives.
             If you're on a shared multiuser system, you should consult the
             installation manual on how to fix this.
vi: Cảnh báo : thư mục kho riêng có quyền hạn cho phép người khác thực hiện (o+x).
    Tình trạng này có thể cho phép người khác trên hệ thống đọc kho riêng.
    Nếu bạn có hệ thống đa người dùng đã chia sẻ, bạn nên tham khảo
    tập tin hướng dẫn cài đặt về cách sửa vấn đề này.

en: mbox file must be at least 0660:
vi: tập tin hộp thư mbox phải là ít nhất 0660 :

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
vi: quyền hạn « người khác » của thư mục cơ sở dữ liệu %(dbdir)s phải là 000

en: checking cgi-bin permissions
vi: đang kiểm tra quyền hạn cgi-bin

en:     checking set-gid for %(path)s
vi:     đang kiểm tra set-gid (đặt số nhận diện nhóm) có %(path)s chưa

en: %(path)s must be set-gid
vi: %(path)s phải là set-gid

en: checking set-gid for %(wrapper)s
vi: đang kiểm tra set-gid (đặt số nhận diện nhóm) có lớp bọc %(wrapper)s

en: %(wrapper)s must be set-gid
vi: lớp bọc %(wrapper)s phải là set-gid

en: checking permissions on %(pwfile)s
vi: đang kiểm tra quyền hạn về tập tin mật khẩu %(pwfile)s

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
vi: quyền hạn về tập tin mật khẩu %(pwfile)s phải là 0640 chính xác (còn gặp %(octmode)s)

en: checking permissions on list data
vi: đang kiểm tra quyền hạn về dữ liệu hộp thư chung

en:     checking permissions on: %(path)s
vi:     đang kiểm tra quyền hạn về %(path)s

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
vi: quyền truy cập tập tin phải là ít nhất 660 : %(path)s

en: No problems found
vi: Không tìm thấy vấn đề nào.

en: Problems found:
vi: Tìm thấy vấn đề :

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
vi: Chạy lại với tư cách %(MAILMAN_USER)s (hoặc người chủ [root]) với cờ « -f » để sửa được.

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
vi: Làm sạch một tập tin kho dạng thức .mbox.
    
    Phần mềm tạo kho sẽ tìm dòng « Unix-From » định giới thư trong tập tin
    kho .mbox. Để tương thích, nó tìm đặc biệt dòng nào bắt đầu với từ « From »
    (Từ), tìm chính xác bốn chữ này, phân biệt chữ hoa	hường. Nó bỏ qua
    điều khác nào trên cùng dòng.
    
    Bình thường, dòng nào bắt đầu với « From » trong thân thư nên được thoát
    để hiển thị ký tự hơn > tại đầu dòng. Tuy nhiên, có thể là những dòng thân
    không được thoát. Tập lệnh này cố sửa hết bằng cách kiểm tra những dòng
    « Unix-From » bằng cách chính xác hơn. Dòng nào bắt đầu với « From »,
    còn không thỏa tiêu chuẩn chặt chẽ hơn này, lúc đó được thoát bằng ký tự >.
    
    Cách sử dụng: cleanarch [tùy_chọn ...] < tập_tin_nhập > tập_tin_xuất
    
    Tùy chọn:
        -s n
        --status=N
            In ra một ký tự băm # sau khi xử lý mỗi N dòng (_trạng thái_)
    
        -q / --quiet
            Không in ra thông tin về dòng đã thay đổi ra thiết bị lỗi chuẩn (_im_).
    
        -n / --dry-run
            Không thật xuất gì (_chạy thực hành_).
    
        -h / --help
            In ra _trợ giúp_ này rồi thoát

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
vi: Dòng « Unix-From » đã thay đổi : %(lineno)d

en: Bad status number: %(arg)s
vi: Số trạng thái sau : %(arg)s

en: %(messages)d messages found
vi: Tìm thấy %(messages)d thư

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
vi: Sao nhái theo địa chỉ thành viên.
    
    Sao nhái thao địa chỉ thành viên có nghĩa là một thành viên mới sẽ được thêm,
    mà có cùng những tùy chọn và mật khẩu với địa chỉ thành viên gốc.
    Ghi chú rằng thao tác này theo ý kiến của người chạy nó :
    nó không thẩm tra địa chỉ mới, không gởi thư chào đón, v.v.
    
    Sự đăng ký của thành viên tồn tại thường không bị sửa đổi bằng cách nào.
    Nếu bạn muốn gỡ bỏ địa chỉ cũ, hãy sử dụng cờ « -r ». Nếu bạn cũng muốn
    thay đổi địa chỉ quản trị hộp thư nào, dùng cờ « -a ».
    
    Cách sử dụng:
        clone_member [tùy_chọn ...] địa_chỉ_cũ địa_chỉ_mới
    
    Tùy chọn :
    
        --listname=tên_hộp_thư
        -l listname
    	Kiểm tra và sửa đổi chỉ những hộp thư chung đã nhập.
    	Nếu không đưa ra tùy chọn « -l », mọi hộp thư chung được quét từ địa chỉ đó.
    	Có thể sử dụng nhiều tùy chọn « -l ».
    
        --remove
        -r
    	_Gỡ bỏ_ địa chỉ cũ ra hộp thư chung sau khi nó được sao nhái theo.
    
        --admin
        -a
    	Quét các địa chỉ _quản trị_ hộp thư tìm địa chỉ cũ đó, và cũng sao nhái theo
    	hoặc thay đổi chúng.
    
        --quiet
        -q
    	Sửa đổi _im_.
    
        --nomodify
        -n
    	In ra thao tác đã định, nhưng không thật thực hiện.
    	Tùy chọn này thu hồi cờ « --quiet ». (_không sửa đổi_)
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.

en: processing mailing list:
vi: đang xử lý hộp thư chung:

en:     scanning list owners:
vi:     đang quét các người sở hữu hộp thư :

en:     new list owners:
vi:     người sở hữu hộp thư mới :

en: (no change)
vi: (chưa thay đổi gì)

en:     address not found:
vi:     không tìm thấy địa chỉ :

en:     clone address added:
vi:     địa chỉ nhái theo đã thêm:

en:     clone address is already a member:
vi:     địa chỉ nhái theo đã thành viên:

en:     original address removed:
vi:     địa chỉ gốc bị gỡ bỏ :

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
vi: Không phải là địa chỉ thư điện tử hợp lệ : %(toaddr)s

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
vi: Gặp lỗi khi mở hộp thư « %(listname)s » nên bỏ qua.
    %(e)s

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
vi: Cấu hình hộp thư bằng mô tả tập tin văn bản.
    
    Cách sử dụng: config_list [tùy_chọn ...] tên_hộp_thư
    
    Tùy chọn:
        --inputfile tập_tin
        -i tập_tin
    	Cấu hình hộp thư bằng cách gán mỗi biến toàn cục với mô-đun
    trong tập tin cho một thuộc tính về đối tượng hộp thư, rồi lưu hộp thư.
    Tập tin tên này được tải bằng execfile() và phải là mã Python hợp lệ.
    Biến nào không phải đã thuộc tính về đối tượng bị bỏ qua
    (thông điệp cảnh báo được in ra). Xem thêm tùy chọn « -c ». (_tập tin nhập_)
    
    	Một biến đặc biệt tên « mlist » được chèn vào các biến toàn cục này
    trong khi tiến trình execfile (thực hiện tập tin), mà được kết hợp với
    đối tượng MailList thật. Biến này cho bạn khả năng làm nhiều việc lạ
    với đối tượng hộp thư, nhưng bạn phải CẨN THẬN ! Dùng biến này
    có thể làm hỏng nặng (và có lẽ không thể sửa lại được) hộp thư chung !
    
        --outputfile tập_tin
        -o tập_tin
    	Thay vào cấu hình hộp thư, in ra các biến cấu hình hộp thư này
    bằng dạng thức thích hợp để nhập bằng tập lệnh này. Bằng cách này,
    bạn có thể dễ dàng bắt thiết lập cấu hình cho một hộp thư nào đó,
    rồi áp dụng thiết lập đó vào hộp thư khác. tập_tin là _tập tin nơi cần xuất_ thiết lập.
    Nếu tập_tin là « - », thiết lập được xuất ra thiết bị xuất chuẩn.
    
        --checkonly
        -c
    	Khi dùng tùy chọn này, hộp thư đã sửa đổi không phải thật đựơc thay đổi.
    Chỉ có ích cùng cới « i ». (_chỉ kiểm tra_)
    
        --verbose
        -v
    	In ra tên của mỗi thuộc tính khi nó được thay đổi. Chỉ có ích cùng cới « i ». (_chi tiết_)
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    	Hai tùy chọn « -o » và « i » loại từ lẫn nhau.

en: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## "%(listname)s" mailing list configuration settings
    ## captured on %(when)s
vi: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## thiết lập cấu hình của hộp thư chung « %(listname)s »
    ## bắt vào %(when)s

en: options
vi: tùy chọn

en: legal values are:
vi: giá trị có thể :

en: attribute "%(k)s" ignored
vi: thuộc tính « %(k)s » bị bỏ qua

en: attribute "%(k)s" changed
vi: thuộc tính « %(k)s » đã thay đổi

en: Non-standard property restored: %(k)s
vi: Tài sản không chuẩn đã được phục hồi : %(k)s

en: Invalid value for property: %(k)s
vi: Giá trị không hợp lệ cho tài sản : %(k)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
vi: Địa chỉ thư điện tử sai cho tùy chọn %(k)s : %(v)s

en: Only one of -i or -o is allowed
vi: Cho phép chỉ một của « -l » hoặc « -o » thôi

en: One of -i or -o is required
vi: Cần thiết một của « -l » hoặc « -o »

en: List name is required
vi: Cần thiết tên hộp thư chung

en: Convert a list's interpolation strings from %-strings to $-strings.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>
vi: Chuyển đổi các chuỗi nội duy của hộp thư chung từ %-strings sang $-strings.
    
    Tập lệnh này có dự định chạy là tập lệnh « bin/withlist », tức là
    
    % bin/withlist -l -r convert <hộp_thư_chung_tôi>

en: Saving list
vi: Đang lưu hộp thư chung

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
vi: Hủy thư đã giữ lại.
    
    Cách sử dụng:
        discard [tùy_chọn ...] tập_tin ...
    
    Tùy chọn:
        --help / -h
            In tra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        --quiet / -q
            Không in ra thông điệp trạng thái (_im_).

en: Ignoring non-held message: %(f)s
vi: Đang bỏ qua thư không được giữ lại : %(f)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
vi: Đang bỏ qua thư không được giữ lại có ID sai : %(f)s

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
vi: Mới hủy thư được giữ lại số %(id)s đối với hộp thư chung %(listname)s

en: Dump the contents of any Mailman `database' file.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] filename
    
    Options:
    
        --marshal/-m
            Assume the file contains a Python marshal, overridding any automatic
            guessing.
    
        --pickle/-p
            Assume the file contains a Python pickle, overridding any automatic
            guessing.
    
        --noprint/-n
            Don't attempt to pretty print the object.  This is useful if there's
            some problem with the object and you just want to get an unpickled
            representation.  Useful with `python -i bin/dumpdb <file>'.  In that
            case, the root of the tree will be left in a global called "msg".
    
        --help/-h
            Print this help message and exit
    
    If the filename ends with `.db', then it is assumed that the file contains a
    Python marshal.  If the file ends with `.pck' then it is assumed to contain a
    Python pickle.  In either case, if you want to override the default assumption
    -- or if the file ends in neither suffix -- use the -p or -m flags.
vi: Đổ nội dung của tập tin « cơ sở dữ liệu » Mailman nào.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] tập_tin
    
    Tùy chọn:
    
        --marshal/-m
    	Giả sử tập tin chứa một marshall Python, có quyền cao hơn
    việc đoán tự động nào.
    
        --pickle/-p
    	Giả sử tập tin chứa một pickle Python, có quyền cao hơn
    việc đoán tự động nào.
    
        --noprint/-n
    	Không cố  « in xinh » đối tượng đó. Có ích nếu gặp khó khăn
    đối với đối tượng đó, chỉ muốn xem biểu diễn chưa được pickle.
    Có ích cùng với « python -i bin/dumpdb <tập_tin> ». Trong trường hợp này,
    gốc cây sẽ được để trong biến toàn cục tên « msg ». (_không in_)
    
        --help/-h
            In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Nếu tên tập tin kết thúc bằng « .db », giả sử tập tin này chứa một marshall Python.
    Nếu tên tập tin kết thúc bằng « .db », giả sử tập tin này chứa một pickle Python.
    Trong cả trường hợp, nếu bạn muốn có quyền cao hơn sự giả sử mặc định,
    hoặc nếu tập tin kết thúc bằng gì khác, hãy sử dụng cờ « -p » hoặc « -m ».

en: No filename given.
vi: Chưa nhập tên tập tin.

en: Bad arguments: %(pargs)s
vi: Đối số sai : %(pargs)s

en: Please specify either -p or -m.
vi: Hãy ghi rõ tùy chọn hoặc « --p » hoặc « --m ».

en: [----- start %(typename)s file -----]
vi: [----- bắt đầu tập tin %(typename)s -----]

en: [----- end %(typename)s file -----]
vi: [----- kết thúc tập tin %(typename)s -----]

en: <----- start object %(cnt)s ----->
vi: <----- bắt đầu đối tượng %(cnt)s ----->

en: Export an XML representation of a mailing list.
vi: Xuất khẩu một sự đại diện XML của hộp thư chung.

en: %%prog [options]
    
    Export the configuration and members of a mailing list in XML format.
vi: %%prog [options]
    
    Xuất khẩu cấu hình và các thành viên của hộp thư chung theo định dạng XML.

en: Output XML to FILENAME.  If not given, or if FILENAME is '-', standard out is
    used.
vi: Xuất XML vào TÊN_TẬP_TIN. Không ghi rõ tên tập tin, hoặc nếu nó là « - » thì dùng đầu ra tiểu chuẩn.

en: Specify the RFC 2307 style hashing scheme for passwords included in the
    output.  Use -P to get a list of supported schemes, which are
    case-insensitive.
vi: Ghi rõ lược đồ tính băm kiểu RFC 2307 cho các mật khẩu nằm trong kết xuất.
    Dùng tùy chọn « -P » để lấy danh sách các lược đồ đã hỗ trợ
    (tất cả không phân biệt chữ hoa/thường).

en: List the supported password hashing schemes and exit.  The scheme labels are
    case-insensitive.
vi: Liệt kê các lược đồ tính băm mật khẩu đã hỗ trợ, rồi thoát.
    Các nhãn của lược đồ không phân biệt chữ hoa/thường.

en: The list to include in the output.  If not given, then all mailing lists are
    included in the XML output.  Multiple -l flags may be given.
vi: Hộp thư chung cần xuất. Không đưa ra thì xuất
    mọi hộp thư chung theo định dạng XML.
    Cũng có thể ghi rõ nhiều cờ « -l ».

en: Unexpected arguments
vi: Đối số bất thường

en: Invalid password scheme
vi: Lược đồ mật khẩu không hợp lệ

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    http://docs.python.org/library/re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
vi: Tìm mỗi hộp thư chung chứa địa chỉ thành viên nào đó.
    
    Cách sử dụng:
        find_member [tùy_chọn ...] regex [b_t_c_q [...]]
    
    Tùy chọn:
        --listname=hộp_thư_chung
        -l hộp_thư_chung
    	Gồm có chỉ hộp thư tên này trong việc tìm kiếm
    
        --exclude=hộp_thư_chung
        -x hộp_thư_chung
    	Loại trừ chỉ hộp thư tên này ra việc tìm kiếm
    
        --owners
        -w
    	Tìm kiếm _người sở hữu_ hộp thư, cũng như thành viên.
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        regex
    	Một biểu thức chính quy Python cần khớp.
    
    Tùy chọn « -l » và « -x » tương tác với nhau như theo đây.
    Nếu đưa ra tùy chọn « -l » nào, sẽ gồm có chỉ hộp thư chung tên này
    trong việc tìm kiếm. Nếu đưa ra tùy chọn « -x » nào, còn không đựa ra
    tùy chọn « -l » nào, sẽ tìm kiếm qua mọi hộp thư chung trừ
    những hộp thư đã bị loại trừ dứt khoát.
    
    Cú pháp của biểu thức chính quy là kiểu Perl5, dùng mô-đun « re » của Python.
    Có đặc tả hoàn toàn tại :
    
    http://docs.python.org/library/re.html
    
    Việc khớp địa chỉ không phân biệt chữ hoa/thường, còn địa chỉ có
    chữ hoa/thường đã bảo tồn có phải được hiển thị.

en: Search regular expression required
vi: Cần thiết biểu thức chính quy tìm kiếm

en: No lists to search
vi: Không có hộp thư nơi cần tìm kiếm

en: found in:
vi: tìm trong :

en: (as owner)
vi: (như người sở hữu)

en: Reset a list's web_page_url attribute to the default setting.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [options]
    
    Options:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Look up urlhost in the virtual host table and set the web_page_url and
            host_name attributes of the list to the values found.  This
            essentially moves the list from one virtual domain to another.
    
            Without this option, the default web_page_url and host_name values are
            used.
    
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
    
    If run standalone, it prints this help text and exits.
vi: Đặt lại thuộc tính « web_page_url » (địa chỉ URL của trang Web)
    về giá trị mặc định.
    
    Có dự định chạy là tập lệnh « bin/withlist », tức là
    
    % bin/withlist -l -r fix_url hộp_thư_chung [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -u máy_địa_chỉ
        --urlhost=máy_địa_chỉ
    	Tra tìm máy hỗ trợ các địa chỉ URL của hộp thư, trong bảng máy ảo,
    và đặt thuộc tính « web_page_url » (địa chỉ URL của trang Web)
    và « host_name » (tên máy) của hộp thư thành những giá trị đã tìm.
    Việc này thật sự chuyển hộp thư chung từ miền ảo này sang miền ảo khác.
    
    	Khi không ghi rõ tùy chọn này, những giá trị « web_page_url »
    và « host_name » mặc định được dùng.
    
        -v / --verbose
    	In ra hoạt động của tập lệnh này. (_chi tiết_)
    
    Nếu chạy riêng (không có giá trị), nó in ra trợ giúp này rồi thoát.

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
vi: Đang đặt web_page_url (địa chỉ URL của trang Web) thành : %(web_page_url)s

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
vi: Đang đặt « host_name » (tên máy) thành : %(mailhost)s

en: Regenerate Mailman specific aliases from scratch.
    
    The actual output depends on the value of the `MTA' variable in your mm_cfg.py
    file.
    
    Usage: genaliases [options]
    Options:
    
        -q/--quiet
            Some MTA output can include more verbose help text.  Use this to tone
            down the verbosity.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
vi: Tạo lại bí danh đặc trưng cho Mailman từ con số không.
    
    Kết xuất thật phụ thuộc vào giá trị của biến « MTA » trong tập tin
    « mm_cfg.py » của bạn.
    [MTA = Mail Transfer Agent = tác nhân truyền thư]
    
    Cách sử dụng: genaliases [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
    
        -q/--quiet
    	Một số kiểu kết xuất MTA gồm có đoạn trợ giúp chi tiết hơn.
    Hãy sử dụng tùy chọn này để giảm độ chi tiết. (_im_)
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
vi: Chèn thư từ tập tin vào hàng đợi gởi đến của Mailman.
    
    Cách sử dụng: inject [tùy_chọn ...] [tập_tin]
    
    Tùy chọn:
    
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        -l hộp_thư_chung
        --listname=hộp_thư_chung
            Chèn thư vào hộp thư chung tên này (cần thiết).
    
        -q hàng_đợi
        --queue=hàng_đợi
    	Chèn thư vào hàng đợi tên này.
    Tên hàng đợi phải là một của những thư mục bên trong thư mục « qfiles ».
    Nếu không ghi rõ, lệnh này sử dụng hàng đợi gởi đến.
    
    tập_tin là tên của tập tin nhập thô cần chèn. Nếu không ghi rõ,
    lệnh này sử dụng thiết bị nhập chuẩn.

en: Bad queue directory: %(qdir)s
vi: Thư mục hàng đợi sai : %(qdir)s

en: A list name is required
vi: Cần thiết tên hộp thư chung

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
vi: Liệt kê mọi người sở hữu một hộp thư chung nào đó.
    
    Cách sử dụng: %(program)s [tùy_chọn ...] hộp_thư_chung ...
    
    Tùy chọn:
    
        --all-vhost=máy_ảo
        -v=máy_ảo
    	Liệt kê các người sở hữu mọi hộp thư chung nằm trên máy ảo này.
    
        --all
        -a
    	Liệt kê các người sở hữu mọi hộp thư chung nằm trên hệ thống này.
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    hộp_thư_chung là tên của hộp thư chung, của hộp mà các người sở hữu cần in ra.
    Bạn có thể nhập nhiều hộp thư chung vào lệnh này trên dòng lệnh.

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
vi: Hộp thư chung : %(listname)s, 	Người sở hữu : %(owners)s

en: No matching mailing lists found
vi: Không tìm thấy hộp thư chung khớp nào

en: matching mailing lists found:
vi: Tìm thấy hộp thư chung khớp :

en: List all the members of a mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] listname
    
    Where:
    
        --output file
        -o file
            Write output to specified file instead of standard out.
    
        --regular / -r
            Print just the regular (non-digest) members.
    
        --digest[=kind] / -d [kind]
            Print just the digest members.  Optional argument can be "mime" or
            "plain" which prints just the digest members receiving that kind of
            digest.
    
        --nomail[=why] / -n [why]
            Print the members that have delivery disabled.  Optional argument can
            be "byadmin", "byuser", "bybounce", or "unknown" which prints just the
            users who have delivery disabled for that reason.  It can also be
            "enabled" which prints just those member for whom delivery is
            enabled.
    
        --fullnames / -f
            Include the full names in the output.
    
        --preserve / -p
            Output member addresses case preserved the way they were added to the
            list.  Otherwise, addresses are printed in all lowercase.
    
        --invalid / -i
            Print only the addresses in the membership list that are invalid.
            Ignores -r, -d, -n.
    
        --unicode / -u
            Print addresses which are stored as Unicode objects instead of normal
            string objects.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
    Note that if neither -r or -d is supplied, both regular members are printed
    first, followed by digest members, but no indication is given as to address
    status.
vi: Liệt kê mọi thành viên của hộp thư chung.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] hộp_thư_chung
    
    Tùy chọn:
    
        --output tập_tin
        -o tập_tin
    	Ghi _kết xuất_ ra tập tin này, thay vào ra thiết bị xuất chuẩn.
    
        --regular / -r
    	In ra chỉ những thành viên _chuẩn_ (không nhận bó thư).
    
        --digest[=kiểu] / -d [kiểu]
    	In ra chỉ những thành viên nhận _bó thư_. Đối số tùy chọn là
    « mime » hoặc « plain » (nhập thô) mà in ra chỉ những thành viên
    nhận bó thư kiểu đó.
    
        --nomail[=lý_do] / -n [lý_do]
    	In ra các thành viên có khả năng phát bị tắt. Đối số tùy chọn:
    byadmin		do quản trị
    byuser		do người dùng
    bybounce	vì thư nảy về
    unknown		không rõ
    in ra chỉ những thành viên có khả năng bị tắt vì lý do đó.
    Cũng có thể sử dụng « enabled » mà in ra chỉ những thành viên
    có khả năng phát hoạt động.
    
        --fullnames / -f
    	Gồm có các _họ tên_ trong kết xuất.
    
        --preserve / -p
    	Xuất các địa chỉ thành viên, bảo tồn chữ hoa/thường đã ghi
    khi địa chỉ này được thêm vào hộp thư chung. Nếu không có tùy chọn này,
    các địa chỉ được in ra chữ thường.
    
        --invalid / -i
    	In ra chi những địa chỉ _không hợp lệ_ có trong danh sách thành viên.
            Bỏ qua các tùy chọn « -r », « -d », « -n ».
    
        --unicode / -u
    	In ra các địa chỉ được lưu dạng đối tượng Unicode,
    thay vào đối tượng chuỗi chuẩn.
    	Bỏ qua các tùy chọn « -r », « -d », « -n ».
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    hộp_thư_chung là tên của hộp thư chung cần dùng.
    
    Ghi chú rằng nếu không cung cấp tùy chọn « -r »,
    cũng không cung cấp tùy chọn « -d », lệnh này in ra cả hai thành viên chuẩn
    và thành viên nhận bó thư. Các thành viên chuẩn được in ra trước,
    nhưng mà trạng thái địa chỉ không được hiển thị.

en: Bad --nomail option: %(why)s
vi: Tùy chọn « --nomail » (không nhận thư) sai : %(why)s

en: Bad --digest option: %(kind)s
vi: Tùy chọn « --digest » (bó thư) sai : %(kind)s

en: Could not open file for writing:
vi: Không thể mở tập tin để ghi :

en: List the owners of a mailing list, or all mailing lists.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    Options:
    
        -w / --with-listnames
            Group the owners by list names and include the list names in the
            output.  Otherwise, the owners will be sorted and uniquified based on
            the email address.
    
        -m / --moderators
            Include the list moderators in the output.
    
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        listname
            Print the owners of the specified lists.  More than one can appear
            after the options.  If there are no listnames provided, the owners of
            all the lists will be displayed.
vi: Liệt kê các người sở hữu một hộp thư chung nào đó, hoặc mọi hộp thư chung.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [hộp_thư_chung ...]
    
    Tùy chọn:
    
        -w / --with-listnames
    	Nhóm lại những người sở hữu hộp thư theo tên,
    gồm có các tên hộp thư chung trong kết xuất. Nếu không, các người sở hữu
    sẽ được sắp xếp và nhận diện đựa vào địa chỉ thư điện tử. (_với các tên hộp thư_)
    
        -m / --moderators
    	Gồm có _các điều hợp viên_ của hộp thư trong kết xuất.
    
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        hộp_thư_chung
    	In ra các người sở hữu những hộp thư chung này.
    Có thể ghi rõ nhiều hộp thư chung, nằm sau những tùy chọn.
    Nếu không ghi rõ tên hộp thư, lệnh này sẽ hiển thị các người sở hữu
    mọi hộp thư chung.

en: Primary start-up and shutdown script for Mailman's qrunner daemon.
    
    This script starts, stops, and restarts the main Mailman queue runners, making
    sure that the various long-running qrunners are still alive and kicking.  It
    does this by forking and exec'ing the qrunners and waiting on their pids.
    When it detects a subprocess has exited, it may restart it.
    
    The qrunners respond to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP.  SIGINT and SIGTERM both
    cause the qrunners to exit cleanly, but the master will only restart qrunners
    that have exited due to a SIGINT.  SIGHUP causes the master and the qrunners
    to close their log files, and reopen then upon the next printed message.
    
    The master also responds to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP, which it simply
    passes on to the qrunners (note that the master will close and reopen its own
    log files on receipt of a SIGHUP).  The master also leaves its own process id
    in the file data/master-qrunner.pid but you normally don't need to use this
    pid directly.  The `start', `stop', `restart', and `reopen' commands handle
    everything for you.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Options:
    
        -n/--no-restart
            Don't restart the qrunners when they exit because of an error or a
            SIGINT.  They are never restarted if they exit in response to a
            SIGTERM.  Use this only for debugging.  Only useful if the `start'
            command is given.
    
        -u/--run-as-user
            Normally, this script will refuse to run if the user id and group id
            are not set to the `mailman' user and group (as defined when you
            configured Mailman).  If run as root, this script will change to this
            user and group before the check is made.
    
            This can be inconvenient for testing and debugging purposes, so the -u
            flag means that the step that sets and checks the uid/gid is skipped,
            and the program is run as the current user and group.  This flag is
            not recommended for normal production environments.
    
            Note though, that if you run with -u and are not in the mailman group,
            you may have permission problems, such as begin unable to delete a
            list's archives through the web.  Tough luck!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            If mailmanctl finds an existing master lock, it will normally exit
            with an error message.  With this option, mailmanctl will perform an
            extra level of checking.  If a process matching the host/pid described
            in the lock file is running, mailmanctl will still exit, but if no
            matching process is found, mailmanctl will remove the apparently stale
            lock and make another attempt to claim the master lock.
    
        -q/--quiet
            Don't print status messages.  Error messages are still printed to
            standard error.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    Commands:
    
        start   - Start the master daemon and all qrunners.  Prints a message and
                  exits if the master daemon is already running.
    
        stop    - Stops the master daemon and all qrunners.  After stopping, no
                  more messages will be processed.
    
        restart - Restarts the qrunners, but not the master process.  Use this
                  whenever you upgrade or update Mailman so that the qrunners will
                  use the newly installed code.
    
        reopen  - This will close all log files, causing them to be re-opened the
                  next time a message is written to them
vi: Tập lệnh khởi chạy và tắt chính cho trình nền qrunner (chạy hành đợi)
    của Mailman.
    
    Tập lệnh này khởi chạy, dừng và khởi chạy lại những bộ chạy hàng đợi
    Mailman chính, đảm bảo những qrunner đã chạy lâu vấn còn hoạt động cho đúng.
    Nó làm như thế bằng cách rẽ đôi và thực hiện những qrunner
    và đợi PID (số nhận diện tiến trình) chúng. Khi nó phát hiện một tiến trình con
    đã thoát, nó có thể khởi chạy nó.
    
    Những qrunner hồi đáp từ các lệnh SIGINT, SIGTERM, và SIGHUP.
    Cả SIGINT lẫn SIGTERM đều gây ra qrunner thoát sạch,
    nhưng mà trình nền cái sẽ khởi chạy qrunner chỉ khi nó đã thoát vì SIGINT.
    SIGHUP gây ra cả trình nền cái lẫn các qrunner đều đóng tập tin ghi lưu,
    và mở lại nó khi thông điệp kế tiếp được in ra.
    
    Tiến trình cái cũng đáp ứng từ SIGINT, SIGTERM, và SIGHUP,
    mà nó đơn giản gởi qua cho những qrunner (ghi chú rằng trình nền cái
    sẽ đóng và mở lại các tập tin ghi lưu mình khi nhận SIGHUP).
    Tiến trình cái cũng chèn PID mình vào tập tin « data/master-qrunner.pid »,
    nhưng mà bình thường bạn không cần sử dụng trực tiếp PID này.
    Những lệnh « start » (khởi chạy), « stop » (dừng), « restart » (khởi chạy lại)
    và « reopen » (mở lại) quản lý mọi thứ cho bạn.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Tùy chọn:
    
        -n/--no-restart
    	_Không khởi chạy lại_ qrunner nào khi nó thoát do lỗi hoặc do SIGINT.
    qrunner chưa bao giờ được khởi chạy lại khi thoát do SIGTERM.
    Hãy sử dụng tùy chọn này chỉ để gỡ lỗi. Có ích chỉ khi đựa ra lệnh « start ».
    
        -u/--run-as-user
    	Bình thường, tập lệnh này sẽ không chạy nếu UID (số nhận diện người dùng)
    và GID (số nhận diện nhóm) không phải được đặt thành người dùng và nhóm « mailman ».
    Khi chạy với tư cách người chủ (root), tập lệnh này sẽ chuyển đổi sang
    người dùng và nhóm « mailman » trước khi việc kiểm tra đó xảy ra.
    
    	Trường hợp này có thể là phiền phức cho mục đích thử ra và gỡ lỗi,
    vì vậy cờ « -u » có nghĩa là bước đặt và kiểm tra UID/GID bị bỏ qua,
    và chương trình chạy với tư cách người dùng và nhóm hiện có.
    Không khuyên dùng cờ này trong môi trường tạo dữ liệu quan trọng.
    
    	Tuy nhiên hãy ghi chú rằng nếu bạn chạy với « -u »
    và không phải trong nhóm mailman, bạn có lẽ gặp khó khăn về quyền hạn,
    như không thể xoá bỏ kho hộp thư bằng Web.
    
        -s/--stale-lock-cleanup
    	Nếu mailmanctl tìm một sự khoá cái tồn tại, bình thường nó sẽ thoát
    với thông điệp lỗi. Với tùy chọn này, mailmanctl sẽ thực hiện một cấp kiểm tra thêm.
    Nếu tiến trình nào đang chạy mà khớp PID được diễn tả trong tập tin khoá,
    mailmanctl sẽ vẫn còn thoát, còn nếu không tìm tiến trình khớp nào,
    mailmanctl sẽ gỡ bỏ sự khoá có vẻ cũ đó và cố lại lấy sự khoá cái.
    
        -q/--quiet
    	Không in ra thông điệp trạng thái. Vẫn còn in ra thông điệp lỗi ra thiết bị lỗi chuẩn.
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Lệnh:
    
        start	_Khởi chạy_ trình nền cái và mọi qrunner. Lệnh này in ra một thông điệp rồi thoát nếu trình nền cái đang chạy.
    
        stop    	_Dừng chạy_ trình nền cái và mọi qrunner. Sau khi dừng, sẽ không xử lý thông điệp nào.
    
        restart	_Khởi chạy lại_ các qrunner, còn không khởi chạy trình nền cái.
    Hãy sử dụng lệnh này khi nào bạn nâng cấp hoặc cập nhật Mailman,
    để mà các qrunner sẽ dùng mã mới được cài đặt.
    
        reopen	Lệnh này sẽ đóng mỗi tập tin ghi lưu, và _mở lại_ nó lần kế tiếp
    thông điệp nào đươc ghi vào nó.

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
vi: Không thể đọc PID trong : %(pidfile)s

en: Is qrunner even running?
vi: Trình qrunner có chạy chưa?

en: No child with pid: %(pid)s
vi: Không có tiến trình con có PID : %(pid)s

en: Stale pid file removed.
vi: Tập tin PID cũ bị gỡ bỏ.

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
vi: Không thể lấy sự khoá qrunner cái, vì có vẻ một qrunner cái đang chạy.

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
vi: Không thể lấy sự khoá qrunner cái, vì có vẻ có sự khoá qrunner cũ.
    Hãy cố chạy lại mailmanctl với cờ « -s ».

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
vi: Không thể lấy sự khoá qrunner cái, vì có vẻ một tiến trình khác
    trên máy khác đã lấy nó. Không thể thử ra sự khoá cũ qua giới hạn máy
    nên bạn sẽ phải tự làm như thế. Hoặc, nếu bạn biết được sự khoá là cũ,
    chạy lại mailmanctl với cờ « -s ».
    
    Tập tin khoá : %(LOCKFILE)s
    Máy khoá : %(status)s
    
    Đang thoát...

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
vi: Thiếu danh sách địa chỉ : %(sitelistname)s

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
vi: Hãy chạy chương trình này với tư cách người chủ (root),
    hoặc với tư cách người dùng %(name)s, hoặc dùng cờ « -u ».

en: No command given.
vi: Chưa nhập lệnh.

en: Bad command: %(command)s
vi: Lệnh sai : %(command)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
vi: Cảnh báo ! Bạn có thể gặp khó khăn về quyền hạn.

en: Shutting down Mailman's master qrunner
vi: Đang tắt qrunner cái của Mailman...

en: Restarting Mailman's master qrunner
vi: Đang khởi chạy lại qrunner cái của Mailman...

en: Re-opening all log files
vi: Đang mở lại mọi tập tin ghi lưu...

en: Starting Mailman's master qrunner.
vi: Đang khởi chạy qrunner cái của Mailman...

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
vi: Đặt mật khẩu của địa chỉ, nhắc từ thiết bị cuối.
    
    Mật khẩu địa chỉ có thể được dùng trong ít nhất hậu hết nơi
    mật khẩu quản trị hộp thư có hoạt động, mà lần lượt có thể được dùng
    trong hậu hết nơi mật khẩu người dùng có hoạt động.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [mật_khẩu]
    
    Tùy chọn:
    
        -c/--listcreator
    	Đặt mật khẩu của _người đã tạo hộp thư chung_, thay vào mật khẩu địa chỉ.
    Người đã tạo hộp thư có quyền tạo và gỡ bỏ hộp thư, nhưng không có
    quyền hoàn toàn của quản trị địa chỉ.
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Nếu mật khẩu không được ghi rõ vào dòng lệnh, phần mềm sẽ nhắc bạn nhập nó.

en: site
vi: địa chỉ

en: list creator
vi: người tạo hộp thư

en: New %(pwdesc)s password:
vi: Mật khẩu %(pwdesc)s mới :

en: Again to confirm password:
vi: Xác nhận mật khẩu :

en: Passwords do not match; no changes made.
vi: Hai mật khẩu không trùng nhau nên chưa thay đổi gì.

en: Interrupted...
vi: Bị ngắt...

en: Password changed.
vi: Mật khẩu đã được thay đổi.

en: Password change failed.
vi: Việc thay đổi mật khẩu bị lỗi.

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    This program converts a textual Uniforum-style message catalog (.po file) into
    a binary GNU catalog (.mo file).  This is essentially the same function as the
    GNU msgfmt program, however, it is a simpler implementation.
    
    Usage: msgfmt.py [OPTIONS] filename.po
    
    Options:
        -o file
        --output-file=file
            Specify the output file to write to.  If omitted, output will go to a
            file named filename.mo (based off the input file name).
    
        -h
        --help
            Print this message and exit.
    
        -V
        --version
            Display version information and exit.
vi: Tạo ra phân loại thông điệp nhị phân từ mô tả thông dịch văn bản.
    
    Chương trình này chuyển đổi phân loại thông điệp kiểu Uniforum (tập tin .po) sang phân loại GNU nhị phân (tập tin .mo). Thật sự là cùng một chức năng với chương trinh msgfmt của gói gettext của GNU, nhưng mà, nó là cách thực hiện đơn giản hơn.
    
    Cách sử dụng: msgfmt.py [tùy_chọn ...] tập_tin.po
    
    Tùy chọn:
        -o tập_tin
        --output-file=tập_tin
    	Ghi rõ tập tin nơi cần ghi. Nếu không ghi rõ, dữ liệu sẽ được xuất ra
    tập_tin.mo (đựa vào tên tập tin nhập). (_tập tin xuất_)
    
        -h
        --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        -V
        --version
    	Hiển thị thông tin _phiên bản_ rồi thoát.

en: Add a non-fuzzy translation to the dictionary.
vi: Thêm một bản dịch không mờ vào từ điển.

en: Return the generated output.
vi: Gởi trả kết xuất đã tạo ra.

en: Create a new, unpopulated mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listadmin-addr [admin-password]]]
    
    Options:
    
        -l language
        --language=language
            Make the list's preferred language `language', which must be a two
            letter language code.
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Gives the list's web interface host name.
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            Gives the list's email domain name.
    
        -q/--quiet
            Normally the administrator is notified by email (after a prompt) that
            their list has been created.  This option suppresses the prompt and
            notification.
    
        -h/--help
            Print this help text and exit.
    
    You can specify as many of the arguments as you want on the command line:
    you will be prompted for the missing ones.
    
    Every Mailman list has two parameters which define the default host name for
    outgoing email, and the default URL for all web interfaces.  When you
    configured Mailman, certain defaults were calculated, but if you are running
    multiple virtual Mailman sites, then the defaults may not be appropriate for
    the list you are creating.
    
    You also specify the domain to create your new list in by typing the command
    like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain mylist
    
    where `www.mydom.ain' should be the base hostname for the URL to this virtual
    hosts's lists.  E.g. with this setting people will view the general list
    overviews at http://www.mydom.ain/mailman/listinfo.  Also, www.mydom.ain
    should be a key in the VIRTUAL_HOSTS mapping in mm_cfg.py/Defaults.py if
    the email hostname to be automatically determined.
    
    If you want the email hostname to be different from the one looked up by the
    VIRTUAL_HOSTS or if urlhost is not registered in VIRTUAL_HOSTS, you can specify
    `emailhost' like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain mylist
    
    where `mydom.ain' is the mail domain name. If you don't specify emailhost but
    urlhost is not in the virtual host list, then mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST will
    be used for the email interface.
    
    For backward compatibility, you can also specify the domain to create your
    new list in by spelling the listname like so:
    
        mylist@www.mydom.ain
    
    where www.mydom.ain is used for `urlhost' but it will also be used for
    `emailhost' if it is not found in the virtual host table. Note that
    '--urlhost' and '--emailhost' have precedence to this notation.
    
    If you spell the list name as just `mylist', then the email hostname will be
    taken from DEFAULT_EMAIL_HOST and the url will be taken from DEFAULT_URL (as
    defined in your Defaults.py file or overridden by settings in mm_cfg.py).
    
    Note that listnames are forced to lowercase.
vi: Tạo một hộp thư chung mới, không có thành viên.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn] [H [Q [M]]]
    H	tên của Hộp thư chung mới
    Q	địa chỉ thư điện tử của Quản trị hộp thư chung mới
    M	Mật khẩu của quản trị hộp thư chung mới
    
    Tùy chọn:
    
        -l ngôn_ngữ
        --language=ngôn_ngữ
    	Đặt ngôn ngữ ưa thích cho hộp thư này, bằng mã ngôn ngữ hai chữ
    (v.d. « --language=vi » để đặt tiếng Việt).
    
        -u máy_địa_chỉ
        --urlhost=máy_địa_chỉ
    	In ra tên máy hỗ trợ giao diện Web của hộp thư chung này.
    
        -e máy_thư_điện_tử
        --emailhost=máy_thư_điện_tử
    	In ra tên miền cho thư điện tử của hộp thư chung này.
    
        -q/--quiet
    	Bình thường, quản trị nhận thư (sau khi được nhắc) thông báo
    hộp thư chung mới được tạo. Tùy chọn này thu hồi cả việc nhắc
    lẫn việc thông báo. (_im_)
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Bạn có thể ghi rõ càng nhiều đối số càng muốn trên dòng lệnh.
    Chương trình sẽ nhắc bạn nhập đối số còn thiếu nào.
    
    Mỗi hộp thư chung Mailman có hai tham số mà định nghĩa
    cả tên máy mặc định cho thư đã gởi đi, lẫn địa chỉ URL mặc định
    cho mọi giao diện Web. Khi bạn cấu hình Mailman, một số giá trị mặc định
    đã được tính, nhưng nếu bạn có chạy nhiều địa chỉ Mailman,
    các giá trị mặc định này có lẽ không thích hợp với hộp thư chung đang được tạo.
    
    Bạn cũng có thể ghi rõ miền nơi cần tạo hộp thư chung mới,
    bằng cách nhập lệnh dạng này :
    
        newlist --urlhost=www.miền.tôi hộp_thư_chung_tôi
    
    mà « www.miền.tôi » nên là tên máy cơ bản cho địa chỉ URL
    tới các hộp thư chung trên máy ảo này. Lấy thí dụ, khi dùng thiết lập này,
    mọi người sẽ xem các toàn cảnh chung tại « http://www.miền.tôi/mailman/listinfo ».
    Hơn nữa, « www.miền.tôi » nên là một khoá trong bộ ánh xạ « VIRTUAL_HOSTS »
    (các máy ảo) trong tập tin « mm_cfg.py/Defaults.py » nếu tên máy thư điện tử
    sẽ được quyết định tự động.
    
    Nếu bạn muốn có tên máy thư điện tử khác với điều bị « VIRTUAL_HOSTS » tra tìm,
    hoặc nếu máy_địa_chỉ nói trên không được ghi trong « VIRTUAL_HOSTS »,
    bạn có thể ghi rõ máy_thư_điện_tử như thế :
    
        newlist --urlhost=www.miền.tôi --emailhost=miền.tôi hộp_thư_chung_tôi
    
    mà « miền.tôi » là tên của miền thư điện tử. Nếu bạn không ghi rõ máy_thư_điện_tử,
    còn máy_địa_chỉ không có trong danh sách các máy ảo, trong trường hợp đó
    « mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST » sẽ được dùng là giao diện thư điện tử.
    
    Để tương thích ngược, bạn cũng có thể ghi rõ miền để tạo hộp thư chung mới
    bằng cách ghi tên hộp thư như thế :n
        hộp_thư_chung_tôi@www.miền.tôi
    
    mà « www.miền.tôi » được dùng là máy_địa_chỉ, nhưng nó sẽ cũng được dùng
    là máy_thư_điện_tử nếu nó không được tìm trong bảng máy ảo. Ghi chú rằng
    « --urlhost » và « --emailhost » có ưu tiên trong cách ghi này.
    
    Nếu bạn ghi tên hộp thư chung là chỉ « mylist », tên máy thư điện tử
    sẽ theo « DEFAULT_EMAIL_HOST » (máy thư điện tử mặc định) và địa chỉ URL sẽ theo
    « DEFAULT_URL » (địa chỉ URL mặc định) (như được định nghĩa trong
    tập tin « Defaults.py » của bạn, hoặc như được đặt trong tập tin « mm_cfg.py »
    mà có quyền cao hơn).
    
    Ghi chú rằng các tên hộp thư chung được ép buộc là chữ thường.

en: Unknown language: %(lang)s
vi: Không biết ngôn ngữ : %(lang)s

en: Enter the name of the list:
vi: Hãy gõ tên của hộp thư chung này :

en: Enter the email of the person running the list:
vi: Hãy gõ địa chỉ thư điện tử của người chạy hộp thư chung này :

en: Initial %(listname)s password:
vi: Mật khẩu ban đầu của hộp thư chung %(listname)s :

en: The list password cannot be empty
vi: Mật khẩu hộp thư không thể là rỗng.

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
vi: Bấm phím Enter để thông báo người sở hữu hộp thư %(listname)s...

en: Run one or more qrunners, once or repeatedly.
    
    Each named runner class is run in round-robin fashion.  In other words, the
    first named runner is run to consume all the files currently in its
    directory.  When that qrunner is done, the next one is run to consume all the
    files in /its/ directory, and so on.  The number of total iterations can be
    given on the command line.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
            Run the named qrunner, which must be one of the strings returned by
            the -l option.  Optional slice:range if given, is used to assign
            multiple qrunner processes to a queue.  range is the total number of
            qrunners for this queue while slice is the number of this qrunner from
            [0..range).
    
            If using the slice:range form, you better make sure that each qrunner
            for the queue is given the same range value.  If slice:runner is not
            given, then 1:1 is used.
    
            Multiple -r options may be given, in which case each qrunner will run
            once in round-robin fashion.  The special runner `All' is shorthand
            for a qrunner for each listed by the -l option.
    
        --once
        -o
            Run each named qrunner exactly once through its main loop.  Otherwise,
            each qrunner runs indefinitely, until the process receives a SIGTERM
            or SIGINT.
    
        -l/--list
            Shows the available qrunner names and exit.
    
        -v/--verbose
            Spit out more debugging information to the logs/qrunner log file.
    
        -s/--subproc
            This should only be used when running qrunner as a subprocess of the
            mailmanctl startup script.  It changes some of the exit-on-error
            behavior to work better with that framework.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    runner is required unless -l or -h is given, and it must be one of the names
    displayed by the -l switch.
    
    Note also that this script should be started up from mailmanctl as a normal
    operation.  It is only useful for debugging if it is run separately.
vi: Chạy một hoặc nhiều qrunner, một lần hoặc lặp lại.
    
    Mỗi hạng runner (bộ chạy) đã đặt tên được chạy bằng cách theo vòng tròn.
    Tức là runner đã đặt tên thứ nhất có được chạy để gồm có tất cả các tập tin
    hiện có trong thư mục nó. Khi qrunner đó đã chạy xong, qrunner kế tiếp
    có được chạy để gồm có tất cả các tập tin trong thư mục của _nó_, v.v.
    Số lặp lại có thể được ghi rõ trên dòng lệnh.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
    	Chạy qrunner này, mà phải là một của những chuỗi bị tùy chọn « -l » gởi trả.
    slice:range (lát:phạm_vị) tùy chọn, nếu ghi rõ, được dùng để gán
    nhiều tiến trình qrunner cho hàng đợi.
    range (phạm vị) là tổng số qrunner cho hàng đợi này,
    còn slice (lát) là số hiệu qrunner này từ [0..range].
    
    	Nếu dùng dạng slice:range, bạn phải đảm bảo mọi qrunner cho cùng một hàng đợi
    nhận cùng một số range (phạm vị). Nếu slice:range không ghi rõ, 1:1 được dùng.
    
            Có thể ghi rõ nhiều tùy chọn « -r », trong trường hợp đó mỗi qrunner sẽ chạy
    một lần theo vòng tròn. runner đặc biệt « All » là viết tắt cho một qrunner cho mỗi thứ,
    bị tùy chọn « -l » liệt kê.
    
        --once
        -o
    	Chạy mỗi qrunner đã đặt tên qua vòng lặp chính của nó _một lần_ chính xác.
    Nếu không, mỗi qrunner sẽ chạy vô hạn. cho đến khi tiến trình nhận SIGTERM
    hoặc SIGINT.
    
        -l/--list
    	Hiển thị các tên qrunner sẵn sàng rồi thoát (_liệt kê_).
    
        -v/--verbose
    	Xuất thông tin gỡ lỗi thêm ra tập tin ghi lưu « logs/qrunner ». (_chi tiết_)
    
        -s/--subproc
    	Tùy chọn này nên được dùng chỉ khi chạy qrunner là _tiến trình con_
    của tập lệnh khởi chạy mailmanctl. Nó thay đổi một phần ứng xử thoát-khi-gặp-lỗi,
    để hoạt động khá hơn với khuôn khổ đó.
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    runner cần thiết nếu tùy chọn « -l » hoặc « -h » không đựa ra, và runner phải là một của những tên bị cái chuyển « -l » hiển thị.
    
    Hơn nữa, ghi chú rằng tập lệnh này nên được khởi chạy từ mailmanctl như là thao tác chuẩn. Nó có ích khi gỡ lỗi, chỉ khi được chạy riêng.

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
vi: %(name)s có chạy qrunner %(runnername)s

en: All runs all the above qrunners
vi: All có chạy mọi qrunner trên

en: No runner name given.
vi: Chưa nhập tên runner.

en: Reduce disk space usage for Pipermail archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to 'fix' archive -article database files that have been written
    with Mailman 2.1.3 or earlier and have html_body attributes in them.  These
    attributes can cause huge amounts of memory bloat and impact performance for
    high activity lists, particularly those where large text postings are made to
    them.
    
    Example:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    You should run `bin/check_perms -f' after running this script.
    
    You will probably want to delete the -article.bak files created by this script
    when you are satisfied with the results.
    
    This script is provided for convenience purposes only.  It isn't supported.
vi: Giảm sức chứa trên đĩa do kho Pipermail chiếm.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] tập_tin ...
    
    Tùy chọn:
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Hãy dùng điều này chỉ để sửa tập tin cơ sở dữ liệu kho « -article » (bài thư)
    đã được ghi bằng Mailman 2.13 hoặc cũ hơn, cũng có thuộc tính « html_body »
    (thân HTML) ở trong. Những thuộc tính này gây ra bộ nhớ rất lớn bị chiếm,
    và giảm hiệu suất cho hộp thư chung rất hoạt động, đặc biệt hộp thư chung
    nhận thư văn bản lớn.
    
    Ví dụ :
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    Bạn nên chạy « bin/check_perms -f » sau khi chạy tập lệnh này.
    
    Rất có thể là bạn sẽ muốn xoá bỏ các tập tin « -article.bak » bị tập lệnh này tạo,
    khi kết quả ổn thỏa.
    
    Tập lệnh này được cung cấp để thuận lợi. Nó không phải được hỗ trợ.

en: Remove members from a list.
    
    Usage:
        remove_members [options] [listname] [addr1 ...]
    
    Options:
    
        --file=file
        -f file
            Remove member addresses found in the given file.  If file is
            `-', read stdin.
    
        --all
        -a
            Remove all members of the mailing list.
            (mutually exclusive with --fromall)
    
        --fromall
            Removes the given addresses from all the lists on this system
            regardless of virtual domains if you have any.  This option cannot be
            used -a/--all.  Also, you should not specify a listname when using
            this option.
    
        --nouserack
        -n
            Don't send the user acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --noadminack
        -N
            Don't send the admin acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
        addr1 ... are additional addresses to remove.
vi: Gỡ bỏ thành viên ra hộp thư chung.
    
    Cách sử dụng:
        remove_members [tùy_chọn ...] [hộp_thư_chung] [địa_chỉ1 ...]
    
    Tùy chọn:
    
        --file=tập_tin
        -f tập_tin
    	Gỡ bỏ các địa chỉ thành viên được tìm trong tập tin này.
    Nếu tập_tin là « - », đọc thiết bị nhập chuẩn.
    
        --all
        -a
    	Gỡ bỏ _mọi_ thành viên ra hộp thư chung này.
    (loại trừ lẫn nhau với « --fromall » [từ tất cả])
    
        --fromall
    	Gỡ bỏ những địa chỉ được ghi rõ ra mọi hộp thư chung trên hệ thống này,
    bất chấp miền ảo nếu có. Không thể sử dụng tùy chọn này cách « -a/--all ».
    Hơn nữa, bạn không nên ghi rõ tên hộp thư chung khi sử dụng tùy chọn này.
        --nouserack
        -n
    	Không gởi thư báo nhận cho người dùng. Nếu không ghi rõ,
    giá trị mặc định cho hộp thư chung có được dùng.
    
        --noadminack
        -N
    	Không gởi thư báo nhận cho quản trị. Nếu không ghi rõ,
    giá trị mặc định cho hộp thư chung có được dùng.
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát..
    
    hộp_thư_chung là tên của hộp thư chung cần dùng.
    địa_chỉ1 ... là những địa chỉ thêm cần gỡ bỏ.

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
vi: Không thể mở tập tin để đọc : %(filename)s

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
vi: Gặp lỗi khi mở hộp thư chung %(listname)s ... nên bỏ qua.

en: No such member: %(addr)s
vi: Không có thành viên như vậy: %(addr)s

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
vi: Người dùng « %(addr)s » đã bị gỡ bỏ ra hộp thư chung : %(listname)s.

en: Reset the passwords for members of a mailing list.
    
    This script resets all the passwords of a mailing list's members.  It can also
    be used to reset the lists of all members of all mailing lists, but it is your
    responsibility to let the users know that their passwords have been changed.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw listname [options]
    
    Options:
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
vi: Đặt lại mật khẩu cho các thành viên hộp thư chung.
    
    Tập lệnh này đặt lại mọi mật khẩu của mọi thành viên của một hộp thư chung nào đó.
    Cũng có thể sử dụng nó để đặt lại các danh sách thành viên của mọi hộp thư chung,
    nhưng bạn chịu  trách nghiệm về báo người dùng biết rằng mật khẩu họ đã được thay đổi.
    
    Dự định là tập lệnh này chạy là tập lệnh « bin/withlist » tức là
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw hộp_thư_chung [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -v / --verbose
    	In ra hoạt động của tập lệnh (_chi tiết_).

en: Changing passwords for list: %(listname)s
vi: Đang thay đổi mật khẩu cho hộp thư chung : %(listname)s

en: New password for member %(member)40s: %(randompw)s
vi: Mật khẩu mới cho thành viên %(member)40s: %(randompw)s

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
vi: Có quyền gỡ bỏ những thành phần của hộp thư chung — cẩn thận !
    
    Lệnh này gỡ bỏ (gần) mọi vết tích của một hộp thư chung nào đó.
    Mặc định là không gỡ bỏ kho hộp thư nào, mà rất có ích khi thôi hoạt động
    của hộp thư chung cũ.
    
    Cách sử dụng:
        rmlist [-a] [-h] hộp_thư_chung
    
    Tùy chọn:
        --archives
        -a
    	Cũng gỡ bỏ _các kho_ hộp thư chung, hoặc nếu hộp thư chung đã bị xoá bỏ,
    gỡ bỏ kho còn lại nào.
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ rồi thoát.

en: Removing %(msg)s
vi: Đang gỡ bỏ %(msg)s...

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
vi: Không tìm thấy %(listname)s %(msg)s dạng %(filename)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
vi: Không có hộp thư như vậy (hoặc hộp thư đã bị xoá bỏ) : %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
vi: Không có hộp thư như vậy : %(listname)s. Đang gỡ bỏ các kho còn lại của nó.

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
vi: Không đang gỡ bỏ kho. Hãy gọi lại lệnh cộng tùy chọn « -a » để gỡ bỏ hết.

en: list info
vi: thông tin hộp thư

en: stale lock file
vi: tập tin khoá cũ

en: private archives
vi: kho riêng

en: public archives
vi: kho công

en: Show the contents of one or more Mailman queue files.
    
    Usage: show_qfiles [options] qfile ...
    
    Options:
    
        -q / --quiet
            Don't print `helpful' message delimiters.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
    Example: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck
vi: Hiển thị nội dung của một hay nhiều tập tin hàng đợi Mailman.
    
    Cách sử dụng: show_qfiles [tùy_chọn ...] tập_tin_q ...
    
    Tùy chọn:
    
        -q / --quiet
    	Không in ra giới hạn thông điệp « giúp đỡ ». (_im_)
    
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Ví dụ : show_qfiles qfiles/shunt/*.pck

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
vi: Đồng bộ hoá tình trạng thành viên của một hộp thư chung với một tập tin phẳng.
    
    Tập lệnh này có ích nếu bạn có một hộp thư chung Mailman và danh sách địa chỉ
    kiểu dáng « :include: » Sendmail (cũng được dùng trong Majordomo).
    Đối với mỗi địa chỉ trong tập tin mà không xuất hiện trong hộp thư chung,
    địa chỉ đó được thêm. Còn đối với mỗi địa chỉ trong hộp thư chung
    mà không xuất hiện trong tập tin, địa chỉ đó bị gỡ bỏ. Một số tùy chọn khác
    điều khiển hoạt động khi địa chỉ được thêm hoặc được gỡ bỏ.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] -f tập_tin hộp_thư_chung
    
    Mà « tùy_chọn ... » là :
    
        --no-change
        -n
    	_Không thay đổi_ thật. Thay thế, in ra cách thay đổi hộp thư dự định.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
    Yes	Có
    No	Không
    	Đặt có nên gởi cho mỗi thành viên mới thêm một thư _chào đón_ hay không.
    Tùy chọn này có quyền cao hơn thiết lập « send_welcome_msg » (gởi thư chào đón)
    của hộp thư đó. Khi dùng « -w=yes » hoặc « -w », có gởi thư chào đón.
    Còn khi dùng « -w=no », không gởi thư đó.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
    	Đặt có nên gởi cho mỗi thành viên mới thêm một thư chia tay hay không.
    Tùy chọn này có quyền cao hơn thiết lập « send_goodbye_msg » (gởi thư chào đón)
    của hộp thư đó. Khi dùng « -g=yes » hoặc « -g », có gởi thư chào đón.
    Còn khi dùng « -g=no », không gởi thư đó.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
    	Đặt có nên gởi _bó thư_ cho thành viên mới. Khi dùng « -d=yes » hoặc « -d »,
    họ nhận bó thư. Còn khi dùng « -d=no », họ nhận thư chuẩn.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
    	Đặt có nên _thông báo quản trị_ khi nào đăng ký hoặc bỏ đăng ký.
    Nếu bạn đang thêm nhiều địa chỉ, chắc là bạn muốn tắt tùy chọn này.
    Khi dùng « -a=yes » hoặc « -a », có thông báo quản trị. Còn khi dùng « -a=no »,
    không thông báo quản trị. Khi không có tùy chọn « -a », giá trị mặc định
    cho hộp thư này được dùng.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
    	Tùy chọn này bắt buộc phải sử dụng. Nó ghi rõ tập tin phẳng
    với điều mà cần đồng bộ hoá. Nhập địa chỉ thư điện tử, một địa chỉ trên mỗi dòng.
    Nếu tên tập tin là « - », dùng thiết bị nhập chuẩn.
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này.
    
        hộp_thư_chung
    	Giá trị bắt buộc phải nhập. Nó ghi rõ hộp thư chung cần đồng bộ hoá.

en: Bad choice: %(yesno)s
vi: Sự chọn sai : %(yesno)s

en: Dry run mode
vi: Chế độ chạy thực hành

en: Only one -f switch allowed
vi: Cho phép chỉ một cái chuyển « -f » thôi

en: No argument to -f given
vi: Chưa nhập đối số tới « -f »

en: Illegal option: %(opt)s
vi: Không cho phép tùy chọn : %(opt)s

en: No listname given
vi: Chưa nhập tên hộp thư chung

en: Must have a listname and a filename
vi: Phải nhập cả tên hộp thư chung lẫn tên tập tin

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
vi: Không thể đọc tập tin địa chỉ : %(filename)s: %(msg)s

en: Ignore  :  %(addr)30s
vi: Bỏ qua : %(addr)30s

en: Invalid :  %(addr)30s
vi: Không hợp lệ :  %(addr)30s

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
vi: Đầu tiên bạn phải sửa những địa chỉ không hợp lệ đi trước.

en: Added  : %(s)s
vi: Đã thêm : %(s)s

en: Removed: %(s)s
vi: Đã gỡ bỏ : %(s)s

en: 
    Check a given Mailman translation, making sure that variables and
    tags referenced in translation are the same variables and tags in
    the original templates and catalog.
    
    Usage:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Where <lang> is your country code (e.g. 'it' for Italy) and -q is
    to ask for a brief summary.
vi: 
    Kiểm tra một bản dịch Mailman đựa ra, đảm bảo các biến và thẻ
    được tham chiếu trong bản dịch là trùng với các điều
    trong phân loại và các biểu mẫu gốc.
    
    Cách sử dụng:
    
    cd $THƯ_MỤC_MAILMAN
    %(program)s [-q] <ngôn_ngữ>
    
    Mà <ngôn_ngữ> là mã quốc gia của bạn (v.d. « vn » cho Việt Nam)
    và « -q » yêu cầu bản tóm tắt ngắn.

en: check a translation comparing with the original string
vi: kiểm tra bản dịch, so sánh với chuỗi gốc

en: scan a string from the original file
vi: quét một chuỗi từ tập tin gốc

en: scan a translated string
vi: quết một chuỗi đã dịch

en: check for differences between checked in and checked out
vi: khác biệt thông tin đã gài vào / lấy

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
vi: phân tách tập tin .po, trích các chuỗi msgid và msgstr

en: States table for the finite-states-machine parser:
                0  idle
                1  filename-or-comment
                2  msgid
                3  msgstr
                4  end
vi: Bảng tình trạng cho bộ phân tách finite-states-machine (máy các tình trạng có kết thúc):
                0  nghủ
                1  tên tập tin hoặc chú thích
                2  msgid
                3  msgstr
                4  kết thúc

en: check a translated template against the original one
           search also <MM-*> tags if html is not zero
vi: so sánh một biểu mẫu đã dịch với điều gốc;
    cũng tìm kiếm thẻ « MM-* » nếu HTML không phải là số không

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
vi: quét tập tin .po, so sánh chuỗi msgid và msgstr

en: Move a message from the shunt queue to the original queue.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [directory]
    
    Where:
    
        -h / --help
            Print help and exit.
    
    Optional `directory' specifies a directory to dequeue from other than
    qfiles/shunt.  *** Warning ***  Do not unshunt messages that weren't
    shunted to begin with.  For example, running unshunt on qfiles/out/
    will result in losing all the messages in that queue.
vi: Chuyển thư từ hàng đợi giữ riêng cho người kiểm tra, về hàng đợi gốc.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [thư_mục]
    
    Tùy chọn:
    
        -h / --help
            In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    « thư_mục » tùy chọn thì ghi rõ thư mục khác khỏi đó
    cần « bỏ hàng đợi » thư, khác với « qfiles/shunt ».
    ••• Cảnh báo •••
    Đừng gỡ bỏ thư khỏi hàng đợi này mà không phẩi đầu tiên
    được phụ thêm vào hàng đợi. Chẳng hạn, chạy chức năng
    unshunt với « qfiles/out » sẽ gây ra mọi thư trong hàng đợi đó
    bị mất hoàn toàn.

en: Cannot unshunt message %(filebase)s, skipping:
    %(e)s
vi: Không thể gỡ bỏ thư %(filebase)s ra hàng đợi giữ riêng để kiểm tra nên bỏ qua :
    %(e)s

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
vi: Thực hiện mọi việc nâng cấp cần thiết.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -f/--force
    	_Ép buộc_ chạy những thủ tục nâng cấp. Bình thường,
    nếu số hiệu phiên bản của Mailman đã cài đặt có khớp với
    số phiên bản hiện có (hoặc việc « hạ cấp » được phát hiện),
    sẽ không làm gì.
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Hãy sử dụng tập lệnh này để giúp đỡ cập nhật lên bản phát hành Mailman mới nhất,
    từ phiên bản trước nào. Nó có thể quản lý phiên bản kể từ 1.0b4.

en: Fixing language templates: %(listname)s
vi: Đang sửa các biểu mẫu ngôn ngữ : %(listname)s

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
vi: CẢNH BÁO : không thể lấy khoá cho hộp thư : %(listname)s

en: Resetting %(n)s BYBOUNCEs disabled addrs with no bounce info
vi: Đang đặt lại địa chỉ BYBOUNCE (do thư nảy về) bị tắt %(n)s, không có thông tin nảy về

en: Updating the held requests database.
vi: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu yêu cầu đã giữ lại.

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
vi: Vì lý do nào, « %(mbox_dir)s » tồn tại là tập tin. Trường hợp này
    không tương thích với phiên bản b6, vậy đang thay đổi tên nó
    thành « %(mbox_dir)s.tmp » rồi tiếp tục lại.

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
vi: 
    %(listname)s có kho dạng mbox cả công lẫn riêng. Vì hộp thư chung này
    hiện thời duy trì kho riêng, chương trình này đang cài đặt kho mbox riêng
    « %(o_pri_mbox_file)s » là kho hoạt động, và đang thay đổi tên nó từ
    « %(o_pub_mbox_file)s » thành « %(o_pub_mbox_file)s.preb6 ».
    
    Bạn có thể hợp nhất thay đổi này với các kho, bằng cách sử dụng tập lệnh « arch ».

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
vi: %s có kho dạng mbox cả công lẫn riêng. Vì hộp thư chung này
    hiện thời duy trì kho công, chương trình này đang cài đặt kho mbox công
    « %s » là kho hoạt động, và đang thay đổi tên nó từ
    « %s » thành « %s.preb6 ».
    
    Bạn có thể hợp nhất thay đổi này với các kho, bằng cách sử dụng tập lệnh « arch ».

en: - updating old private mbox file
vi: - đang cập nhật tập tin mbox riêng cũ

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
vi:     gặp tập tin lạ nên đang di chuyển
            %(o_pri_mbox_file)s
        sang
            %(newname)s

en: - updating old public mbox file
vi: - đang cập nhật tập tin mbox công cũ

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
vi:     gặp tập tin lạ nên đang di chuyển
            %(o_pub_mbox_file)s
        sang
            %(newname)s

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
vi: - Hình như hộp thư này có lẽ có biểu mẫu hộp thư cũ hơn phiên bản b4

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
vi: - đã di chuyển %(o_tmpl)s sang %(n_tmpl)s

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
vi: - cả %(o_tmpl)s lẫn %(n_tmpl)s tồn tại, không thay đổi gì

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
vi: - %(o_tmpl)s không tồn tại, không thay đổi gì

en: removing directory %(src)s and everything underneath
vi: đang gỡ bỏ thư mục %(src)s và toàn bộ nội dung

en: removing %(src)s
vi: đang gỡ bỏ %(src)s

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
vi: Cảnh báo : không thể gỡ bỏ %(src)s -- %(rest)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
vi: không thể gỡ bỏ tập tin cũ %(pyc)s -- %(rest)s

en: updating old qfiles
vi: đang cập nhật các tập tin q cũ

en: Warning!  Not a directory: %(dirpath)s
vi: Cảnh báo ! Không phải là thư mục : %(dirpath)s

en: message is unparsable: %(filebase)s
vi: không thể phân tách thư : %(filebase)s

en: Warning!  Deleting empty .pck file: %(pckfile)s
vi: Cảnh báo ! Đang xoá bỏ tập tin .pck rỗng : %(pckfile)s

en: Updating Mailman 2.0 pending_subscriptions.db database
vi: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu « pending_subscriptions.db » (các yêu cầu đăng ký bị hoãn) của Mailman 2.0

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
vi: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu « pending.pck » (bị hoãn) của Mailman 2.1.4

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
vi: Đang bỏ qua dữ liệu bị hoãn sai : %(key)s: %(val)s

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
vi: CẢNH BÁO : đang bỏ qua ID bị hoãn trùng : %(id)s.

en: getting rid of old source files
vi: đang xoá bỏ các tập tin nguồn cũ

en: no lists == nothing to do, exiting
vi: không có hộp thư nên không cần làm gì, thoát

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
vi: đang sửa các quyền hạn về kho HTML cũ để thích hợp với phiên bản b6.
    Nếu bạn có kho lớn, việc này có thể mất một hai phút...

en: done
vi: hoàn tất

en: Updating mailing list: %(listname)s
vi: Đang cập nhật hộp thư chung : %(listname)s

en: Updating Usenet watermarks
vi: Đang cập nhật các thủy ấn Usenet

en: - nothing to update here
vi: - ở đây không có gì cần cập nhật

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
vi: - các thủy ấn Usenet đã được cập nhật, và « gate_watermarks » (các thủy ấn cổng ra) đã bị gỡ bỏ.

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
vi: 
    
    ━━ GHI CHÚ ━━
    
    	Bạn đang cập nhật một bản cài đặt Mailman đã có, nhưng chương trình này
    không thể phát hiện phiên bản chạy trước là gì.
    
    	Nếu bạn đang cập nhật từ Mailman phiên bản 1.0b9 hoặc cũ hơn,
    bạn sẽ cần phải tự cập nhật các hộp thư chung mình. Đối với mỗi hộp thư chung,
    bạn cần phải sao chép tập tin
    <templates/options.html lists/tên_hộp_thư_chung/options.html>.
    
    	Tùy nhiên, nếu bạn đã hiệu chỉnh tập tin này bằng giao diện Web, bạn sẽ cần phải trộn các thay đổi đó vào tập tin này, nếu không, các thay đổi của bạn sẽ bị mất.
    
    ━━ GHI CHÚ ━━

en: No updates are necessary.
vi: Không cần thiết cập nhật gì.

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
vi: Mới phát hiện việc hạ cấp, từ phiên bản %(hexlversion)s
    xuống phiên bản %(hextversion)s.
    Rất có thể là việc này không an toàn nên thoát.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
vi: Đang nâng cấp từ phiên bản %(hexlversion)s lên %(hextversion)s

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
vi: 
    LỖI :
    
    Không thể lấy khoá cho một số hộp thư chung. Có nghĩa là
    hoặc Mailman vẫn còn hoạt động trong khi nâng cấp,
    hoặc đã có sự khoá cũ trong thư mục %(lockdir)s.
    
    Bạn phải làm cho Mailman vào tình trạng bị động,
    và gỡ bỏ mọi sự khoá cũ, rồi tự chạy lại « make update » (làm cập nhật).
    Xem tập tin INSTALL (cài đặt) và UPGRADE (nâng cấp) để tìm chi tiết.

en: Print the Mailman version.
vi: Hiển thị phiên bản Mailman.

en: Using Mailman version:
vi: Đang dùng Mailman phiên bản :

en: General framework for interacting with a mailing list object.
    
    There are two ways to use this script: interactively or programmatically.
    Using it interactively allows you to play with, examine and modify a MailList
    object from Python's interactive interpreter.  When running interactively, a
    MailList object called `m' will be available in the global namespace.  It also
    loads the class MailList into the global namespace.
    
    Programmatically, you can write a function to operate on a MailList object,
    and this script will take care of the housekeeping (see below for examples).
    In that case, the general usage syntax is:
    
    %% bin/withlist [options] listname [args ...]
    
    Options:
    
        -l / --lock
            Lock the list when opening.  Normally the list is opened unlocked
            (e.g. for read-only operations).  You can always lock the file after
            the fact by typing `m.Lock()'
    
            Note that if you use this option, you should explicitly call m.Save()
            before exiting, since the interpreter's clean up procedure will not
            automatically save changes to the MailList object (but it will unlock
            the list).
    
        -i / --interactive
            Leaves you at an interactive prompt after all other processing is
            complete.  This is the default unless the -r option is given.
    
        --run [module.]callable
        -r [module.]callable
            This can be used to run a script with the opened MailList object.
            This works by attempting to import `module' (which must be in the
            directory containing withlist, or already be accessible on your
            sys.path), and then calling `callable' from the module.  callable can
            be a class or function; it is called with the MailList object as the
            first argument.  If additional args are given on the command line,
            they are passed as subsequent positional args to the callable.
    
            Note that `module.' is optional; if it is omitted then a module with
            the name `callable' will be imported.
    
            The global variable `r' will be set to the results of this call.
    
        --all / -a
            This option only works with the -r option.  Use this if you want to
            execute the script on all mailing lists.  When you use -a you should
            not include a listname argument on the command line.  The variable `r'
            will be a list of all the results.
    
        --quiet / -q
            Suppress all status messages.
    
        --help / -h
            Print this message and exit
    
    
    Here's an example of how to use the -r option.  Say you have a file in the
    Mailman installation directory called `listaddr.py', with the following
    two functions:
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    Now, from the command line you can print the list's posting address by running
    the following from the command line:
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.listaddr() ...
    mylist@myhost.com
    
    And you can print the list's request address by running:
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.requestaddr() ...
    mylist-request@myhost.com
    
    As another example, say you wanted to change the password for a particular
    user on a particular list.  You could put the following function in a file
    called `changepw.py':
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMemberError:
            print 'No address matched:', addr
    
    and run this from the command line:
     %% bin/withlist -l -r changepw mylist somebody@somewhere.org foobar
vi: Khuôn khổ chung để tương tác với đối tượng hộp thư chung.
    
    Có hai cách sử dụng tập lệnh này : tương tác hoặc lập trình.
    Việc tương tác cho bạn khả năng thử ra, kiểm tra và sửa đổi đối
    tượng MailList bên trong bộ giải dịch tương tác Python. Khi chạy tương tác,
    một đối tượng MailList tên « m » sẽ sẵn sàng trong miền tên toàn cục.
    Nó cũng tài hạng MailList vào miền tên toàn cục.
    
    Khi lập trình, bạn có khả năng tạo hàm sẽ thao tác một đối tượng MailList,
    và tập lệnh này sẽ làm sạch (xem dưới để tìm lời thí dụ).
    Trong trường hợp đó, cú pháp thường dụng là :
    
    %% bin/withlist [tùy_chọn ...] hộp_thư_chung [đối_số ...]
    
    Tùy chọn:
    
        -l / --lock
    	_Khoá_ hộp thư khi mở. Bình thường hộp thư được mở đã bỏ khoá
    (v.d. cho tháo tác chỉ đọc). Bạn có thể khoá tập tin sau khi làm,
    bằng cách gõ « m.Lock() » (khoá).
    
    	Ghi chú rằng nếu bạn sử dụng tùy chọn này, bạn nên gọi dứt khoát
    « m.Save() » (lưu) trước khi thoát, vì thủ tục làm sạch của bộ giải dịch
    sẽ không lưu tự động các thay đổi trong đối tượng MailList
    (nhưng nó sẽ bỏ khoá hộp thư).
    
        -i / --interactive
    	Để bạn tại dấu nhắc _tương tác_ sau khi mọi việc xử lý khác là hoàn tất.
    Trường hợp này là mặc định, nếu tùy chọn « -r » không đựa ra.
    
        --run [module.]callable
        -r [module.]callable
    	Tùy chọn này có thể được dùng để _chạy_ tập lệnh với đối tượng MailList đã mở.
    Nó hoạt động bằng cách cố nạp « module » (mô-đun) mà phải nằm trong
    cùng một thư mục chứa « withlist », hoặc nằm trên đường dẫn « sys.path »
    nên truy cập được, rồi gọi « callable » từ mô-đun đó. « callable » có thể là
    một hạng hoặc hàm; nọ được gọi với đối tượng MailList là đối số thứ nhất.
    Nếu đối số thêm đựa ra trên dòng lệnh, các đối số này được gởi trả là
    đối số vị trí phụ đối với callable.
    
    	Ghi chú rằng « module » là tùy chọn; nếu không có nọ,
    lệnh sẽ nạp mô-đun tên « callable ».
    
    	Biến toàn cục « r » sẽ được đặt thành kết quả của việc gọi này.
    
        --all / -a
    	Tùy chọn này chỉ hoạt động cùng với tùy chọn « -r ». Hãy sử dụng điều này
    nếu bạn muốn thực hiện tập lệnh trên _mọi_ hộp thư chung. Khi bạn sử dụng « -a »,
    bạn nên không gồm đối số tên hộp thư chung trên dòng lệnh. Biến « r » sẽ là
    danh sách các kết quả.
    
        --quiet / -q
    	Thu hồi thông điệp trạng thái nào. (_im_)
    
        --help / -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    
    Đây là thí dụ cách sử dụng tùy chọn « -r ». Nếu bạn có tập tin trong thư mục
    cài đặt Mailman, tên « listaddr.py », chứa hai hàm này :
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    Bạn có thể in ra địa chỉ gởi thư của hộp thư chung này,
    bằng cách chạy lệnh này trên dòng lệnh :
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.listaddr() ...
    hộp_tôi@máy_tôi.com
    
    Và bạn có thể in ra địa chỉ yêu cầu của hộp thư chung này, bằng cách chạy :
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.requestaddr() ...
    hộp_tôi-yêu_cầu@máy_tôi.com
    
    Lấy thí dụ khác, bạn muốn thay đổi mật khẩu của một người dùng nào đó,
    trên một hộp thư chung nào đó. Bạn có thể để hàm theo đây
    vào tập tin tên « changepw.py » :
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMemberError:
            print 'No address matched:', addr
    
    và chạy lệnh này trên dòng lệnh :
     %% bin/withlist -l -r changepw hộp_tôi người@nơi.org phu_ba

en: Unlock a locked list, but do not implicitly Save() it.
    
        This does not get run if the interpreter exits because of a signal, or if
        os._exit() is called.  It will get called if an exception occurs though.
vi: Bỏ khoá hộp thư chung đã khoá, nhưng không « Save() » (lưu) dứt khoát nó.
    
    Điều này không chạy nếu bộ giải dịch thoát do tín hiệu,
    hoặc nếu « os._exit() » được gọi. Tuy nhiên, nó được gọi nếu gặp ngoài lệ.

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
vi: Đang bỏ khoá (còn không lưu) hộp thư chung : %(listname)s

en: Finalizing
vi: Đang kết thúc...

en: Loading list %(listname)s
vi: Đang tải hộp thư chung %(listname)s

en: (locked)
vi: (bị khoá)

en: (unlocked)
vi: (đã bỏ khoá)

en: Unknown list: %(listname)s
vi: Không biết hộp thư chung : %(listname)s

en: No list name supplied.
vi: Chưa cung cấp tên hộp thư chung.

en: --all requires --run
vi: Tùy chọn « --all » cần thiết « --run »

en: Importing %(module)s...
vi: Đang nạp %(module)s...

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
vi: Đang chạy %(module)s.%(callable)s()...

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
vi: Biến « m » là thể hiện MailList của hộp thư chung %(listname)s

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
vi: Tăng dần số hiệu tập bó thư, và đặt lại số hiệu bó thư về số một.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...] [hộp_thư_chung ...]
    
    Tùy chọn:
    
        --help/-h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
    Các hộp thư chung tên đựa ra vào dòng lệnh có được tăng dần.
    Nếu không ghi rõ tên hộp thư, mọi hộp thư được tăng dần.

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
vi: Kiểm tra tìm yêu cầu quản lý bị hoãn, và gởi thư cho các người sở hữu
    hộp thư chung nếu cần.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
    
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
vi: Thông báo : %(discarded)d yêu cầu cũ đã hết hạn tự động.

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
vi: Hộp thư chung %(realname)s có %(count)d yêu cầu điều hợp đang đợi

en: %(realname)s moderator request check result
vi: Kết quả kiểm tra yêu cầu điều hợp hộp thư chung %(realname)s

en: Pending subscriptions:
vi: Sự đăng ký bị hoãn :

en: 
    Pending posts:
vi: 
    Thư đã gởi bị hoãn :

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
vi: Từ : %(sender)s on %(date)s
    Chủ đề : %(subject)s
    Lý do : %(reason)s

en: Process disabled members, recommended once per day.
    
    This script cruises through every mailing list looking for members whose
    delivery is disabled.  If they have been disabled due to bounces, they will
    receive another notification, or they may be removed if they've received the
    maximum number of notifications.
    
    Use the --byadmin, --byuser, and --unknown flags to also send notifications to
    members whose accounts have been disabled for those reasons.  Use --all to
    send the notification to all disabled members.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -o / --byadmin
            Also send notifications to any member disabled by the list
            owner/administrator.
    
        -m / --byuser
            Also send notifications to any member disabled by themselves.
    
        -u / --unknown
            Also send notifications to any member disabled for unknown reasons
            (usually a legacy disabled address).
    
        -b / --notbybounce
            Don't send notifications to members disabled because of bounces (the
            default is to notify bounce disabled members).
    
        -a / --all
            Send notifications to all disabled members.
    
        -f / --force
            Send notifications to disabled members even if they're not due a new
            notification yet.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Process only the given list, otherwise do all lists.
vi: Xử lý các thành viên bị tắt; khuyên chạy điều này một lần trong mỗi ngày.
    
    Tập lệnh này quét qua mọi hộp thư chung tìm thành viên có khả năng phát bị tắt.
    Nếu họ bị tắt do thư nảy về, họ sẽ nhận thư thông báo thêm,
    hoặc nếu họ đã nhận số thư thông báo tối đa, họ có thể bị gỡ bỏ.
    
    Cũng có thể sử dụng cờ :
    --byadmin	do quản trị
    --byuser		do người dùng
    --unknown	không rõ
    để gởi thư thông báo cho thành viên có tài khoản bị tắt vì một của những lý do này.
    Dùng « all » để gởi thư thông báo cho mọi thành viên bị tắt.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        -o / --byadmin
    	Cũng gởi thư thông báo cho thành viên nào bị tắt _bởi quản trị_
    / người sở hữu hộp thư chung.
    
        -m / --byuser
    	Cũng gởi thư thông báo cho thành viên nào tự bị tắt (_bởi người dùng_).
    
        -u / --unknown
    	Cũng gởi thư thông báo cho thành viên nào bị tắt vì lý do _không rõ_
    (thường là địa chỉ đã bị tắt trước).
    
        -b / --notbybounce
    	_Không_ gởi thư thông báo cho thành viên _do thư nảy về_ tắt
    (mặc định là không thông báo thành viên do nảy về tắt).
    
        -a / --all
    	Gởi thư thông báo cho _mọi_ thành viên bị tắt.
    
        -f / --force
    	Gởi ngay thư thông báo cho thành viên bị tắt,
    bất chấp giờ/ngày thường gởi thông báo.
        -l hộp_thư_chung
        --listname=hộp_thư_chung
    	Xử lý chỉ hộp thư chung này, nếu không, xử lý mọi hộp thư chung.

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
vi: [bị tắt bởi việc quét và lọc gỡ bỏ, không có thông điệp sẵn sàng]

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
vi: Trưng cầu những trình phục vụ NNTP (tin tức) về thư nào cần gởi qua cổng ra
    cho hộp thư chung.
    
    Cách sử dụng: gate_news [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
    
        --help
        -h
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
vi: Gởi lời nhắc nhở mật khẩu cho mọi người dùng của mọi hộp thư chung.
    
    Chương trình này quét mọi hộp thư chung và tập hợp các người dùng và mật khẩu họ,
    nhóm lại theo « host_name » (tên máy) của hộp thư, nếu
    « mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW » (toàn cảnh máy ảo) là đúng.
    Sau đó, một thư được gởi cho mỗi người dùng duy nhất (cho mỗi máy ảo)
    chứa những mật khẩu hộp thư và địa chỉ URL tùy chọn cho người dùng đó.
    Lời nhắc nhở mật khẩu đến từ « mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST » (danh sách địa chỉ Mailman),
    mà phải tồn tại.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -l hộp_thư_chung
        --listname=hộp_thư_chung
    	Gởi lời nhắc nhở mật khẩu chỉ cho hộp thư chung này. Nếu không đựa ra,
    lời nhắc nhở được gởi cho mọi hộp thư chung. Cho phép sử dụng
    nhiều tùy chọn « -l/--listname ».
        -h/--help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.

en: Password // URL
vi: Mật khẩu // Địa chỉ URL

en: %(host)s mailing list memberships reminder
vi: Lời nhắc nhở thành viên hộp thư %(host)s

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
vi: Tạo ra lại các tập tin phẳng kho đã nén gzip Pipermail.
    
    Nên chạy tập lệnh này mỗi đem bằng chương trình định thời cron.
    Khi chạy từ dòng lệnh, nó hiểu cách sử dụng này :
    
    Cách sử dụng: %(program)s [-v] [-h] [hộp_thư_chung ...]
    
    Tùy chọn:
        --verbose
        -v
    	in ra mỗi tập tin trong khi nó được nén gzip (_chi tiết_)
    
        --help
        -h
    	in ra _trợ giúp_ này rồi thoát
    
        hộp_thư_chung ...
    	Tùy chọn, nén chỉ những tập tin .txt cho những hộp thư chung này.
    Nếu không có những tên hộp thư chung này, có xử lý mọi hộp thư chung
    có khả năng kho.

en: Dispatch digests for lists w/pending messages and digest_send_periodic set.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Send the digest for the given list only, otherwise the digests for all
            lists are sent out.
vi: Phát bó thư cho hộp thư chung có thư bị hoàn và giá trị « digest_send_periodic »
    (gởi định thời bó thư) được đặt.
    
    Cách sử dụng: %(PROGRAM)s [tùy_chọn ...]
    
    Tùy chọn:
        -h / --help
    	In ra _trợ giúp_ này rồi thoát.
    
        -l hộp_thư_chung
        --listname=hộp_thư_chung
    	Gởi bó thư chỉ cho hộp thư chung này, nếu không ghi rõ hộp này,
    gởi bó thư cho mọi hộp thư chung.
